דילוג לתוכן

חשבון הנפש של הקורונה: למי מגישים את חשבון הדמים?

ספטמבר 29, 2020

אם תשאלו את כתבלבי "רק לא ביבי", הרי שזהו בנימין נתניהו האחראי (כ"ראש ממשלה!" זה שקרא לציבור לשתות קפה, לשתות בירה ו"לעשות חיים", כי התקופה הרעה כבר מאחורינו? מי שמינה את "הפרוייקטור", שטרם התברר תפקידו בכוח?) למצב האסוני  שנקלענו אליו בתחום המאבק במגיפת הקורונה – שיא עולמי במספרי הנדבקים היומי, ושיא עולמי בשיעורי ההדבקה אחד מכל שבעה-שמונה ישראלים  שנבדקים מתגלה כמי שנדבק. כחיובי.

ראש ממשלה נתניהו: "תעשו חיים"

ואילו מבחינתם של שריסי נתניהו וכתבתליו,  כולם אשמים, ובמיוחד "המצב" – כולם חוץ ממנו.

הוא?

ביבי שלהם רק הביא שלום. איפה היה לו ראש לקורונה.

תשכחו מזה שיימצא פה כלי תקשורת כלשהו, שינסה ברצינות לבדוק מי פה אומר אמת ומי משקר,כי כל כלי התקשורת נטועים עמוק בקהל האשמים, והם מתחלקים לשתי הכתות הידועות. הם היו ראשי המתופפים הנלהבים, התוקעים בשופרות החזל"ש  והדוחפים ל"כלכלה בזמן קורונה" הנוסחה הנוראה שהמיטה עלינו את האסון.

בלי אף יוצא מהכלל. מאתרי החרדים עד "הארץ", מ"גלובס" ו"כלכליסט" עד "ישראל היום", ובראש  – ערוצי הטלוויזיה ותחנות הרדיו. כולם היו מגוייסים ומסורים לחזל"ש האסוני. כולם.

ברשת זה לא היה שונה בהרבה. מעטים מאוד הלכו נגד הזרם. הייתי ביניהם.  יוכיחו עשרות פוסטים, קצרים וארוכים, שפרסמתי בחשבון הפייסבוק , בבלוג שלי "מאפיהו" וגם בציוצי הטוויטר. הכל בתקופה הזאת, מאז שנקראנו "לחזור לשגרה" נשמע נורא עכשיו, עם 1,500 מתים, חתיכת שגרה. יותר מאלף מתוכם מאז קרא לנו נתניהו "לעשות חיים". בתגובה ראשונה כתבתי אז, שלא אפרוש את תחזיותי לנוכח התפנית בעלילה, כי איני רוצה להימצא בפוזה של ה"אמרתי לכם." וגם קיוויתי שאתבדה. אבל אחר כך הייתי פחות עדין והרבה יותר ברור. כתבתי פעמים רבות, שהממשלה איבדה שליטה על המגיפה ואסון לפנינו. אין קורא שלי פה או בבלוג או בטוויטר, שיכול לומר בכנות, שהוא מופתע לנוכח מה שקרה לנו. בטח לא הרבים שליגלגו עלי וזרקו בי בוץ.

זה, כי אני לא עד כדי כך אידיוט ,  שאאמין לפוליטיקאים, בטח שלא אאמין להגיגני התקשורת. גם בעלי תארים  אקדמאים רמים לא עושים עלי רושם. כנגד כל אלה עמד ההיגיון הבסיסי שלי, היגיון של אידיוט מהשורה, היגיון שמכה פוליטיקאים, הגיגנים ובעלי תארים אקדמאים:

הגיון שאומר, שאם מניחים למגיפה להתפשט – זה מה שהיא עושה. והרביתי מאוד להצביע את המספרים המעידים על כך.  פעמים רבות יום-יום.

*****

בראש פרשי "החזרה לשגרה", דהרו  שר הביטחון דאז  נפתלי בנט, וח"כ יאיר גולן ממרצ הדמוקרטית.

שר ביטחון (אז) נפתלי בנט: "החזרת הכלכלה לסדרה"

ב-29 במרץ, הציג שר הביטחון נפתלי בנט הציג  "תכנית לאומית להמשך ההתמודדות עם נגיף הקורונה", שהסעיף המרכזזי בה היה "החזרת הכלכלה לסדרה"

לדברי בנט, נמסר בהודעת הדובר שצוטטה בעיתונים, ניתן "להחזיר את המשק לסדרו" תוך "שגרת קורונה" לאחר חג הפסח. "מיליוני ישראלים איבדו את מקור פרנסתם בחודש האחרון. הם ובני משפחותיהם מצויים בחרדה קיומית כפולה: החשש מהידבקות בנגיף הקורונה לצד האימה מאי-היכולת לשלם חשבונות ולקיים את משפחתם."

אני מבין, שבהסתמך על הסקרים האחרונים, מתחילים לדבר נכבדות בבנט, כמי שיש לו סיכוי לרשת את נתניהו כראש ממשלה. יש לי שתי מילים על האפשרות הנוראה הזאת:

ישמרנו השם.

ח"כ יאיר(בעל הזכרונות) גולן: "בהמשך חזרה לשגרה מלאה"

באותו יום, ה-29 במרץ, קיבלנו בטוויטר גם את תובנתו של הח"כ יאיר (בעל הזכרונות) גולן ממרצ הדמוקרטית: הוא המליץ על  –

"חזרה הדרגתית של שגרת החיים לרמה של שגרת חירום. ממצב של שיתוק כמעט מוחלט יש לעבור למצב של תפקוד כמעט מלא באופן הדרגתי – הדרגתי לפי אזורים בארץ, והדרגתי לפי מגזרים תעסוקתיים ויצרניים. הביטחון שיקנה בחזרה לשגרת החירום, יאפשר בהמשך ביטחון בחזרה לשגרה מלאה."

הדרגתית. כן, בטח.

 

ב-11.04 הצביע עיתונאי הארץ נחמיה שטרסלר על לוח הזמנים הרצוי:

"כדי לצאת מהסגר — וזה חייב לקרות ביום א' הקרוב — חייבים לבצע 15 אלף בדיקות ביום, לספק את התוצאות בתוך 24 שעות ולבודד את החולים."

באותו יום, ב-11 באפריל דיווחה קרן מרציאנו בהתלהבות, בערוץ 12, שמשרד האוצר ובנק ישראל סיימו להכין את התוכנית הרשמית שתוגש למטה לביטחון לאומי, ובמסגרתה ימליצו על חזרה לשגרה של הענפים החיוניים וגם של מפעלים לא חיוניים במתכונת מצומצמת.

במדורת השבט הראו לעם ישראל  את האור בקצה המנהרה.

עברו עוד יומיים, וב-13.04 וראש הממשלה, לקראת הקמת ממשלת האחדות, גילה:

"לקראת סוף השבוע נגבש החלטות לגבי המשק ולגבי מערכת החינוך. וגם אם נחליט על יציאה מדורגת זה יהיה איטי ומדורג." 

איטי ומדורג זה לא היה. זה היה מהיר,  וחסר  אחריות במידה קיצונית

עברו שלושה ימים, ונפתלי בנט הביא הופעה ב"קבינט הקורונה" שהתכנס לדיון ראשון. ב-16 באפריל הוא הציג את תפיסתו,לעבור ״מפטיש לפינצטה״. כלומר מסגר מלא לשחרור המשק תוך הטלת "הגבלות קלות" ואכיפה נקודתית במקומות שבהם הנגיף יכול להביא להתפרצות. לפי תכנית בנט, יש לפתוח באופן מיידי ומשמעותי את הכלכלה, המסחר וגם את מערכת החינוך (גנים ולימודים עד כיתה ג׳) כבר ביום ראשון הקרוב. (גם שטרסלר היה בעד "כבר ביום הראשון הקרוב", אם כי לא אותו יום ראשון.)

ח"כ אריה דרעי: "מתווה" לחזרה לשגרה

ב-19 באפריל התבשר הציבור שגם לחרדים נמאס מהסגר. את המהלך הוביל שר הפנים אריה דרעי, שזמן לא רב קודם הזדעק לאור המצב הנורא במגזר החרדי, המספק את רוב החולים והמתים של המגיפה. אך בינתיים התיישר דרעי עם הקו של האשכנזים, שעם כל הכבוד ל"ונשמרתם לנפשותיכם מאוד" ופסוקים דומים מדאורייתא, להם יש דברים חשובים יותר, כמו לימוד תורה בצפיפות ותפילות המוניות בבתי כנסת. הציבור החרדי התבשר באותו יום שישי, שכבר שבועיים עמל השר מש"ס על "מתווה" ביחד עם "ועד הישיבות" כולל האדמו"רים, שעיקרו "חזרה לשגרה בכפוף להנחיות משרד הבריאות, בדיקות מקיפות לכל תלמיד, שמירה על ניקיון בפנימייה ובחדרי האוכל, קנסות לבחורים מפרי הנחיות, ופיקוח צמוד של משרד הבריאות.

ואיך זה עבד לבסוף, כולם יודעים. 150 תלמידים שנדבקו בישיבה אחת ובה 400 תלמידים בכרמיאל, למשל?

כמה קנסות שלמו "הבחורים" בישיבה בכרמיאל? מה קרה  לפיקוח "הצמוד" של משרד הבריאות.

ב-20 באפריל, בכנס הרצליה, אמר הח"כ יאיר (תינוקיו) לפיד את הדברים הבאים:

ח"כ יאיר(תינוקיו) לפיד:לא נצא מזה, נלמד להכיל זאת.

'כדי להבין ולטפל בסיכונים שמגפת הקורונה יוצרת לכלכלה, עלינו להכיר בעובדה שהיא פה כדי להישאר. הביטוי "אסטרטגיית יציאה" מטעה. לא נצא מזה, נלמד להכיל זאת… לכל איום (בטחוני) יש השלכות קשות, ואף אחד מהם לא גורם לנו לשים שלט "סגור" על הכלכלה.'

וזה רק מבחר, מפה ומשם. הפוליטיקאים הבינו במהירות, ש"חזרה לשגרה", זה מה שהתקשורת הממוסדת רוצה לראות, לשמוע ולצטט, ולא סתמו את הפה בתחרות על הכותרות והראיונות.

מערכת פוליטית שלמה, מופקרת וחסרת אחריות מראש הממשלה ומטה, הביאה את ישראל למקום הראשון בעולם מבחינת סכנת הקורונה. ויחד איתה במעל היו התקשורת, חלקים מהמימסד האקדמי והרפואי, המערכת המנהלית-משפטית  וכמובן "המגזר העיסקי" על טייקוניו ותאגידיו, עמותותיו וארגוני העצמאים.

כולם היו בעסק.

האליטות הישראליות הוליכו אותנו לשיא העולמי שאותו כבשנו בסערה. כישלון מוחץ, שעכשיו כולם מנסים להתנער ממנו, מימסדי התקשורת הרקובה, המושחתת והמופקרת עוזרים להם כדי להשכיח את אחריותם שלהם. הם עלולים להצליח.

הצלחה שהיא כשלוננו.

 

 

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: