דילוג לתוכן

הכסא של נתניהו מתנודד? האם יקום "ברוטוס"* בליכוד?

יולי 12, 2020
————————————————————–
בהתקף קל של מזוכיזם, ניסיתי לדמיין לעצמי מה חושב לעצמו על מצבו ראש הממשלה שלנו, בנימין נתניהו, כשהוא קורא את עתוני סוף השבוע הזה, היכן שפונים אליו כוכבי רוב העיתונים בקריאה להתפטר, או לפחות טוענים, שהגיע לסוף דרכו, ואף מתחילים לתאר את החיים פה בלעדיו (כראש ממשלה), רחמנא ליצלן.
טוב, זו לא הפעם הראשונה בשנים האחרונות, שבהן התרומם ונישא גל של תחזיות ופרשנויות בכיוון הזה, דהיינו, שתם ונשלם עידן נתניהו בחיינו הפוליטיים.
ואף נזכרתי בגל קודם מסוג זה, בפתח השנה האזרחית הזאת, כשבעצמי תרמתי פוסט שנשא את הכותרת:"ביבי והחסינות/ האם יפיל את כל המגש כדי להציל מלחיה?"(ב"מאפיהו", 01.01.2020)

נתניהו בנאום האימים עם פתיחת משפטו. האם אחד ממוחאי הכפיים יתגלה כברוטוס?

זה היה קצת לפני שנכנס נגיף הקורונה לחיינו, וגם לפני הבחירות של מועד ג' וממשלת האחדות שהולידו שני הארועים האלה בכוחות משותפים.
באותו פוסט המשלתי את מצבו של נתניהו למצבו של מלצר במסעדה, הנושא מגש כבד , המאוזן יפה על אחת מידיו, לקראת הדרך המפותלת והקשה במסעדה הצפופה, אל שולחן הסועדים – כשלפתע הוא מבחין בקצה המגש במלחיה מתנודדת ומחשבת ליפול ארצה.
ואז, המלצר, בנסיונו להציל את המצב ולמנוע את נפילת המלחיה, נוהג בפזיזות ומעמיד בסכנה את המגש כולו, העלול להתנפץ על רצפת המסעדה בגלל ניסיון נואל להציל מלחיה מסכנה.
זה היה בתקופה שנתניהו ניסה לנקוט בצעדים שיביאו לחקיקה בכנסת ("חסינות") שיחלצו אותו ממשפטו הפלילי. צעדים שנראה היה אז שהם גורמים להתנודדות קשה של כס ראש הממשלה.
כך תיארתי את מצבו אז:
"בנימין נתניהו, כאותו המלצר הנושא מגש כבד בשטח בעייתי. ארוחה פוליטית וארוחה משפטית, מרק תקשורתי, לזניה בטחונית ומוסקה מדינית. וזה בלי להתעכב על שקשוקת הבחירות. כך שהמתחים אצל המלצר ביבי, והמהמורות שבדרכו אל המשך כהונתו כאיש חופשי, מהווים כר נוח לאפשרות של מלחיה מתנודדת וניסיון אסוני לעצור אותה."
ובינתיים, בתקופה שחלפה מאז תחילתה של השנה, המצב במגש של נתניהו רק הסתבך מאוד והחמיר. נוספה קערה בריאותית אדירה וכבדה בדמות מגיפת הקורונה; ונוספה גם המגשית של ממשלת האחדות, שמקשה על מעמדו של ראש הממשלה מול המערכת המשפטית. שר המשפטים כבר אינו אמיר אוחנה הנוח והמיטיב, מנערי ביבי, אלא אבי ניסנקורן מ'כחולבן', מי שעתידו הפוליטי תלוי הרבה פחות מזה של קודמו, באסירות התודה השופעת (או לא) כלפיו מהבית ברחוב בלפור. וכמו כן נוספה למגש הכבד בידו של המלצר ביבי הסלסלה של "החלת הסיפוח" המתנודדת, בהמשך ל'תכנית טראמפ".
והתוספות האלה הן עיקר הסיבה לגל המאמרים והכתבות של הסופ"ש האחרון, המספידים את נתניהו בעוד הוא חי ובועט במשרתו הרמה, כפי שהמשיך ועשה למרות כל הגלים הקודמים של הספדיו בתקשורת בשנים האחרונות.
מה שלא אומר שגם הפעם טועים המספידים בהערכותיהם
אבל מה שבהחלט אומר, שכדאי מאוד להזהר בנבואות, שיש בהן יסוד חזק של Wishful Thinking, משאלת לב, מצד עיתונאים והגיגנים, שבינינו, כהונתו של נתניהו נראתה ארוכה מדי בעיניהם כבר מיומה הראשון (היום שמעתי אחד מהטמבלים שביניהם, מסביר ברדיו, שכדי להזיז את נתניהו מבלפור אין אפילו צורך בבחירות, ודי בממשלה חלופית, על בסיסה של קואליציה , שתישען על קולותיהם של בנט וימינה , ביחד עם הורוביץ ומרצ, שבת אחים גם יחד, מה הבעיה).
ומאידך מה שיכול לחזק את ההערכה שתקופת כהונתו של נתניהו מתקרבת לסופה, הוא צרור מרשים של בעיות וטעויות קשות בהתנהלותו ובתפקודו של ראש הממשלה.
למשל, הודאתו בטעותו בתחום "העיתוי" כביכול, כשביקש לזכות באי-אילו מיליוני שקלים מקופת המדינה, כדי להקל על משפחתו את ההתמודדות עם נכותה הכלכלית הנוראה. או הפארסה המתמשכת בתחום החלת הסיפוח, שפילגה את הימין.ומאיימת על רבים מהישגיו של נתניהו בתחום המדיני.
והכל מחוויר מול ההידרדרות הקשה בתחום המאבק בקורונה, וההשלכות הכלכליות הקשות של הכישלון הזה, שנתניהו, כראש ממשלה, אינו יכול לחמוק מאחריותו לגביה.
כל אלה באים לביטוי משמעותי במיוחד גם בירידות במעמד של ראש הממשלה נתניהו בסקרי דעת הקהל. האופציה של הליכה לבחירות כקרש הצלה אחרון שלו מול מפולת פוליטית או משפטית כבר נחסמה כנראה.
ועל מה שמתרחש בתחום הזה – מעמדו של נתניהו בדעת הקהל – צריך לעקוב בערנות כדי להעריך את סיכויו של נתניהו לשרוד גם את המשבר הנוכחי, כשם ששרד את הקודמים.
"נייר הלקמוס" שעל פיו נדע לאן נושבת הרוח, יהיה התנהגותם של שרי הליכוד. שהרי איןךנו העניין זה מומחים מיומנים כפוליטיקאים בכירים, החרדים למעמדם ולמשרותיהם. אין כמוהם רגישים לשינויים משמעותיים בהלוך הרוח הציבורי.
האם יקום בין שרי הליכוד ובכיריו "הברוטוס" הפוליטי התורן, שיצליח לשכנע מספר מספיק מחבריו לשולחן הממשלה, שבנימין נתניהו "איבד את זה" והוא מוביל את מפלגתו ואת 'הגוש' לאובדן השלטון ואותם לאובדן המשרה הממשלתית היקרה לליבם, בדרך לאופוזיציה הממארת, המסוכנת הרבה יותר מהקורונה? האם תחזינה עינינו בסיכול פוליטי ממוקד ותקדימי למנהיג ליכודי ?
כמו זה שניסה לחולל בשעתו שמואל תמיר נגד מנחם בגין?
או אריאל שרון מול יצחק שמיר?
או ש"הקוסם" נתניהו יעבואר בשלום גם את המשבר הזה?
הסיכוי, כמו כמעט כל סוגיה שעניינה בעתיד – פיפטי-פיפטי
———————————————————————————
*מרקוס יוניוס ברוטוס. סנאטור רומי מהמאה הראשונה לפני הספירה,שזכור כדמות הבולטת בקשר השלטוני נגד יוליוס קיסר, שהסתיים ברציחתו של יוליוס בחודש מרץ בשנת 44 לפנה"ס על ידי קבוצת סנאטורים חמושים בסכינים. ההתנקשות הצליחה, אך גורלו של ברוטוס היה רע ומר. הוא התאבד אחרי שהובס בקרב נגד יורשיו של קיסר.

From → כללי

One Comment
  1. פרסם את זה מחדש ב-מאפיהווהגיב:

    בנימין נתניהו אינו יוליוס קיסר, בלי קשר למחשבות החביבות שהוא אולי חושב על עצמו, כשם שגדעון סער, שהתברר כאויב מבפנים, אינו ברוטוס. אבל חודש מרץ הוא אותו חודש מרץ. ב-15 במרץ לפני 2064 שנים, שנת 44 לפנה"ס, נקטעה באכזריות הקריירה המזהירה של יוליוס, וביום הבחירות בישראל של שנת 2021, ה-16 במרץ בישראל, עשוי להגיע סופה של הקריירה המזהירה של בנימין נתניהו. והנה מה שכתבתי על האפשרות הזאת לפני כשישה חודשים, ב-12 ביולי השנה.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: