דילוג לתוכן

קורונה: ונשמרתם מאוד+השכם להורגו

אוקטובר 10, 2020

הפוסט הזה מבוסס על אחת ההתכתבויות הענייניות שהיו לי הערב בפייסבוק (לפעמים זה עדיין קורה). מכיוון שלא שאלתי לרשותם של מכותבי, הם לא יופיעו בשמם.

הראשון, לאחר שפרסמתי תגובה בקורתית על המתרחש אצלנו בעניין הקורונה, לעומת ההישגים המרשימים בניו זילנד ובטייוואן, שאל, מה היה ראוי , לדעתי, לעשות אצלנו.

וזה מה שהשבתי לו:

נשיאת טיוואן טסאי אינג-ון: היהודיות…

 

"אין פשוט מזה. חשבתי שהתשובה ברורה מאליה מתוך התגובה שלי: היה צריך לעשות מה שעשו בניו זילנד ובטיוואן. כלומר להתייחס לנגיף כאל אוייב מסוכן, שיש להשמידו לפני שיזיק לנו ללא תקנה. כתבתי זאת מיד בהתחלה, בזמן אמת, וכשנודע לי על ההצלחה בניו זילנד. אף כתבתי ,ששר הבריאות צריך למלא מיד מטוס ברופאים, במומחים ובאנשי מנהל ופוליטיקה, לשגר אותם לניו זילנד, וללמוד במקום וישירות מפי הסוס, איך עושים את זה נכון. ושבתי וחזרתי על הצורך ללמוד ממי שהצליחו.  

ואגב, אולי אפשר היה לחסוך את המטוס, כי כל פרטי המלחמה שהוכרזה על הנגיף שם במדינות במזרח פורסמו בהרחבה.

כאן נכנס לתמונה מגיב נוסף, מחבריו של בעל הפוסט, שניסה לאתגר אותי:"הוא (המגיב הקודם) שאל מה לדעתך צריך לעשות עכשיו?ולא מה שהיה צריך לעשות פעם…

טוב, יש לי המון ניסיון עם ניג'סים ואני לא שותק להם.אז זה מה שהשבתי:

"זה אתה שלא הבנת כלום. או שאינך יודע לקרוא, או שאינך מבין מה שקראת. הוא שאל, ואני מצטט מילה במילה: 'אז מה אתה חושב ,פרנקל יקר, שהיה צריך לעשות, ולספר לנו.' אך לא אתחמק גם משאלתך שלך. מה שהיה צריך להעשות אז, צריך להעשות גם עכשיו, וגם בכל זמן אחר, ועם כל אוייב אכזר שבא להרוג אותך, אז, היום ובעוד מאה שנים. לנגיף, לחיידק, וגם למזיקים גדולים מהם – עד סוף כל הדורות.

ג'סינדה ארדרן, ראש ממשלת ניו-זילנד: "…האמיתיות".

בתור יהודי כללי ובלתי מפלגתי, ואף כאדם בעל היגיון פשוט, אני מבקש להזכיר לך מה שציוו עלינו אלוהינו בתורתנו הקדושה, וגם חז"לנו בתלמוד, בעניין שמירת החיים והמלחמה במזיקים. בשני שלבים:

א. "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" עם דגש על "מאוד". כלומר: בכל אמצעי ובכל דרך, ובלי לזלזל לרגע בסכנה, ותמיד להביא בחשבון שיכול לקרות הגרוע ביותר. כפי שעושים כל רופא טוב, כל מהנדס ראוי לשמו וכל גנרל ששווה משהו, קל וחומר מנהיגי מדינות ועמים, כי ככה יש לנהוג בחיי אדם, שאין דבר נעלה מהם. כולם  יקחו טווחי ביטחון גדולים ככל האפשר. ו-ב. "הבא להורגך השכם להורגו." כלומר, אם אתה מזהה משהו או מישהו המבקש לחסל אותך, קפד ראשו בלי היסוס וללא שהיה. האינסטינקט הטבעי, הצורך והנחיצות, ההיגיון והצדק, המוסר ולרוב גם החוק, לגמרי איתך.

לכן, אגב, אני מכנה בליבי את ג'סינדה ארדרן ואת טסאי אינג-ון  "היהודיות האמיתיות" בין מנהיגי העולם, כי שתיהן הלכו כסאח על הנגיף ברגע שהבחינו בראשו המכוער. ואילו נתניהו הוא בעיני חצי גוי (כי הסגר הראשון היה מוצלח, אך החזל"ש היה כפירה בעיקר. והנה עכשיו ממש, נראה לי שהוא שוב נכנס ללחץ, ופניו כבר לחזל"ש הטיפשי והאסוני הבא, שמשמעותו בעיני "לישון עם האוייב", כשהאוייב עצמו אינו ישן לעולם. נתניהו ממש גרוע כשהוא לחוץ.) האם הבהרתי את עצמי?

 

4 תגובות
 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  שאתה כותב סתם סיפור דמיוני אתה ממש בסדר. יש לך כתיבה זורמת ומעניינת מאוד. כדאי לך לכתוב סיפורים. אתה ממש לא רע.

  אהבתי

  • כשאתה חולק לי מחמאה כזאת, אוננימוס, ברור לגמרי שכוונתך האמיתית היא להעליב ולפגוע בי, בעניין כתיבתי ה"פובליציסטית", כפי שברור לגמרי, שאתה עושה זאת מתוך מצוקה קשה שלך, מסכנצ'יק אוננימי שלי. פשוט, כי אין לך שום טיעון סביר ועמיד מול העמדות הברורות והמוכחות והמגובות בעובדות בפוסט שלעיל, שאתה כאילו מגיב עליו. וכן, עוד משהו קטן. בעקבות התנסויות שהיו לי בפייסבוק עם טרולים וניג'סים מכל הסוגים, כולל מתחכמים/מתנשאים מסוגך, פחתו מאוד הסבלנות והסובלנות שלי כלפיכם, ואם תמשיך פה באותו קו, עוד תגלה שהתגובה שלי
   הפעם, משתמש א. יקר, היא שיא של נימוס מתחשב ועידון לעומת מה שצפוי לך בהמשך. אם זה .מתאים לך, ברוך הבא. אני כשלעצמי מעדיף דיון ענייני,אך לא כולם שואלים לדעתי.

   אהבתי

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  למאמר שלך יש שתי חלקים. אחד עוסק בשתי ראשות מדינה שעשו עבודה טובה. וגם הסבר ממצה על כך.
  ואז אתה פשוט לא מסוגל ומכניס את ביבי. חצי גוי וכו׳. מה הקשר לישראל.
  הרי אנחנו מקדימים את אירופה אנחנו מתחילים לצאת מהגל השני והיא נכנסת עכשיו לגל השני בגדול. תראה את המספרים. מה קשור ביבי. ישראל נכנסה לסגר שהופר ע״י חלקים באוכלוסיה בעידוד מערכת המשפט ובתי המשפט והתקשורת שמאדירה ומייפה הפגנות חוגי חרדים קיצוניים וחתונות של צעירים ערבים. בניו זילנד ובטיוואן יש אוכלוסיה הומוגנית יחסית בלי שונות כול כך גדולה כמו בישראל. זה כמובן לא כול הסיפור ואי אפשר לקחת מהם את ההצלחה שהיא יפה אבל אם תנבור בחומר על טיוואן תראה ששם היעוץ המשפטי לא קובע את המדיניות. שאצלנו הממשלה מוציאה צווים להפגנות היועץ המשפטי קובע שזה לא מידתי ובית המשפט בסיוע עמותות קובע מדיניות. ועם צרות כאלה למרות זאת המספרים שלנו משתפרים אבל יש לנו דרך ארוכה וקשה. רוב הציבור מנסה לשמור על ההגבלות ולי עצמי לא זכורה לי תקופה משונה כול כך של תפילות בחוץ בחגי תשרי.
  דעתי האישית שאין קשר בין שתי חלקי המאמר שלך . ההרגשה שלי שסימנת עיגול סביב החץ וזה לא ראוי.

  אהבתי

 3. הפעם משתמש אנונימי, אני מודה לך על תגובתך העניינית, ואשיב בהתאם.
  א. ניו זילנד אינה כה הומוגנית. יש מיעוט מאורי, והפריצה הנוספת של המגיפה קרתה בשכונת עוני בדרום אוקלנד, ששמה "פסיפיקה"שכן היא מאכלסת מהגרים בעייתיים מרחבי האוקיאנוס השקט(כפי שהביא לידיעתי קורא שלי מניו זילנד), וכך הוטל על אוקלנד סגר נוסף. ב. בטיוואן היה יחס לעומתי ביותר של האוכלוסיה כלפי השלטון לפני פריצת המגיפה, אך היחס הזה השתנה לאהדה גורפת דווקא בשל הפעולה הנחרצת וההחלטית של הנשיאה ושל הממשלה. ואגב, תופעה דומה נרשמה אצלנו בסגר הראשון, כאשר נתניהו זכה לקבל שיעורים חריגים של אהדה מהאוכלוסיה בגין הצלחתו, מה שהתבטא בסקרי הבחירות ב-41-2 מנדטים.. ג. מה זאת אומרת "פשוט לא מסוגל ומכניס את ביבי". הרי כל ההתיחסות שלי למדינות המזרח ולמנהיגותיהן באה רק כדי להדגים את הפער האדיר בין ההתייחסות הנכונה של המנהיגות במזרח אל הנגיף, כאל אוייב אכזר שיש להכריתו, לעומת התנהגותו המכילה והחומלת של ביבי אצלנו מול פני האוייב המר, וכל זה דווקא על רקע מה שמצווה אותנו האמונה היהודית. ואני מוחה גם על האבחנה המכפישה שלך, כאילו אני "מסמן מעגל". הרעפתי על נתניהו מחמאות בשפע בגין הצלחתו בסגר הראשון, אך דווקא לכן כאב לי כל כך השלב הבא בדרכו, עת נלחץ ואץ לחזל"ש המזורז והמטופש, וגם בנקודה הזאת מעניין אותי העבר פחות מההווה, כי אני חושד שתמונת הספרינט לחזל"ש האסוני עומדת לחזור, ובלי שום ספק להביא לאותן תוצאות. ומפני זה אני מנסה להזהיר, גם במילים הכי בוטות, כמו "חצי גוי"?כמה הייתי שמח, אילו אימץ ראש ממשלתנו את עמדתן הנחרצת של ארדרן ושל טסאי אונג-ון, והולך כסאח על ראשו המכוער של הנגיף, ולא מנגן לו באקורדיון הימנון למוות שנדמה לו בטעות כמארש לכלכלה. אויביו של נתניהו בממשלה ומחוצה לה מנצלים את ההזדמנות,נדחקים לסדקים שהוא מאפשר בגלל חוסר ההחלטיות שלו. אילו היה נחוש וחד משמעי, הכל היה נראה אחרת. אני לא אוהד של נתניהו אך גם לא שונא לו, והכי נוח היה מבחינתי, אילו ראש ממשלה שזכה לאמון הכנסת וגם לאמון מחלק גדול מהציבור, גם אם אני לא הצבעתי בעדו (בכלל לא הצבעתי מאז שאזלו ממערכת הבחירות מפלגות שאינן מזוהות עם ימין או שמאל). נךןוואי שהיה היה פועל כהלכה, לא נלחץ ומתקפל, לא נושא פנים לחלק הממרה והמופקר של החרדים, עכשיו בתחילת בגר ב', והולך להתרפס, לשווא כמובן, בפני רבניהם הטיפשים, הממרים והמופקרים, וכך מאבד כל סמכות מנהיגותית כלפי המפגינים נגדו מהעבר הפוליטי האחר.וכך, ולא בגלל תיקיו הפלילייים, מאבד את סמכותו המוסרית ואת הלגיטימציה שלו כמנהיג, ומסכן את הסיכוי לנצח את הקורונה כמו שעושות ארדרן וטסאי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: