דילוג לתוכן

על הזיוף האינפלציוני בשנות ה-80' (2): 445% ועיסקת חבילה

נובמבר 19, 2021

בפוסט הקודם עסקתי במקור המושג "אינפלציה" (כתיאור מכובס בעל צילצול מדעיסטי למה שהינו בפועל זיוף המטבע על ידי הממשלה עצמה), שתיארה מה שקרה בתקופת מלחמת האזרחים האמריקאית במחצית השניה של המאה ה-19,כשממשלת הדרום, שלבסוף הובס ונכנע, הדפיסה שטרות נייר ממוספרים ללא חשבון, כדי לממן את המלחמה. כך נוצרה "היפר אינפלציה" בסך 9,000%.

זו לא היתה הופעתה הראשונה של התופעה הפלילית הזאת מטעם השלטונות. כלכלנים עם חיבה להיסטוריה, יודעים להצביע על מקרים רבים של התקפי זייפנות ("התפרצויות אינפלציוניות") במהלך התקופות ובמרחבי היבשות. למעשה, נוהל קבוע למדי, מאז שהחלו ממשלות להטביע כסף-מטבעות בכבשנים הממשלתיים, בממלכת לידיה שבאסיה הקטנה במאה השביעית לפני הספירה. שיטת הזיוף שהיתה נהוגה בתקופת מטבעות המתכת כללה הוספת אבץ ועופרת לכסף וערבוב של נחושת וארד במטבעות הזהב, ובימי הביניים אף נוסקו נמטבעות לדיסקיות דקיקות , כמעט עד כדי שקיפות, יש הטוענים. הופעת כסף הנייר רק הקלה על הזיוף, ועוד נראה מה קורה לזייפנות בתקופת הדיגיטציה.

חותמים על חבילה: מימין לשמאל, שר הכלכלה גד יעקובי, שר האוצר יצחק מודעי,  ראש הממשלה שמעון פרס, מזכיר ההסתדרות ישראל קיסר ויו"ר התאחדות התעשיינים אלי הורביץ, עליהם השלום.

אצלנו פה לפני כארבעים שנה, באייטיז של המאה שעברה, שימש זיוף המטבע (אז לירה תחילה ואח"כ שקל, ולבסוף שקל חדש), למימון מלחמת לבנון ולהקלת מסעי הקניות האדירים שערכו הישראלים שההשתחררו מהבולשביזם המפא"יניקי  המתקמצן (על כולם חוץ מ"חברינו"), וכמובן את "שיקום השכונות" המהולל. כל זה בלי להכביד במיסים על החזירון העליון שקיבל חופש התעשרות מפליג. כך יצא, שהתקציבים לא היו ריאליים, היו רחוקים מלהספיק לכל הבזבזת הפוליטית הרגילה, והזיוף היה הדרך הפשוטה "לאזן" את התקציב. זה היה הליברליזם החדש  והבזבזני של "להיטיב עם העם" בניסוחו של ראש הממשלה אז, מנחם בגין. זה שתחת ניצוחו הריצו שרי האוצר שלו, שמחה ארליך, יגאל הורביץ ויגאל כהן-אורגד זיוף הולך ומתגבר של הלירה/שקל כדי לממן את ההטבות לציבור. 

וכך, עם האינפלציה, השכירים התרגלו למצב, שהמשכורות שלהם מאבדות תוך שבוע, שבועיים ושלושה אחוזים רבים מכוח הקניה שלהן, וברבות הימים גם עשרות אחוזים.

אך החזירון העליון, וכן בעלי חברות ואף עצמאים מצליחים, יזמו ללא הרף התייקרויות על מוצריהם, במסגרת הרצת   האינפלציה ועידודה, שהיו רצויים להם.

אך גם הם חיפשו דרך להגן על רווחיהם מפני זיוף המטבע ותוצאותיו. הפיתרון נמצא בבורסה לניירות ערך בתל אביב. בעצם, זה היה תרגיל פירמידה ענק ("פונזי"), כשמה שהריץ כלפי מעלה במהירות את שערי המניות, בלי שיפורים כלשהם בעיסקי החברות, המפעלים והתאגידים שמניותיהם נסחרו. עליות השערים שיקפו רק את כמויות הכסף ההולכות ומתרבות שצרו על המניות המעטות יחסית גם אחרי ההנפקות החדשות.  ועם התגברות הזיוף, החלו להגיע לבורסה גם כספי המשכורות של השכירים הנשדדים יותר מכולם על ידי מסע הזיוף האינפלציוני. 

אך גם לזה היה סוף, כמו לכל תעלול פירמידה, כשהתמוטטה הבורסה, כשגדולי הברוקרים והסוחרים  החליטו לממש רווחים (כי הם הרי ידעו את המצב האמיתי, דהיינו, שמדובר בבועה נפוחה). אך לכמויות המניות הגדולות שנזרקו לשוק בשלב הזה כבר לא היו קונים, ושערי המניות קרסו, כשהתוצאה החברתית החשובה היתה ההתמוטטות הפינאנסית של התנועות הקיבוציות והמושביות. אצל אלה הצטברו רווחי הענק של החקלאות ותעשיות המזון,  שהובילו במקרים רבים את ההתייקרויות המהירות והתכופות.נפבדם נראה כביטוי של צדק פואטי, נקמה על אובדן האידיאולוגיה הסוציאליסטית בלב המאםליה של הקפיטליזם החזירי. 

 אז מה עכשיו? הבנקים נענו לאתגר והציעו את המניות שלהם עצמם כמסלול ההשקעה ה"סולידי" שיבטיח, שהרווחים האדירים של אנשי העסקים לא יישחקו  כמו המשכורות האומללות  במהלך הזיוף הממשלתי הגובר ("האינפלציה"), ושלא ייגרמו להם הפסדים נוראים בבורסה המתנודדת.  ואמנם, זרמי הכספים שנמלטו מהבורסה המפוקפקת והמחשבת להתרסק, זרמו בהמוניהם למניות הבנקים, ששעריהן גאו והלכו בלי קשר לביצועים הממשיים של הבנקים. כלומר, שוב  נוכלות פונזי, אך הפעם "סולידית", חה-חה.

עד שגם זה הלך ונגמר,  ונתיב ההשקעות "הבטוח" החדש היה המט"ח, וליתר דיוק – הדולר האמריקאי. מה שפיחת עוד ועוד את  השקל המזדייף והולך.

כך זה הדרדר, עד ששר האוצר יורםארידור הציע לערוך במשק "דולריזציה", כלומר, לוותר על המטבע הישראלי שהתקרב לרמת הכלום והאפס מרוב זיוף. בשיאה הגיעה האינפלציה ל-445% בשנה, כך שמשכורת איבדה אחרי שבועיים מיום קבלתה עשרות אחוזים מכוח הקניה המקורי – שגם הוא כבר הצטמק מאוד, היה די מגוחך לעומת שכר החודש הקודם וכוח הקניה שלו.

היה ברור שהעסק מתמוטט, כשנודע, שהבנקים כבר מייבאים בוכטות של דולרים מחו"ל כדי לתחזק איכשהו את שערי המניות ("הסולידיות") המחשבים להתמוטט, כדי שלא יינטשו לגמרי על ידי המשקיעים המקומיים. המשבר הפך פוליטי/מדיני, כשהסתבכה מאוד המלחמה בלבנון, ומנחם בגיו הודיע ש"איני יכול עוד", נטש את כס ראש הממשלה והתבודד בדירה ברחוב צמח.

וכך, ואחרי הבחירות של 1984, בגלל  תוצאת התיקו,  נסללה הדרך לממשלת האחדות פרס-שמיר,מערך-ליכוד, הסתדרות-מעסיקים. הנגיד החדש של בנק ישראל, הפרופ' מיכאל ברונו, אימץ אז למעשה דרך ךחחתןב המשק, שהציעה אז  כלכלנית נידחת, אסתר אלכסנדר. גם היא,כמוהו,  מהאוניברסיטה העברית, אך ניתנה לה במה רק ב"העולם הזה".  אלכסנדר הבחינה בכך,  שפיחותי המטבע התכופים  היזומים על ידי הממשלה, מאיצים את "האינפלציה", והמליצה לחדול מכך. 

כדי לפצות את עשירי החזירון העליון ואת המעסיקים בכלל, על אובדן הרווחים העצומים (שהביא להם תרגיל הזיוף האינפלציוני),   בגלל האיסור החדש על הקפצת מחירים, שהוטל עליהם, העניקו להם הסנג'רים מבנק ישראל ומהממשלה את הסדר המניות הבנקאיות, שישאיר בידם חלק גדול מרווחיהם הכמעט-אבודים, שהושקעו שם כי סמכו על הבנקים. וכן, כסוכריה טעימה לא פחות,   את הקפאת שכר העבודה. הקפאת השכר, אגב,  תורצה  תוך שימוש בתעלול נכלים, בעזרת מיצג שווא סטטיסטי ש"נמכר" לציבור, ושאספר עליו בהזדמנות.

"השמאל" הסכים בקלות להקפאת שכר העבודה.   כי כבר אז לא ייצגו המערך וההסתדרות שבשליטתו את האינטרסים של השכירים, אלא את האינטרס של החזירון העליון, שמנהיגי המערך היו בשר מבשרו, וסנג'ריו המסורים, לא פחות מהפוליטיקאים של הליכוד. בעוד שאצל הראשונים זה היה ביטוי של צביעות, אצל האחרונים תאם השרות המסור של החזירון 1 ל-1 את האידיאולוגיה הפוליטית והחברתית, כפי שניתן לראות עד היום, ביחסו האוהד של הימין לזיהום הגובר ולהשמדת מיני הצמחים והחיים בביתנו, על פני הכדור – הכפפת החיים וכל אינטרס אחר לעגל הזהב וכוהניו בחזירון העליון.

—————————————————————————————

בפוסט הבא: על זיוף הכסף בעידן הדיגיטלי, ומה יממן הזיוף העתידי  בישראל

From → כללי

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: