דילוג לתוכן

"הקורונה היא "איתות SOS למפעל האנושי".

אוקטובר 8, 2020

אפשר להתייחס למגיפת הקוורנה כאל אסון נורא שקרה לאנושות, כי גם זה מה שהיא. ואפשר להתייחס למגיפה  גם כקריאת השכמה, אולי אחרונה (כי כבר היו כמה, שלא הועילו), שאם לא תניע את האנושות לפעולה, ההמשך יהיה גרוע הרבה יותר.

במאות השנים האחרונות, של "המהפכה התעשייתית" ובמיוחד מאז המצאת מנוע הבעירה הפנימית ב-1859 בצרפת, התחילה תקופת ההפקרות המוחלטת של המין האנושי,  שהפכה להתאבדות מדעת של  בני האדם על פני הכדור, בהובלת המעצמות התעשייתיות של ארופה וצפון אמריקה.

וכן, אין טעם להאשים את הקפיטליזם דווקא. הסוציאליזם הקומוניסטי של ברית המועצות מנוחתה עדן, ועכשיו של סין, או גם הסוציאל דמוקרטיה שח מערב אירופה, התגלו כהרסניים וחסרי אחריות לא פחות, אם לא יותר (בסין, למשל).

הדברים ידועים: בהובלת ההון הגדול, הפרטי, התאגידי והמדינתי,  מתבצעים הרס וזיהום שיטתיים של פני הכדור, השמדה של הטבע, הכחדה המונית של סוגי צמחים וחיים, שמסתכמים בחבלה נוראה  בבית הגידול שלנו, חבלה שתביא בוואות את סופנו.

התאבדות המונית, שהיא גם מודעת, שהרי הנתונים והעובדות ידועים היטב, ומכחישיהם המטומטמים (מסוג הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ) נתפסים בצדק כהזויים.

מה שמאותת לנו נגיף הקורונה, הוא –

הגיע זמן האחריות. אם לא ניענה לקריאה הרמה הזאת, הלך עלינו.

ואלה בעיקר הצעירים, הנדבקים ומדביקים עכשיו בהמוניהם, תוך הפגנת חוסר אחריות מחריד,שחייבים להפנים היטב את המסר, ולדחוף בכל כוחם לפעולה. כי האסון לא יקרה בין  יום, אלא בהדרגה. סביר שלבני הדור שלי, ילידי דור "הבום" שנולדו באמצע המאה הקודמת, עדיין צפויות כמה שנים נסבלות על פני הכדור.

גורלם של הצעירים יותר יהיה נורא, אם לא יבינו את המסר של הקורונה ינקטו בפעולה מיידית ונחושה.

*****

מגיפת הקורונה הוא הנוכחית והאחרונה, אולי בינתיים, בסידרה ארוכה של מגיפות קשות שתקפו את האנושות מאז אמצע-סוף שנות ה-70'.

**כמעט כולן מקורן בנגיף חד-גדילי (RNA), מערבות מגע בין האדם ובעלי חיים, כמעט כולן  פרצו במקור באזורים הטרופיים החמים סביב קו המשווה, באפריקה, דרום מזרח אסיה, סין ודרום אמריקה, ונדדו לאזורים קרים יותר צפונה ודרומה בעקבות התחממות כדור הארץ.

**רק לאחד מהנגיפים מחוללי המגיפות האלה נמצא חיסון, ורק לאחת מהן נמצאה תרופה (מסופקת) ולעוד אחת(איידס) נמצא "קוקטייל" תרופות המציל את החולה ממוות, אך אינו מחסל את הנגיף ואת המחלה.

נגיף הקורונה אולי אינו הקטלני שבהם (קצת יותר ממיליון מתים ב-10 חודשים), אך הוא הממהר ביותר להתפשט (למעלה מ-36 מיליון ברחבי העולם נדבקו בנגיף), והוא בעל ההשפעה הרבה ביותר על אורח החיים של האנושות.

*****

והנה רשימת המגיפות העיקריות בעשרות השנים האחרונות:

מגיפת האיידס הופיעה לראשונה בסוף שנות ה-70 אך זוהתה כנגיף ב-1981. הנגיף הוא מסוג RNA חד-גדילי. המוות הוא תוצאה של מחלות זיהומיות, שהכשל החיסוני הופך אותן קטלניות. ערכת החיסונית שקרסה אינה מסוגלת להתגבר עליהן. התסמינים  כוללים חום, בחילה ופריחה קלה על העור. בנוסף עלולה להתפתח דלקת קלה של קרום המוח. הופעת הנגיף יוחסה  למגע בין אדם לקופים ביבשת אפריקה. מאז פריצת המגיפה ועד היום מתו כתוצאה מאיידס כ-50 מיליון בני אדם, בעיקר באפריקה. אין חיסון נגד הנגיף, והחולים מטופלים בתרופת "קוקטייל" המצילה את חייהם.

להופעת איידס היתה השפעה עצומה על חיי המין של האנושות, והוא הכתיב היפוך במגמת החופש המיני שאפיין את הסיקסטיז והסבנטיז.

מגיפת  האבולה, מכונה קדחת דימומית,  הפצתו מתבצעת על ידי מגע של נוזלי גוף. מעבר הנגיף מבעל חיים  לבני אדם מתרחש במגע או עקב נשיכה של  קופים או עטלפי פרי.

המגיפה קטלנית במיוחד – בין 40% ל-90% מהנדבקים מתים במחלה.

ההתפרצות הגדולה ביותר של המחלה נמשכה בין 2014 ל-2016  במערב אפריקה

ההתפרצות, שנמשכה כשנתיים, גבתה את חייהם של 11,315 אנשים מתוך 28,616 שנדבקו במחלה.  המחלה מועברת במגע ישיר בין נוזלי גוף. התסמינים הראשונים הם חום גבוה (מעל 39 מעלות צלזיוס), כאב ראש, כאב גרון, כאב שרירים, כאב בטן וכאב פרקים, סחרחורת, תשישות ובחילה. תסמינים  האופייניים גם לדיזנטריה ולשפעת. בהמשך מתחילים דימומים מכל פתחי הגוף.

נגיף הניפה היה  פעיל בין 1998 ל-2018. מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף הניפה החד גדילי (RNA), המצוי בעיקר בסוגים מסויימים  של עטלפי פירות, בחזירים ובמיצי תמרים שבבאו במגע עם הפרשות של עטלפים. המגיפה היתה פעילה בעיקר בסינגפור, מאלזיה, הודו, בנגלה דש וגרמה לכמה מאות מקרים של דלקת קרום המוח. הסימפטומים הראשונים הם חום, כאבי ראש,מחלות של מערכת הנשימה נמנום ואחריו בלבול ובלבול מנטלי, במקרים חמורים התסמינים יכולים להתקדם ולהגיע למצב של תרדמת תוך 24 עד 48 שעות.

 

מקוק ברברי: נגיף הנילוס המערבי

1999נגיף הנילוס  המערבי( WNV) הופיע לראשונה בצפון אמריקה ב-1999. והתפשט גם בקנדה ובמרכז אמריקה והאיים הקאריביים. הנגיף תקף גם סוסים וסוגי עופות רבים. הפצתו מיוחסת  למגע עם קוף מסוג Barbary macaque מקוק ברברי, הוא הפרימאט הלא-אנושי שבגופו התגלה הנגיף.

הסימפטומים הם של שפעת.

משנת 1999 עד 2001, נרשמו 149 מקרים של אנשים שחלו בארצות הברית  מתוכם נרשמו 18 מקרי מוות. בשנת 2002 חלה התפרצות  נוספת.  בין החודשים מאי ודצמבר 2002 נרשמו 4,156 מקרים מתוכם נפטרו 284 איש. הנגיף מועבר על ידי יתושים וקרציות, הנדבקים כתוצאה מעקיצת עופות נגועים, שהם הפונדקאים של הנגיף. הנגיף, WNV, התגלה לראשונה בשנת 1937 בדגימת דם שנלקחה מאישה שנדבקה בנגיף באוגנדה.התפרצויות  קלות דווחו במצרים ובישראלהאמצע שנות ה-90. התפרצויות יותר תכופות וחמורות היו  בדרום-מזרח רומניה  ובאזור וולגוגרד בדרום רוסיה

סארס – "תסמונת נשימתית חריפה חמורה" היא מחלה נגיפית בדרכי הנשימה הנגרמת מנגיף SARS-CoV מתת-משפחת נגיפי קורונה, (RNA  חד-גדילי)אשר הופיעה לראשונה בנובמבר 2002, במחוז גואנגדונג בסין.

 

נגיף הסארס במיקרוסקופ אלקטרוני

הסארס התפשט במהירות לשכנותיה של סין, הונג קונג ווייטנאם, לקראת סוף פברואר 2003, ואחר כך לרחבי העולם. המקרה האחרון של הסארס התרחש ביוני 2003. בהתפרצות זו הסארס הדביק 8,096 בני אדם וגרם למותם של 774 אנשים. הסארס נעלם באותה מהירות ופתאומיות שבה הופיע. הוא היה קטלני בכעשרה אחוזים ממקרי ההידבקות. נגיף הסארס הופיע בנובמבר 2002, אך ממשלת סין לא הודיעה לארגון הבריאות העולמי על ההתפרצות עד פברואר 2003.

בשנת 2017 זיהו מדענים סינים מווהאן את מקור הנגיף במושבת פרספיים (עטלפי פירות) במערה במחוז יונאן. הנגיף הועבר לבני אדם באמצעות בעלי חיים למאכל,שנמכרו בשוקים  של סין.

 שפעת החזירים באפריל 2009 דווח על נגיף שפעת אנושי חדש  המתפשט במהירות בין בני אדם וגורם למחלה שכונתה  'שפעת החזירים', שפעת "אנדמית" (מתקיימת  באזור תפוצה מצומצם, שעל-פי רוב יש לו אפיון אקולוגי ברור וגבולות חדים) אופיינית לחזירים, ובמקרים נדירים, יכולה המחלה לעבור מחזירים לבני אדם, אולם הסכנה העיקרית לבני אדם היא יצירת זן חדש של נגיף שפעת אנושית שמורכב ממקטעים גנטיים של נגיף שפעת החזירים, העובר בצורה ישירה בין אדם לאדם. החיסון נגד שפעת פעיל במקרה הזה.

הנגיף התגלה לראשונה בארצות הברית באפריל 2009, עם התפרצות  מגיפת שפעת חודש קודם לכן.

מגיפת הזיקה ידועה בשמה בעקבות הקדחת הצהובה  הנגיף הוא בעל RNA חד-גדילי ותוקף  תאי גזע של תאי עצב אנושיים,   גורם לחוסר בקרה על מחזור התא ולמוות תאי מוגבר, ואלה יכולים להוביל לעצירת ההתפתחות התקינה של המוח.

ב-2015 התפשטה המחלה באמריקה הדרומית, המרכזית, ובאיים הקריביים. בדצמבר של אותה שנה כבר אובחנו 2,400 תינוקות עם סינדרום של תת-התפתחות ושנולדו עם ראש ומוח קטנים מהרגיל, בכ-20 מחוזות שונים בברזיל.לפחות 40 תינוקות מתו מהמחלה.

בינואר 2016 דווח על שלושה מקרים בארצות הברית, בקולומביה, אקוודור, אל סלוודור וג'מייקה. ועל מקרה אחד בישראל.

*****

ומה אומר  המדע על מתקפת הנגיפים?

מדענים מרחבי העולם ניהלו מחקר בקרב 7,000 קהילות בעלי חיים בשש יבשותו פרסמו את מסקנותיהם בכתב העת Nature(טבע).לדבריהם, השתלטות האדם על שטחי טבע והפיכתם לשטחים חקלאיים, מובילה לעתים קרובות להכחדת מינים רבים. בעלי החיים המפיקים מכך תועלת הם קטנים וסתגלנים, ונושאים פתוגנים (אורגניזמים מחוללי מחלות) היכולים לעבור לבני האדם.

חלקם של המינים שנושאים את הפתוגנים הללו גדל בשיעור של עד 70% לעומת חלקם במערכות אקולוגיות שלא נפגעו.

ומה עוד אומרים מדענים:

בדו"ח שפורסם לאחרונה נכתב כי כ-2% בלבד מהעלויות של משבר הקורונה יהיו נחוצות כדי למנוע מגפה עולמית במשך עשרות שנים.

באפריל אמרו מומחים בכירים לשוׂנוּת ביולוגית, שללא שינוי של ממש, צפויות התפרצויות של מגפות קטלניות עוד יותר. לדבריהם, מגפת הקורונה היא "איתות SOS למפעל האנושי".

מדו"ח מצב הטבע העולמי שהופק בשנה שעברה שלמעלה ממיליון מינים נמצאים כיום בסכנת הכחדה, לרוב כתוצאה מפעילות ישירה ועקיפה של מעשי האדם

 והמסקנה: בלי תיקון גדול, תיקון עולם אמיתי, לא כסיסמה אלא כמעשה, הולך להיות פה  רע ומר למין האנושי.

 

 

 

  

 

 

From → כללי

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: