דילוג לתוכן

הסגר השלישי: איך נכשלנו, לוזרים שכמותנו. המסע ברכבת השדים של נתניהו(2)

דצמבר 29, 2020

מהפוסט הקודם בסדרה הזאת, אפשר היה להסיק, שבכל זאת היה סדר והיה היגיון מסויים בניהול משבר הקורונה: סגר מאמצע מרץ עד תחילת  חודש מאי, חלרהנה לשגרה עד לערב ראש השנה ב-18 בספטמבר, סגר עד לתחילת נוהמבר, שוב חזרה לשגרה עד 27 בדצמבר, ושוב סגר.  אך הרושם הזה נמוג ונעלם לחלוטין,  כשנכנסים לפרטים ובוחנים, תחנה אחרי תחנה,  את מסעה של רכבת השדים, שבה הסיעו אותנו ב-10 החודשים האחרונים. תקופה שהמשפט הנכון להגדרתה, המגיע מהתנ"ך, בשינוי קל, המתחיי

הב מתהליך הדמוקרטיזציה שעבר עמנו באלפי השנים האחרונות:

בַּיָּמִים הָהֵם (היצם, הָאֵלֶּה, ממש עכשיו) אֵין מֶמְשָׁלָה בְּיִשְׂרָאֵל אִישׁ הַיָּשָׁר בְּעֵינָיו יַעֲשֶׂה"נה, קבלו. הכל מבוסס על הדיווח היבש מהוויקיפדיה, ועוד קצת הערות שלי – באות נטויה.

*ב-14 במרץ הוחלט על סגירת כלל המשק, ונאסרה התקהלות של יותר  מ-10 אנשים. צומצמה התחבורה הציבורית, והוחלט לסגור את כל מערכת החינוך. 

*השלב הבא היה ב-19 במרץ. אז נאסרה נסיעה ברכב פרטי של יותר מ-2 נוסעים רק אז הותקנו תקנות חירום שאסרו יציאה מהבתים.

*ב-25 במרץ, הוגבלה יציאה מהבית.

*ב-31 במרץ נאסרה התקהלות בשטח פתוח גם לצורכי תפילה אלא שבינתיים התברר שמערכת החינוך כולה לא נסגרה כולה, כפי שהחליטה הממשלה עוד ב-14 במרץ. 

אבל אצל רוב החרדים המשיכו הלימודים על פי הוראת הרב הליטאי המשפיע חיים קנייבסקי ועוד כמה אדמו"רים חסידיים.  החרדים גם ציפצפו על איסור ההתקהלויות. היו ריקודים המוניים, הלוויות המוניות, חתונות המוניות ותפילות בהשתתפות רבים בבתי הכנסת. בפורים נחגגה העדלאידע של פורים ברוב עם, ברוב שמחהברוב  וריקודים ברוב ברנדי זול. 

התוצאה המתבקשת היתה תחלואה מחרידה בקהילות החרדים.

 ואיפה היה ראש הממשלה לנוכח ההשתוללות הזאת?

הוא לא היה.

נתניהו זכר כל הזמן שהוא זקוק לאצבעות של הח"כים החרדים כדי להצילו מהכלא.

והתוצאה במהלך נואש ומביש: הוא עלה לרגל לחצרות האמ"רים והתחנן על נפש קהילותיהם. אך האדמו"רים ציפצפו עליו:

אם לא מעניינת אותם מצוותו המפורשת של הבוס שלהם מלמעלה,"וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם", הם ייענו לבולס השרצים  מרחוב בלפור?לא יעלה על הדעת.

הצפצוף החרדי הארוך על נתניהו נשמע היטב בכל בית בישראל. 

ראש ממשלה, לא-מנהיג בנימין נתניהו:כניעה לחרדים ואסון מהלך" "תעשו חיים"

וכך  איבד ראש הממשלה עוד מסמכותו  בעיני רוב העם כמי שאמור להיות מנהיג של כו–לם. התברר שוב, שבחוות החיות של נתניהו, כמו אצל אורוול,  החזירים שווים יותר. 

והוא עצמו אחד מהם, כמו נשיא המדינה, איש מפלגתו ראובן (רובי ריבלין) ועוד מיוחסי צמרת.

כי לקראת סדר הפסח  ב-8 באפריל, הוכרז סגר הדוק ונרחב. לצורך אכיפתו נפרסו  בארץ 30 אלף שוטרים, 1,400 חיילים וכ-300 פקחים עירוניים. אף אחד מלובשי המדים לא נקלע, בערב הסדר, לבית ברחוב בלפור, שם הפר ראש הממשלה עצמו  את הסגר, השתין עלינו מהמקפצה, (הוא צילם  את מעשה העבריינות שלו והפיץ את הסרטון ברשת) בחברת בנו אבנר. הפרה דומה התרחשה בבית הנשיא. זה, לפחות, לא הונצח בסרטו ןויראלי. עוד נדבך בסמכותו המנהיגותית והמוסרית של ראש הממשלה התנפץ לרסיסים, עוד לפני הכוס הרביעית.

מנהיגה אמיתית, ראשת ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן: ניצחה את הקורונה תוך 35 יומים של סגר

רק ב-12 באפריל נכנס לתוקפו צו המחייב עטיית מסכה בכל יציאה ממקום המגורים למרחב הציבורי. 

ברור, שבציבור הערבי, שם הבחינו בבוננזה החרדית והמנהיגותית, הסיקו מסקנות. למה שהמגזר יקופח במרדף  המרתק אחרי ההידבקות בנגיף? ההתמחות  במגזר היתה  שמחות משפחתיות המוניות בלי שום ריחוק חברתי או מסכות, כולל ארוח ריווחי של שמחות יהודיות מקבילות.  "ואיפה התחתנתם?" ישאלו פעם בעתיד  הצאצאים את הוריהם החרדים וגם החילוניים, "באום-אל-פחם", תהיה התשובה. והתוצאות בתחום התחלואה, כמו במושבות המופקרים החרדים, היו בהתאם.

ב-18 באפריל  כבר הוכרז כעל הקלות בסגר, שנכנסו לתוקף למחרת .ב-30 באפריל בוטלה מגבלת קיום פעילות ספורטיבית עד 500 מטר מהבית.

ב־4 במאי הסתיים למעשה הסגר. התפרסמה "אסטרטגיית היציאה לשגרה", כשיום לפני כן כבר החלה החזרת התלמידים למערכת החינוך.

ב-7 במאי הוכרז על פתיחת הקניונים, נפצחו עוד עסרקים ובוטל העוצר  הביתי. 

 ב- 14 במאי הוחלט לבטל את החלוקה לקבוצות במערכת החינוך. .  מ-19 במאי כבר לא היתה חובה לעטות מסכה. התחבורה הציבורית חזרה לתפקד בהדרגה.   החזרה לשגרה נכנסה לפעולה, תחת אי-הנהגתו של נתניהו. 

וכך זה נמשך בחזרה לשגרה, הראשונה והשניה, בסגר השני ועכשיו בשלישי, כל כמה ימים סיפור חדש, הגבלה חדשה או הסרת הגבלה. שום סדר ושום היגיון, הכל גבולי, לא לגמרי הגיוני, לא תמיד מובן, לרוב מוזר, ולכן מרידות נרחבות של חלקים בציבור.
 
פרטאצ' ישראלי בפעולה.

*****

אך ראו זה פלא: למרות ההפרות הבוטות והמגזרים הפרועים, החרדים, הערבים והאליטות, רוב הציבור נהג באחריות  ונשמר לנפשו, ובמספרים זה הופיע בירידה במספרי הנדבקים והחולי.  הצלחת הסגר הראשון בישראל, הודות לציבור, ולמרות הפרטאצ' הממשלתי,  היתה דומה להצלחתו של הסגר בניו זילנד, שם הוטל הסגר כשבועיים אחרי שהחל בישראל.

במשרד הבריאות ביקש הדרג המנהלי המוצלח(אך לא השר הכושל , מפר סגר בעצמו, שנדבק במחלה, עם אשתו, אך הושאר בתפקידו על ידי מפר הסגר מהסדר בבלפור עד לכניסת כחולבן לממשלה וה"רה-שאפל"), לנצל את ההצלחה ולהדביר את המגפה אך חיש קל הבינו  המנכ"ל משה בר סימן-טוב, והפרופ' סיגל סדצקי  שעמדה בראשות שרותי  בריאות הציבור  כסמכות המקצועית, שאין על מה לדבר ואין עם מי לדבר, והתפטרו, זו אחרי זה.

כי נתניהו נסחף כעלה נידף לחגיגת החזל"ש, בעקבות הפוליטיקאים המופקרים, גם ממפלגתו,  והעיתונאים הטיפשים, אנשי "רק לא ביבי", אך כולל חלק מכתבלביו, שקראו לחזור  לחיים הרגילים, כביכול המגפה מאחורינו.

האידיוטים.

                                      נתניהו מתחנף לעם בנאום ה"תעשו חייים"

ב-26 במאי, כשהממשלה אישרה לפתוח בריכות, היתה ללא-מנהיג נתניהו בשורה לעם הדווי:

"אנחנו רוצים להקל על החיים שלכם, לאפשר לכם לצאת להתאוורר, לחזור ככל שניתן לשגרה, לשתות כוס קפה, לשתות גם בירה. תעשו חיים."

 ומאז אנחנו עושים חיים, נכון?

חיים בשיטת האקורדיון, תוך מסע מענג ברכבת השדים בקירקס המופרע של הקוסם נתניהו..  

בניו זילנד , שם היתה מנהיגה אמיתית,  ראשת הממשלה ג'סינדה ארדרן, היא אמרה לאזרחיה את האמת הפשוטה, וסחפה אותם אחריה לניצחון ענק:  היא שכנעה אותם , בחיוך חביב, אך בנחישות של פלדה מחושלת, שאפשר  לנצח את הקורונה. שבשביל לעשות זאת צריך הנגיף למות בגופם של נשאיו, שלא יהיה לו עוד את מי להדביק. שכדי להשיג זאת, צריך סגר אמיתי והשתתפות מלאה במאמץ מצד האוכלוסיה. 

ואמנם – אחרי 35  ימים של סגר כזה ניצחה ניו זילנד את הקורונה וחזרה לשיגרה מלאה עם כלכלה משגשת (משגשגת באמת, באופן מוחלט, ולא יחסית, בהשוואה  לשפל הכלכלי של ימי הסגר,או יחסית למדינות כושלות עוד יותר מאיתנו). מאז היו בניו זילנד התפרצויות זניחות קלות שטופלו במהירות וביעילות. איצטדיוני הכדורגל שם מלאים בקהל מריע, צוהל ומאושר).

שום דבר כזה לא קרה אצלנו עם הלא-מנהיג נתניהו. הוא מעולם לא סיפר לעם את האמת – שאפשר לנצח את המגיפה. הוא מעולם לא ניצח אותה, ולא ניסה לנצח אותה.  הוא היה נאמן לקשקוש "ההכלה",  לבלבלת ה"לחיות עם", לקקפוניה של האקורדיון.  ב-10 החודשים האחרונים הוא התגלה כאפס מנהיגותי, כמומחה לפרטאצ', כחובבן פוליטי ההולך מדחי אל דחי ומוביל אותנו אחריו.

אך היו לו שותפים לפשע. שותפים חשובים שלא יינקו מאחריות. ועל כך בפוסט הבא.

From → כללי

3 תגובות
 1. אילן permalink

  בעוד יומיים מליון מחוסנים. בעוד חודשיים יהיו שלושה מליון מחוסנים אחרי שלב ב. ככה בונים חומה.
  ואז לא יתעסקו בישראל בכלל בקורונה אלא במשהו אחר. באירופה וארה״ב לפחות חצי שנה אחרינו.
  יאללה ביי

  אהבתי

 2. אילן permalink

  עוד משהו
  באוסטרליה עכשיו אין להם הרבה קורונה הצלחה נכון.
  אז ככה סגרו את מחוז ויקטוריה ומי שמנסה לחזור מהמחוז השכן לא מורשה להכנס.
  ואוסטרליה אפילו לא התחילה להתחסן. הטירלול ימשיך עוד חצי שנה לפחות.
  הסינים שכול כך אוהבים אותם בטח ישמחו לתת להם מהחיסון הסיני.
  ככה סוגרים מעגל. בהתחלה מפיצים מחלה עולמית ואחר כך מפיצים חומרי חיטוי והגנה ובסוף מפיצים את התרופה. אין על הסינים.
  זהו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: