דילוג לתוכן

שידור חוזר/ בן הכט: אשת חטאים וסיפורים

נובמבר 12, 2020

 

את הביקורת הזאת, שכתבתי באוקטובר 2011, במדור "מותחנים" בבלוג שלי "מאפיהו", אני מפרסם שוב, בעיקר בזכות אבחנותיו של הסופר בן הכט בפתח הספר, על כתיבה, קריאה ספרות ומבקרים. חבל להחמיץ:


'הנה פנינה שמצאתי בספר ענתיקה שהודפס בארץ ב-1957 הפנינה מופיעה בהקדמה לספר, והיא מפרי עטו של הסופר. הרשיתי לעצמי קצת קיצורים וקצת עידכונים בלשון התרגום. ממש לא הרבה:

סופר בן הכט: "התחלתי את חיי כמשורר"


"קוראים הם עדה משונה הרבה יותר ממחברים. הם הרבה יותר קפדניים ואנוכיים.אפילו הרברבן שבסופרים יתעכב לפעמים כדי להרהר, ולשאול את עצמו אם הוא יודע משהו על אודות מלאכת הכתיבה, או לא.

הקורא אינו לוקה ברגעי שפלות ברך מעין אלו. הקורא יודע הכל. כלומר, יודע הכל אודות מלאכת הכתיבה. מסתבר שכך צריך להיות. תהיה זו שואה ממש, אם מבקר ספרותי יתקל בספקנות עצמית לגבי דיעותיו והשקפותיו שלו עצמו. הוא יחדל לאלתר להיות מבקר ויהפוך למשהו אחר. אולי אמן. או, גרוע מזה, מחוסר עבודה.…

אותם הקוראים האוהבים לקרוא דווקא דברים המטילים עליהם שיעמום, וזאת בהנחה ששיעמום הוא ציון לרמת אמנות גבוהה, ימצאו בי תועלת מועטה ביותר. מעולם לא ניסיתי לצמצם את עצמי לקנה מידתם הזעיר בורגני, על ידי העמדת פנים של כובד ראש, ועל ידי מהילת עופרת במשפטי.אותם קוראים המענגים את עצמם בקריאת דברים שאין לאל ידם לרדת לסוף דעתם וזאת על מנת להראות נבונים משהנם ושנונים בעיני זולתם, לא ירוו נחת ממני.

הגם שאינני משוכנע בכך לחלוטין, יתכן שסטיתי לעתים מנתיב הבהירות וסיימתי את מבוך דברנותי העודפת בענן של ערפל, כיוון שהתחלתי את חיי כמשורר. אולם קטעים מעורפלים מסוג זה נדירים בפרוזה שלי וחזקה שיספקו מנות זעירות בלבד של הנאה לחובבי הטשטוש.

אותם קוראים המתפעלים מ"נתחי חיים גסים" – יצורי אנוש אמיתיים השרועים ללא רוח חיים באפם על מגש היצירה הספרותית, כאילו היו אוסף קלחי לפת ופרי הגויאבה, יתייגעו לשווא לנוכח היפוכם של כל אלה, המוצעים להם על ידי.

מאז ומתמיד שנאתי סיפורים שבהם – הך! – ממש לפניך – מאומה אינו מתרחש. וכמו כן שנאתי את הסיפורים שנזקקו, לשם התחלה, לפתיחת דלת איטית, או לחריקת כורסת נדנדה או למאן דהוא הנשען על דלפק סודה ונאנח עמוקות.ושנאתי כמו כן סיפורים שניסו לעורר בי את הרגש כאילו הייתי ברנש שנון וחריף נורא, לעזאזל, על שהצלחתי להבינם.

יש בזמן האחרון ביקוש הדומה להצפה ממש, לספרות מסוג זה. ספרות שאינה טובה מגילוח גרוע.אותם מקוראי המתיימרים לאהוב סגנון צנוע ותובעים במפגיע כי סיפור אהבה או פרשת הרפתקאות גדולה ייכתבו בלשון שלא תהיה בלתי-נאותה לתוויות על שימורי עגבניות, יגלו עד מהרה שאינני נכלל בתפריט שלהם כלל ועיקר.

כיוון שהנני, ותמיד הייתי, ברנש שנון מאוד בכל מה שנוגע לסגנון ולמילים, הואשמתי לעתים קרובות על ידי קוראי בחוסר נאמנות וכנות, וזאת משום שאהבתי להוסיף מילות בידוח לסגנוני ולהוסיף נוצה מילולית למגבעתו של זה או אחר מגיבורי יצירותי, יכול אני להבין את טעמה של האשמה זו.

אנשים שתהליך המחשבה שלהם קשור בזיעת אפיים ממש, אלה שרעיון חדש או השקפה כלשהי באים אליהם בהלם-ייסורים, בכאב שיניים ממש – מסרבים, בפשטות, להאמין כי עליצות ולא יסורים עלולה להיות אות וסימן לתבונה.אותם קוראים בעלי מנת משכל של בנות טיפש עשרה האוהבות לקרוא רק את יצירותיהם של גאונים מפורסמים – ידלגו עלי לאלתר…

עד כאן סילקתי מלוא השק קוראים, והמו"ל שלי המשקיע את כספו בהכנת הכרך הזה עלול לתהות בנקיפת-לב כלשהי ולשאול אם נותרו עוד קוראים כלשהם בין קהל הלקוחות."

עד כאן חלק ממה שהיה לסופר האמריקאי בן הכט לומר על קוראים, סופרים , מבקרים וספרים. הספר הוא אחד מ"כתבי בן הכט", ושמו "אשת חטאים/ סיפורים", בתרגומו הסביר עדיין  גם בימינו אלה, של א. בן דן (הוא דן בן אמוץ), ובהוצאת "כרמי שות'," 1957. אפשר להשיגו בחנויות ובאתרים לספרים משומשים.

הכט אמנם לא התפרסם כסופר מותחנים דווקא. אם אינני טועה, עיקר פרסומו בא לו מכתיבת הגירסה הסופית לתסריט של "חלף עם הרוח", בטח אחד מגדולי הסרטים של כל הזמנים (הכט, כתסריטאי, היה ידוע כ"שייקספיר של הוליבוד", וזכה בשני אוסקרים, ב-1929 וב-1935, אך לא על "חלף עם הרוח"). אבל אם קוראים את הסיפורים הקצרים של הכט מתבררים מיד שני דברים: האחד, שהכט עומד יפה בקריטריונים שקבע לעצמו. והשני: שאצל הכט גם סתם סיפור יכול להחשב כמותחן.

From → כללי

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: