דילוג לתוכן

ב"עובדה" הלילה: מחזה מוסר מוליירי על קמצן, שריס שהוא פודל-דוברמני, על מגיפה,תקציב וקופת הציבור

ינואר 22, 2021

נו, ראיתם את "עובדה" הערב? חתיכת מחזה מוסר זה היה.

הגיבור הוא קמצן מוליירי, שגם בהיותו מיליונר כבד בזכות עצמו, לא בוש לבסס את צריכת החומרים הפסיכואקטיביים של משפחתו על "מתנות" ממיליארדר אחד ממכריו. ערכם הכספי של הסיגרים והשמפניה (כמיליון ש"ח באותה שנה), שסופקו בנדיבות לקמצן ולרעייתו, כשהם חבויים מעין הרע הציבורית בשקיות שחורות, עלה פי שלושה או ארבעה על הסכומים שהביא הביתה הקמצן במשך תקופת האספקה ממשכורתו הלא צנועה כראש ממשלתנו.

שריס האוצר ישראל כץ: פודל מול נתניהו, דוברמן מול כפופיו

לא מיותר להזכיר, בהקשר הזה, שבאותה עת שימש המיליונר הקמצן הממשלתי רם המעלה גם כשר תקשורת שלנו, בעוד שהדילר העשיר שסיפק למשפחה הקיסרית את החומרים הפסיכואקטיביים, היה בעליו של ערוץ טלוויזיה בצרות, שריחפה עליו סכנת סגירה (שהערוץ ניצל ממנה, איך לא, ורק היועץ המשפטי לממשלה הצליח לא ממש להתעניין בקשר השקוף למדי, בין מבצע ההצלה דנן ובין משלוחי השקיות השחורות,ועל כך עוד ידובר בתולדות ישראל).

והנה, לרוע מזלנו, אנו האזרחים, תפנית בעלילה: בעוד מערכות החוק במדינה רודפות את הקמצן בגין מעידותיו הפליליות(ביניהן פרשת השקיות השחורות), הותקפנו על ידי נגיף לא מסתורי, שהדרך להיפטר ממנו היתה ידועה היטב, והיו מדינות שהצליחו בכך.

אך הקמצן שלנו החליט ללכת בדרכים פתלתלות, של "הכלת" המגיפה, של "חיים עם הנגיף" ומין "אקורדיון", שבמסגרתו רודפת המגיפה את הכלכלה, ולהיפך, ככלב שוטה הרודף אחרי זנבו ומנסה לנגוס בו כדי להשביע את רעבונו.

אך שגשוגה של המגיפה הביא להרס כלכלי ולמחסור נורא לאזרחים רבים, שאיבדו את עבודתם ועיסקיהם, ושוועתם עלתה השמיימה, ובדרך לשם הגיעה גם לאוזני הקמצן, שהחליט לעשות מעשה: לשלוח יד בקופת הציבור ,ולחלק מתוכה מענקים לאזרחים. זאת אומרת, לקחת את הכסף ששילמו האזרחים כמיסים, לחלקו להם כמענק של יחסי ציבור לעצמו.

להקלת התהליך הזה, הוא מינה את אחד מהנאמנים שבין שריסיו לתפקיד שריס האוצר. אותו שריס, ששימש את הקמצן רם המעלה כפודל לקקן, נאלץ לחשוף שיניים ולנהום כדוברמן מול כפופיו, פקידי משרדו, שהתקשו , מחמת מצפונם האזרחי והמקצועי, להשתתף בשוד הקופה הציבורית לטובת הפודל השריסי שבראשם ולטובת אדונו הקמצן המושך ברצועתו.

וזה מה שראינו ב"עובדה" הערב: כיצד התנהל המאבק בין הפודל הדוברמני ובין שומרי הקופה,

וכמו כן: להקלת השוד, אסור היה להגיע, כמובן, להעברת תקציב מסודר למדינה, מחדל ששימש את הקמצן ואת הפודל השריסי שלו לעוד מטרה חשובה ביותר: מחדל העברת התקציב איפשר לקמצן המוליירי רב המזימות לחמוק מההסכם הפוליטי שבמסגרתו אמור היה לפנות את כסאו ואולי אף את מעונו. זאת באמצעות תהליך של בחירות בעיתוי שנראה לו מתאים, שכן מערך החיסונים ההמוני אמור היה לספק יציאה חלקה מהמגיפה בדיוק לפני הבחירות, מה שעשוי היה להבטיח את נצחונו הכביר של הקמצן ואת מילוטו ממיטת הקומותיים בתא הכלא המצחין הצפוי לו.

אך בינתיים נראה, שמה שאולי ישבש את ההפי-אנד של מחזה המוסר המוליירי הזה, היא מזימתיות-היתר של הקמצן רם המעלה ושריסיו/שריסותיו העלובים והעלובות (היי מרב ובהצלחה בפריימריז/פריימריזית), שגם יבוא המחלה מחו"ל דרך הנתב"ג הפרוץ לכל נגיף דביק, שימש אותם יפה עד כה לצורך "האקורדיון" הכלכלי-מגיפתי של הכלב השוטה.

, שכן היבוא ההמוני הנוכחי מבריטניה של "המוטציה," עלול לחרבן כהוגן את העיתוי המתוכנן של גוויעת המגיפה לקראת הניצחון המקווה בבחירות.

 

From → כללי

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: