דילוג לתוכן

כלכלת שוק(2): מנהרת הולנד ו"הבריפקה", או: ככה מוכרים לנו אוויר

נובמבר 29, 2022

זוכרים את הפוסט על כלכלת השוק בשיטת מצליח"?

איך, תוך שיתוף פעולה פורה והדוק, שתמיד מצליח, של הון, שלטון עיתון,  מריצים לנו שליטינו את האינפלציה? היצרנים מודיעים  על הקפצת מחיר משמעותית למוצריהם. התקשורת הצבועה גם מגנה את המהלך וגם מסבירה את הרציונל, השלטון בעקבות התקשורת, מבטיח לשמור על השכירים, שהם נפגעי האינפלציה העיקריים, וגם רוב מצביעיו , וכן מאיים על מפקיעי המחירים. השודדים  ממהרים "להיכנע", בכאילו, כדי "ללכת לקראת הצרכנים האהובים",  ומודיעים שהעלאת המחירים בעצם רק נדחתה, עד אחרי החגים או לאחרי הבחירות, מה שיבוא קודם. ולעתים מקטינים את שיעור הקפצת  המחירים לרמה שתוכננה מלכתחילה כאפשרית; והכל בחסות בנק ישראל שקופץ על ההזדמנות ומקפיץ את הריבית, תוך הסבר, שזה נעשה כדי לבלום את מחירי הנדל"ן. שזה בערך כמו להעלות את מחיר הדלק כדי לבלום את העליה במכירת מכוניות חדשות.

התעלול הקבוע שוב הצליח, גם הפעם.

ובכן היום נלמד את הטכניקה של עוד שיטת נוכלות, רמייה וגניבה של החזירון העלין באותה שיטת לימוד. שיעורים קצרים, ממוספרים וברורים, שווים לכל נפש.

1.מנהרת הולנד מחברת בין דרום האי מנהאטן, ניו יורק, ובין מרכז-ג'רסי ממערב. העיר והמדינה. העבודות חלו ב-1920, כשמחיר הכריה הוערך ב-38 מיליארדי דולרים. המנהרה נכרתה בקרקע הבוצי של נהר ההאדסון, 25-30 מטרים מתחת לנהר. היא קרויה על שמו של המהנדס שתכמן אותה ושגם החל לבנותה, אך נפטר תוך כדי הבניה, כמו יורשו בתפקיד. המהנדס השלישי השלים את המלאכה ב-1927. העלות הגיעה ל-378 מיליארדי דולרים.

ההוצאות תפחו גם בגלל התקנת מערכת משוכללת, רבת עוצמה וחלוצית  ליניקת אוויר מזוהם ב-CO2 מהמנהרה והזרמת אוויר עשיר יותר בחמצן בחזרה אליה.

ביום הראשון להפעלת המנהרה עברו בה כ-52 אלף כלי רכב. בשנת 2002 עברו בהולנד כ-15 מיליוני מכוניות, וב-2004 יותר מ-33 מיליון מהן.

המנהרה נמצאת למעשה בבעלות המדינות – רשויות הנמלים של מדינות ניו יורק וניו ג'רסי, השולטות בנהר ההאדסון.

סופר דמון רניון: משכנע.

3. כשהשתחרר אלפרד דמון רניון משרותו הצבאי  כחייל קרבי של הצבא האמריקאי בפיליפינים, החל לעבוד ככתב לפלילים , וגם ספורט – בייסבול ואגרוף. כשעבר לניו יורק, מונה "לכסות" את אזור הברודוואי על טיפוסיו הססגוניים, כולל שולי עולם הפשע, התיאטרון והזימרה. הוא אימץ סגנון משלו, כתב  בזמן הווה, והירבה בשימוש בסלנג שכונתי ומקצועי סיפוריו שלוקטו בספרים זכו להצלחה במדינות רבות ותורגמו יפה לעברית על ידי אליעזר כרמי. אקדח היה ל"משכנע", פה – "לקקן" וכל אשה נאה היתה "עגבניה" וכך ניתן היה למצוא טיפסים מסוכ "ג'וני המסולסל", או "בנג'י ארבע אצבעות" וכו'.

4. והנה, באחד מפניניו אלה סיפר דמון רניון על מכר אחר שלו, נוכל חלקלק,משגשג ובעל וותק, שהתמחה במכירת זיופים של ציורים נודעים, אגרות חוב למוכ"ז שמעולם לא הונפקו באמת לקהל  אלא זויפו באופן פרטי על ידי זייפן הציורים, וכו'. בסיפור שלנו, הנוכל הנ"ל סיפר לדמון רניון על רעיון עיסקי חדש שהוא מריץ: מכירת מנהרת הולנד (של רשות הנמלים העירונית-ממלכתית, כזכור) לטייקון זר, כבד,  שהגיע לניו יורק לאחרונה ממדינה רחוקה כלשהי, והוא להוט למצוא עסק  מכניס בניו יורק רבת ההזדמנויות. וממש באותו בוקר  שבו התרחש הסיפור של רניון (ובלי קשר) עמד הנוכל לקחת את המשקיע הזר למסע היכרות עם הברווז המטיל ביצי זהב, סיור בהלוך ובחזור במנהרה, וביניהם ארוחת פרי-ים במסעדה ידועה בניו ג'רסי (כן זו העיר מה"סופראנוס", עשרות שנים לפני), כדי שיבחן במו עיניו את טיב הסחורה המוצעת לו, במחיר נוח להפליא.

מנהרת הולנד בין מנהאטן לניו-ג'רסי:עשרות מיליוני מכוניות בשנה.

5.נראה לכם גרנדיוזי מדי? פנטסטי במידה שאינה מתקבלת על הדעת? אז מה תאמרו ותגידו על שר תקשורת פלוני, לגמרי מומצא, ממדינה דמיונית. שמכר בפרוטות את כל האוויר של מדינתו כמוהו כממשיכיו, לחבורת טייקונים ותאגידים, שמריצים לתוך האוויר הציבורי הקנוי שלהם קרינה  אלקטרומגנטית בכמויות מפחידות, קרינה שמחוררת את האוויר ואת תאי גופינו  במהירות האור, 300,000 ק"מ לשניה, חלקה (מייננת) – מטגנת  לתושבי המדינה את המוח, כמו שמיקרוגל מרתיח מים בספל, ובחלקה מסרטנת; וחלקה (הלא מייננת) גורמת, כנראה, רק  לנזקים לטווח ארוך, כמו גלי הרדיו ("כנראה", רק כי עדיין אין ניסיון מספיק  עם אנטנות הסלולרי  (אך אפרופו זה, הנה שאלה מגמתית: כמה זמן  לקח ל"מדע", ל"רפואה ומערכת הבריאות",ל"מנהל", ל"שומרי הסף", לפוליטיקה ולאקדמיה, ובטח ל"כלבי השמירה" מ"התקשורת",וביחד הוש"ע – הון שלטון עיתון) לצנן את היחסים הלוהטים שניהלו  כל אלה עם בעלי חברות הטבק, עד שנאלצו להודות  בעצב רב  בסכנות ובנזקים הנוראים של עישון הסיגריות ולנקוט בצעדים חלקיים ומהוססים נגד הפצת הרעל? וכמה מיליוני מעשנים נרצחו, למעשה, עד שהתקשורת הממוסדת הפסיקה לפרסם כתבות ולראיין רופאים ומדענים, שידעו לספר לקוראים אגדות אורבניות פנטאסטיות על היתרונות הבריאותיים של העישון, על סמך "מחקריהם", ובמקביל דיווחו  בכיף על השקרים של הרפואה והמדע שניסו להזהיר מפני העישון? כי ברוני הטבאק והמוות הפציצו במודעות-ענק)

טוב,  סליחה על הסטייה הקלה. אך נשמור בזכרוננו את חבורת הרמאים שמוכרים לטייקונים שרוכשים את הזיכיונות על האוויר, על המיים ועל האנרגיה  שנמכרים לנו ביוקר רב ותוך הפקעות מחירים, למרות שמה ששודדי החזירון קונים מהממשלה בזול ומוכרים לנו ביוקר – הוא שלנו.

גליה מאור: המפקחת על הבנקים בתקופת "הוויסות"

6.עוד מקרה אופייני של נוכלות בנוסח "מנהרת הולנד " של הנוכל מסיפורי דמון רניון, הוא המעשה ב"מניות הבנקאיות" וב"משבר המניות" וב"הסדר המניות" , בהשתתפות  החזירון הבנקאי העליון, לפני כ-40 שנה; כך חבורת  הוש"ע הרקובה (והפעם במיוחד וביחד עם משרדי הממשלה הכלכליים ו"שומרי הסף" ובבנק ישראל ובפיקוח על הבנקים, בפרקליטות ובמערכת בתי המשפט, וכמובן  בעיתונות הכלכלית של התקופה), "כלבת השמירה של הדמוקרטיה," חה-חה,  שהיא הכלאה נינוחה בין פקינזית סקסית ואבא פודל, ובין צ'יוואווה עם אמא פינצ'רית ננסית חמודה. זה כשהם שומרים על "הדימוקרטיה", כלומר, עלינו, הציבור הרחב,  – אך בה בעת  היופכת התקשורת הזאת להכלאה של דוברמן, רוטווילר ומסטיף, כשמוטבי התקשורת הממוסדת הנ"ל, המו"לים, העורכים  והעיתונאים,  שומרים בנאמנות על עדרי החזירון העליון שמרפדים את כיסיהם.

******

7. בתחילת שנות ה-80' כשעבדתי ב"העולם הזה" נכנסו למערכת יום אחד עורך דין ג'ינג'י, ממושקף, מקריח ושמנמן, הוא ועורך דין נוסף ממשרדו, שנבלעו במהירות בחדרו של העורך והמו"ל, אורי אבנרי. כעבור כמה דקות הוביל אותם אבנרי  לחדרי הסמוך והפיל עלי את התיק.

עו"ד יעקב ויינרוט:הבריפקה והוויסות

הפרקליט היה עו"ד יעקב ויינרוט, ושמו של עוזרו מהמשרד היה גיורא רובננקו, מי שניהל את התחקיר בתיק  ופרס לפני את המסמכים.

8.לקוחו של ויינרוט היה יהלומן אמריקאי בשם ליאו זיגמן, שכלל לא הבין לאיזו צרה הוא נקלע כשבא לעשות עסקים בישראל. באותם הימים קיבלו היהלומנים המקומיים אשראי בנקאי בשיטת "הנאמנות": היהלומן הציג בפני הבנקאי "בריפקה" קטנה,  דף נייר מקופל כמעטפה, ובתוכה צרור של אבני חן בלתי מלוטשות, ואח"כ מלוטשות, ששווין

בריפקה:ערובה להחזר חוב?

יכול להגיע לעשרות ולמאות אלפים, וגם למיליונים – בדולרים. ה"בריפקה" לפי הנוהל, נמסרת לבנק  "בנאמנות" – ערובה לכך שהיהלומן יחזיר את חובו לבנק.

אלא שכל זה היה בלוף על גבי בלוף.

כי בפועל היה מדובר בתעלול נכלולי במסגרת ההונאה האדירה של כנופיית הוש"ע, הידועה כ"ויסות המניות הבנקאיות"

——————————————————————————–

בפוסט הבא, איך נגמר הרומן של היהלומן זיגמן עם הבנקים בפרשת "הבריפקה", ומה קרה למניות הבנקאיות המווסתות.  ועוד תופעות של מכירת אוויר צח ושקוף, תמורת דולרי נייר  ירוקים,בארץ הקודש ובארצות חו"ל.

From → כללי

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: