דילוג לתוכן

כָּאוֹס(1) האקדמיה והאליטות חיסלו את האמת והשליטו את השקר הפוסט מודרני

נובמבר 21, 2022
כן, יש לומר כָּאוס, כף פתוחה ולא בצרה או בסגול,  צורת הגיה, שהיא תוצאה מרצונם והרגלם של השדרנים בכלי התקשורת המקומיים לחקות את ההגיה האנגלו-אמריקטית, שבה מבטאים לעתים תכופות את  ה-A כ-E.
כָּאוס היא  מילה ביוונית, שמשמעותה המקורית היא ריקנות, לא-כלום, חלל ריק. אך המשמעות השתנתה מאוד  במרוצת השנים , עם חדירתו של המושג הזה  לשפות רבות, והפופולריות שלו בדיון הציבורי. בימינו אלה מקובל להשתמש במילה לתאור מצב כָּאוֹטי – תונו ובוהו בעברית התנכ"ית  של ספר "בראשית" , בלגן מבולגן או ברדק מבורדק, או ”בּוּקָה וּמְבוּקָה וּמְבֻלָּקָה" בעברית חדשה  וספרותית יותר של ספר "נחום"בתרי-עשר.
למשל, המצב  הכאוטי בעולמנו בשנים הללו.

וכן, גם בארצנו ובמדינתנו ובטח באזורנו.  מי שנעולים על  תאריכים עגולים, יכולים לנקוב בחילופי המאות והאלפים – שנת "המילניום", 1999 או 2000, לפני  שני עשורים וקצת יותר, כשריקת הפתיחה המצלצלת של התהליכים הכָּאוֹטִיים, שהצטברותם הסימולטנית (בו-זמנית) טוענת את התהליך גם במרכיבים מפחידים של פאניקה, אימה ופחד, במיוחד אם יש בהם מטען חורג של אפוקליפסות על רקע דתי ו/או מיסטי.

אך אין צורך להיות  אדוקים ולהתעקש על יום מסויים בשנה מסוימת כנקודת פתיחה מסודרת. אחרי הכל מדובר בכָּאוֹס, כן? לא בדיוק מצב שחובה לחפש בו  חוק וסדר מופתיים.

זיהום אוויר:חברות בתעשיית המכוניות, ג'נרל מוטורס ופורד, חקרו וידעו כבר לפני 50 שנה מה יהיו התוצאות הנוראות של זיהום האוויר הנובע מפעילותן – והשקיעו מיליונים רבים בשיחוד פוליטיקאים , כלי תקשורת ומערכת המשפט כדי לבלום יוזמות שיגבילו את זיהום האוויר. תוצאות התחקירים בעקבות פעילותם לא הביאו לחקירות ולכתבי אישום נגד המשחדים והמשוחדים, או לשינויי חקיקה.

אתחיל ברשימה קצרה של תחומים שאסקור בסדרת הפוסטים הזאת, ואפשר לגלות בהם ללא קושי או השתדלות מיוחדת סימנים של התפרצות כָּאוֹטִית:

  • רעשי אדמה ואי-סדירויות בתחומי האקלים, זיהום הסביבה, תופעות אטמוספריות  וכו'.
  • משברים כלכליים בעלי נפח גלובלי.
  • משברים ותופעות משנות-סדרי עולם בתחומים כלכליים, חברתיים, תרבותיים ובמיוחד תקשורתיים.
  • פריצת מלחמות ומעשי איבה, השמדת עם וטרור במימדים גדולים, סכסוכים ומתחים קשים ומסוכנים בין מדינות וגושים.
  • אסונות ומגיפות במימדים גדולים, בעלות תוצאה קשה, כגון תאונות גרעיניות, או מגפה כלל עולמית בעלת השפעה בתחומי הכלכלה, הפוליטיקה, החברה והתרבות.

קוראי פה וחברי ברשת בוודאי ערים לעובדה, שכל התחומים האלה של פעילות הטבע והפעילות האנושית, אינם תוצר  של שני העשורים האחרונים בתולדות כדור הארץ והאנושות. בחלק מהתחומים ניכרו בעבר גם ביטויים עזים לאין ערוך יותר מאלה שהתפרצו בשני העשורים הראשונים, הנוכחיים, של האלף השלישי לספירת הנוצרים. די לזכור את תולדות המלחמות והמשברים הכלכליים של המאה שעברה, האחרונה לאלף השני לספה"נ.

ובכל זאת אני מעז לטעון, שהן ההצטברות והן הבו-זמניות, וכן התפתחות "מטאורית" באחד המרכיבים, מקנים עוצמה ומיוחדות לכָּאוֹס בן ימינו.

ההתפתחות המהירה והמרשימה המרומזת במשפט שלעיל, מופיעה בסעיף 3, ובו ההתרחשויות בחום תקשורת ההמונים: התפוצה הגלובלית העצומה של מדיית האינטרנט, שהפכה רוב עצום של אוכלוסיי הכדור ליודעים וידענים , לכאורה מודעים יותר, ובחלק גדול משתתפים ושותפים יותר בהתרחשויות חשובות, כמתרשמים סבילים וכמגיבים פעילים בהתפתחויות לרעה, או לטובה, או גם כמשמרי  המצב הקיים.

את  תקשורת האינטרנט, ובמיוחד הפעילות ההמונית ברשתות החברתיות, ניתן להמשיל לגלולת "ספיד" עוצמתית, המהווה  זרז\קטליזטור של תהליכים פוליטיים, חברתיים ותרבותיים, לא רק מבחינת מהירות התפתחותם, אלא גם מבחינת העצמת השפעתם ומשמעויותיהם.

אחת התופעות העיקריות ורבות ההשפעה של העידן הכאוטי הנוכחי, הוא אבדן היכולת לתקשורת בין בני אדם. לכאורה, זוהי קביעה אבסורדית, שכן ניתן היה לצפות לתוצאה הפוכה בדיוק; שהרי  דווקא בזמננו, עם התפשטות הרשת האינטרנטית, ועימה הרשתות החברתיות שפעילים בהן מיליארדי אנשים – רוב האנושות, ועם הזמינות העצומה ובעצם החינמית, או הזולה מאוד לכל צרכן של תוצרי התרבות – סרטים וסדרות טלוויזיוניות, פודים והרצאות טד; הזמינות של לימודים גבוהים והשכלה רחבה או עמוקה, אקלקטית או ממוקדת; האפשרות של בני אדם, גם בפריפריות הנידחות ביותר, לצרוך ואף להגיב על מה שמתרחש, שמיוצר ומופץ על ידי המרכזים התרבותיים, הפוליטיים, החברתיים, הדתיים והרוחניים, כל אלה היו עשויים  להשאיר מקום לתקווה, ואף לציפיה ממשית, שהמצב החדש הזה  של תקשורת ההמונים,  יופעל להפחתת הכאוס, לפעולה הגיונית יותר, מתואמת וממוקדת יותר, למען מטרות שהאנושות תתאחד ותתלכד סביבן למען  עולנו ורווחתנו.

והנה, המצבים הכאוטיים המתגברים בכל תחומי הפעילות האנושית ובכל מקום, מלמדים שקורה ההיפך הגמור.

מדוע? כיצד?

ובכן, פשוט משום שהאידיאולוגיה השלטת , באקדמיה, בפוליטיקה, בתקשורת, במשפט, באומנות, ואף בחיי היום יום ובשיח האנושי הרווח, חיבלה בצורה קשה ואף אנושה באפשרות לנהל שיח משמעותי, כזה המאפשר להעביר  מא' ל-ב', ולהיפך, מידע הראוי לאמון, המאפשר לא'-לשכנע את ב' בתקפותה של פרשנות מסויימת ולהיפך, וכל זה בגלל אותה חבלה מכוונת ביכולת לנהל שיח אנושי ממשי.

הוגה ז'ק דרידה: פחות שלילי

המדע החבלני הזה הוא הוא הפוסט מודרניזם, וזרוע הביצוע העיקרית שלו  היא  ה"דה קונסטרוקציה", המוגדרת כך על ידי מבצעיה:

"דה קונסטרוקציה משמעה משימה של מחשבה ביקורתית, שעניינה לאתר "ולפרק לחלקיהם" אותם מושגים המשמשים כקביעות בסיסיות או חוקים כוללים  לתקופה מסוימת של הגות." 

אותם מונחים השולטים  בפרישתה ההיסטורית של תקופה רוחנית שלמה (שהיא תקופתנו אנו).

אבי ה"דה קונסטרוקציה, ההוגה הצרפתי ז'ק (במקור יעקב דרעי) דרידה מעדיף את המונח "דה קונסטרוקציה" כי "איכשהו" הוא נשמע שלילי פחות מהמונחים חסרי הנימוס והבוטים שבהם השתמשו היידגר וניטשה.

 

קצת פרשנות נוספת:

דה קונסטרוקציה היא שיטת פעולה מסויימת של יחידות הקומנדו של צבא הישע האינטלקטואלי, במסע (לביטול) הצלב (וכל דת ואמונה), כניגוח התרבות הקיימת.

ומהם אותם מונחים "שליליים? האפיפיורים  של ה"פוסט מודרניזם",  הפילוסופים הגרמנים מרטין היידגר ופרידריך ניטשה, היו  שניהם מאוכזבים מאוד ממצבם של הציביליזציה המערבית וממקומו ומצבו של האדם בתוכה. היידגר קרא ל"הרס" של התרבות הזאת וניטשה -ל"הפיכה" מרחיקת לכת בתוכה. המושג "דה-קונסטרוקציה" (פרוק והרכבה מחדש) נראה לממציאיו מתון יותר, פחות מעורר התנגדות, בעל חזות מדעית יותר מהרס והפיכה הפוליטיים ובוטים כל כך. דרידה וחבריו , מהקרדינלים של הגת הפוסט מודרנית, צידדו יותר ב"כוח החלש". בריכוך העימות ובהשתלטות חלקה ונינוחה של  "הנראטיב" הכוזב שלהם

יחידות הסיור של ה"דה-קונסטרוקציה" מאתריות את "מונחי היסוד" שעליהם מתבססת התרבות המערבית, וצבא האבירים האקדמי, חמוש  בחניתות ארוכות, ויוצא בהסתערות לעבר האוייב כדי לפרקו ואח"כ להגדירו מחדש. מושגים כמו "עם", "לאום", "אמונה", "טוב ורע", "צדק", "מוסר", "תרבות" וכו' מפורקים לגורמים, מופשטים מערכיהם הידועים והמסורתיים, ומורכבים מחדש בצורה שרק מזכירה במעומעם את משמעותם המקורית, אך מתאימה פיקס לעולם הערכים "החדש" של האידיאולוגיה ה"פוסט מודרנית".

ומובן מדוע מושג יסודי כמו "אמת" נמצא אצלם בקדימות גבוהה ועליונה לפירוק.

מדוע יורשים "נראטיבים" שווי-ערך ויחסיים את האמת ההיסטורית ב"שיח" הפוסט-מודרני, שכולו יחזי, מפוקפק, רב-ערכי ונמנע מכל הכרעה.

כי המושג הזה, "אמת" בכל השפות, מהווה איום ומסוכן ואוייב קטלני  לאידיאולוגיות של הפוסט-מודרניסטים, הנאו-מרקסיסטים וואחרים באקדמיה, אידיאולוגיות הבנויות על אדני השקר.

היום שבו מחוסלת האמת הוא יום חגם הגדול של כל השקרנים האלה למיניהם. כולל אלה שסיימו את חוק לימודיהם ןעוסקים בפועל בהפצת השקרים ובשימוש בהם, בתקשורת, באומנות, בהוראה, בפוליטיקה, במנהל ובמשפט, ובמימסדים הדתיים.

והעובדה שחיסול האמת מונע, למעשה, כל אפשרות של תקשורת משמעותית בין בני אדם, הוא המקבילה המדעיסטית בת בבל של ימינו, ל"הָבָה, נֵרְדָה, וְנָבְלָה שָׁם, שְׂפָתָם–אֲשֶׁר לֹא יִשְׁמְעוּ, אִישׁ שְׂפַת רֵעֵהוּ…כציווי ה"האלוהי" של תקופת מגדל בבל. אך כשם שתעלול ה"הפרד ומשול" האלוהי שימש אז כחיסון בפני השתלטות הרוע האנושי של אותה תקופה, משרת חיסול האמת ה"מדעי" מטעם "חלוצי" המדע הנוכחיים את המשך ההרס והחורבן, את ה"כָּאוֹס" הנכסף של ימינו, שהוא השתלטות הרוע האנושי.

 

 

 

 

From → כללי

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: