דילוג לתוכן

החגים(3): הימים הנוראים של הפייקים

אוקטובר 3, 2021

מה שקלטתי בשבועות האחרונים משוט בפייסבוק והתהלך בו, שמי שהכי סובלים בתקופת החגים הם הפייקים.

כן, מה ששמעתם, זה לא היהודים שמתנהלים בשעות לא סבירות עם מילמולי ה"סליחות" שלהם,  שבונים סוכות מצחיקות, שיושבים מלאן שעות על הסידור עתיר העמודים  כשהם טובלים בריחות הזיעה בצפיפות החמה של בתי הכנסת בצום יום הכיפורים (הארוע היחיד בהיסטוריה שארוך יותר מהגלות); שבולסים את ארוחות החג האדירות עם דודה בלומה המשעממת  והדוד  מארסל והבדיחות הטיפשיות שלו, הם והילדים הרעבתנים שלהם; שמחפשים מה לזרוק מהבית, חוץ מהחותנת,  לרגל ה"תשליך"; שלרגל צום גדליהו הם צריכים להניח למה שנשאר ממאכלי החג לנבול במקרר במקום לבלוס אותם לתיאבון.

וכל זה כאין וכאפס לעומת הצרות של הפייקים בימים האלה.

יש לכם מושג כמה הם סובלים, נניח כשהם נתקלים ביהודים שמחים, בסתם יום של חול? נגיד, זכיה של איזה ג'ודו'קא ישראלי במדליה מטופשת? ברור שנמצא הפייק התורן שהודיע שהשמחה הזאת היא מפגן  בהמי של פאשיזם לאומני. יהודים שמחים ביום השנה לניצחון הגדול במלחמת ששת הימים? הפייק המצוי יודיע מיד שהשמחה מיותרת, כי הניצחון ההוא הביא את הכיבוש, והכיבוש הוא סופנו. היהודים שמחים כי היו אחלה גשמים השנה? הפייקים יתנחמו בעליית מפלס הגעתון ובהצפות בשכונת הארגזים.

אבל אין דבר שמקפיץ לפייקים את הפיוזים ומעיף להם את הסכך, כמו שמחת היהודים השנואים בחגים. "וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ"? זה  סוף הדרך מבחינתם. מסמר אחרון בדלת הסוגרת על סוכת האבלים של הפייקים. והתוצאה: פיד הפייסבוק מתמלא בכל התוצרת הזבלונית הרגילה. הלגלוגים על אלוהים המדומה  ומאמיניו המטומטמים,  , היהודים הבזויים האלה, שמתעטפים בקדושה מזוייפת, הכובשים האכזריים, שפתאום מבקשים סליחה על כל דבר חוץ מ"הטיהור האתני", שבמסגרתו, מתוך 150,000 הערבים שהיו פה בתום הנאכבה של 1948, נותרו ב-2021 רק שאריות מדולדלות בסך 2 מיליוני מטוהרים אתנית;  היהודים הטמבלים שנדמה להם שהינם "העם הנבחר" בשעה  שאינם אלא גזענים נתעבים, הסוגדים להבל ולריק.

טוב, לא אכחיש, שאישית, אני די מתענג על הכתבים שלהם. בשביל זה הרי נוצר מוסד התגובות, שאותו אני מנצל כדי להתפנן. כי די כיף  להתנשא על המתנשאים, ללגלג על המלגלגים,  להוכיח אותם על בורותם, על טיפשותם ובורותם, ולחשוף את השקר ורמיה שבטיעוניהם הכוזבים, ולהותיר אותם ללא מענה. 

זה תמיד נוח וקל, שהרי כבר מזמן, אם בכלל,  לא הגיע איזה טיעון חדש (ולא משומש ונדוש וכוזב כרגיל), שאצטרך להתאמץ על מציאת תשובה לו. 

טוב, במקום להתעסק עם הפייקים אחד-אחד, ולסגור חשבון גם עם אלה שחמקו לי מהרשת, בא הפוסט הזה.

הוא מבוסס על פוסט שכתבתי לקראת שמחת תורה לפני שבע שנים, בשנת ה'תשע"ד (2014), ובו עסקתי  בהתבטעויות  של  הפיסיקאי הידוע סטיבן הוקינג, שעדיין היה אז בחיים. ניצלתי את העובדה  שזמן מה קודם לכן, כשנפרד סופית מהאגנוסטיות (סוג של פקפוק אינטלקטולי) שלו בשאלת קיומו של אלוהים ונחת ביקום המבאיש של האתאיזם,הוא העניק ראיון לעיתון הספרדי "אל מונדו".

אספתי ציטוטים מדבריו ממקור אחד בעברית ומשניים באנגלית, והנה מה שדליתי:

הפיזיקאי סטיבן הוקינג במיטבו: מתרגל ריחוף בחוסר-כבידה, כדי להמחיש את חששותיו מפני סוף ההתיישבות האנושית על פני הכדור, ואת הצורך הממשי להימלט מפה לחלל (אם אתם מיליארדרים חלוציים כמו ריצ'רד ברנסון, שבחסותו נערך התירגול ההוקינגי, ויכולים להרשות  לעצמכם את ההימלטות)

הוקינג:"לפני שהגענו לתובנה המדעית, היה זה טבעי להאמין שהאל ברא את היקום. אבל עכשיו המדע מציע הסבר משכנע יותר."

דומה למה שכתב בספרו  "The Grand Design", שם זה נוסח כך: "המכניזם המסביר את מקורו של היקום נעשה כה ידוע ומובן, שאלוהים שוב אינו נחוץ.

 כאשר הכתב  של "אל מונדו" דחק בהוקינג וביקש שיסביר את הקביעה בספר הקודם "קיצור תולדות הזמן", שתיאוריה מאחדת של המדע תוכל לסייע לאנושות "לדעת את מוחו של האל"  הוקינג השיב:

"מה שהתכוונתי לו באומרי 'לדעת את מוחו של האל' הוא, שנוכל לדעת כל מה שיכול אלוהים לדעת, בהנחה שהיה אלוהים קיים. אך אין כזה. אני אתאיסט."

ועוד אמר, ופה הגיע טיעונו לשיא של איוולת:

"אין אלוהים, ולדעתי גם אין מימד מציאותי וריאלי מעבר ליכולת התפישה של המוח האנושי."

למעשה, מעלה הפיסיקאי הוקינג  שני טיעונים.

שניהם מופרכים לחלוטין.

אחד,  עוד טיעון כוזב אחד מרבים.

והשני, סתם קשקוש חסר קשר לעובדות המציאות.

הטיעון הראשון של הוקינג הוא זה:

גם אם היה מקום להרהר באפשרות קיומו של האלוהים כבורא,  עד להתפתחויות האחרונות של המדע, המספקות הסבר מספק ומלא למדי להיווצרותו של היקום, הרי מעתה ואילך שוב אין לנו צורך בהנחת קיומו של האלהים – ומכאן שאין אלוהים.

זהו כמובן הטיעון הכוזב הידוע, למרבה המבוכה (כשמדובר בפיסיקאי מלומד כהוקינג), כ"טיעון בשם הבורות"("Argumentum ad ignorntiem") הידוע גם כ"טיעון בשם ההיעדר"):

אם אין הוכחה לקיום האל, ואין אפילו צורך בהנחת קיומו – זה אומר שאין אלוהים.

zה למעשה הטיעון העיקרי העובר כחוט השני בטיעון האתאיסטי לדורותיו, כולל האקזמפלרים המקומיים אצלי בפיד. מובן שהאידיוטים הבורים האלה, (וכן, כולל הוקינג), לא מבינים את גודל המלכודת שהם טומנים לעצמם כשהם משתמשים בטיעון בשם ההיעדר, כי הוא פונה גם נגדם: 

מיסיונרים אתאיסטים: א י ן  אלוהים, כי אי אפשר להוכיח את קיומו מבחינה מדעית.

מיסיונרים דתיים:  י ש  אלוהים, כי אי אפשר להוכיח את חוסר קיומו, מבחינה מדעית.

 שני הטיעונים תקפים באותה מידה. הם מסיקים  ממה שאין, על מה שיש, שטות גמורה ומוחלטת. 

*****

הקביעה השניה של הוקינג מופרכת לא פחות. זאת הקביעה ש"אין מימד מציאותי וריאלי מעבר ליכולת התפישה של המוח האנושי."

שטות מוחלטת, כמובן. דבר איוולת שכל ילד מודע לו.

שכן הוקינג מתעלם לחלוטין מקיומן של הפירכות הידועות כ"פאראדוקסים"(פארא – מעבר, דוקסה- דעה מוצקה) או מה שהפילוסוף הגרמני עמנואל קאנט כינה "אנטינומיות", והן נוגעות למימדים מציאותיים וריאליים ביותר של הקיום ושל היקום: עובדות מציאות שמצויות מעבר ליכולת התפיסה האנושית.  

למשל, בתחום הביולוגיה, מה שחידתי וחסר תשובה לכל ילד כמו לכל מדען עם נובל: מה בא קודם – הביצה או התרנגולת?

חידה שאין ולא יכול להיות לה פתרון במסגרת אפשרויותיו של המוח האנושי.

או בתחום הפיסיקה(האנטינומיה של קאנט): העובדה שהתפיסה שלנו מקבלת – ובאותה מידה דוחה  – את סופיותם ואת אינסופיותם של הזמן ושל החלל.

והאסטרו-פיסיקאי הוקינג בוודאי הכיר את הפרדוקס של גיל היקום: לפי התצפיות בראשית שנות ה-90 היה נראה כאילו יש כוכבים הזקנים מן היקום עצמו.

הפראדוקסים מהווים הוכחה שאינה ניתנת להכחשה, שיש מימדי מציאות, המצויים מעבר ליכולת התפיסה של התבונה האנושית המוגבלת.

וברור שהאמירה הטיפשית הרווחת אצל מיני אתאיסטים ואגנוסטיים, שהאדם הוא יוצרו של אלוהים, היא רק עוד הוכחה למוגבלות המצערת הזאת של התבונה האנושית. 

וזו הסיבה  שפילוסופים חילוניסטיים מנסים בכל כוחם לבטל את חשיבותם של הפאראדוקסים, ולטאטא אל מתחת לשטיח את משמעותן של האנטינומיות הקאנטיות.

וכי מה רציתם שיעשו?

הם הרי כוהני כנסיית השכל, אידיאולוגיה  שמתחרה באמונה באל, ועניינה לרשת אותה כהסבר של המציאות, הסבר המקובל על הרוב הגדול של האנושות, הרבה יותר מההסבר המדעיסטי. 

לכן, מבחינתם, כל ערעור על יכולתו הבלתי מוגבלת של השכל האנושי, כמוה כערעור על כל-יכולתו של האלוהים בעיני המאמינים באל.

אבל מה לעשות? בניגוד  גמור לדעתו של הפיסיקאי הוקינג, אין, פשוט אין מצב, שהשכל האנושי יצליח להשיב על השאלה מה בא קודם, הביצה או התרנגולת, או איך זה יתכן שהזמן והחלל יהיו סופיים ואינסופיים במקביל?

אז כן. מדען נחשב כהוקינג פשוט כותב ומדבר שטויות, בגלל מוח פקוק אידיאולוגיה דתית (אתאיסטית), משתמש בטיעונים כוזבים ומחנטרש בקומקום כשהוא עוסק בשאלת קיומו או אי קיומו של אלוהים.

קל וחומר חברי האתאיסטים מהפייסבוק.

 

———————————————————————————————————–

 

 
 

 

From → כללי

10 תגובות
 1. אנונימי permalink

  יש חוסר סימטריה שאתה מפספס. כדי להבהירו, במקום לדבר על "יש אלוהים" או "אין אלוהים," הרבה נדבר על "מה הסיכוי שאלוהים קיים." במקרה זה אנו נמנעים מכל בעיית ה"הוכחה" – אחרי הכל, אינני יכול *להוכיח* שכל היקום החיצוני איננו אשלייה ואני בעצם התודעה היחידה הקיימת, אך איש איננו מאמין בכך.

  ובכן, היקום מתנהג בדיוק כמו שאנו מצפים שהוא יתנהג אם אין אלוהים, ויש בדיוק אפס עדויות מהימנות לקיום אל. זה לא *מוכיח* שאין אלוהים, מה שאפשרי לוגית, כאמור. אבל הסיכויים לקיום אלוהי ישראל או כל אל אחר (זאוס או שיווה, למשל) כה אפסי שאין טעם לקחת אותו ברצינות.

  אהבתי

  • בהיעדר היכולת שלך להביא טיעון משמעותי בתחומי ההיגיון, העובדות והאמת, ושלא במפתיע, אתה נסוג לשטח ההפקר הנוח, המטושטש וחסר הוודאות של הסטטיסטיקה ההסתברותית. אך גם לפי תורת הסיכויים המפוקפקת הזאת, האמנם "היקום מתנהג בדיוק כמו שאנו מצפים", כדבריך? כבר אין לאסטרו פיסיקה בעיות בהסבר תופעות שונות? או, למשל, האם האנושות, הממשיכה להשמיד במודע את בית הגידול שלה, אינה חלק מהיקום? מה ההסבר המדעי
   לחלק חשוב זה (הכי חשוב מבחינתנו) של היקום?

   אהבתי

   • אנונימי permalink

    > "היקום מתנהג בדיוק כמו שאנו מצפים", כדבריך? כבר אין לאסטרו פיסיקה בעיות בהסבר תופעות שונות?

    וודאי שגם היום יש תופעות שאיננו מבינים בדיוק. אבל אין יותר סיבה להניח שהן רומזות קיום אל (או אלים) יותר מאשר הרעם, תנועת כוכבי הלכת, החשמל, או כל תופעה אחרת ממיליוני התופעות האחרות שפעם לא הובנו ולכן "הוכיחו" את קיום האלים בעבר.

    תמיד, במשך אלפי שנים ומליוני תגליות מדעיות, התופעה הלא מובנת התבררה בסופו של דבר כתופעה טבעית, לעולם לא כפעולה אלוהית. זה בדיוק מה שאנו מצפים מעולם חסר אל.

    יש, אני מניח, סיכוי כלשהוא שהפעם "נפלנו" על תופעה ש*באמת* בוצעה על ידי האל, אבל בהתחשב במליוני התופעות שהאל "הסביר" שהתבררו כטבעיות, ובאפס התופעות – אף לא אחת, אי פעם – שהוכחו כאלוהיות, הייתי אומר שהסיכויים שמה שאיננו יודעים היום יוכח כאלוהי לא עולים על אחד למליון.

    Liked by 1 person

   • ido35 permalink

    קיומו של אלוהים לא הופרך בדיוק כמו שקיומם של זאוס ופוסידון לא הופרך.

    אהבתי

   • מה חבל שיש לך טענה כלפי כזבו של הטיעון בשם הבורות,

    אהבתי

 2. אנונימי permalink

  ועוד דבר.בוודאי, הדת מספקת תשובות למשמעות החיים. אבל מדוע להאמין שהתשובות של הדת לזה יותר *נכונות* מהתשובות של הדת לביולוגיה, קוסמולוגיה, היסטוריה וכולי וכולי, שהינן פחות או יותר שטויות?

  Liked by 2 אנשים

  • אנונימי permalink

   Ido35 – בדיוק. אפשרי לוגית שאלוהים קיים. אפשרי לוגית שזאוס פוסידון קיימים. אבל אילו *רק* אפשרויות לוגיות, כמו האפשרות הלוגית שהיקום כולו אשלייה במוחי, למשל.

   לחיות את החיים שלך לפי ההנחה שהאל קיים זה לא יותר הגיוני מלחיות אותם לפי ההנחה שזאוס קיים או שאתה היצור היחיד שבאמת קיים.

   אהבתי

 3. אנונימי permalink

  Ido35 – בדיוק. אפשרי לוגית שאלוהים קיים. אפשרי לוגית שזאוס פוסידון קיימים. אבל אילו *רק* אפשרויות לוגיות, כמו האפשרות הלוגית שהיקום כולו אשלייה במוחי, למשל.

  לחיות את החיים שלך לפי ההנחה שהאל קיים זה לא יותר הגיוני מלחיות אותם לפי ההנחה שזאוס קיים או שאתה היצור היחיד שבאמת קיים.

  אהבתי

  • אני שמח על ה"בדיוקים" שאתם מעתירים זה על זה, ופונה בהתאם אל שניכם, אנונימי ועידו: לפני שעוסקים במשמעות החיים, אשמח לקבל את הסבר המדעי המוסמך והתקף לעצם קיומם ולאופן היווצרותם. השתלטותה של החשיבה המדעיסטית, היהירה("אלוהים מת") והטיפשית (למדע יש הסבר תקף למציאות. לא הבנתם כלל את סוגיית הפראדוקסים והאתגר שהיא מייצגת למדע שלכם) על המוח הרפה וסתום האידיאולוגיות של האליטות האינטלקטואליות, הפוליטיות והתאגידיות. וזה, כמובן, מסביר היטב את הפיכתה של האנושות האומללה, הנשלטת על ידי האליטות היהירות, המטומטמות והמטורללות האלה, לישות אובדנית, שבהיעדר הבנה בסיסית באשר לחיים, עצם קיומם ובטח משמעותם (סוגיה שגדולה על המדעים ב-100 מספרים), היא עסוקה, בהנהגת האליטות האלה, באופן אובסיסבי, בהשמדת החיים עצמם בבית הגדול שלהם, כולל השמדת בית הגידול עצמו. . רק טמבל אובדני יכול להתייחס ברצינות לנימוקיט של מתאבדים מקצועיים. מהסוג המדעיסטי הנ"ל. .בעיני אינכם אלא מייצגיה של חבורת מתאבדים מטופשת נהמוליכה את כולנו לאבדון.

   אהבתי

   • אנונימי permalink

    הבה נסכים, לצורך הדיון, שאתאיזם גורם לאובדן המוסר ולהתנהגות מפלצתית. זה לכל היותר מוכיח ש*לא כדאי* להיות אתאיסט, או *מסוכן לחברה* להיות אתאיסטית. אין לזה כל נגיעה ל*האם* אתאיזם נכון או לא. גם אם כל מי שמאמין ש 2 ועוד 2 הם 4 ימות בייסורים עקב כך, אין לזה כל רלוונטיות לעובדה ש 2 ועוד 2 הם אכן 4.

    היות שיש אפס עדויות לקיום האל, ה"הוכחות" לקיומו תמיד נשענות על שגיאות לוגיות. למשל, לא הוכח שהוא *לא* קיים (גם לא הוכח שזאוס לא קיים). אם לא יאמינו יהיו אסונות (לא רלוונטי לשאלת קיום האל). אם אין אלוהים החיים חסרי משמעות (אפילו אם כן, לא רלוונטי לשאלת קיום האל). אני מרגיש בקיום האל (אנשים הרגישו גם בקיומו של פוסידון או עב"מים). האם ייתכן שמיליוני מאמינים כולם טועים?! (בוודאי, זה קורה הרבה); וכן הלאה.

    השגיאות הלוגיות הללו מאפשרות ל"הוכחות" לקיום האל ל"הוכיח" את קיום בעל זבוב, זאוס, או שיווה בדיוק הורתה צורהן – משום שהן מאפשרות "להוכיח" במידה שווה את "קיומה" של כל ישות על טבעית שהיא.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: