דילוג לתוכן

הצעה לוועדה קרואה לקורונה ובראשה משה בר-סימנטוב

פברואר 8, 2021

 

כבר די ברור, נכון? די להאזין לצווחות של שני הדניל'ה שאכלו להם את הבננל'ה בישיבות הממשלה. כבר ידוע מה הולך פה.
הדבר היחיד שעובד הוא הפרטאצ'.

פרופ' עידית מטות: אין גל שני

וזו לא פאשלה של אדם זה או אחר. החיים לא מסתדרים סביב הכת המגוחכת של "היידה ביבי" או סביב הכת הנלעגת של "רק לא ביבי". זה רק החסידים השוטים שמסתדרים יופי במדמנת הכתות הזאת. אלה כל המפלגות, הקואליציה והאופוזיציה, שמאל וימין, שמנהלים את הפרטאצ'. כל המערכת הפוליטית ומשרדי הממשלה, וגם המערכת המנהלית/משפטית. זו התקשורת הממוסדת, זה המימסד הדתי, האקדמיה ובטח המערכת העסקית-כלכלית. וכן, גם "המומחים", יענו, כולל מהתחום הרפואי. כמו למשל אמש, בערוץ 12 כשיונית לוי ריאיינה את פרופ' עידית מטות, שלא היה שיעור לשטויות המחרידות שפלטה בדבר התפתחות המגפה. למשל, ביציאה מסגר א'- ש"אין גל שני."

והנה, עד היום עדיין נותנים בתקשורת הממוסדת במה לה ולשכמותה. בשם "המומחיות", אלק, כי התקשורת הממוסדת הרי עדיין איתם בעסק. עסק הפרטאצ'. והפרופ' עדיין נטפה יהירות אינסופית וחסרת כיסוי, כאילו מעולם לא נתפסה בקלקלתה.
כבר בנובמבר כתבתי את הפוסט(מאפיהו, 24.11.2020):
*אתם מפשלים בגדול, אדונים (1): כשל האליטות.*
קראתי להם בנובמבר, עוד לפני הקורונה, "האליטות", כי זה המושג הרווח לתיאור החומרים האנושיים האלה, שצפים למעלה וחוסמים בצחנתם ובחוצפתם את האוויר ואת הכסף לכל מה ומי שמתחת להם במדרג שכבות האוכלוסיה. אלף, אולי אלפיים אנשים, פלוס-מינוס, שמאיישים את כל עמדות המפתח במדינה, בחברה ובמשק, ומקבלים את כל ההחלטות החשובות. זה אלה עם הפנסיות התקציביות החזיריות והווילות בקיסריה-סביון-כפר-שמריהו-הרצליה-פיתוח-צפון-תל-אביב-דניה-רחביה-טלביה, וכולם עם כתבלב או שניים בכיס הקטן.

ראש ממשלה ג'סינדה ארדרן: שיטת הסגר עובדת

חבר אחד לדעותי, שנמצא לי בפייסבוק (יובל מור מוסלי. אמנם ביביסט, אבל נסלח), טרח ודיבר עם כמה מהחשובים שבין מקבלי ההחלטות, ויועציהם הבכירים, מהפוליטיקה, מהמנהל ומתחום הרפואה, ודיווח: אף לא אחד מהם, ברגעי האמת, לא חשב לעשות מה שהיה ברור לגמרי: שהנגיף הזה בא עלינו לכלותנו, ועלינו לצאת מולו למלחמת חורמה, ראש בראש. לנצח אותו ולחסלו, או שיהיה לנו רע ומר.

רק לאחרונה קם מי שהיה הפרוייקטור המוצלח ביותר עד כה של המאבק בקורונה, בטרם ידענו שהוא כזה, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, משה בר-סימנטוב, והמליץ על סגר מלא בנוסח ניו זילנד.
פה ושם אפשר לשמוע כמה מילים של טעם מפי השר יובל שטייניץ. מתחום "העמותות" אפשר להצביע גם על עורך הדין מאיר רובין, מנכ"ל "פורום קוהלת". גם העיתונאי נדב אייל מ-13 ומ"ידיעות" לא תמיד צועד בסך, ופרופ' מסעד ברהום, מנהל בית החולים בנהריה, דיבר על הצורך בסגר נוסח "יום כיפור".
מעט מאוד קולות קוראים, אורות מבהיקים בודדים בחשכת הצמרת הרקובה והמטומטמת שלנו.
זה שהאמצעי הזה, – סגר מחסל מגיפה – הוא בגדר אפשרות ריאלית, התברר די מהר, בשלבים תחיליים של התפשטות המגפה, במדינות כמו ניו זילנד, טיוואן, סינגפור ועוד כמה, כל אחת ושיטתה.
בניו זילנד, למשל, הכריזה ראש הממשלה ב-26 במרץ 2020 על סגר מלא. ואחרי סגר מלא של 35 ימים בלבד, והגבלות במשך חודשיים נוספים, חוסל נגיף הקורונה בניו זילנד, והמדינה חזרה לתפקוד כמעט מלא.
מאז יולי ועד היום לא השתנה מספר מתי הקורונה בניו זילנד –
– 25, וזהו.
ומה בקשר לכלכלה?
ברבעון הראשון, של 2020 ירד התל"ג הניו זילנדי ב-1.6%. ברבעון השני, של הסגר וההגבלות, ירד התוצר ב-11%, וברבעון השלישי כבר עלה התל"ג ב-14%. היום הכלכלה משגשגת, בלי צורך בדירוגי הרמייה של האשראי למדינה, שאצלנו מתבשמים בהם ראש הממשלה הכושל, שריסו מהאוצר והכתבלביבים.
כן, איפה ניו זילנד ואיפה אנחנו, עם האליטה הכושלת שלנו, עם האפס המנהיגותי שעומד בראשנו, והמתחרים מולו, שאיש מהם אינו טוב ממנו. כולם עם האיוולת המטורללת של "להכיל" את המגיפה, "לחיות עם הקורונה", ו"האקורדיון".
*****
מצב הכי דומה למצב היום,אם כי טוב בהרבה, היה בתחילת שנות ה90, תקופת "מושחתים נמאסתם". כתבתי שהפיתרון הנכון הוא מנוי של "ועדה קרואה" לניהול המדינה. זהו הפיתרון הקבוע בחוק לרשויות מקומיות פושטות רגל. אז למה לא למדינה פושטת רגל?
אז מה תגידו היום על משה בר סימנטוב, כמין "פרוייקטור-על", בעל סמכויות מיוחדות לשעת החרום הזאת, בראש ועדה קרואה שהממשלה תעביר אליה את כל הסמכויות לעניין המאבק בקורונה, וכך ניפטר מכל הווג'ראס הפוליטי חסר המוצא והמזיק? ולצידו הד"ר שרון אלרעי פרייס, פרופ' גבי ברבש, פרופ' מסעד ברהום, עורך הדין מאיר רובין, והעיתונאי נדב אייל, בתור ועדה קרואה שתנהל את המאבק בקורונה? הם לא יעשו את זה לאין שיעור יותר טוב, משני הדניל'ה שאכלו להם את הבננה, הם ושריסיהם וכתבלביהם המייללים ומצטווחים כתינוקות, כולל הליצנים שרוצים לרשת את ביבי?.
טוב, ברור לי, שבינתיים אני סתם מברבר בקטע הזה. מוקדם מדי לרעיונות כאלה. בצמרת עדיין מטפחים את הר האשליות המטופש ששמו "לחיות עם הקורונה".
אבל מה אם החרב תהיה על הצוואר? כשהר האשליות יתמוטט על בנאיו? מה אם הבחירות יסתיימו, כפי שמסתמן עכשיו, ב-60:60? נלך לנו לעוד בחירות, חמישיות, אי שם בקיץ, כשתחלואת הווריאנטים תטפס למרומי הר המדוריאמה, כשכל הנינג'ות הפוליטיות טובעים ומחרחרים בלי אוויר בתוך הבריכות, אחרי שכשלו בכל התחנות? ואיפה אנחנו נהיה אז? האזרחים הקטנים?

 

 

 

 

 

From → כללי

2 תגובות
 1. אילן permalink

  ועדה כזו מקימים שהמשבר נגמר בעיקר ללמוד ולהסיק מסקנות ולהשתפר. אפשר גם ועדה שעורפים ראשים אבל זה אולי פופולרי אבל לא תקבל באמת אמת מהעדים המוזמנים. כולם יבאו עם עו״ד.
  לדעתי זה עדיין מוקדם. אנחנו בתוך המשבר.
  לפי בלומברג ישראל תצא מהמשבר בעוד חודשיים ושאר העולם עד שבע שנים. ככה שעוד חצי שנה אחרי הבחירות זה זמן מצויין.

  אהבתי

  • אני כלל לא שותף לאופטימיות של בלומברג ושלך ואני כלל לא מתכוון לוועדה להסקת מסקנות, אלא , כפי שכתבתי מאוד במפורש, לוועדה שתנהל את המשבר ואת המלחמה נגד הנגיף, כי ברור לגמרי שהממשלה וראשה הנוכחי לא מצליחים לעשות את זה, ואני גם לא תולה שום תקוות בשלושת אלה שמבקשים להחליפו אם לא יביא 61 שיאפשרו לו להקים ממשלה ולהצילו מאימת הדין.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: