דילוג לתוכן

איך מונתה מנכ"לית הרשות לתחרות: נתנו לחתולה לשמור על השמנת

נובמבר 14, 2021

ח"כ מיכאל ביטון: ניגוד אינטרסים (צילום מהוויקיפדיה)

אחרי העימות המתוקשר שלו מול אדוני הרשתות, הגיע יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, הח"כ מיכאל ביטון, לראיונות הבהרה ברדיו. באחד מהם (אולי בגלצ?) באשר ליוקר המחייה אצלנו, הוא טען, ש"הרשות לתחרות" התרשלה במשך זמן רב במילוי תפקידה ולא פיקחה כהלכה על פעילותן של רשתות השיווק.  לדעתו יש למנות לרשות התחרות  מנכ"ל, שלא יהיה עורך דין עמוס בניגוד אינטרסים.

העיתונאים המראיינים לא קפצו על ההזדמנות, ולא שאלו את ביטון למה כוונתו בהערה הרב-משמעית הזאת, שלדעתי היתה הזמנה לשאלת המשך והבהרה מצידם. אולי היו העיתונאים נתונים ללחץ זמן, ואולי לא קלטו את הרמז.

וכך אני הקטן (פעם הרי הייתי  עיתונאי) יכול לקפוץ על המציאה, ולהבהיר את כוונתו של הח"כ ביטון באותה הערה סתומה וחסרת-המשך והקשר.

עו"ד מיכל הלפרין: החתולה שמונתה לשמור על השמנת (צילום מהוויקיפדיה)

התעלומה היתה קלה מאוד לפתרון, וחייבה רק גיגול קצר.

עו"ד מיכל הלפרין היתה שותפת הון במשרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק, גבע, לשם ושות' ועמדה בראש מחלקת ההגבלים העסקיים במשרד. משרד מיתר הוא אחד המשרדים בגדולים בישראל, אולי הגדול ביותר, עם למעלה  מ-200 עורכי דין.

 גם אילו היו ראשי המוסדות המייצגים את החזירון העליון, כגון לשכות המסחר והתאחדות התעשיינים, ממנים ועדה שתבחר מטעמם מנכ"ל נוח מבחינתם ל"רשות התחרות", הם לא היו מוצאים מועמד נוח ומיטיב יותר ממיכל הלפרין.

אך היה מי שעשה את העבודה של החזירון העליון בלב פתוח ובחפץ לב: זה היה, איך לא, ראש הממשלה בתחילת 2016, בנימין נתניהו, שהוא זה שמינה אז את הלפרין לתפקיד החשוב.

זה האיש – לכאורה, מי שמייצג על פי שופרותיו, את "ישראל השניה", חה-חה ופחחח-פחחח.

עם כניסתה של הלפרין לתפקיד, היה עליה להצהיר על רשימה של ניגודי אינטרסים,  (חברות ותאגידים במשק, המיוצגים על ידי משרד עורכי הדין שבו היא שותפה, ולכן היא מנועה מעיסוק בענייניהם). 

הרשימה כללה את: מדנס סוכנות לביטוח, אדמה (לשעבר מכתשים אגן), סימנס גרמניה(זו שהיתה מעורבת בפרשת שחיתות ושוחד ענקית בחברת החשמל), אל על, גלקסו-סמית'-קליין, ג'י פור אס פתרונות אבטחה, טמבור, סיסקו, יינות ביתן, ליימן שליסל, סטורנקסט, מוצרי שלם אריזות, פי גלילות מסופים וצינורות נפט, מרכז סליקה בנקאי, בנק איגוד, בנק לאומי, Stratasys, פוקס, תנובה, שב"א שירותי בנק אוטומטיים ונטו אחזקות.

"תנובה"? המהלך הראשון שביקשה הלפרין לבצע  במסגרת תפקידה החדש, ועורר סערה רבתי,  היה ביטול  סמכותה של הרשות לתחרות להטיל קנסות על מונופולים שיגבו מחיר מופרז מצרכנים – מהלך  ששירת ישירות את קונצרן תנובה, שהיה  מלקוחותיה של הלפרין, ולגמרי במקרה, כמובן –

התמודד באותה תקופה מול תביעות יצוגיות בגלל גבייה של מחירים מופרזים!

*****

מיליארדר קובי מימון: "ישראמקו" והמונופול

אך בעיה קשה התעוררה גם בקשר לניגוד האינטרסים שעליו לא דיווחה הלפרין: היא יצגה את חברת "ישראמקו" לחיפושי נפט, מבעלות המונופול של מאגר הגז תמר (29%). במסגרת זאת היא שיגרה מכתב מתרעם לקודמה בתפקיד, המנכ"ל היוצא של הרשות לתחרות, דוד גילה,  שעסק בהסכם הפשרה בין ישראמקו ובין מונופול הגז,  וטענה כי "נהג במידה של חוסר הגינות" כלפי הלקוחה שלה.

והנה, הייצוג הנסתר של "ישראמקו", איפשר להלפרין להתמנות כחברה בצוות יישום מתווה הגז שכונן שר האנרגיה, יובל שטייניץ. בראש הצוות העמיד השר את מנכ"ל משרדו, שאול מרידור, שהיה מנוע גם הוא מלעסוק בגיבוש מתווה הגז בשל חשש לניגוד אינטרסים,  כי אחיו, עו"ד מתן מרידור, ייצג את נובל אנרג'י באותו הסדר, שנדון מול רשות ההגבלים העסקיים.

 ומיהו הבעלים של "ישראמקו"?

אחד משני השותפים בבעלות הוא קובי מיימון, מקורבו של נתניהו.

זוכרים את השיחה הידועה במונית, בתום הבילוי המשותף  והמספק עם הנערות העובדות ליד הבורסה ברמת-גן? אותה שיחה מוקלטת בין בנו של "אבו יאיר" ובין בנו של קובי מיימון, אורי, כשנתניהו ג'וניור הזכיר למיימון ג'וניור, את הרווחים שאביו שלו מהפוליטיקה הביא למיליארדר מיימון מהעסקים  (תמליל השיחה בסוף הפוסט)

זה אותו מיימון ששירתה יפה גם עו"ד מיכל הלפרין, אותו מינוי של נתניהו סניור והסנג'ר שלו לענייני נפט וגז, השר דאז יובל שטייניץ. 

וזה רק חלק מעלילותיה של הלפרין.  למשל, בכנס בתל אביב של דירקטורים במועצות מנהלים שביקשו לאפשר העמדה לדין של דירקטורים הפוגעים בתחרות,  התפארה הלפרין בכך, ש”בחוק הדירקטורים" הושמט הסעיף בנוגע לאחריות על דירקטורים על מניעת תחרות!

היא גם איפשרה לבית ההשקעות אלטשולר שחם לרכוש את בית ההשקעות פסגות, במהלך שיצר חברת ענק השולטת ב-35% בשוק הפנסיה, בוודאי מהלך נוגד תחרות בשוק הענק הזה.

ופעם, הלפרין לגבי חלקם של גוגל ופייסבוק, המחזיקים בעצם בדואופול כלל עולמי על הפרסום באינטרנט וגם בישראל, ואם יש לה כוונה לפעול נגדם, הייתה תשובתה “אין הכרזה על קבוצות ריכוז אלה ע”פ חוק. אני צריכה לדעת מה לבוא ולהגיד להם. כרגע אני לא יודעת. נכון שהפרסום המסורתי בעיתונות נפגע. בטלוויזיה פחות. זה שהאינטרנט מאתגר את העולם הישן לא מעיד על מונופול או דואופול”.

ובקיצור: מנכ"לית הרשות לתחרות "לא יודעת"

אפילו מבקר המדינה, גם הוא מנוי של נתניהו שעורר ביקורת, נזף קשות בביצועים של הלפרין והרשות לתחרות.

המבקר, מתניהו אנגלמן,  טען, כי בשנת 2017 מחירי המזון והמשקאות שאינם אלכוהוליים בישראל היו גבוהים בכ-37% לעומת מדינות ה-OECD, ובכ-51% לעומת האיחוד האירופי. המבקר אנגלמן ציין כי המשק בישראל מתאפיין בריכוזיות על-ענפית יתרה בהשוואה לשווקים אחרים. הוא פנה לרשות התחרות והמליץ לה להשתמש בכלים שהעניק המחוקק לשם הסרת חסמים לקידום התחרות בענף המזון והורדת יוקר המחיה בישראל.

מה שלא בוצע, כידוע. הלפרין  דווקא התרכזה בפגיעה "בכלים שהעניק (לה) המחוקק".

 אני מניח ומקווה, שעכשיו כבר מובנת הערתו של הח"כ מיכאל ביטון, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, באשר לזהות של העו"ד שמונתה למנכ"ל  הרשות לתחרות, למרות  ניגוד האינטרסים –

-או, נכון יותר -בגללו!

כי המנוי של מיכל הלפרין על ידי עממיקו נתניהו לא נועד לשרת את הצרכן הישראלי, להגביל את השתוללות המחירים ולבלום את דהירת יוקר המחייה.

בדיוק להיפך: זה היה מנוי שנועד להקל על אדוניו של נתניהו מהחזירון העליון, לנהוג בשוק כרצונם ולעשות רווחים קלים כעולה על רוחם בשיטה הבדוקה של הפקעת מחירים.

מנוי מוצלח ביותר מבחינת החזירון העליון.

נתנו לחתולה לשמור על השמנת

 


נתניהו ג'וניור: 20 מיליארד מול 400 ש"ח

להלן תמליל השיחה בקיץ 2015 בין יאיר נתניהו ואורי מיימון אחרי הבילוי הלילי:

נתניהו: אחי, אתה חייב לפרגן לי. אחי (צוחקים), אבא שלי עשה לאבא שלך אחלה עסקה אחי, נלחם, נלחם בכנסת בשביל זה אחי.
מימון: מה?
נתניהו: אבא שלי נלחם. אחי, אבא שלי סידר לך עכשיו 20 מיליארד דולר, הצגה. ואתה לא יכול לפרגן לי ב-400 שקל?
מימון: אנחנו מדברים של שישנסקי או משהו כזה?
נתניהו: לא, עכשיו, על מה שעכשיו.
מימון: שישנסקי זה גיהנום.
נתניהו: בזה הוא דפק אותך, אבל אחרי הוא החזיר לך. הוא (ככל הנראה מצביע על מימון) דפק עכשיו 20 מיליארד דולר.
(צוחקים)
נתניהו: אתה בוכה לי על 400, אבא שלי סידר לאבא שלך 20 מיליארד דולר ואתה בוכה לי על 400 שקל, יא בן זונה.

 

From → כללי

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: