דילוג לתוכן

הרהורי חג/ יהדות וקורונה (א): בין קנייבסקי המופקר ובין בנט המאותרג

ספטמבר 27, 2021

תשרי תשפ"ב

לפני ימים אחדים דיברתי בטלפון עם חברי הוותיק, מאז משנות ה-70', ד"ר  (לא רופא) שמשון ב.

לא ארוע יוצא דופן. בדרך כלל נוגעות השיחות הסלולריות הקצרות האלה  לתחביבנו המשותף – מרדף הרפתקני נואש  בעקבות  מותחנים וספרי בלש שווים. חילופי  חוויות מהקריאה, המלצות ואזהרות מנפילה.

לפעמים מדובר בשיחות האלה בתיאום הגעתנו לישיבת "הפרלמנט" הקטן שלנו, שכמעט ונעלם, מפאת הסגר החלקי, שגזרתי על עצמי.

אבל הפעם היתה השיחה שונה במקצת. "שמע, שים", אמרתי לד"ר שמשון מיד בפתיחת השיחה,  "יש לי רושם, שלאנושות אין צל של מושג ירוק, מה נפל עליה ומה עובר עליה עם הקורונה."

"ומתי", השיב השיב ד"ר שים בשאלה, "היה לאנושות   מושג  מה נופל עליה ומה עובר עליה?"

מענה , שעליו לא היתה לי תגובה,שגם העמיד בפרופורציה ראויה את ההכרזה הרמה  שלי באשר לקוצר הדעת של האנושות במה שקשור לארוע הבריאותי המטלטל שאנו שרויים בו כבר מזה 20 חודשים ויותר, וגם מבהירה מדוע מגיע תואר הד"ר  לחברי וותיק.

כבר איני זוכר בדיוק מה הפעים אותי לקראת אותה שיחה ושחרר את לשוני. אולי איזה בור יקוש (נוסף), שמעדה לתוכו ממשלתנו החדשה בנוגע לטיפול במגיפה – או אולי היה המדובר במעשה סביר באותו עניין, שנמנעה מלעשותו.

ומה שהריץ אותי להרחיב את היריעה ולבוא בטענה  לאנושות כולה, היתה העובדה שמאז הקמתה לא היה  דבר יוצא דופן בהתנהלות האווילית, למעשה האובדנית, של הממשלה הזאת שלנו, שנוהגת להחמיא לעצמה, ללא שום כיסוי, כשהיא מציגה את עצמה כ"ממשלת שינוי" או אף "ממשלת ריפוי"(חה-חה) – בלי שום אירוניה, ברצינות של גמל שאינו מבחין בדבשותיו.

בדיחה עלובה.

בהתחשב במועדה של השיחה, , באחד השבועות האחרונים ממש,  אני מניח שהגרוי לדברי היה קשור לפתיחת שנת הלימודים באלה הימים.

*****

הרב חיים קנייבסקי: עשרות אלפי מופקרים לנפשם

זכור לי, בהקשר הזה, שציינתי לעצמי את הדמיון הרב, בין המשך הלימודיהם הסדיר    של ילדי החרדים בחדרים ובבתי הספר ובחוריהם ואברכיהם, בכוללים ובישיבות. עשרות אלפי צעירים , באביב אשתקד, לפני ובמרוצת חגי העונה   כאילו אין מגיפה בעולם, לפי עמדתו והכרעתו  דאז של הרב הליטאי החשוב חיים קנייבסקי, ראש ישיבת פוניבז' הגדולה, "שר התורה" בפי תלמידיו ומוקיריו – ובין עמדתו של ראש הממשלה הנוכחי שלנו, נפתלי בנט, איש קטן-כיפה, מגולח זקן ו"דתי מודרני", שאף הוא קיבל החלטה כזאת – לשגר את תלמידי ישראל, מיליונים אחדים, ללימודים בבתי הספר ובמוסדות להשכלה גבוהה, כאילו אין קורונה בעולם.

תוצאות החלטותיו, אשתקד של "שר התורה" קנייבסקי, בתואנה ש"אין העולם מתקיים אלא בזכות הבל פיהם של תינוקות של בית רבן", כבר ידועה היטב. בפועל הוא דן למוות רבים מאנשי קהילתו, שנדבקו במגיפה הנוראה ונפטרו, ובאשר לקיומו של העולם – ובכן, נו-נו.

רוה"מ נפתלי בנט: מיליונים מופקרים לנפשם

בעוד שהמניע למעשיה של הממשלה הנוכחית ידוע גם הוא: לשחרר את ההורים לעבודתם, המדיניות של "לחיות עם הקורונה", תוך העברתם לשרות השמרטפות הציבורי,  דמיתקראת "מערכת החינוך".

וכמעט שלא יכול להיות ספק (אך יהודים  מקווים לנס) שדומות לתוצאות החלטתו  של הרב החרדי  קנייבסקי, חובש מגבעת הבורסלינו ההדורה, ששיחרר עשרות אלפים מכללי הזהרות, אך במימדים גדולים בהרבה, יהיו גם תוצאות ההחלטה הנואלת של ראש הממשלה זעיר-הכיפה, שמשחרר לנשרטת ולהדסקה כמה מיליונים. רבים רבים יחלו וחלקם, וחלק מאלה שידביקו –  ימותו בהמוניהם.

שהרי כבר עכשיו, כשמאחורינו רק ימי לימודים ספורים בחודש תשרי,  נמנו כ-40,000 תלמידים, ומספר שלא פורסם של מורים ועובדים בתי הספר, שאובחנו כנשאי הנגיף, שנדבקו במחלה, ומי יודע כמה כבר הדביקו ועוד ידביקו הנשאים הצעירים האלה בהתנהלותם עם הנגיף המקנן בגופם, משתכפל במיליונים ובמיליארדים ומחפש לעצמו קורבנות חדשים, להתנחל בגופם ואולי להמיתם.

1.6% מתלמידי מערכת החינוך, כ-40,000 תלמידים, אובחנו כנושאי הנגיף, אחרי מה, שלושה ימי לימודים? ארבעה?

אז מה יקרה, לדעתכם,  לאחר חודש לימודים רגיל ומלא, עשרים וכמה ימי לימודים של שעות ארוכות  בכיתות הצפופות החמות והמחניקות (חלונות אטומים ואין מאווררים)בימים החמים, ובכיתות המועדות לשיעול וכיחכוח גרון, בימים הקרים, במסדרונות ההומים ובמשחקי החצרות.

וככה הרי זה מתנהל ויתנהל הרוב הגדול של מדינות העולם, שגם הן, כמונו, אמונות  על קדושת  "השיגרה", ודבקות באמונה התפלה, חסרת  הבסיס בניסיון , שאמנם אפשר "לחיות עם הקורונה". או "לצידה"

*****

כשהחליט אשתקד  "שר התורה" הרב קנייבסקי להעדיף את הלימודים של צעירי החרדים על פני החיים של בוגריהם וזקניהם, הרביתי לעסוק במשמעויות הדתיות והאמוניות של ההחלטה הנוראה הזאת, בעיני היא יצגה כפירה חמורה , עבריינות קשה,  וערעור מחוצף על העיקרים החשובים ביותר ועל ערכי היסוד של אמונתונו ועמנו.

ולארק בעיני, שהרי בציבור החרדי עצמו היו השגות קשות על דרכו של קנייבסקי, וביחקים עצומים של הציבור הזה

שכן, היה מדובר בהפקרת חיים פושעת,פשוטו כמשמעו. "שר התורה"? חה-חה.

האמנם קרא בתורה?

וכך בדיוק אני מתייחס גם אל המהלך של ראש הממשלה נפתלי בנט. כיסוי ראש כבד של חרדים על ראשו של רב נכבד,  או כיפה פיצפונת על קודקודו של "דתי קל", זקן היורד על  מידותיו של ר, ולצידו פאות ארוכות,או פנים מגולחות ופאות מיושרות יפה בגובה הגבות – והנה זו אותה כפירה חמורה, אותה עבריינות, אותו ערעור על עיקרים ואותה הפקרת חיים פושעת.

רק שמה שכתבו אשתקד על קנייבסקי וצעדיו  בעלי טורים בתקשורת, ואמרו פרשני הקופסה המהבהבת, וזעמו מאמרי מערכת וצווחו רופאים ואנשי מוסר ופוליטיקאים מהאופוזיציה,  אינו קיים עכשיו. הפוליטיקאים שהיו אז באופוזיציה וזעקו חמס, הם עכשיו הממשלה והם אומי=רים הן ומתיישרים כעדר.

ולא פחות חשוב: ל"שר התורה" קננייבסקי היו ברי-פלוגתא אפילו בקהילתו שלו. גם חלק מאדמו"רי החסידים הלכו בעקבותיו, אך  אחרים נהגו היטב ושמרו על חיי חסידיהם, וגם רבני ש"ס לא היו בקטע של הפקרת החיים. . לכן היתה מוגבלת למדי הפגיעה הקטלנית בציבור החרדי. אבל עכשיו אין מי שיקרא תגר ויציל נפשות מול בנט וממשלתו. נתקשורת המסואבת, החוק, המשטרה, בתי המשפט – כולם לצד הממשלה הזאת וראשה, כשם שהיו נגד נתניהו ובעלי בריתו החרדים. הם לא יכניסו צבא לבתי הספר שייפתחו בניוגד לחוק בערים אדומות,  כמו שאשתקד הכניסו צבא לבני ברק המוכה במגפה.

ממשלת הזדון.

ולוואי שכעשן תכלה מן הארץ, היא והרישעה שעימה. זה העשן שהיה משמש פעם כסגולה ואמצעי נגד מגפות.

From → כללי

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: