דילוג לתוכן

חרדים ל"לימוד תורה" ואדישים לחיים: הכתות הקרובות ליהדות, שמאמינות באליל הכנעני "מות"

ספטמבר 30, 2020

כשראיתי את החרדים אמש, בחדשות הטלוויזיה, רוקדים במחול המוות, ובעצם שרים בחדווה  "מה יפית" לנגיף הקורונה, נזכרתי בחילופי דברים שהיו לי פעם, לפני קרוב לשלושים שנה(כאן הסיפור במלואו), עם משגיח כשרות אחד, ר' ש. הייתי אז טבח ב"תנובל'ה" שבדיזנגוף סנטר. המשגיח ש. היה איש ישיבת פוניבז' הליטאית, שמי שעמד אז  בראשה היה הרב אליעזר שך, מנהיג הזרם הליטאי ואדונם של מפלגת "דגל התורה" והעיתון "יתד נאמן". שנינו, ש. ואני, אני כאנרכיסט והוא כליטאי, מיהרנו להסכים שהממשלה הציונית-חילונית דאז (ממשלת רבין) ככל ממשלה, היא ממשלת גנבים המתקיימת על כספי מיסים הנגבים למעשה באיומי אקדח ותחת איומי כליאה לסרבני התשלום.  אז אם אתם שותפים לאותה ממשלה, אתם לא גנבים בעצמכם? שאלתי את ר' ש.

מחולות המוות של חסידים חרדים:"מה יפית" לקורונה

הוא הבטיח תשובה מרבו, והתשובה היתה זו: שהישיבה בממשלה נועדה להבטיח שהחרדים יקבלו את זכויותיהם ככל האחרים. אותי זה לא סיפק, שהרי ישיבה בקואליציה, וזו תכליתה, מבטיחה לשותפים לגניבה זכויות יתר, וקל מאוד להוכיח זאת.

שוב הלך ר' ש. לרב שלו בפוניבז', וחזר עם התשובה הבאה: "הכל למעו ה'לימוד תורה"'. התשובה הזאת הצחיקה אותי. איזה ערך יכול להיות ללמוד תורה שכזה? הרי בתורה, ולא סתם, אלא בעשרת הדיברות,  אנו מצווים במפורש, "לא תגנוב", אז כאשר לומדי התורה חיים על כספים שמקורם במעשה גניבה, מה שווה כל תלמודם? במו-התנהלותם הם כופרים בציווי מרכזי. על השאלה הזאת לא זכיתי לקבל את תשובתו של הרב מפוניבז', רבו של משגיח הכשרות ש. מ"תנובל'ה", מי שלא יהיה.

*****

אלא שהפעם, עם הקורונה,  הפרדוקס מפלצתי וחמור הרבה יותר.  נכון, זה לא כל החרדים . מדובר בחסידויות החשובות של ויז'ניץ ובעלז, ועוד כמה קטנות יותר (חסידי קרעטשניף בישראל קיימו מסיבת ריקודים סוערת לרגל החתונה הניו-יורקית במשפחת האדמו"ר שלהם. הליטאים הסתבכו בסגר הראשון עם הוראותיו של הרב קנייבסקי, שיעורי תחלואה גבוהים נרשמים בישיבות של כל הזרמים (ראו תמונה למטה) ושר הפנים, אריה דרעי מש"ס החרדית-ספרדית, הקרוב לליטאים,  היה מראשי הקוראים לחזל"ש במגזרו. החזל"ש שהביא את אסוננו)

הפעם לא מדובר במצווה אחת מתוך עשר הדיברות, עם כל חשיבותו של הטקסט הזה ליהדות. אנו יודעים כבר שלרבים מהחרדים אין כבוד רב לחוקי המדינה, שלפיהם נקבע גניבה מהי. וכמו שראינו הם גם מרשים לעצמם להיות שותפים המתחלקים בשלל עם חבריהם בקואליציות במדינת הגנבים החילונית-ציונית.  לא. לא בזה מדובר הפעם. הפעם הדברים אמורים בכפירה עמוקה במהותה של היהדות  ובעיקרה, בערכי-על שאינם תלויים במדינה כלשהי, בקואליציה או במערכת חוקית כלשהי.

העיקר הזה ידוע היטב, ואין חשוב ממנו או אף מתקרב אליו בסולם הערכים של היהדות:

זהו ערך החיים.

הדברים נאמרים במפורש, לגמרי בברור ובלי להשאיר מקום לטעות. לא ניתנה תורה לישראל, אלא למען שמירת החיים. שמירת חייו של כל אחד ואחת, שמירת חיי העם, ושמירת שלומו של העולם. לא מזמן הקדשתי פוסט לעניין הזה.

והנה כמה ציוני דרך:

הסבר למתן תורה בהר סיני (עשרת הדיברות):

"וּשְׁמַרְתֶּם לַעֲשׂוֹת, כַּאֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם אֶתְכֶם: לֹא תָסֻרוּ, יָמִין וּשְׂמֹאל. בְּכָל-הַדֶּרֶךְ, אֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם אֶתְכֶם–תֵּלֵכוּ: לְמַעַן תִּחְיוּן, וְטוֹב לָכֶם, וְהַאֲרַכְתֶּם יָמִים, בָּאָרֶץ אֲשֶׁר תִּירָשׁוּן." (דברים, ה' 28-9)

כבר בפרק ד' מסביר משה לעם, בשם ה':"וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל שְׁמַע אֶל-הַחֻקִּים וְאֶל-הַמִּשְׁפָּטִים, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְלַמֵּד אֶתְכֶם, לַעֲשׂוֹת — לְמַעַן תִּחְיוּ."

והנה אותו רעיון בספר ויקרא י"ח:"וּשְׁמַרְתֶּם אֶת חֻקֹּתַי וְאֶת מִשְׁפָּטַי אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם אֲנִי יְהוָה."

והנה אזהרה על דרך השלילה בפרק ט':

"רַק הִשָּׁמֶר לְךָ וּשְׁמֹר נַפְשְׁךָ מְאֹד, פֶּן-תִּשְׁכַּח אֶת-הַדְּבָרִים אֲשֶׁר-רָאוּ עֵינֶיךָ וּפֶן-יָסוּרוּ מִלְּבָבְךָ"
 ודברי הנביא עמוס:
"דִּרְשׁוּ טוֹב וְאַל רָע לְמַעַן תִּחְיוּ"
ובתוספתא התלמודית: "אין לך דבר שעומד בפני פיקוח נפש" (שבת ט"ז, י"ד).
והרמב"ם שהזהיר במפורש, שמי שמעדיף קיום מצוות על פני חייו, כמוהו כמתאבד, שאינו ראוי לבוא בקבר ישראל.
 כלומר –  מי שאינו מקבל את עליונות החיים וערכם על פני כל מצווה ואיסור דתיים, מאבד את זכותו להחשב כיהוד ולהיקבר , אפילו אחרי מותו, עם שותפיו לאמונה.
 אז מה זה אומר  על האדמו"רים של החסידויות הסוררות, שהסבירו לראש הממשלה, שהאיסורים על לימוד תורה בדרך הרגילה בתקופת הקורונה, סכנתם גדולה מסכנת ההידבקות במחלה?
פרוש הדבר הוא, הדרדרות גדולה לרעה בהבנת היהדות של מנהיגיהם של אלה הקרויים בפי עצמם "חרדים" ומתבררים בפועל ככופרים בעיקר. הרב של משגיח הכשרות ש. מישיבת פוניבז' היה סבור, לפני עשרות שנים, ש"לימוד תורה" כשלעצמו חשוב יותר מהמצוות  הנלמדות באותה תורה, כולל עשרת הדיברות ובינהן "לא תגנוב" כלומר – שלשם קיומו של "לימוד תורה" לא רק מותר, אלא צריך לגנוב (זו משמעות החיוב להצטרפות החרדים לקואליציה בממשלת הגנבים  החילונית-ציונית)
 ואילו עכשיו כופרים רבני החסידויות הסוררות לא "סתם" באיזו דיברה מתוך עשרת הדיברות, אלא בעיקרון המכונן של היהדות כאמונה באל. כופרקים באמירות המפורשות, שלא ניתנה תורה אלא כדי שנחייה בה. הרבנים הסוררים האלה, לפי פרשנותו של הרמב"ם שולחים את צאן מרעיתם להתאבד  על קיום "מצווה" (המרכאות , בגלל שאין מצווה כזאת בתורת ישראל .כל "המצווה" הזאת, "לימוד תורה" , כפי שהוא מתבצע, בחסות ובמימון הממשלה החילונית והמדינה הציונית, היא המצאה אידיאולוגית בשרות המימסד הרבני והפוליטיקה הדתית)

הזינוק בתחלואה במגזר החרדי, מאז נפתחו השיבות בסוף אוגוסט,א' באלול( צילום מסך מערוץ 12)

 זוכרים מה אמר בזמנו הרב שך על החסידות  החב"דית של הרבי מלובביץ'. שזו "הכת הכי קרובה ליהדות"?
 ובכן, באופן ברור, יש עוד כתות חסידיות, שאולי קרובות ליהדות, אך בפועל כופרות בערך העליון שמקדשת היהדות, שהוא העיקרון המכונן ואבן הפינה , התשתית המוסרית ששליה מבוססת האמונה היהודית – החיים.
אלה כתות של כופרים בעיקר.לכאורה יהודים, ובפועל עובדי האליל  "מות", אחד מחשובי האלים הכנענים, בנם של "אל" ו, ואחיהם של האלילים  "בעל", "עשתורת", "ענת" ו"ים".

*****

כמו שברור, שיש לנו עניין עם עוד כת קרובה ליהדות, לא על פני אמונתה המוצהרת, אלא על פי זהותם ומוצאם  של רוב מאמיניה, וזו הכת של מפגיני בלפור ואוהדיהם הטיפשים. גם לאלה  יש ערך חשוב ונעלה יותר מן החיים, אך במקרה שלהם הערך אינו "לימוד תורה", אלא "רק לא ביבי".
מה שמניע אותם אינו אינטרסים של מימסד רבני מושחת וחסר דעת המבקש לשמור על מעמדו, אלא שנאתם היוקדת  של מי שנטלו מהם את השלטון כלפי מי שהתנחל בכסא הרם ודבק בכל כוחו בקרנות המזבח.
כדי להזיזו משם, הם מוכנים להסתכן בהידבקות ובהדבקת אחרים במחלה מסוכנת.
עוד כת חרדית קנאית, בעצמם, מהכיוון החילוני.
וגם הם עובדי האליל הכנעני הקדום "מות"
.

 

 

(

 

 

 

 

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: