דילוג לתוכן

"פסקת ההתגברות"(3):התכנון – עריכת גיור והמרה לימניות של המפלגה המשפטית וסירוס יכולתה להלחם בשחיתות

ינואר 16, 2023

 השחיתות הפוליטית העמוקה, הבסיסית, מאז קום המדינה, הנמצאת ביסוד תפקודן של המערכת המפא"יניקית הקודמת, וגם הליכודית שירשה אותה, על  התנהלותן המופקרת, והן שהובילו  למה שנקרא "המהפכה המשפטית" של אהרון ברק, "האקטיביזם" וכו'. 

רפורמה, שעם כל הבעייתיות שלה, לא רק שלא אתגרה את המערכת הפוליטית, לא הגבילה בה ולא פגמה בה  —

— אלא הצילה אותה.

ולכן יש צורך חיוני להיזכר בפרוט הנסיבות  שהביאו את השופט ברק אל ההכרח מרחיק הלכת של המהפכה התחוקתית, לפני כשלושים שנה ויותר.

מהלך שבכשלונו אנו צופים היום. כישלון הנובע מכך, שהמערכת המשפטית לא ניצלה מהחוליים הממאירים של המערכות הפוליטיות שהיתה אמורה לתקן. היא עצמה הפכה לעוד מפלגה פוליטית – חלק מהחולי – אולי תהליך שהיה בלתי נמנע.

********

בסך הכל, תכניותיו של שר המשפטים החדש,יריב לווין, אינן יותר מהשיטה לערוך למפלגה המשפטית הסוציאליברלית הנוכחית הסבה אידיאולוגית זריזה, כך שתירש אותה במהירות רבה מפלגה משפטית ימנית/שמרנית. 

*******

ראשית, ב-1990 כבר היתה מדינת ישראל שרויה בשנתה הרביעית של האינתיפאדה הראשונה. "תופעה" שהעידה במיליוני עדים  על אובדן הדרך של הפוליטיקה והמדיניות הישראלית, בכל הקשור לסוגיה החשובה ביותר, והיא יחסינו עם  שכנינו, אחינו ואויבינו הערבים, ב"שטחים המוחזקים" מאז 1967, ובוודאי מול המדינות השכנות ובישראל פנימה. אובדן דרך  שהיה נכון לא רק לגבי הימין והשמאל, כל אחד לחוד, אלא גם לגבי שניהם גם יחד, בתקופות שלטונן המשותף.

אהרון ברק:שמרן, לא מהפכן

בעצם  כבר היה ברור, בתחילחת שנות ה-90, שכמו למערכת הפוליטית מבחינה מדינית, גם לצה"ל המפואר, המנצח המהולל של 1967 והמתאושש ממצב קשה ומציל אותנו ב-1973, אין תשובה. צבאית/בטחונית מול "ההתנערות" (אינתיפאדה) הערבית-פלשתינית הצמחונית יחסית של אותם הימים, בטח לא ה"נשבור להם את העצמות" של מר ביטחון יצחק רבין, ועוד פחות מזה תעלולי משיכת הזמן של ראש הממשלה שירש אותו, יצחק שמיר, שבקושי הבין, בתקופת כהונתו, מה מתרחש סביבו, אם בכלל. ואם לא די בכך, צה"ל עדיין שילם אז  ב"מזומנים", מדי שבוע ולעתים מדי יום – ב"דם בנינו"– על ההרפתקה הלבנונית, שתחילתה ב-1982 וסופה הגיע רק לאחר 18 שנים. 

בשנה הקודמת לעשור החדש, 1989, נחשפה גם פרשת השחיתות הגדולה של צה"ל. הפרה הקדושה האחרונה של הרשות המבצעת, מעוזם של מנהיגי "הנבחרים" ומשרתיהם  "שומרי הסף" (אלק),  עם כתמי חלודה וסדקים עמוקים  בראש החנית המושחז: חיל האוויר. הקצין הבכיר, תת-כנרל רמי דותן,  שעמד בראש מערכת הרכש של החיל לא קנה בכספי המדינה,למען יעילות פעולתם של הטייסים בהגנה על בטחוננו, את הציוד הטוב ביותר, אלא את הציוד שמכרו לו החברות מתעשיית הנשק, ששיחדו אותו ב-12 מיליוני דולרים, 

זה בנוסף ל"הישגי השבכ" -מסכת רצח העצירים בפרשת קו 300, השקרים,  וניסיון חיסול (המטאפורי), תוך בישול עלילת שווא  מזעזעת נגד קצין בכיר בצה"ל.

ב-1989 התפרסם גם הדו"ח של ועדת השופט בייסקי על משבר המניות הבנקאיות של אמצע העשור. לשאלות החשובות, איך התאפשרו מעשי נוכלות, הבוננזה  והרמיה במימדים נוראים שכאלה, על חשבון הציבור, לא ניתנה תשובה של ממש. איפה היו אז "הנבחרים" הפוליטיים, ו"שומרי הסף" (חה-חה) היכן היה בנק ישראל? מה עשתה  "המפקחת על הבנקים"(חה-חה),מה קרה לפרקליטות ולמשטרה, שלנוכח עיניהם הבוהות התחוללה בכלכלה הונאת "פונזי" מפלצתית, (תרגיל פירמידה לכל דבר ועניין) אדירה שכזאת? שנגעה לכיסיהם ולחסכונותיהם של מיליונים, לא עולם מיליונרים. היכן נמצאו  "נבחרי העם ונציגיו" בכנסת? איך הפקירו מיליארדים  בידי חבורת נוכלים, בתפקידם כמנהלי בנקים (רק הבנק הבינלאומי הראשון לא היה שותף לבוננזה הפלילית)? שלכל היותר,כעונש, סיימו את תפקידם?

********

במקביל לגיור  הפוליטי,  יסורסו סופית יכולותיה המוגבלות של מערכת אכיפת החוק בתחום המלחמה בשחיתות(ונתחיל במבצע הברחתו של הביבי  מתוך חומות הכלא בעזרת מסוקי "הרפורמה".  

********

 וגם מלחמת המפרץ הראשונה היתה עימנו אז. לראשונה בתולדותיה ניצבו מדינת ישראל ותושביה בפני מתקפת טילים ארוכי טווח, בלי שום נסיון אמיתי להתגונן או לתקוף את האוייב הרצחני. ואם לא די בכך, הממשלה וצה"ל היו שותפים למזימת הונאה מפקירת חיים. שכן מיליוני תושבים היו חשופים לאיום הטילים ללא הגנה בסיסית במקלטים תת קרקעיים סבירים, הפקרות קטלנית מתוצרת  הממשלה, הג"א/צה"ל והשלטון המקומי, כאשר  הסירו האחראים על בטחוננו את האחריות מעצמם, והטילו אותה על האזרחים. לשם כך הם שיקרו כאחרוני הנוכלים, ויצרו פייק-מציאות , שכביכול הסכנה תגיע אלינו בטילים עיראקיים חמושים ב"גז", כלומר, בעלי ראש נפץ כימי;

שלא היה ולא נברא, אך איפשר לממשלה הרמאית לשלוח את האזרחים ל"חדרים אטומים", באין מקלטים,  ולהתמגן באמצעות יריעות פלסטיק, רצועות דבק על החלונות, סמרטוטי רצפה לחים , צמודים לתחתית הדלתות, ומסכות גז שהתבררו כמסוכנות למשתמש ועוד יותר קטלניות מעשרות טילי החנ"ם (חומר נפץ מרסק ולא חומרים כימיים), שנורו בפועל מעיראק; כמוהם כטילי ה"פטריוט" האמריקאים, שאף הם התבררו כמסוכנים לאוכלוסיה יותר מהטילים של סדאם חוסיין.

********

  תהליך מקביל וזהה של גיור וההמרה פוליטית ייערך במשטרה ובפרקליטות. בתקשורת כבר נוצרה מפלגה ימנית, אחות למפלגת המרכז/שמאל שם, שמפיצה בגלוי ובמתואם מסרים היוצאים מלשכתו של ראש  הממשלה הנוכחי, ביעילות שאינה נופלת מיעילותה של "ועדת העורכים" בתקופה הבולשביקית- מפא"יניקית הקודמת

********

מבקרת המדינה דאז, שופטת העליון לשעבר, מרים בן פורת, מיהרה לחקור, וחשפה את שערוריית מסיכות הגז, שבחלקן הגדול לא היו תקינות וראויות לשימוש, ושלא סופקו במגוון המידות והגדלים המתאים לבני גילאים שונים באוכלוסיה, ובקיצור – מזל גדול שאיום המתקפה הכימית לא היה יותר מבלוף ממשלתי עלוב שנחשף מיד, בעניין הנוגע לחיי כולנו.

את מיעוט הנפגעים ה"מזליקו" של מתקפת הטילים, יש ליחס כמובן לדלילות האוכלוסיה בריכוזים הצפופים והמְטֻוָּחִים, דלילות שמקורה היה בחוסר האמון הציבורי, העמוק והמוצדק, כלפי מה שקשקשו באוזניהם ולעיניהם דוברי  הממשלה, צה"ל והתקשורת הממוסדת, שככלבת שמירה נאמנה, מימים ימימה, גוננה על הממשלה בחירוף נפש  והדהדה בהרגשת "אחריות" את השקרים הממוסדים.

 ואם לא די בכל אלה, הסתבכה המערכת הפוליטית עצמה על שתי מפלגותיה הגדולות, ועוד כמה קטנות, וכן ח"כים יחידנים בתפזורת ב"תרגיל המסריח", בלי עזרה מאגפים אחרים של השלטון, כוחות הביטחון או הכלכלה.

זה היה כאשר יצחק שמיר איבד בהצבעת אי-אמון את הממשלה שהקים בעקבות הבחירות של 1988 לכנסת ה-12, וכך הוא ושותפו לשעבר ומתחרהו החדש  שמעון פרס, עסקו, כל אחד מצידו, בנסיונות לרכוש, למכור ולסחור בח"כים ממחנה היריב תוך הבטחת משרות ממשלתיות וטובין,  עד שצחנת המסחרה המצחינה כבר  עלתה השמיימה.

זו היתה המציאות אז, ארבעים וכמה שנים  מאז היווסדה של המדינה.

 ועל האינתיפאדה כבר דובר.

כבר נמצאו אז שניפ-שךןשה  דורות  שלמים של ישראלים, הצעירים שנולדו עם המדינה, ואלה שהפוליטיקה הישראלית היתה מוכרת להם מאז נעוריהם או בגרותם בתש"ח והסביבה.  דורות של ישראלים שהתברר להם שכספם הפקר, שבטחונם הפקר, שאין להם הנהגה פוליטית שניתן לסמוך עליה, לא חשובה המפלגה. בוקה, מבוקה ומבולקה.

מה שנכחו בו ואותו חוו, העלה בהם קבס וגועל נפש, חרדות ודאגה,  ששלחו לרחובות ולמדשאות מול הכנסת ומול משרדי הממשלה עשרות אלפים שהיוו את תנועת תנועת "מושחתים נמאסתם", שזכתה (בסקרים) לאהדה עצומה בציבור.

זו היתה הפעם האשונה, שהפוליטיקה, המערכת הצבאית ואחותה הכלכלית  הותקפו כמושב ליסטים וקשר נוכלים המקיף ימין, שמאל, מרכז ושוליים. שהרי השחיתות פשתה בכל המערכות, ופירותיה המרקיבים גרמו לכאבי קיבה ומעיים  לאומיים, הלב הכואב מעל והראש סחרחר. 

אז מה נשאר?

זכור לי שכתבתי אז, בעיתון הכלכלי "גלובס", ובמדור הכלכלי של "על המשמר" המנוח, שאילו תופעות כאלה של שחיתות ציבודית עמוקה ואובדן דרך, מוסרי, כלכלי בטחוני ופוליטי,  היו מתגלים ברשות מקומית כלשהי במדינתנו, כבר מזמן  היו ממנים לעיר או למועצה המקומית  הנגועים ועדה קרואה, שתנהל אותם במקום ההנהגה הנבחרת, ובמקום "שומרי הסף"  וצמרת הדרג הפקידותי והמנהלי. אף סברתי שבגב' בן פורת יכולה לעמוד בראשה של ועדה קרואה שכזאת.

********

"ביבילוויניזם" אינה הפיכה ולא מהפכה, ולא פגיעה   אנושה ב"הפרדת הרשויות" וב"דמורקרטיה", שלמען האמת כלל לא נכחו בשטח תחת המשטר הבולשביקי הקודם, כפי שייעדרו לבטח  גם תחת השלטון המוחלט הצפוי של החזירון העליון ומשרתיו הנאמנים מהימין השמרני-ליברלי.

*********

זה כאשר האופי הלא אחראי והכושל של הנבחרים כבר הוכח בעליל; ואם יונח למערכת הקיימת להמשיך בשלה, הכל יקרוס ויתמוטט.

מבקרת מדינה מרים בן פורת: ומסכות הגז

והנה, השופט העליון אהרון ברק, פרופסור למשפט קונסטיטוציוני, מי שראש הממשלה מנחם בגין נטל עימו כיועץ משפטי לקמפ-דייוויד, כדי לרקום את השלום הישראלי-מצרי, מי שהתמנה ב-1978 לשופט בבית המשפט העליון, מי שבעקבות הטבח במחנות  הפליטים סאברה ושתילה בביירות בסתיו 1982, היה האיש המוביל בוועדת החקירה בעניין הטבח, שבראשה עמד שופט בית המשפט העליון יצחק כַּהַן, ולאחר שחזר לבית המשפט העליון והתמנה ברק לנשיאו, סיים את תפקידו ומונה על ידי  יצחק רבין לתפקיד היועץ המשפטי בממשלתו. (ברק הצליח לסיים את פרשת  "חשבון הדולרים" בלי העמדה לדין ומשפט, בלי מדים כתומים ובית כלא). 

והשופט העליון ברק מצא דרך, לדעתו, לקדם תיקון, על ידי מנוי המערכת המשפטית למעין ועדת פיקוח עליונה למדינה הכושלת שדירדרה המערכת הפוליטית. פתרון שמרני ביותר – בלי צורך לפזר את הכנסת וללכת לבחירות חדשות, בלי הדחת ראש ממשלה ושרים, בלי החלפת צמרות של "שומרי הסף" ובכירי המנהלים.

כך שנתקשה לסווג את אהרון כמשפטן מהפכני נועז ומרדני, שיש מצב להעמידו בפני כיתת יורים, גם אם הוא עצמו מתנדב. ולעומת מה שאנו שומעים היום ממנהיגי "המזועזעים" הנוכחיים, כולל ברק עצמו, היה הרעיון של "המהפכה המשפטית " של ברק ב-1992 שמרני, מבטיח שקט ורגוע ביותר.

והמוני "תנועת "מושחתים נמאסתם" חזרו וצפרו לביתם כחתלתולים מפוייסים. 

*********

נתניהו, לווין ומרעיהם מתכננים, פשוט, טקס של הסרת מסיכות מפרצופו הצבוע והמכוער של המשטר החמסני והמופקר פה. מתנגדיהם סבורים שהמסיכות עדיין חיוניות ליציבות המשטר. סביר שיתפשרו על קוקטייל של קפה שחור ו"פארפעט אמור" סגול.

********

וכפי שכתבתי, הנהגת המערכת השפטית הפכה בעצמה למפלגה פוליטית. סוציאליברלית, על כל החוליים והשחיתות המאפיינים את צורת ההתאגדות הזאת. היא הפכה לאגף ביצועי יעיל של מפלגות המרכז-שמאל, מתוגבר מאוד בשותפים נוספים מתוצרת בתי הספר למשפטים, מהפרקליטות ומהמשטרה, שבמשך שנים רבות(ועדיין) נהנו מכיסוי תחת שקדני, מסור  ופעיל מצד מפלגה סוציאליברלית נוספת שפעלה מתוך התקשורת הממוסדת. 

באופו טבעי והכרחי, ככל שגבר היסוד המפלגתי/פוליטי של מערכת אכיפת החוק, כך נחלש כוחה כמחסום נגד השחיתות שפשתה בכל. יוכיחו החקירות וכתבי האישום נגד ראש הממשלה הנוכחי וכל קודמיו מאז יצחק רבין, אלה ושרים ופוליטיקאים ופקידים בכירים ואחרים; תוכיח הצלחתם לסכל מנויים  של שני שרי משטרה ושלושה שרי משפטים, הצלחות  שלא חסרו רשע וזדון; תוכיח התחזקותה העצומה של הברית המושחתת הון-שלטון-עיתון(ראו הסדרה הטלוויזיונית  "מותק בול באמצע"). תבהיר  נטיית החסד המפליגה של המפלגה המשפטית הזאת כלפי חשודים "לכאורה" מן האגף הפוליטי פרופר שלהם ("המימד החמישי", וכן "יש עתיד" המנוהלת על ידי מיליארדרים פעילים תוך שימוש תועלתני-ציני באיש קש שהוא תינוק פוליטי חסר שידרה, שלקח כמה שיעורים נוחלחים ברטוריקה ריקה להמונים

********

נתניהו, לווין ומרעיהם מתכננים, פשוט, טקס של הסרת מסיכות מפרצופו הצבוע והמכוער של המשטר החמסני והמופקר פה. מתנגדיהם מייצגים את האגף, בחזירון העליון, של אלה הסבורים שהמסיכות עדיין חיוניות ליציבות המשטר. סביר שיתפשרו על קוקטייל של קפה שחור חזק  וליקר "פארפעט אמור" סגול ומרדים, מופת של טעם רע, המתחייב מהניסיון להלחים את התעמולה של קפיטליזם חזירי עם הקשקשת הפייק-גלובלית של פוסט מודרניזם שוחר שקר,  פוסט קולוניאליזם המתחנף לקורבנות הקולוניאליזם והקפיטליזם, ואנטישמיות המתחזה להיות פוסט ואנטי-ציונות.

בסך הכל, תכניותיו של שר המשפטים החדש,יריב לווין, אינן יותר משיטה לערוך למפלגה המשפטית הסוציאליברלית הנוכחית גיור כהלכה, המרה אידיאולוגית זריזה. תירש אותה במהירות רבה מפלגה משפטית ימנית/שמרנית. במקביל לגיור  הפוליטי,  יסורסו סופית יכולותיה המוגבלות של המערכת  בתחום המלחמה בשחיתות (ונתחיל בהברחתו הנועזת של הביבי  מתוך חומות הכלא בעזרת מסוקי "הרפורמה") תהליך מקביל וזהה ייערך במשטרה ובפרקליטות.

בתקשורת כבר נוצרה מפלגה ימנית, אחות למפלגת המרכז/שמאל נפעילה שם, שמפיצה בגלוי ובמתואם מסרים היוצאים מלשכתו של ראש  הממשלה הנוכחי. מי שקוראים לכך "פשיזם", מודים, בעצם, שהמשטר הקודם שאני מכנה אותו בהתחשבות כבולשביקי, כבר הוא היה בפועל פשיסטי למהדרין.

"ביבילוויניזם" אינה הפיכה ולא מהפכה, ולא פגיעה   אנושה ב"הפרדת הרשויות" וב"דמוקרטיה", שממילא לא נכחו בשטח תחת המשטר הבולשביקי הקודם, כפי שייפקדו לבטח  גם תחת השלטון המוחלט הצפוי של החזירון העליון ומשרתיו הנאמנים מהימין השמרני-ליברלי. נתניהו, לווין ומרעיהם מתכננים, פשוט, טקס של הסרת מסיכות מפרצופו הצבוע והמכוער של המשטר החמסני והמופקר פה. מתנגדיהם סבורים שהמסיכות עדיין חיוניות ליציבות המשטר. סביר שיתפשרו על קוקטייל של קפה שחור ו"פארפעט אמור" סגול.

ובדיוק באלה,  בלוף "הפרדת הרשויות" ו"הדמוקרטיה", והאופי האמיתי של המשטר פה, יעסוק הפוסט הבא

From → כללי

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: