דילוג לתוכן

שוב "אי דיוק בניסוח?" ב"הארץ"? או"פתיחות מחשבה" העולה על גדותיה?

ספטמבר 25, 2022

מצאתי על מסך הסמסונג הסלולרי שלי, שוב ושוב,  את מודעת הפרסום הבאה, שאני נאלץ לבקש את עזרת החברים והקוראים כד לפענחה.

וזה  הולך ככה:

שורת המרצה:

הטבה למימוש מיידי

והמודעה עצמה – הנה העימוד לפי שורות  כמו במקור:

מנוי לשנה ב-150 ש"ח

לחצי שנה למצטרפים חדשים

                                                   קדימה (מסומן כקישור לטובת המקש העכברי)

ומכאן שורת שאלות לחברימוס ולקוראימוס, ועיקרה:

מה הבנתם מניסוח המודעה הזאת?

1:האם מדובר בהצעה לרכוש מנוי שנתי לעיתון במחיר של 150 ש"ח, כפי שמובן מהניסוח של השורה הראשונה?

2. או שהמחיר, 150 ש"ח, חל על משלוח העיתון, בכל סופ"ש, למשך חצי שנה בלבד, כפי שאפשר להבין (אם מאוד רוצים) משתי המילים הראשונות בשורה השניה?

3. האם מחירו של המנוי השנתי לסופ"ש מגיע, אם כך, ל-300 ש"ח, כפליים מהמחיר הנקוב בשןרנ נהראשונה מודעה?

4.היתכן שמטרתו של הניסוח המעורפל, היא להסתיר את העובדה שהעיתון כלל אינו מציע כאן, בעצם, מחיר הנחה, או מחיר כלשהו, למנוי שנתי?

5. האם מטרתו של הניסוח הדו-רב-משמעי הינה להטעות את הקורא, ולהמריצו ללחוץ על ה"קדימה" לאלר, שמא יאחר ויחמיץ את "ההטבה ("הענקית")למימוש מ י י ד י" ולא יתעכב לרגע קט על הניסוח המתון יותר השורה 2?

6. היתכן שמדובר פשוט, ב"טעות בניסוח" צד קופירייטר שאינו מודע לדקויות השפה וךלאו דווקא לניסיון רמייה והטעייה זדוני\ נאופייני לרודפי בצע שאינם מדקדקים באמצעים.

ןעכשיו גילוי נאות מצידי – סביר להניח, שאילו עיתון או עסק מסחרי אחר, ולא "הארץ"\ היה מסתבך בכגון דא, לא הייתי נדרש לסוגיה.  אבל "הארץ", שפעם היה "עיתון לאנשים חושבים", ועכשיו עכבר לא סתם לןשבים, אלא "חושבים פתוח"? מה נשמע לכם פתוח כהבטחה קוסמת בשורה הראשונה המתבררת ככזב מבחרי רגיל בשורה השניה?

או שבדיוק זו היא הפרשנות של "הארץ" למחשבה "פתוחה"? הסגנון הפוסטו-פייקי המובל בימינו, האפשר אינספור "פרשנויות", בהיעדר אמת עובדתית?

שזו הדיאולוגיה המעדפת על ידי כל השקרן למינהו, ביוחד מעבר שמאל, שם השקר הוא סרירת המחדל התמיד-מועדפת..

וכאשר נתפס העיתון בקלקלתו, הוא גולש בקלות לפתרון הקבוע, של "טעות" של "אי-דיוק בניסוח", או סתם "טעות בניסוח", לקורא שסובל הכל בהרכנת ראש מתרפסת.

והנה תזכורת למה שקרה לעיתון קשה-הניסוח הזה לפני אי-אילו שנים,  כשמכון הסקרים המכובד(?) "דיאלוג" השאיל את חסותו לקבוצה אופיינית קטנה של שונאינו מהמקומיים, שהיה דחוף להם לסייע ל-BDS במשימתו התעמולתית הנעלה- יצירת זהות בין ישראל ובין המעצמות הקולוניאליסטיות בריטניה והולנד, שב"מושבה" המשותפת להן, בדרום -אפריקה, קיימו משטר של אפרטהייד שחל  מיליוני השחורים ששימשו כעבדיו ומשרתיו של האדם הלבן מאירופה, ובהקלות מסויימות גם על בני הגזעים הכהים של דרום אסיה.

כך קוימה שם הפרדה בדיור, הפרדה  פוליטית, תרבותית, חברתית, תחבורתית, אישית, מינית ועוד (ישיבה על ספסל בפארק ללבנים היתה אסורה על שחורים). והנה, האנטישמים הישראלים הללו, סייעני ה-BDS התיישבו וחיברו סקר מגמתי ביותר (כשלאיש מהם אין התמחות ב"מדע" הסקרים, חיבורם ועריכתם) וכשבהיעדר נתונים עובדתיים על קיומם של מאפייני משטר אפרטהייד בישראל, הם ניסו להוכיח כי יש לישראלים רבים גישה חיובית ל"אפרטהייד" כ"מושג",  כ"קונספט" רעיוני וכמשטר פוליטי.

כותרת האפרטהייד בשרות ה-BDS

תוצאות  הסקר נמסרו לעיתונאי "הארץ" שנראה להם כמתאים ביותר למשימה הקשה, בגין שנאתו השופעת – הכתמת ישראל כמדינת אפרטהייד, תוך התגברות על הקשיים במישור העובדתי והוא, כצדיק המכיר את נפש בהמותיו – בעליו, עורכיו וקוראיו, הניח שימצא בשלום גם מהשקר הזה (שנאה יוקדת אינה יועץ טוב ) – ועלה על גשר אחד רחוק מדי, והגיע כך לכותרת הראשית, שממנה ברור לגמרי, בניסוח חד משמעי,  שבישראל  יש רוב(של יהודים, כמובן, שלצורך הסתרת כוונות גזעניות, כונו בכותרת העיתון ,"ישראלים") הדוגלים באפרטהייד המתקיים  במדינתנו.

וזה בשעה, שבסקר עמו לא יתן למצוא שום אישוש או ראיה או רמז לקיומו של רוב כזה, ולמעשה אפשר היה לצאת  עם כותרת הפוכה בדיוק, דהיינו, ש"אין רוב" שכזה, וזהף למרות רצונם "הטוב" והשתלותם המסורה של האנטישמים מחברי הסקר.

"הניסוח לא שיקף במדוייק" (למעשה, לא שיקף כלל)

ואמנם, כשהעובדות המצערות, הנוגעות לממצאי הסקר, הובאו לידיעת מערכת "הארץ" מערכת חשודה בעצמה באנטישמיות בוטה (המחופשת ל"אנטי" או "פוסט" ציונות קלילות יותר, מעין סתם פצעי בגדות מכוערים של נוער מרדני) נאלצה המערכת הנבוכה לפרסם "הבהרה", הרחק במעמקי העיתון,בתוך מסגרת  מוצנעת ורחוק ככל האפשר מהכותרת הראשית והעמוד הראשון, איפה שפורסמה הידיעה האנטישמית השקרית המקורית בשרות ה-BDS ושונאי ישראל והיהודים בכלל.

ומה יהיה עכשיו. עוד הבהרה, בדבר "אי-דיוק בניסוח", הפעם מסיבות מסחריות למען בצע כסף, המודעה המסחרית? "מנוי שנתי ב-150 ש"ח לחצי שנה"? כל המקדים זוכה?

יאללה-יאללה.

 

From → כללי

One Comment
  1. קמיליה permalink

    בתקוות לשנה שופעת בריאות, וגדושת שעמום.

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: