דילוג לתוכן

משהו חדש ומצחיק בקשר ל"מהפכת היסמין" בתוניס

ינואר 23, 2022
 
חיוכון קל של קורת רוח, מהולה בשעשוע ומנת-קרב מדודה  של שמחה לאיד, נמתח על פני  כשקראתי אחת מהכתבות בסופשבוע של "מעריב" זה קרה לי  בטורו של שדרן גלצ לענייני ערבים, ג'קי חוגי, שהביא מידע חדש על פרשה בת עשור ויותר, מה שכונה "מהפכת היסמין" בתוניסיה, זאת שהעניקה את אות הפתיחה למה שכונה "האביב הערבי"(חה-חה), והסתיים, בינתיים, בשירת הברבור של השמדת עם  בסוריה.  

ובכן, מתברר, שכתבי התחנה הערבית של ה-BBC הבריטי, עלו על סידרת הקלטות נדירה, של שיחות שנערכו בפתח "מהפכת היסמין" בתוניס,  בין השליט הנמלט מן המדינה, הנשיא  זין עאבדין בן עלי, ובין הצמרת הפוליטית והצבאית- שותפיו וכפופיו בשלטון של בן עלי. ומה מתברר? שלאנשי חצרו של הנשיא, שאחרי עשרות שנות שלטון חלה, וכבר היה לקראת פרישה מהתפקיד, נמאס ממנו.

הבעיה העיקרית שלהם היתה עם אשתו החמדנית והמושחתת, הגברת טרבלסי, שבן עלי העביר לה עוד ועוד מסמכויותיו. טרבלסי היתה ידועה בקשריה המפוקפקים עם עשירי החזירון העליון.

היא פינקה אותם במכרזים תפורים, והם – בתמורה – אותה.

"מה כבר עשיתי לרחוב? הרי שירתי אותו".אמר הנשיא בן עלי בשיחה שקיים ב-15 בינואר עם שר ההגנה שלו, רדא ע'רירה, אחרי שיועציו גילו לו, שמתוכננת הסתערות המונית על ארמונו., אך שר ההגנה לא הבטיח לו הגנה, והצטרף ליועצים, ששיכנעו את בן עלי להימלט מהמדינה. ואמנם, הוא ארז מיד את משפחתו במטוס ונחת בעיר ג'דה, בסעודיה של המלך עבדאללה, אביו של הנוכחי.  מסעודיה הרבה בן עלי להתקשר למקורביו, כי רצה לחזור לכס השלטון. בזה אחר זה, הם היתרו בו להישאר בסעודיה, כי אין אפשרות להבטיח את בטחונו במדינה ובארמונו. הם פשוט לא רצו בו יותר,שהרי השלטון במדינה כבר היה בידיהם. 

 
   
   

אובמה בקאהיר: הדרך לרצח העם בסוריה (צילום מהוויקיפדיה)

הסיפור במצרים לא היה שונה מאוד. כפי שמציין גם חוגי. גם שם, קשרו הגנרלים של הכת הצבאית השלטת, ובראשם הפילד-מרשל חוסיין טנטאווי, על הנשיא חוסני מובראק, שבעצם היה איש הכת, אחד מהם. הקצינים  מאוד לא אהבו את נסיונו של מובראק להעביר את השלטון במצרים אל בנו. וכך חזר על עצמו הסיפור התוניסי, כשמוברק שוכנע על ידי קציני הכת, להימלט מארמונו, ונמנע ממנו לחזור לשם. גם בתוניסיה, וגם במצרים, שימשו ההמונים ברחובות ובכיכר תחריר את הגנרלים של הכת השלטת, כדי להסיר מעליהם את אדונם ולשלוט בעצמם. מה שקרה, כמובן,לאחר  שהאיש החזק של הכת, הנשיא דהיום עבד אל פתאח א-סיסי טיאטא מהשלטון את הקנאים הדתיים שניצחו בבחירות.
 

 

וזה מצחיק אותי , במייוחד כשאני נזכר בשירי ההלל שפרסמו ההוגים המטומטמים מלומדי הנאו מרקסיזם והפוסט קולוניאליזם, על נפלאותיו  הדמוקרטיות של "האביב הערבי", ובראשם המטומטם מס. 1, הרם והנישא מכולם, הנשיא האמריקאי ברק אובמה, שתמך בקנאים המוסלמים, למעשה הביא אותם לשלטון,  והפנה כתף קרה לגנראל א-סיסי, שהשיב את השלטון לכת הצבאית.

אובמה אף הגיע למצרים כדי לשאת את הנאום המטופש הידוע, בו הבטיח שארה"ב, בראשותו, תתמוך בתהליכי הדמורקרטיזציה (חה-חה) החדשים הרוחשים  בעולם הערבי. מה שגרם, כמעט במישרין, לפריצת המרד בסוריה נגד השלטון הרצחני של בית אסאד העלאווי. אובמה איפשר למשטר הסורי להפציץ את אזרחיו באכזריות בנשק כימי, ולא התערב, כפי שהבטיח, כדי למנוע את הזוועה. הוא איפשר לאיראנים, לחיזבאללה ולרוסים לחוש להצלתו של המשטר הרודני, תוך ביצוע טבח המוני במאות אלפי אזרחים והגלייה של מיליונים. ומאוחר יותר, עם חתימת הסכם הגרעין המופקר בווינה, הציף החתן הזה של פרס נובל לשלום (חה-חה)את משטר הקנאים השיעים באיראן במיליארדי דולרים אמריקאים, ואף העניק להם "קארט בלאנש" להשתלטות האיסלם השיעי הרצחני על המזרח התיכון כולו. מבגדד עד ביירות, מלטקיה בצפון סוריה, עד צנעה שבתימן בדרום חצי האי הערבי.

 

מיליוני סורים , מתים וגולים – עליו.

יותר מטומטם מזה? יותר מרושע מזה?

 

 השליח המיוחד ששלח אובמה למצרים, כדי לקבל הערכת מצב מהימנה,  דיפלומט ואיש ביון ותיק ומנוסה, אומנם  יעץ לאובמה לתמוך במוברק, כי הבחין באופי האיסלמיסטי של ה"מהפכנים", אך הנשיא הטיפש העדיף את דעותיו של ידידו, תום פרידמן, הפרשן הידוע לענייני היוניברס ובכלל, של ה"ניו- יורק טיימס".הטמבל הזה שידר מהכיכר בקאהיר  דיווחים מלאי פאתוס מהפכני מהסוג החביב על שמאליברלים "פרוגרסיבים" (רצ"ב סרטון יוטיוב).

וברור, שמי שהפיל לפח הכסילות והטימטום את הנשיא האמריקאי, עשה זאת בקלות לקולגות שלו מעתון "הארץ" המקומי. ברוחו  ובהשראתו של  הטמבל פרידמן, התנבאו גם הכתב שנשלח מצרימה מטעם "הארץ", אנשיל פפר, וכמוהו  הפרשן הידוע גדעון לוי, ממושבו בתל אביב עם המוטו הרגיל שלו, ערבים צודקים, ישראל רוצחת" וברוח טובה זו, גם  הכתב לענייני ערבים, צבי בראל. כולם, מפרידמן צפונה  העלימו עין מהאופי האיסלמיסטי המובהק של מובילי "המהפכה", האחים המוסלמים, שתפסו את השלטון אחרי מוברק,  הפרשנים המגוחכים האלה התרכזו במעט הפייק שמאלנים הרגילים, שכירי הלשון והמקלדת של הקרנות הזרות(קרן "האחים רוקפלר", הפועלת גם אצלנו, של תעשיית הנפט וענף הבנקאות האמריקאי, היתה פעילה אז במיוחד בקאהיר) שהסתובבו בכיכר, ובבחירות התבררו כקומץ לא משמעותי, בדיוק כמו שהם פה אצלנו.

סייענים ומשת"פים של איסלם אלים ודכאני.

הנה מה שכתב אז האהבל גדעון לוי, תחת הכותרת  המתוחכמת "מברוק, מצרים":

"אלפי המצרים הצעירים שהופיעו על מרקעי העולם גם הוכיחו שיש למצרים פרצוף אחר מזה שהורגלנו לחשוב…  התבוננו בתמונות המהפכה מכיכר א-תחריר: נראו בהן יחסית מעט דיוקנאות דתיים. אלה התפללו בשקט, וסביבם חגורה גדולה של מהפכנים חילונים… גם האשה המצרית אמרה את דברה: בכיכר נראו לא מעט נשים, גם אם הן עדיין במיעוט.(הקנאי האיסלמי מורסי, שהוא זה, שתפס את השלטון, למרות אבחנותיהם של פרידמן את לוי, פתח במבצע נרחב של מילת נשים בארץ היאור, מנהג, שמובארק, דווקא, ניסה לחסל) מצרים – לא מה שחשבנו."

איזה טמבל.

החוגגת הראשית במערכת הפוליטית בישראל, היתה בל"ד הלאומנית, הפאן-ערבית, בכנס שנערך בנצרת בפברואר 2011 והוקדש למהפכה במצרים ולהשפעות המקומיות, אמר הח"כית דאז חנין זועבי:

"אני חושבת שכל היחסים באזור ישתנו. ישראל הסתמכה מאוד על החולשה של העם הערבי, אבל עכשיו הנוסחה הזאת השתנתה. זה נותן לנו הרבה מורל וביטחון עצמי, כי אם העם המצרי הצליח להפיל את השלטון אחרי 30 שנים, אז אפשר להשתחרר גם מהכיבוש".

אך מהמהפכה במצרים נותר השלטון של הכת הצבאית, מהאביב הערבי נותר רצח העם בסוריה, והכיבוש, הוי הכיבוש…כל מה שיש לשמאל באמתחתו, לאורך כל הדרך, אלה הזיות ותקווות שווא, של אלה,  שמדריך אותם איזה "Wishful thinking" מטופש כמותם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

From → כללי

One Comment
  1. עידית permalink

    היא לא. לא מזמן היתה שם הפיכה. וישראל? בינתיים כן.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: