דילוג לתוכן

הקורונה/ זהירות: שיעורי ההדבקה (מספר הנדבקים לעומת מספר הבדיקות) עולים מיום ליום

יולי 31, 2020

שלשום בבוקר, האזנתי לתכניתו של רינו צרור בגלצ. שמעתי ראיון של צרור עם הפרופ' זאב רוטשטיין, שגילה, כי הוא חבר בצוות של רופאים המייעצים ל"פרוייקטור" החדש, הפרופ' רוני גמזו, שרוטשטיין נשמע כאוהד נלהב שלו, ואף גילה לצרור, שההצלחה כבר ניכרת – ונרשם שיפור בשיעור ההידבקויות (שזה היחס שבין מספר הנבדקים היומי, ובין מספר הנדבקים המתגלים באותן בדיקות). זהו  הנתון החשוב ביותר בכל הנוגע למידע שלנו על התקדמות המגיפה או נסיגתה, שכן לפיו אפשר לדעת אם אמנם יש הצלחה במטרת הפעילות נגד המגפה על פי "הפרוייקטור" החדש – "שיטוח העקומה" על ידי הורדת "מקדם ההדבקה" רק ירידה במספר הנדבקים החדשים לעומת מספר הנבדקים היומי,  יכול להצביע על מגמה חיובית , או, חלילה וחס, במקרה שחל עלייה,  – על מגמה שלילית..

ולכן אני עוקב בערנות אחרי נתון זה, ודבריו של הפרופ' רוטשטיין עוררו אצלי חשד עמוק,

כי ככל שהיה ידוע לי אז, לא היתה תזוזה מזה זמן  בשיעור ההידבקות, שעמד על  7%.

כלומר – 1 מכל 14 ישראלים שנדבקו (ועוד טיפה) נמצא חולה בבדיקות.

אבל מה אני יודע – אולי לרוטשטיין ידוע משהו שנסתר ממני – איזה נתון מפתיע מהזמן האחרון ממש?!

אז פניתי לבדוק. להפתעתי -הייתי סבור שיהיה קל מאוד לגלות את נתון המפתח הזה- המשימה היתה קשה.

לא היה זכר לנתון הזה בין המספרים  שפרסם משרד הבריאות.

וגם לא בנתונים שמפרסם עיתון "הארץ" באופן קבוע.

וגם לא היה זכר לנתון הזה ב-YNET.

מצאתי את הנתון רק באתר של "מכון דוידסון" המופעל על ידי מכון וייצמן למדע. שם מצאתי מיד שפרופ' רוטשטיין שיקר לצרור. מספר הנבדקים היומי,  לפי המכון המכובד,  עמד על 26,000,  ומספר הנדבקים החדשים – על 2,000. כלומר, הפרופ' רוטשטיין פשוט שיקר את רינו צרור בגלצ: לא רק שהמצב לא השתפר, אלא אף הורע. משיעור ההידבקות עד אז, של 7%, נסוגנו לשיעור הידבקות של 7.6%.

וזה עוד לא הכל.

פרופ' גבי ברבש: לשם שינוי, אחד שמדווח אמת

כי ממש באותו ערב, התייצב למשמרתו בערוץ 2 הפרופ' גבי ברבש, והיה לו תיקון בשבילי למספר הנדבקים החדשים, שלדבריו עלה על ה-2,000 שעליהם דיווח מכון דוידסון.

והמספר הגבוה יותר, הביא את שיעור ההדבקה ל-8%! עליה של אחוז שלם. או, אם מחשבים את העליה מ-7 ל-8 אחוזים – מדובר בעליה של 14.3% לעומת היום הקודם.

שמחתי מאוד להיתקל באמצעי תקשורת ישראלי, ובפרופסור ישראלי, המדווחים אמת בימים טרופים אלה  אם תשאלו אותי, הנטיה יוצאת הדופן  הזאת של הפרופ' ברבש, היא גם הסיבה האמיתית לכך שהוא נפסל לתפקיד החשוב של "פרוייקטור" הקורונה.  אין לי ספק,  שלדעת הפוליטיקאים הבכירים שלנו, מסוגם של נתניהו ואדלשטיין, כמו לדעת המנהלנים של משרד הבריאות,  מחייב התפקיד הנכבד בזה מידה ניכרת ביותר של "גמישות", של "נכונות להתאמות" ושל "השוואת לחצים" עם מערכות שהאמת וטובת הציבור אינן נר לרגליהן.

או לפחות לא הנר היחיד.

אני מאוד-מאוד מקווה שאדוני ערוץ 12 לא יקבלו הנחיות ורמזים מגבוה, לצורך ניפנופו של הפרופסור הסורר מפאנל הקורונה שלהם.

כי מה פתאום שנדע את האמת?

*****

והנה, גם היום ניסיתי לבדוק את התזוזות בשיעורי ההדבקה.חרשתי את האינטרנט דקות ארוכות מאוד, והנה התוצאות:

אין זכר לנתון הזה – שיעור ההדבקה, שהוא מספר הנדבקים לחלק למספר הנבדקים, אתמול, ב-30.07.2020, באתר של מכון דוידסון.

באשר לאתר הקורונה של משרד הבריאות – הצחקתם אותי. חבל על זמנכם. שום כלום בריבוע.

ב"הארץ" היה המצב טוב קצת יותר. באתר "מעקב הקורונה" שלהם אמנם נאמר בכותרת המשנה שנמצא שם "כמה נדבקו, כמה מתו, כמה החלימו והאם יש מקרים חדשים של קורונה בישראל?", אבל התוצאות בגוף הדברים דלות בהרבה.

מצאתי רק את מספר  הנבדקים ב-30.07 – 11,730. וגם זה משהו,  כי לא מצאתי את הנתון הזה בשום מקום אחר. אך  מספר הנדבקים (החולים) החדשים מאותו תאריך לא הופיע בעיתון.

באזור אחר באתר  מצאתי שמספא הנדבקים החדשים  מאז "אתמול" מגיע ל-304, נתון חסר משמעות לענייננו. מה קרה אתמול, ולא "מאתמול'' –  את זה "הארץ" מסתיר מאיתנו.

אך באתר YNET ובאתר "וואלה" הצלחתי למצוא  מספר המתייחס ל"חולים חדשים" שהתגלו ב-30.07.2020. והמספר הוא: 1,968 חולים חדשים.

אך מכיוון שבשני האתרים האלה לא הובאו נתונים על מספר הנבדקים באותו יום, קשה לי לדעת איך להתייחס למספר הזה בכל מה שנוגע לשיעור ההדבקה.

תוספת חשובה חדשה:

הפוסט הזה מתפרסם גם בחשבון הפייסבוק שלי, ואחר מחברי שם, משה בן שטרית, הביא  לידיעתי את קיומו של פרסום קבוע של משרד הבריאות, שממנו התברר לי, שאתמול נערכו 20,850 בדיקות, והתגלו במהלכן 1,786 חולים חדשים, מה שנותן לנו שיעור הידבקות יומי של 8.6%, עליה קלה של כמחצית האחוז לעומת המספר שהביא פרופ' ברבש ביום שקדם.

כלומר: גם לפי נתוני משרד הבריאות, נמשכת המגמה השלילית. ונתוני ההידבקות  בישראל  עולים ועולים. ה-7% הם כבר היסטוריה. זה כבר לא 1 מכל 14 ישראלים שנבדקים שמתגלה בחולה. זה כבר הולך ומתקרב ל-1 מכל 11 נבדקים שמתגלה כחולה!
 אז מה יעשו עכשיו הפרוייקטור ועדתו, כדי לצמצם את העלייה המסתמנת במספר החולים?
יקטינו את מספר הבדיקות?
אבל זה לא אמור להשפיע על שיעור ההידבקות וגם לא על "מקדם ההידבקות" 

 

 

 

 

From → כללי

One Comment
 1. קמיליה permalink

  בלוג מומלץ למעקב אחרי נתונים.
  כולל נתוני קורונה.
  גם חוות דעת מנומקת על איכות הנתונים /הבדיקות בארץ.
  גולת הכותרת, לפחות בעיני, גרפים יפיפים שמבהירים את התמונה.

  https://netunim.wordpress.com/2020/07/31/%D7%A9%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8-%D7%91%D7%A0%D7%AA%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%90%D7%95%D7%9C%D7%99-%D7%92%D7%9D-%D7%91%D7%9E%D7%A6%D7%91/

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: