דילוג לתוכן

עוד על הקורונה והמנהיגות (שאין לנו)

אוקטובר 13, 2020

הבוקר פתחתי את הרדיו בתכניתם המעולה של קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן ב"כאן"(את ליבסקינד אני אוהב לקרוא גם ב"מעריב" ותוהה מדוע ליברמן אינו כותב. הוא שנון ומשעשע), תחילה שמעתי את הפרופ' גבי ברבש, שכרגיל אמר דברי טעם (כזה רופא הייתי רוצה גם בשבילי). ברבש הסביר, שאם תהיה פתיחה מהירה מדי של מערכת החינוך, תהיה הדבקה, שתביא לעליה בתחלואה, מה שלא יאפשר את ההקלות הבאות בתור מחומרת הסגר).

עו"ד מאיר רובין, ראש פורום קוהלת: עניין של מנהיגות

אחר כך שמעתי, לראשונה, את עו"ד מאיר רובין, מנכ"ל "פורום קוהלת",  ואז בכלל נפקחו עיני  ואורו אוזני. אף שלמשמע דבריו, לא התפלאתי כלל, שעד כה לא שמעתי אותו ולא קראתי עליו בתקשורת הממוסדת, שברור לי לגמרי מדוע היא לא אוהבת אותו וכמעט שאינה נותנת פתחון פה לו ולשכמותו.

כי זה מה שאמר מאיר רובין:

ההבדל בין המדינות שבהן התנהל מאבק מוצלח ומנצח נגד מגיפת הקורונה, (כלומר, שמרו גם על בריאות התושבים וגם על חוסנה של הכלכלה) ובין המדינות שכשלו, כולל אנחנו, מתמצה בדבר אחד ויחיד:

המנהיגות.

בראשן של המדינות המצליחות, (מאיר רובין ציין את סין, טיוואן, תאילנד סינגפור, ויאטנם וניו זילנד וגם סין, ואפשר, אפרופו סין, לציין גם את מונוגוליה והונג-קונג),עמדה ועומדת מנהיגות שהחליטה לגלות אפס סובלנות נגד הקורונה, וכל הצעדים שננקטו היו בהתאם – עם הצלחה מדהימה.

ואילו מה שמאפיין את המדינות הכושלות, כולל ישראל, היא מנהיגות ששגתה באשליות המטופשות (ההגדרה שלי) שאפשר לחיות עם המחלה. להכיל את הנגיף,  וכך המיטו המנהיגויות בארצות הברית, צרפת, שבדיה ועוד – וגם אצלנו,  מוות המוני ומגיפה מתפשטת במהירות, כולל פגיעה קשה בכלכלה, על עמיהם ומדינותיהם.

רובין גם הזהיר, שאם נמשיך פה בדרך הזאת, בגלל הסכנות שבהתפשטות מהירה  וחסרת שליטה של המגיפה, עלולים להימחק בזמן קצר הישגים  רבים של מדינתנו ב-70 השנים האחרונות.

כמה שהוא צודק.

אדגים זאת בקצת מספרים שמצאתי באתר פה, כדי להמחיש את העומק ואת עוצמת ההבדל בין מנהיגות מוצלחת ובין מנהיגות כושלת בכל הקשןר במגיפה. 

ארצות הברית: 664 מתים במגיפה לכל מיליון תושבים,לעומת 3 מתים למיליון בסין.

צרפת: 502 מתים לכל מיליון, לעומת 5 מתים למיליון בטייוואן.

בריטניה: 631 מתים למיליון לעומת 0.4 מתים לכל מיליון תושבים בויאטנם.

שבדיה: 583 מתים למיליון תושבים, לעומת 0.3 מתים למיליון בטייוואן. 

ישראל: 220 מתים למיליון, לעומת 5 מתים למיליון בניו זילנד. 

 המדינות הכושלות ביותר הן ברזיל, עם 708 מתים למיליון, ובלגיה עם 880 מתים למיליון. שיעור תמותה נמוך מאוד  נרשם בתאילנד, בעלת אוכלוסיה של 68,849,632, עם 0.8 מתים למיליון, ואילו במונגוליה, עם אוכלוסיה של 3,129,016 לא מת איש בקורונה. 0 מתים.

כך שאפשר גם אחרת.

משחק רוגבי בניו-זילנד: שגרת קורונה במדינה שיש בה 25 מתים, ואתמול נמצאו בה 39 חולים בקורונה

ולמותר לציין, שבמדינות המצליחות מהבחינה הבריאותית, גם הכלכלה משגשגת ופורחת ונשמרת שיגרת החיים של התושבים (בהגבלות קלות ונסבלות), בעוד שבמדינות הכושלות הכלכלה מקרטעת וסופגת חבטות  נוראות, והאזרחים, כפי שנאם נתניהו בנאומו האחרן בכנסת, יודעים "סבל". 

*****

אתמול בככנסת, אמר ביושר ראש הממשלה בנימין נתניהו, המנהיג הכושל המקומי,   ש"הכניעה לפופוליזם" הביאה "סבל לאזרחי ישראל".

לא מנהיג בנימין נתניהו:כניעה לפופוליזם

אבל בזה הסתיימה מתקפת היושר. 

כי "הכניעה לפופוליזם", כשהכוונה היא לריצה הבהולה , המטומטמת והאסונית לחזל"ש הנורא, התבצעה על פי החלטתו ובהנהגתו של בנימין נתניהו עצמו, זה שהתפאר באותו נאום, דקה קודם לכן,  בהצלחתנו בסגר הראשון בהנהגתו (ואמנם, היתה הצלחה גדולה. התקשורת הממוסדת, המושחתת והמופקרת, לא מפרסמת את הנתונים, אבל בשיא הצלחתו של הסגר הראשון, בחודש מאי 2020, היו ימים שבהם הגענו ל-6 ול-9 נדבקים חדשים ליום! נתונים חד-ספרתיים, וסקר דעת הקהל המפרגן שגררו אחריהם, שלמרבית הצער בילבלו את ראשו של המנהיג הכושל שלנו).

והנה הבעייה שלי, אפרופו  בנימין נתניהו:

ברור  שאין לי אמון בו.

גם בגלל אופיו, ועכשיו גם בגלל מצבו המשפטי והלחצים הקשים של הקורונה,  אין לסמוך עליו שיקבל החלטות נכונות, וידבוק בהן. הוא לחיץ, הוא זגזגן, הוא מתקפל בקלות   וכל משב רוח מקרי עלול להסיט אותו מן הדרך.

לכן, לפעמים הוא גם פוסע בדרך הנכונה, למשל, הסגר הראשון המוצלח, שאליו נדחף על ידי מנכ"ל משרד הבריאות דאזף, משה בק סימנטוב,וכן גם החלטתו על הסגר הנוכחי, אףך לפעמים הוא נכנע ל"פופוליזם" או לתיקוותו הנואלת להימלט ממשפטו, ולהניח  לפורעי החוק ומפירי הסגר בין המופקרים שבחרדים להשתולל כאילו אין מחר. זה,  ושאר שיקולים זרים, גורם לו להרוס כל מה שבנה, כילד שובב המכה במבנה הלגו הנאה שעל  השולחן לפניו ומפזר את פיסות הפלסטיק הצבעוניות (שהם חיינו, בריאותנו  וכלכלתנו) לכל רוח.

אבל-אבל-אבל —

אפילו נתניהו ההססן, הלחיץ והזגזגן, עדיף בעיני על כל מתחריו ומבקשי כיסאו  המתרוצצים בשטח. חוסר ההחלטיות שלו עשוי להביא,  כפי שהדגמתי,  גם לצעדים נכונים פה ושם.

אך לצעדים כאלה איני מצפה כלל משר האוצר שלו ישראל כץ, הלוחץ ללא הרף לחזל"ש האסוני, ובטח לא מבני גנץ , עוד לא-מנהיג, שרוצה לפתוח מיד את מערכת החינוך (זיכרו מה אמר על כך הפרופ' ברבש). בטח שאיני מצפה לשום דבר טוב מתינוקיו יאיר לפיד, תומך נלהב של  המפגינים מפירי הסגר,  או מנפתלי בנט, הבונה את הפופולריות המתנפחת שלו בסקרים על היותו החלוץ הנחוש ביותר של החזל"ש  האסוני.

ישמרנו השם מכל חבורת הזבל הזאת. לעומתם, גם נתניהו הלחיץ מזהיר באור יקרות. 

כי כל הגלריה ההחלטית, הנחושה,  וישרת הדרך הזאת,  מסוכנת עשרה מונים  יותר מנתניהו לבריאותנו, לחיינו ולחוסן הכלכלי שלנו. הטמבלים האלה,  כמו נתניהו, עדיין לא קלטו, למרות הניסיון פה ובכל העולם, ששיטת "האקורדיון" היא חסרת כל סיכוי. שיש תלות מוחלטת של מצב הכלכלה במצב התחלואה; שאין דבר כשזה "לחיות עם הנגיף", שפרושו המעשי הוא  "לישון עם הנגיף", כשהוא עצמו אינו ישן לעולם, ושהדרך היחידה שיש ללכת בה היא הדרך שהלכו בה ניו זילנד,  טייואן וגם ויאטנאם וסינגפור, שהיא, אגב, גם דרך היהדות, כפי שכבר ציינתי לפני ימים אחדים: השילוב המנצח בין "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם"מהתורה ובין "הבא להורגך השכם להורגו" מהתלמוד.

ולכן, כל עוד לא יימצא מנהיג מוצלח ממנו, אני בעד נתניהו

רק מנסה לקוות  שלא יסטה שוב מדרך הישר, אף שאין לי אמון רב בו, ובטח גם לא ביכולת ההשפעה שלי,  כבלוגר נידח, על מהלכים פוליטיים כלשהם. 

 

 

 

From → כללי

2 תגובות
  1. ראובן חיימוביץ permalink

    אני מקוה שאתה מבין כבר, שהימין השמרני מבית קהלת ודומיו (אפרופו, רן ברץ, שהזהיר לראשונה עוד לפני כולם על המגיפה, וקרא לסגר מיידי עוד לפני שחלמו עליו) מכילה קבוצת איכות מאוזנת וישרה, שהחברה הישראלית לא משכילה לאמת אותה.

    אהבתי

    • הצצתי וראיתי להם. ההסתייגות שלי נובעת מהסעיף האחרון בהגדרה העצמית שלהם. אני לא בעד שום סוג של קפיטליזם חזירי, או כל איזם אחר.אני מנחש, שזה שם, גם כי משם באים התחזוקה והמימון של הפורום.

      אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: