דילוג לתוכן

זכרונות מתחילת הקורונה ומסקנות אחרונות

ספטמבר 13, 2020

זכור לי ,שעוד לפני שנחתו  והתגלו בארצנו נשאי הקורונה הראשונים, אכלתי אותה בשפעת, שסימניה דומים, מבחינת הפסקול, הטמפרטורות וההצפות. רק שהיא עברה תוך כמה ימים כפי שהגיעה, בעזרת תרופות סבתא.  אלא שבגלל כל התהליך הוכה  מעט  הפרלמנטריזם החיפאי, כי כמה מישיבות הפרלמנט שלנו התנהלו בלעדי, בשלושה.  וגם בישיבה הראשונה (שלפניה עדיין לא כתבתי מילה בנושא)אחרי שחזרתי,  דובר בקורונה רק כשקמנו ללכת, כי הנושא עדיין היה די שולי.  אמרתי אז את דעתי בקיצור, שהעולם כפי שהיכרנו אותו כנראה עומד להעלם,  ויהיו שינויים מרחיקי לכת באורח החיים של האנושות, שאולי מבחינות רבות יהיו שינויים הכרחיים לטובה.

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן: שלושה ימים לפני הפוסט

מאז כתבתי כמה פוסטים בנושא הזה. מה שהיה נראה לי, שהטבע והחי על פני הכדור, הגיעו למצבי דחק קשים בגלל מין האדם ופועלו נגדם (מספר עצום של מיני צמחים וחיים  מתכלה ונעלם מדי יום בגלל "המין האנושי"), ומתוך המצוקה הזאת, צץ איזה וירוס ברמה חדשה, מוטציה של וירוס השפעת, פלוס הפקת לקחים, נחוש ביותר בכל מה שקשור בעמידותו בתקופת הציד, מרחף  באוויר הצח, בין המולדת הישנה לחדשה.  וכמו כן מצטיין הנגיף בהתרבותו המהירה בגוף הנשא.

מה פה מתעתע.

וגם מה שכן טריקי בנגיף, אף הוא לא חדש: יכולתו להשתנות בתנועה, אולי מהר יותר מקודמיו בסידרת השפעות. מה שמקשה מאוד על חיסון בדרך המקובלת  (מנה מוקטנת).

ועכשיו כבר צריך להוסיף,  שגם אם איכשהו ניפטר מהקורונה, או שנוכל לתחזק אותה במימדים סבירים (כמו בניו זילנד, וכבר עסקתי בזה, ואשוב בהמשך הפוסט), זוהי רק ההתחלה. שכן, ככל שנמשיך להתעלל בסביבת החיים שלנו על פני הכדור בקצב הנוכחי,  ימשיכו להופיע וירוסים תכליתיים ומהירי השתנות עוד יותר  מן הקורונה. שהרי בשיטה הזאת בדיוק הופיע גם נגיף הקורונה.

כך שהמין האנושי מביא את עולם הטבע למצבי דחק, שתוצאתם (עובדה!), היא הפקת רעלן יעיל במיוחד, נגד המזיק  האנושי הזה,  המאיים לכלות את הטבע.

כך שבינתיים,  לא צריך להטריח לעניין הזה כוחות על-טבעיים כדי להבין את ההתרחדשות ולהסביר אותה.

זה אנחנו בעצמנו גורמים לעצמנו בהתנהגותנו המחפירה. כמו מתאבדים שיעים.

ינעל העולם!

סביר שהקורונה  היא רק מקרה מבחן.

*****

די מוקדם על דרך הקורונה כתבתי שני פוסטים תחת הכותרת "הלוגיקה והלוגיסטיקה של המאבק בקורונה".

אחרי כמה שבועות התברר לי, ששלושה ימים לפני שפרסמתי את הפוסטים האלה, מתחת לאפי וללא ידיעתי, במרחק של עשרות אלפי  קילומטרים, כבר מיישמים את מה שהמלצתי עליו בפוסטים. שבניו זילנד הרחוקה,  ראש הממשלה שם, מהלייבור, ג'סינדה ארדרן, הטילה סגר מלא על המדינה, שפרושו היה הטלת מצור על נשאי הנגיף, שחולשתו הידועה היא חייו הקצרים, 14 יום, בגופו של הנשא. זאת אומרת, שאם הנשא לא מוצא את מי להדביק בסביבתו, הלך עליו והלך על התפשטות המגיפה.

בניו זילנד זה לקח יותר משישה שבועות. כי היו שני מחזורי הדבקה נוספים אחרי גילוי הנשאים עם תחילת הסגר (שישה שבועות – 3 כפול 14 יום), ועוד צספר  ימים ארכה בדיקת התוצאות, עד שהוכרז כי המגיפה נוצחה. מאז היתה התפרצות נוספת בעיר אוקלנד, בעיקר בשכונות העוני שבדרום העיר, שם מרוכזת אוכלוסיית ה"פסיפיקה",  מהגרים מרחבי האוקיאנוס, ביניהם מאיי סמואה, טונגה, איי קוק ועוד,.וכן בני המיעוט המאורי. על אוקלנד הוטל סגר, כדי להשיב את המצב לקדמותו.

הדרך השניה למאבק בקורונה נוסתה בשבדיה (ולזמן קצר בבריטניה), והיא קרויה "חיסון העדר", ביסוד השיטה הזאת  מצויות  הצלחות עם נגיפים קודמים,  כמו נגיף החצבת. השיטה הזאת מבוססת על ההנחה,שמספר גדול מאוד של אנשים שנדבקו בנגיף והחלימו, יוצרים סביב הנשאים הפעילים חומת מגן אדירה של מי שאינם ברי-הדבקה, בהיותם מי שהחלימו מהמחלה ולכן הם מחוסנים מפניה. וכך ירד וילך שיעור הדבקקה עד שהמגיפה תיעלם. ובניתיים, יש כמובן להמשיך בחיים כמעט כרגיל – גם כדי להבטיח הדבקה רחבת מימדים של האוכלוסיה, החיונית לחיסון העדר. וכך, מצפים חסידי השיטה,  יירד מאוד שיעור ההידבקות עד להעלמות המגפה.

שר בריאות לשעבר יעקב ליצמן: בוחר במוות וברע על פני החיים והטוב. מאיים להתפטר במחאה על הסגר.

מכיוון שיש נתונים  על הישגי שתי המדינות בתשעת חודשי הקורונה,ניתן להשוות את הישגיהן:

בשבדיה, שם האוכלוסיה, כ-10 מיליון תושבים, כפולה מבניו זילנד, עם כ-5 מיליון, יש 86,004 אנשים שנדבקו בקורונה.

בניו זילנד – 1,797.

בשבדיה מתו מהמחלה 5,846 אנשים,  שזה 578 מתים לכל מיליון שבדים אומללים.

בניו זילנד מתו 24 תושבים, שזה 5 למיליון ניו-זילנדים בטוחים מאוד יחסית.

בשבדיה היתה הקורונה קטלנית כי 116 יותר מבניו זילנד.

בשבדיה יש 8,555 חולים פעילים למיליון תושבים.

בניו זילנד – 359 חולים פעילים לכל מיליון תושבים.

המספרים מדברים בעד עצמם. זהשיטה השבדית קטלנית פי מאה ויותר מהשיטה הניו-זילנדית.

באשר לכלכלה?

אין הרבה טעם להשוות שתי כלכלות שונות כל כך, חקלאית ותעשייתית כמו ניו זילנד ושבדיה.  אך ידוע היטב, שהיתר ההדבקה ומדיניות הכל כרגיל שנקטה שבדיה, הובילה את הכלכלה שלה למצב גרוע לא פחות, ויש הטוענים יותר,  משל שכנותיה הסקנדינביות, הדומות לה למדי,  שנקטו בשיטות הרבה יותר שמרניות וזהירות במאבק בקורונה.

וזה בלי להזכיר עוד שתי עובדות חשובות באשר להתנהלותו של נגיף הקורונה.

ראשית, כבר ידוע שמי שנחשבו כמחלימים מהמחלה, פיתחו סימפטומים, לעתים קשים עד נכות, כמה ימים, כמה שבועות ואף כמה חודשים א ח ר י  שהחלימו כביכול מהנגיף.

שנית, ידוע שהנגיף עשוי להשתנות תוך מהלך המגיפה, מה שעשוי להפוך את החיסון, כולל חיסון העדר, למפוקפק עד בלתי אפשרי.

וכך, זו מול זו ניצבות בפנינו שתי דרכים. בחודשים הראשונים של המאבק בקורונה, פסעה ישראל בדרך דומה יותר לניו זילנדית. סגר קפדני ומתמשך.

התוצאות היו מצויינות.

שיעור ההידבקות הפך אפסי כמעט  עם מספר חד ספרתי של נדבקים חדשים ליום בחודש מאי 2020..

ואז, עם ההצלחה, באה ההידרדרות לחזל"ש (החזרה לשגרה) המופקרת והנחפזת, שהשיטה אותנו לנתיב השבדי, עם מגיפה מתפשטת במהירות, היוצאת מכלל שליטה, ומקום ראשון בעולם בשעורי הדבקה יומיים.

ועכשיו, כשככל הנראה נרשמה התפכחות מסויימת, והממשלה החליטה לשוב אל דרך ההיגיון, ולהטיל מצור על הנגיף, לפי המתכונת הניו-זילנדית המצליחה,  נרשמת התנגדות קשה עד כדי המרדה והסתה  וניסיונות סיכול, מצד ח"כ אביגדור ליברמן, למשל, חלקים חשובים באקדמיה, במימסד ברפואי ובפוליטיקה, ואף בממשלה (כץ, ליצמן שאיים להתפטר).

מצדדי השיטה השבדית הקטלנית לא מוותרים. הם בוחרים ברע ובמוות.

 

 

2 תגובות
 1. ההוא מנו"ז permalink

  ידידי היקר,
  אין דבר כזה "שכונת העוני פסיפיקה".
  פסיפיקה = שם כולל לכל החלכאים והנדכאים מהאיים באוקיינוס השקט (סמואה, טונגה, איי קוק וכד').
  שכונת העוני = איזור העוני = "דרום אוקלנד" שמורכב מכמה וכמה שכונות.
  מציע לך לצפות בסרט once there were warriors ע"מ שתקבל מושג על האוכלוסיה (הסרט הוא על ילידי ניו זילנד, המאורים, אבל הם גרים באותן שכונות).
  ועכשיו לאהובת המדור ג'סינדה – כמו שכבר כתבתי, היא מפזרת כסף ללא אבחנה (הבחירות אוטוטו, כן?) שזה נושא כאוב אחר…
  שנה טובה ושתהיה לי בריא 🙂

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: