דילוג לתוכן

הגראס והליגליזציה: מאיפה זה הגיע, מי יפסיד ומי ירוויח?

יוני 24, 2020

פוסט חמישי חוזר לציון 500 הפוסטים החדשים שהתפרסמו בבלוג

 

ב-61 קולות של ח"כים, מול 11 מתנגדים, התקבלו היום בכנסת שני חוקים שמשמעותם עשויה להיות ליגליזציה של סמים קלים בישראל. זה יקח זמן, כי העברת חוקים שאינם מיטיבים במישרין עם חברי הכנסת והממשלה, מתמשכת ומתמשכת. מה גם, שמדובר בחוקים העלולים לפגוע ברווחי תעשיות הכימיה והתרופות, וברופאים המשוחדים על ידן. העברת החוק תפגע גם בניפוח המטורלל של המשטרה, הפרקליטות ומערכת המשפט, שעשרות אחוזים מפעילותם מרוכזת ברדיפה אחרי צרכני סמים ובהתעללות בהם. וכן ייפגעו עורכי דין המגינים בבתי המשפט על מעשני הג'וינטים. כל אלה לא ישתקו. הם יידברו בשם הבריאות, המוסר, הביטחון והפטריוטיזם. התירוצים הבדויים הרגילים, של השקרנים שמנסים לשמור על האינטרסים שלהם.
הנפגעים מס. 1 של ליגליזציה אפשרית, הם כמובן הבוסים של הפשע המאורגן והחצי מאורגן. המבריחים, הסוחרים הגדולים וכל הפושר למינהו. המבנה החוקי שמחזיק אותם בצמרת עם כיסים תפוחים, יתמוטט כמגדל קלפים כשתהיה ליגליזציה. אין לזלזל גם בכוח שלהם. כבר למדנו על הקשרים ההדוקים בין אדוני הפשע של העולם התחתון, ובין המערכות הלגיטימיות הממוסדות, של הדת, החוק והפוליטיקה.

הבוסים ישלמו והסנג'רים יסתנג'רו.

*****

כדי לבדוק איך הגענו לכאן ולמה, כדאי לערוך חיטוט קצר בהיסטוריה.

בכל אשמה ארצות הברית. משם התפשטה המחלה הליגליסטית לכל העולם.

במדינת הענק הזאת, אנטי-בבל של העולם החדש (מבבל התפזרו האנשים לכל עבר. לאמריקה הם הגיעו מכל עבר) מתחרים באופן קבוע, ראש בראש, החופש מול הדיכוי, הגאונות מול הטימטום, האחווה מול הגזענות.

ובתחילת שנות ה-20 של המאה הקודמת, מיד אחרי מלחמת העולם הראשונה, ניצחו הדיכוי, הגזענות והטימטום.

ההתחלה לא היתה קשורה לסמים. ההתחלה היתה באלכוהול. מאיסור האלכוהול צמח הרעיון המטורף, הטוטליטרי והפאשיסטי, שהמדינה יכולה למנוע מאזרחיה הבגירים לצרוך פרי או צמח כלשהו וגרוע מזה – שיש לה זכות לעשות זאת.

את המאבק למען האיסור של האלכוהול (ה"פרוהיבישן", שנקרא גם חוק היובש) הובילה להקת הצבועים האוונגליסטים שהצביעו על האלכוהול כשליחו העיקרי של השטן הלוחם בישו ובמאמיניו. מהם חלחלה האמונה הטפלה הזאת לפוליטיקה וכך חוקק חוק היובש. זה קרה בימיו של הנשיא הרפובליקאי החדש וורן הרדינג, בעצמו צרכן נלהב של אלכוהול וזונות.

עיתונאי שנון אחד כתב אז על הדרך שבה התקבל חוק היובש:

"הדרום הוא יבש והוא יצביע בעד חוק היובש. זאת אומרת – כל דרומי שיהיה מיובש דיו עד כדי כך שיצליח להתנודד ולהגיע איכשהו אל הקלפי – יצביע בעד היובש".

אך צחוק בצד, לחוק היובש היו תוצאות הרסניות.

חוק היובש הביא להקמת הפשע המאורגן.

הענפים הרגילים של הפשע – פרוטקשן, זנות, עבירות רכוש או הימורים בלתי חוקיים, הם בעלי אופי מקומי מוגבל. הם אינם מצריכים ארגון ואין שום יתרון לגודל. אבל איסור האלכוהול הציב אתגר בפני עולם הפשע האמריקאי. היה צורך ביצירת מנגנונים גדולים, יעילים, מהירים, מוגנים ומחוכמים של הברחה בין-מדינתית ואף בין ארצית (ויסקי מקנדה, טקילה ממכסיקו, רום מקובה, קוניאק ושמפניה מצרפת ואלכוהול רעיל בייצור ביתי ממזקקות פירטיות בכל רחבי המדינה), הפצה, שיווק סיטונאי ומכירה קמעונאית.

כרזת תעמולה אמריקאית גזענית נגד המריחואנה, סם זר המיובא ממכסיקו ומוצג כשטן הרוצח צעירים

התוצאה של הגידול החד והפתאומי בהיקף ובעוצמה של העולם התחתון, היתה ניפוח אדיר של מוסדות "אכיפת החוק": חוץ מהמשטרות המקומיות שגדלו ותפחו במאות אחוזים, נוספו גם המנגנונים החדשים, הפדראליים, ובראשם האפ.בי.איי (היום יש בארה"ב" לא פחות מ-75 רשויות פדראליות לאכיפת חוק).במקביל גדלו מאוד גם המימסדים המשפטיים, התובעים, וגדל מאוד מספרם של פרקליטי ההגנה ושל השופטים.

כל השגשוג הזה של "האכיפה" לא עשה רושם רב על הפשע המאורגן. תזרים המזומנים, שגרם לו חוק היובש איפשר לסינדיקטים של המאפיה לקנות בקלות יחסית שוטרים, שופטים ותובעים לפי הקילו, וחשוב לא פחות מאלה, ובאותם תעריפים, נקנו בסיטונות גם הפוליטיקאים.

באותה עת הצטיידו הגנגסטרים במיטב הפרקליטים הפרטיים כאשר כשלו לעתים מנגנוני השוחד והשחיתות, והפושעים הובלו למשפט.

במקביל לחוק היובש, הוליכו הנשיאים הרפובליקאים הטיפשים את ארצם למיתון מעמיק ולשפל כלכלי עמוק בשנות ה-20 ובתחילת שנות ה-30. עשרות מיליוני אמריקאים היו למשיסה תחת ידה של קואליציה חמדנית ומרושעת, שכללה את הברונים השודדים של הבנקאות והתעשיה, את ברוני הפשע של העולם התחתון, את המימסדים המושחתים של הפוליטיקה, המשטרה והמשפט, וכמובן את המטיפים הדתיים ששיגשגו ככל שהדולרים נעלמו מכיסי המאמינים.

התפנית הגיעה כשנבחר לנשיאות הדימוקרט פרנקלין דילאנו רוזוולט. ב-1933.

עם תחילת כהונתו, בוטל חוק היובש.

אבל הרעיון הטוטליטרי המטורף, שלמנגנון המדינה מותר לעמוד בין אזרח בגיר ובין רצונו לא נעלם כלל.

והמטיפים הדתיים כבר רכבו על הסוס החדש: הסמים החליפו את האלכוהול כאויב העם מספר 1.

בעלי תיאוריות הקונספירציה אוהבים להצביע על תעשיות הכימיה, הנייר והפלסטיק ובראשם התאגיד האדיר של דו פונט והבנק המממן שלו מיסודו של בית מאלון וכן על תאגיד העיתונות של הרסט כעל הדוחפים העיקריים לחקיקתו של חוק היובש החדש נגד הסמים.

בגלל ביטולו של חוק היובש מצא את עצמו הפשע המאורגן מנוער ממקור הכנסה עיקרי. ואילו מנגנוני המשטרה (במיוחד הפדראליים) והמערכת המשפטית, לא רק שהפסידו את התזרימים האדירים של כספי השוחד, אלא עמדו גם בפני שאלות הנוגעות לגודלם העצום, והמנופח מאוד לאור הנסיבות החדשות. בהיעדר חוק היובש, עמדו הבלונים המנופחים האלה בפני סכנת התכווצות מהירה.

ואילו הפוליטיקאים בוודאי התגעגעו מאוד לכספים הקלים מעולם הפשע, שמימנו להם את מסעי הבחירות היקרים.

ואמנם, חלפו רק 4 שנים מאז ביטולו של "חוק היובש" עד שמצאה הקואליציה של הפשע המאורגן ומערכות השלטון המושחתות את התחליף לחוק היובש, והממשל האמריקאי יצא למאבק נגד הסמים. החוק המתאים, שהכריז על ייצור, שיווק וצריכה של סמים כפשע חוקק בשנת 1937. אנקת הרווחה נשמעה מיד מפיותיהם של לאקי לוצ'יאנו ומאיר לנסקי, מפי אדגר הובר שעמנד בראש ה-אפ-בי-איי,

שוב ניצחו הטימטום את הגאונות, הגזענות את האחווה והדיכוי את החופש. והפעם בשת"פ של המנגנונים הפוליטיים המושחתים של המפלגה הדמוקרטית, שהתבררה כדכאנית ונכנעת למימסד הדתי, לא פחות מהרפובליקאים.

מארצות הברית התפשט האיסור לעולם כולו. האו"ם מילא תפקיד מפתח בגלובליזציה של איסור הסמים. ארצות הברית היתה התורמת העיקרית לתחזוקת הארגון הזה, ובעל המאה היה גם בעל הדיעה. ב-1961 נחתמה האמנה הבינלאומית לאיסור הסמים, ומדינות האו"ם אולצו למעשה להצטרף אליה.

וביחד עם האיסור על הסמים,, התפשטו המחלות האמריקאיות המתלוות לאיסור הזה לכל העולם. הפשע המאורגן הופיע בכל מדינה שבה אסור לקחת שאכטה. ועם הפשע המאורגן, כתאומים סיאמיים, הופיעו גם המשטרות המנופחות והמושחתות, מערכות משפטיות מנופחות ומושחתות, רפואה המשווקת תרופות סינטתיות יקרות מדי ,ולקינוח טבח המוני של אזרחים חפים מפשע כמו זה המתחולל כבר מזה עשרות שנים במלחמות הסמים במכסיקו.

*****

וגרוע לא פחות: העבריינות, הפריצות והגניבות.

הנתונים ידועים: סעיף עבירות הרכוש בישראל הוא הגדול ביותר: יותר ממחצית העבירות והתיקים הם בתחום עבירות הרכוש. אך מאות אלפי העבירות המדווחות והמטופלות הן רק חלק מאלה המתבצעות בפועל. על פי הסקרים, 29% מהישראלים כלל אינם מדווחים על עבירות רכוש, ויש הערכות, שלפיהן עבירות הרכוש המדווחות מהוות רק מחצית מעבירות הרכוש המבוצעות בפועל.

המספרים האלה חשובים כי לפי ההערכות, רוב עבירות הרכוש, המדווחות או לא, מתבצעות על ידי עברייני סמים, הנאלצים לממן בדרך זו את ההתמכרות היקרה שלהם. יקרה בגלל האיסור, זה ההופך מוצר חקלאי רגיל לחומר השווה את משקלו בכסף או בזהב.

נוסף על אלו , קיימות עבירות הסמים הישירות. אך על מספרן של אלה איננו יכולים ללמוד מפי המשטרה. מסיבות השמורות עימה, בוחרת המשטרה לשדך בפרסומיה את עבירות הסמים לעבירות המוסר, ולכן אי אפשר ללמוד מן הסטטיסטיקות הרישמיות כמה עבירות סמים יש. אפשר רק לנחש. ובכל מקרה, עבירות "המוסר והסמים" נמצאות במקום השני אחרי עבירות הרכוש מבחינת שכיחותן.

מכך יוצא שרוב העבירות המטופלות על ידי מערכת אכיפת החוק הישראלית – המשטרה, התביעה ומערכת המשפט – קשורות קשר ישיר לחוק האיסור על סמים, והוא המהווה את הסיבה העיקרית לביצוען. ליגליזציה של סמים תפחית מאוד את העבריינות בישראל.

כי לא מדובר בחוק המונע עבריינות, אלא בחוק הגורם לעבריינות, ובמימדים עצומים. החוק הזה מביא למשטרה שאינה ממלאה את תפקידיה האמיתיים, לפרקליטות מנופחת ולעומס העצום ולפיגור בטיפול בתיקים בבתי המשפט. חוק האיסור על הסמים הוא הסיבה העיקרית לכך שבישראל החוק הוא צחוק, ומערכות אכיפת החוק מזולזלות – בצדק גמור – על ידי הרוב הגדול של האזרחים.

וכמובן, לא יהיה צורך ברשות למלחמה בסמים ובאוכלי החינם שם.

אז ברור שהאזרחים הקטנים רק ירוויחו מהליגליזציה. כמי שנהנים מן הסם, וכמי שיהיו נתונים פחות לשרירות הפשע ושותפיו הנאמנים בפוליטיקה, במשטרה ובפרקליטות.  אבל בעשירון העליון יש מעטיםשיפסידו, ועכשיו נותר לראות מי ינצח. המיוחסים העשירים המעטים, או הציבור הרחב. והגדול.

 

From → כללי

One Comment
  1. אילן permalink

    בעצב רב ויגון קודר אני נאלץ הפעם להסכים עם כול מילה שלך.

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: