דילוג לתוכן

גל ההתייקרויות: קבלו קצת פופוליזם זול

יוני 3, 2021

הרשו נא לי איזו יציאה פופוליסטית זולה, לשם שינוי, במיוחד כשאני מתבונן כה וכה ורואה שאני היחיד בסביבה בז'אנר הפרוע הזה.

 כאשר השתוללה  הקורונה, כתבתי כמה פעמים, שהיא עומדת לחולל שינוי עמוק חשוב במשק שלנו (ולא רק שלנו). אלפים, או אף עשרות אלפים של עסקים קטנים ובינוניים בכל ענפי המשק, השאירו מאחוריהם חור ענק.  העצמאים ובעלי החברות הקטנות והבינוניות נאלצו לסגור. רבים פשטו רגל. לא היה להם גב פינאנסי, והבנקים סירבו, פעמים רבות מדי, ללכת לקראתם. הממשלה שלנו, סנג'רית מוחלטת של החזירון העליון, נתנה לקטנים ולבינוניים דמי קיום עלובים, בקושי אישרה הלוואות, והעניקה פיצויים מאוחרים וקטנים בגין הפסדיהם. את עיקר המיליארדים מהכספים שהוקצו להצלת עסקים במשק, העביר שר האוצר הורדוס הגדול כץ , בדרך העסקים הרגילה,  לחבריו הטובים מתאגידי הענק של החזירון העליון ולבעליהם. והיו סמוכים ובטוחים שיימצא לו עכשיו, עם פינוי משרדו, או לאחר שיהוי קל, מקום נפלא באחת או יותר ממועצות המנהלים של החזירון העליון(כלום עבודה ומלאן כסף), שגם הם מעדיפים לשדוד בריביות ובעמלות את הקטנים, ולצ'פר על חשבון הרווחים שעושים על גבם את  חבריהם הגדולים.

כי עם מי שותה קפה מנכ"ל/ית של בנק גדול? עם בעל חנות באלנבי או עם בעל בית מלאכה ביפו? – או עם מר דנקנר או מר עופר ושות'? בעל בית המלאכה יתן לה מקום במועצת המנהלים שאין לו עם פרישתה מהמנכ"לות, כשבקושי יש לו כסף לרואה חשבון? אז ממי תיקח ריבית גבוהה ועמלות ענק, ולמי תיתן הנחות?

 נו, ומי נכנס לחור הענק שנוצר בשנת הקורונה בענפי הייצור והמסחר, עם חיסולם של רבבות מתחרים?כמובן, הגדולים  מהחזירון העליון, שיש להם המון  גם ככה,  הבנקים  מצד  עצמם  והורדוס מטעם הממשלה רק מוסיפים להם עוד ועוד, כהנה וכהנה.

והתוצאות לגמרי בהתאם. קבלו קצת מספרים מאלפים, מה שדגתי  ברשת כשגיגלתי "דו"חות כספיים":

ברבעון הראשון של 2021 סיים בנק לאומי ברווח נקי בסך 1.34 מיליארד ש"ח, נמבטא תשואה להון בסך 15%, וזינוק של 8.3% בהכנסות מריבית.

בנק הפועלים עשה ברבעון הזה רווח נקי של 1.35 מיליארד ש"ח, המבטא תשואה של 14.2% על ההון.

 בנק דיסקונט הרוויח 662 מיליון ש"ח, תשואה:14.5%.

בנק המזרחי-טפחות הרוויח 676 מיליונים,תשואה של 14.9%.

הדימיון הרב בגובה התשואות על ההון חושף את האופי הקרטלי של הבנקאות שלנו, בשת"פ של משרד האוצר, בנק ישראל והפיקוח על הבנקים.

חברת הקבלנות דמרי הודיעה על קפיצת של 85% ברווח הנקי בתקופה הזאת, אך מעניין יותר הנתון הבא: ברבעון הראשון של 2021 מכרו בדמרי דירות במחיר ממוצע של 2.01 מיליון ש"ח, לעומת  מחיר ממוצע של 1.41 מיליון ש"ח לדירה בתקופה המקבילה אשתקד – קפיצתה של 42%  במחיר הדירה בתוך שנה!

שיווק השקמה רמי לוי: נגד ההתייקרויות

החברות של רמי לוי דיווחו על הכנסות של 1.61 מיליארד ש"ח, וזינוק של 62% ברווח הנקי –47 מיליון ש"ח.

 למרכולים של יוחננוף היו הכנסות של 817 מיליון ש"ח, ועליה של 18.3% ברווח התפעולי. סופאמרקט  רווחי יותר מבנק?

 כלל ביטוח דיווחה על רווח כולל של 402 מיליון ש"ח ברבעון הראשון.

חברת הביטוח הראל הגיעה לרווח של 253 מיליון ש"ח, ותשואה להון בסך 13%.

חברת הביטוח מגדל: רווח של 233 מיליון ש"ח.

הפניקס הרוויחה 356 מיליון ש"ח.

מגדל: רווח של 233 מיליון ש"ח.

עזריאלי ומליסרון, מעיסקי הקניונים דיווחו על ריווחי ענק ועליות של 20% ברווח הנקי.

 לחברת בזק היו הכנסות של 2.22 מיליארד ש"ח על עסקי הסלולר שלה. 

פרטנר הסתפקה בעליה של 3.2% בהכנסות – 833 מילין ש"ח.

 

 ההכנסות של חברת שטראוס  ברבעון הראשון הגיעו ל-2.17 מיליארד ש"ח, מתוך זה 186 מיליון – רווח נקי.

שר אוצר ישראל(הורדוס הבנאי) כץ: 15 מיליארד לחבר'ה

בתקופת שנת הקורונה היה חשוב מאוד לראש הממשלה נתניהו ולשר האוצר שלו הורדוס כץ, לסייע לחבריהם בעסקים הגדולים.  בנק ישראל נכנס לתמונה, והיקצה להורדוס ולמשרדו 15 מיליארד ש"ח, לקניית אגרות חוב  מגדולי הטייקונים. בעצם סוג של מתנה מכספי משלם המיסים. אגרות החוב לא מקנות שום חלק בבעלות.  המוטבים העיקריים היו משפחת עופר (צים, החברה לישראל), משפ' ורטהיים (קשת) וקובי מיימון (ישראמקו, קידוח תמר).

חברת פוקס ויתרה על ההטבה, כי המתנה מהאוצר הותנתה בקיצוץ בשכר ההנהלה.  פוקס גם לא היתה זקוקה לכסף. הרווח התפעולי שלה ב-2020 הסתכם ב-409 מיליון ש"ח, עליה של 14.6% לעומת 2019 (על חשבון המון מפעלים קטנים וחנויות הענף הטקסטיל, שנסגרו), ומכירות בסך 3 מיליארד ש"ח ב-2020. הרווח הגולמי של פוקס היה  1.57% מיליארד ש"ח, סכום המהווה 56% מההכנסות מהמכירות (הבנתם איזה רווח עושים אצלנו בענף השמאטעס?)

מוטב עידן עופר: צים

ההכנסות של צים (משפ' עופר )ברבעון הראשון הסתכמו ב-1.7 מיליארד דולר, יותר מבכל 2020, עם רווח תפעולי של 188.8 מיליון דולר.

 חברות כי"ל ובז"ן, המזהמות החשובות של מפרץ חיפה,הקפיצו את רווחי החברה לישראל  (עופר) ב-880%. הרבעון השני, אז, הביא רווח של 49 מיליון $

מוטב קובי מיימון: ישראמקו

חברת ישראמקו של קובי מיימון (שבנו ובנו של נתניהו  מבלים בצוותא בחיק נערות עובדות) חילקה ברבעון האחרון של 2020 רווחים בסך 221 מיליון דולר.

*****

גם הנתונים מתחום המיסוי מצביעים על פריחת העסקים של החזירון העליון ועל רווחיהם העצומים של הטייקונים.

 ולמה זה מרגיז? 

 כי על גבה של כל הבוננזה העיסקית הזאת, נכנס עכשיו המשק לסחרחורת של עליות מחירים.לא די להם, למליאנים שלנו, ברווחים שעשו על חשבון פושטי הרגל שסגרו את עסקיהם. הם רוצים לסחוט את הלימון  (האזרח הקטן) עוד ועוד.

וברור שאין מי שייפריע להם. מי? איל הנדל"ן נתניהו המשמש פה כראש ממשלה? שר האוצר שלו הורדוס כץ? האופוזיציה שעשויה להפוך לממשלה, עם הטייקון נפתלי בנט, ומי ששירת את החזירון בגדול כשהיה שר אוצר, פרזנטור של בנק בעצמו – יאיר לפיד? או ליברמן? אל תצחיקו. אלה סנג'רים של החזירון,ובשר מבשרו,לא פחות מנתניהו ומכץ.

מי שהרים קול ומתנגד לעליות המחירים הוא דווקא הטייקון רמי לוי. ובנקודה זו, אני מבקש להסביר בכמה מילים על המונח "החזירון העליון" שאני מרבה להשתמש בו לתיאור שליטינו  האמיתיים. 

זה לא אומר, שכל אחד ואחד מאליטת ההון ראוי לגינוי, מבחינתי.ורמי לוי הוא רק דוגמא אחת. רבים מהעשירים מקדישים מאמצים, זמן והון לתיקון עוולות חברתיות, וראויים לכל שבח. הביטוי  "החזירון העליון" מתייחס  לפעולתה של עלית-ההון כמעמד, כשליט נצלני וגזלני,  שבדרך העסקים הרגילהשלו, הוא מנכס לעצמו, בריביות ובעמלות ענק, ובהפקעות מחירים, חלקים גדלים והולכים מהמשאבים הלאומיים – על חשבון הרוב הגדול של האזרחים במדינה.

ובתקופה כזאת, כמו שעברה עלינו בשנה האחרונה, הגזל והניצול מכאיבים במיוחד, מה גם שאין בפוליטיקה מי שיגן עלינו מפניהם. 

 עד כאן קצת פופוליזם חברתי זול, לשם שינוי.

 

 

 

 

From → כללי

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: