דילוג לתוכן

היהדות שלי (ה): האידיאולוגיה הדתית מפקירת החיים נגד האמונה היהודית מקדשת החיים

ספטמבר 6, 2020
הפוסט שלפניכם אינו שייך לרצף המתוכנן של הסדרה הזאת. אך לא הצלחתי להתאפק, כאשר הנסיבות זימנו לי דוגמא כה נוקבת לניגוד העניינים הבולט בין האמונה היהודית ובין הדת הנושאת את אותו שם, פעמים קרובות לשווא. זהו אותו פער שעליו כתבתי כבר בפוסט הראשון בסדרה, כאשר טענתי, שדת (מקור המילה ב"חוק" בשפה הפרסית) אינה אלא אידיאולוגיה, שכל עניינה לשרת מימסד שליט, ואין היא, ככל אידיאולוגיה אחרת, חילונית או דתית, יותר ממגדל קלפים של שקרים, הסתה נגד מתחרים על השלטון, ושפע אדיר של טיעונים כוזבים, שעניינם לשעבד את הנתינים למרותם של השליטים.
ואת ההזדמנות הגדולה לעמוד על הקונפליקט העמוק ביהדות, בין האמונה ובין הדת, בטח כבר יש מי שניחשו, מזמן היחס כלפי נגיף הקורונה, המגיפה המתפשטת וסכנת המוות לרבים שמייצגת הקורונה. כבר בתקופת הגל הראשון, התייחסתי לזילזול המופקר של הרב חיים קנייבסקי, מנהיג חשוב של הכת הליטאית (שהיא פלג חשוב של העדה החרדית האשכנזית, המיוצגת בפוליטיקה, ביחד עם הכתות החסידיות במפלגת "יהדות התורה") בעיקרון המכונן של היהדות – קדושת החיים. הוא הורה לנוהים אחריו מהכת, לא להישמע להוראות בדבר הצורך בריחוק חברתי. ואת התוצאה ניתן לראות בתמונה: הלימודים באולם הישיבה , כרגיל. ואילו עכשיו מטרידה אותו בעיית הבידוד, והוא הוציא הנחייה: "אסור להקל ראש ולמהר להכניס את התלמידים לבידוד, דבר שיכול לגרום לביטול בית המדרש". ( אך קנייבסקי אמר גם, שמוטלת חובה על ראשי הישיבות לאפשר לימוד "באופן שאין בו סכנה"). קנייבסקי לא אסר על תלמידיו להיבדק, כפי שהוטעיתי לחשוב ופרסמתי, גם אני פה, ועל כך אני מצטער ומתנצל.

הרב חיים קנייבסקי: שידביקו

*****

והתוצאות המרות של ההתנהלות החרדית לא איחרו להגיע, כאשר בישובי החרדים נרשמו שיעורי הדבקה ושיעורי תמותה גדולים במיוחד. עד כדי כך, ששר הפנים אריה דרעי (ש"ס) חרדי בעצמו, ומי שיש לו זיקה חזקה לזרם הליטאי אצל האשכנזים, לא היסס להצביע על המספרים לקראת השבוע האחרון של חודש מאי השנה בראיון לאתר "כיכר השבת", דרעי ציין כי התחלואה הגבוהה – 70% מחולי הקורונה היו חרדים – לא היתה רק ביישובים חרדים אלא גם בשכונות בערים אחרות, שבהם יש ריכוזי חרדים גדולים.
אם דבריו של דרעי מדויקים, המשמעות היא שמתוך 16,056 נדבקים בקורונה שנרשמו עד 21.05.2020 בישראל, רק כ–5,000 לא היו חרדים. הפקרות מחרידה בציבור החרדי.
ואילו עכשיו, מתיישר גם דרעי עם עמיתיו האדשכנזים ומתבצר באידיאולוכגיה מפקירת החיים.

*****

קל להבין, מדוע כה חשוב המשך הלימודים בישיבות לרב קנייבסקי ולמימסד החרדי. כל המימסד הזה הזה נשען על "לימוד התורה". עשרות ומאות אלפי האברכים ותלמידי הישיבות ובוגריהן הם "צבא השם". הישיבות והלומדים בהן הם הציר שסביבו מרקדת הכת הדתית הזאת כולה. לישיבות ולתלמידיהן מוזרמים הכספים האדירים מתקציב המדינה, המאפשרים את קיומו של מימסד גדול ומנופח מאוד של רבנים ו"כלי קודש", מהרבנות הראשית בצמרת, עבור ברבני הישיבות והערים, ועד הבלנים והבלניות בבתי המרחצאות, משגיחי כשרות ועוד ועוד ג'ובים שמחלק המימסד הדתי לנתינים הנתונים לשליטתו ולמרותו. ומובן, שאותם אברכים ותלמידים, שממומנים על ידי אוצר המדינה, גם מהווים את "בייס" הבוחרים הנאמן, המקיים

הפקרות אידיאולוגית בישיבות בגל הראשון :ישיבה פתוחה מבטיחה המשך הזרמה של כסף למימסד בדתי

בקלפיות את החלק הפוליטי של המימסד הזה.
ולכן, המימסד הדתי נשען על האידיאולוגיה הכוזבת של "לימוד התורה" כערך עליון של היהדות לפי גירסתם. ולכן, אין להעלות על הדעת, מבחינתם, שיווצרו נסיבות שבהן תתאפשר הפסקת הלימודים, גם לא באופן זמני וחלקי. כי אם אין לימודים, עולה השאלה – אולי מישהו יחשוב לקטוע גם את זרימת הפצ'ה מצ'ה?
מדובר באידיאולוגיה שכולה נראטיב שקרי וכוזב. אין באמונה היהודית שום רמז או זכר לאפשרות ש"לימוד תורה" היא ערך עליון, שמבטל את קדושת החיים כערך העליון האמיתי של האמונה היהודית. ההשתמטות החרדית משירות צבאי ולאומי עומדת בניגוד גמור לאמונה היהודית, המציינת במפורש את ארבעת המקרים היחידים, המאפשרים שחרור משרות שחייב יהודי לציבור (ו"לימוד תורה" כלל לא ביניהם. ) אין באמונה היהודית דבר שיצדיק את נטילת כספי הציבור הכללי כדי לממן מיעוט של "לומדי תורה". כל אלה הם שקרים אידיאולוגיים הבאים לשרת מימסד דתי שליט, העסוק בעיסקות אפלות ובשירקעס פוליטיים נתעבים מול הפוליטיקאים החילוניים, הקונים בכסף ציבורי את קולותיהם של נבחרי הדתיים. כך מופעלת האידיאולוגיה הדתית הכוזבת. כדי לשמר את אחיזתו של המימסד השליט בנתיניו, את אחיזתו בקיומם הכלכלי ואת אחיזתו בנפשו. כי המימסד החרדי השליט, מתברר עכשיו בברור, מעדיף שיחלו ואולי אף ימותו נתיניו, ידביקו את בני משפחותיהם ושכניהם – או גם אחרים – ובלבד שלא ייפגעו האינטרסים הפינאנסיים של המימסד המופקר והניקלה הזה.

*****

עמדתם של המימסד והאידיאולוגיה שלו מנוגדת לחלוטין לעמדת האמונה היהודית. הדת האידיאולוגית הממוסדת נגד האמונה. הרבנים והפוליטיקים שאוחזים באידיאולוגיה ובדת הזאת מתבררים ככופרים בעיקר.

*****

לא יכול להיות ספק באשר לעמדת האמונה היהודית . היא מבוטאת במילים הנוקבות והמפורשות ביותר בספרי התורה והנביאים, וגם בדברי חז"ל לאחר חתימת התנ"ך, בדברי הרמב"ם ואף בפיהם של גדולי הדור בימינו אלה. לסיכום פרק ה' בספר דברים, זה שבו מופיעה גירסה שניה של עשרת הדיברות, מגיע בפסוקים 28 ו-29 ההסבר לצורך בקיומן: "וּשְׁמַרְתֶּם לַעֲשׂוֹת, כַּאֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם אֶתְכֶם: לֹא תָסֻרוּ, יָמִין וּשְׂמֹאל. בְּכָל-הַדֶּרֶךְ, אֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם אֶתְכֶם–תֵּלֵכוּ: לְמַעַן תִּחְיוּן, וְטוֹב לָכֶם, וְהַאֲרַכְתֶּם יָמִים, בָּאָרֶץ אֲשֶׁר תִּירָשׁוּן." עשרת הדיברות ניתנו לנו כדי שנוכל לשמור על חיינו. זה הכי חשוב לפי האמונה היהודית. לא קיום המצוות כשלעצמו. בכלל לא "שכר מצווה- מצווה", אלא "שכר מצווה – חיים".
משה ולוחות הברית: הכל למען החיים
וולא, לא מדובר בהפשטה ובהכללה, לא בחיים כ"איזם", כרעיון "כללי" או כעיקרון "מוסרי" אוניברסלי מדובר בחיים ממש, חיים ארציים של כל אחד ואחד, חיים פיסיים וחיי נפש המתקיימים במקום ובזמן מסויים, חיי יחידים וחיי עם, חיים על פני האדמה. ובארץ מסוימת.
ועוד יש חשיבות, בעיני האל ובעיני משה המביא את דבריו, גם לאריכות כחיים וגם לטיבם, מה שמדגיש שוב את הארציות, הקונקרטיות והממשות של הציווי (כמו בדיברה על החיוניות של כיבוד אב ואם באותו פרק: –"לְמַעַן יַאֲרִיכֻן יָמֶיךָ, וּלְמַעַן יִיטַב לָךְ, עַל הָאֲדָמָה, אֲשֶׁר-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ. " והנה אותו רעיון בדיוק בספר ויקרא פרק י"ח: "וּשְׁמַרְתֶּם אֶת חֻקֹּתַי וְאֶת מִשְׁפָּטַי אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם אֲנִי יְהוָה." ובצורה המפורשת והנוקבת ביותר מופיע העיקרון המכונן של היהדות – קדושת החיים, בפרק ד' של ספר דברים, כאשר משה פונה אל העם בשם ה': "וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל שְׁמַע אֶל-הַחֻקִּים וְאֶל-הַמִּשְׁפָּטִים, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְלַמֵּד אֶתְכֶם, לַעֲשׂוֹת — לְמַעַן תִּחְיוּ." ואילו על דרך השלילה, קבלו אזהרה חמורה בפסוק ט בפרק:"רַק הִשָּׁמֶר לְךָ וּשְׁמֹר נַפְשְׁךָ מְאֹד, פֶּן-תִּשְׁכַּח אֶת-הַדְּבָרִים אֲשֶׁר-רָאוּ עֵינֶיךָ וּפֶן-יָסוּרוּ מִלְּבָבְךָ"
וכך אומר הנביא עמוס:"דִּרְשׁוּ טוֹב וְאַל רָע לְמַעַן תִּחְיוּ וִיהִי כֵן יְהוָה אֱלֹהֵי צְבָאוֹת אִתְּכֶם כַּאֲשֶׁר אֲמַרְתֶּם."(עמוס ה' יד)
והנה בתוספתא התלמודית: "אין לך דבר שעומד בפני פיקוח נפש" (שבת ט"ז, י"ד).

הרמב"ם: מי שמעדיף קיום מצוות על פני החיים, כמוהו כמתאבד

והנה עמדת הנשר הגדול, הרמב"ם: נכון שהמצוות ניתנו לאדם כדי שיקיימן, אך ערך החיים הוא ערך עליון , והוא חשוב יותר מקיום מצוות. כאשר גוי מאיים על יהודי במוות אם לא יעבור על המצוות, וכאשר אדם מצוי בסכנת מוות עקב מחלה,חייב היהודי לעבור על המצוות אם יהיה בכך להצילו ממוות. מי שיעדיף את קיום המצוות על פני החיים, כמוהו כמתאבד. שאין גרוע מזה. דבר הרמב"ם.ו
ידועה היטב, בדורות האחרונים,  עמדתם של הרב אליעזר שך ז"ל מהליטאים, ושל הרב עובדיה יוסף ז"ל, מייסדה של ש"ס, בעניין החזרת שטחים מארץ ישראל תמורת שלום. לשניהם אין ספק. קדושת החיים וחשש פיקח נפש – מעל למצוות יישובה של ארץ ישראל.

*****

לפי האמונה היהודית , כל המצוות שניתנו לישראל מידי האל, תכליתן שמירת החיים, שיהיו ארוכים וטובים.ולפי האידיאולוגיה הדתית של המימסד השליט , למען המשך השיגרה בישיבות והזרמת הכספים הסדירה לכיסיהם של שליטי המימסד, מותר גם מותר לסכן ואף להקריב חיים.
מה ניגוד בוטה מזה?
האידיאולוגיה הדתית מיסודו של מימסד שליט, כהיפוכה של האמונה היהודית על פי תורה, נביאים, הלכה וגם הרמב"ם וגדולי הדור.החידלון והמוות שמייצגת האידיאולוגיה, לעומת החיים שמבקשת לנו האמונה.

From → כללי

2 תגובות
  1. Raphael Granot permalink

    איפה אתה ? למה לא רואים ממך בזמן האחרון ?
    אם כי אני לא מסכים עם חלק גדול מדעותיך, אעפ"כ כן ישנה איזו שהיא נקיות ותמימות בהן

    אהבתי

Trackbacks & Pingbacks

  1. חרדים ל"לימוד תורה" ואדישים לחיים: הכתות הקרובות ליהדות, שמאמינות באליל הכנעני "מות" | מאפיהו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: