דילוג לתוכן

לנתניהו ואנשיו אין זכות מוסרית להתרעם על הפגנות ההמונים נגדו

אוגוסט 2, 2020

ראשית, חשוב לי להבהיר, שאני מתנגד בתכלית להפגנות בבלפור ולאחיותיהן הקטנות במקומות אחרים, הפגנות שתכליתן המוצהרת היא, להביא לסילוקו של בנימין נתניהו מתפקיד ראש הממשלה, בדרך שאין לה בסיס לא בחוק, לא במוסר לא בצדק ולא בהיגיון.

ראשי ממשלות בישראל מגיעים לתפקידם ומסולקים ממנו בדרך של הצבעה בבחירות כלליות וחופשיות. הבוחרים מצביעים למפלגות. הנשיא מטיל על אחד מראשי המפלגות הגדולות להקים ממשלה קואליציונית.אם הוא  כושל בכך, יכול הנשיא להטיל את הקמת הממשלה על אחד אחר ממפלגתו, או על ראש מפלגה אחרת. ראש ממשלה מאבד את משרתו כאשר הוא מפסיד בבחירות הכלליות(נתניהו 1999), או מאבד את תמיכת מפלגתו שלו(בן גוריון בעקבות "הפרשה"), או כשמתפרקת הקואליציה שלו, והוא נאלץ להתפטר (אולמרט), או כשהוא מתפטר (בגין). יצחק רבין נאלץ להתפטר ב-1977 תחת איום של הגשת כתב אישום.

במקרה של נתניהו, רו"מ שהוגש נגדו כתב אישום בתוך תקופת כהונתו, יש חוק מפורש וברור, שחוקק בדיוק לצורך מקרה כזה בשנת 2001 וזכה לתמיכה רחבה, החוק הזה קובע, שראש ממשלה תחת כתב אישום  יסיים את תפקידו אחרי שיתקבל נגדו פסק דין חלוט בעבירה שיש עימה קלון. חוק זה התקבל בצורה חוקית לגמרי על ידי כנסת ישראל בשנת 2001, בתקופת כהונתה של מפלגת שמאל ובעדו הונפו גם אצבעותיהם של חברי סיעת מרצ דאז,  יוסי שריד וזהבה גלאון. מפלגה שצביעותה היא מהותה,  והיום ראשיה מתכחשים לחוק.

הפגנה נגד נתניהו: לא דמוקרטיה, לא חוק, לא צדק ולא מוסר

הגיונו של החוק (:יסוד הממשלה סעיף 18) ברור לגמרי: לא יתכן שפקיד ממשלה יוכל, על ידי החלטה מנהלית, להביא להדחה אוטומטית של ראש ממשלה על ידי  הגשת כתב אישום נגדו. ההיגיון של ההליך שעליו החליטה הכנסת מודגש מתוקף העובדה שבכמה מקרים הוגשו אצלנו נגד שרים מכהנים או מועמדים לכהונה(רפול, קהלני, נאמן וריבלין), על ידי יועצים משפטיים לממשלה,  כתבי אישום זדוניים וחסרי הצדקה (שחלקם הוקעו ככאלה על ידי בית המשפט הישראלי עצמו), ושהביאו לתוצאות הרסניות. החוק הזה הוא גם מוסרי ביותר: אדם הוא בחזקת חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו, ואין להטיל על מי שחף מפשע ענישה מרחיקת לכת כמו סילוקו מתפקיד ראש הממשלה, שאליו הגיע כתוצאה מרצון העם שהובע בבחירות, על פי חוק ובצדק.

לכן, מגוחך הטיעון של כל מפגיני בלפור ותומכיהם, הטוענים בשם הדמוקרטיה, בשם החוק ובשם המוסר  והצדק.  משטר דמוקרטי אינו יכול לשאת הדחת ראש ממשלה  על ידי הפגנות המונים, הנפת שלטים, קריאות קצובות ותרועות הזמבורה. אם יווצר תקדים כזה, הוא יבשר את סופה הגמור של הדמוקרטיה. ישים ללעג וייתר את הליך הבחירות הכלליות והחופשיות, ומשמעותו תהיה ענישת אדם על ידי אספסוף מוסת, במקום על ידי מערכת משפט מכהנת ומתפקדת.

מפגיני בלפור מבקשים להשפיע על המערכת הפוליטית בדרך לא חוקית, לא הגונה ולא מוסרית. קל לשער מה יהיה גורלו של כל ראש ממשלה שיבוא אחרי נתניהו, מן האגף הנוגדי. מה תאמר התקשורת הממוסדת, שרובה מגוייסת עכשיו נגד הדמוקרטיה ונגד נתניהו, אם, אחרי התקדים שיווצר,  יטיל בעתיד המון ימני מוסת ומשולהב  מצור מאיים  על ראש ממשלה מהמרכז-שמאל, שיבקש להגיע להסכם מול הפלשתינים, ויזעקו נגדו, בליווי מוסיקלי של תופי טמטם וזמבורות, שהוא בוגד נקלה שנקנה בדולרים וביורו על ידי האמריקאים והאירופאים, ומוסר שטחי מולדת לאויב המבקש להשמידנו?

*****

ועכשיו מהפך.

את הטיעונים האלה שלעיל יכולים להעלות, למרבית הצער, רק מי שידיהם נקיות.

מה שבלתי-אפשרי לומר על ראש הממששלה נתניהו, ואוהדיו הפעילים בפוליטיקה ובתקשורת, נעריו ועושי  דברו בכנסת וכתבלביו בתקשורת.

ידיהם מזוהמות.

נתניהו בנאום האימים עם פתיחת משפטו. מנסה להסית את ההמונים נגד הדמוקרטיה, נגד מערכת אכיפת החוק והמשפט  – ונעריו מוחאים לו כף

במידה רבה מאוד של צדק, אפשר לומר, שנתניהו הזמין על עצמו את ההפגנות האלה. שקיומן הוא ביטוי של "עורמת התבונה" והתגלמות של צדק היסטורי, אירוני ואכזרי.

בדיוק המהלך שזמם (ועדיין זומם) נתניהו לעשות כדי להינצל ממשפטו – הפעלת "הרחוב" – מופנה עכשיו נגדו.

שהרי  נתניהו עצמו ואנשי "היידה ביבי" שלצידו, הם עצמם מצויים בעיצומו של מהלך רומס-דמוקרטיה, רומס חוק, רומס צדק ומוסר.  מהלך שתכליתו היא הפעלת ההמונים בהפגנות רחוב לשיבוש ההליך המשפטי, החוקי והצודק, הכרוך בהעמדתו של נתניהו לדין, ובהתנהלות התקינה של משפטו.

זוהי המשמעות של המתקפה הנמרצת שעורכים נתניהו, נעריו וכתבלביו, מזה תקופה ארוכה, על מנוייו של נתניהו עצמו, המפכ"ל היוצא רוני אלשייך,  פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן והיועץ המשפטי המכהן אביחי מנדלבליט (ותורם של שופטיו יבוא בוודאות). זו המשמעות של ההסתה העדתית שעסוקים בה העיתונאים (ד"ר!) אבישי בן-חיים ואחרים. כל זה מכוון להוצאת המוני תומכים של נתניהו לרחובות במטרה להביא לביטול ההליך הפלילי נגדו, מהלך שטמון בו פוטנציאל אלימות גלוי לגמרי.

והכשלון המוחלט והרועם של המהלך הזה עד כה, היא תעודת כבוד למצביעי הימין ולכושר ההבחנה שלהם בין טוב ורע, בין אמת ושקר, בין מה שמזיק לכלל ובין מה שמועיל לו. ההמונים שאינם נענים להסתה של נתניהו, נעריו וכתבלביו,  הם פטריוטים ישראלים אמיתיים. כמוהם כפוליטיקאים של הימין, מהליכוד, מ"ימינה" ומהמפלגות החרדיות, שאינם משתפים פעולה עם נסיונותיו המחרידים של נתניהו לשסע את העם כדי להצילו מאימת הדין.

לאותה משפחה של התנהלות רומסת נוהלי שלטון תקינים שייכת המסכת הנמשכת של שלוש מערכות בחירות מיותרות ומזיקות, שנועדו להותיר את נתניהו בבלפור כראש ממשלת מעבר ללא ממשלת קואליציה, תוך נסיונות עקרים לחמוס לעצמו חסינות – וגם עכשיו מרחף מעלינו איום במערכת בחירות רביעית, בימי קורונה, שזה יעדה. ופה נמצא גם האיום בהפרת הסכם הרוטציה  שחתם עם בני גנץ.

הסתה, תקיפת מוסדות ונוהלי שלטון תקינים, איום במלחמת אזרחים ובאלימות, וניסיון להישאר בשלטון במחיר כבד מאוד לעם ולכלכלה והפרת הסכם חתום –

אז איזו זכות יש לביבי,לנעריו ולכתבלביו להתרעם על ההפגנות המתנהלות מול מעונו הרשמי בירושלים ומול ארמונו בקיסריה, שגם הוא מוחזק, בדרך-לא-דרך, במידה רבה, מקופת המדינה.

לפנינו מאבק בין שתי כנופיות שלטון, המתמרנות את "הרחוב" לצרכיהן.

ובעודן מעלות טענות מתחומי "הדמוקרטיה", "החוק", "הצדק" ו"המוסר"  רומסות הכנופיות האלה את נוהלי המשטר התקין והחוק, משסעות לגזרים את המרקם החברתי, הורסות את הכלכלה, ומחבלות במאבק על חיים ומוות בתחום הבריאותי, כל זה בשרות האינטרסים  השקופים שלהן – כוח, שלטון וממון.

את הכבוד איבדו מזמן.

 

 

From → כללי

2 תגובות
 1. אילן permalink

  וואו. לא הבנתי כלום. בחלק הראשון הסברת במדוייק. חייב לציין. למה יש חוק שפקיד לא יכול להדיח ראש ממשלה והבאת דוגמאות לזה. יפה מאוד. אתה משתפר.
  אבל אז הרקלאביבי משתלט. נראה לי שראיתי אותך בהפגנה מחזיק ז*ן ענק. היית עם חולצה כתומה עם פסים ירוקים. ההוא משמאל. אולי אני טועה. לפעמים יש לי בעיות. לא כולם מושלמים.
  פקיד לא יכול להדיח ראש ממשלה בהאשמות תקדימיות מפוקפקות ואתה יודע את זה. אבל דת הרקלאביבי 🤦 עצוב. זה קורה לטובים ביותר. מלח הארץ.

  Liked by 2 אנשים

 2. התחלת יפה מאוד, אילן, באמירה שכולה אמת צרופה:"וואו. לא הבנתי כלום". וכל מה שכתבת אחר כך, הם משפטים קצת ארוכים יותר, המאשרים את הדיוק הצרוף שבמשפט המדויק המוביל. בהחלט תגובה מצויינת. התעלית על עצמך. קיבלת ממני לייק כתום חם ואוהב. כה לחי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: