דילוג לתוכן

מגפת הקורונה: למה שלא נלמד מניו זילנד, שחיסלה את הנגיף, איך עושים את זה?

יוני 11, 2020

כל יום, שבו לא יוצא מנתב"ג מטוס אל על לכיוון דרום מזרח, למסע של עשרות אלפי קילומטרים, עד  לניו זילנד הרחוקה, כל יום כזה הוא יום מבוזבז מבחינת המאבק בקורונה. מטוס שיהיה עמוס ברופאים, מנהלנים, אנשי הסברה וקצת פוליטיקאים, למסע לימודים אצל מי שהצליחה לחסל את את המגפה.

מי שהצליחה היא ג'סינדה ארדרן, ראש ממשלת ניו-זילנד. ילידת 1980, בת למשפחה מורמונית, שהצטרפה למפלגת לייבור, שבשהותה באנגליה היתה יועצת בכירה לראש הממשלה הבריטית טוני בלייר, שבעומדה בראש תנועת צעירי הלייבור ביקרה פעם בישראל.

וכשהיתה בת 37, ב-2017, התיישבה על כס ראש הממשלה בניו זילנד.

*****

ראש ממשלת ניו-זילנד ג'סינדה ארדרן: איך לחסל את הנגיף (הצילום מהוויקיפדיה)

לקראת סוף חודש מרץ, היתה פריצת דרך במגעים בין בנימין נתניהו ובני גנץ, לקראת הקמתה של ממשלת האחדות הלאומית. ב-29.03 גם בקשר לאותה פריצת דרך, פרסמתי בבלוג שלי מאפיהו וגם בפייסבוק, צמד פוסטים תחת הכותרת היומרנית: "הלוגיקה והלוגיסטיקה של המאבק בקורונה".  די בהתחלה, באותיות מודגשות, כתבתי:

"אני מבטיח לכם, שכל ילד יכול להבין איך פותרים  את בעיית הקורונה, אם רק יוצגו לפניו הנתונים העיקריים בצורה ברורה."

ולא ידעתי אז, ששלושה ימים לפני שפרסמתי את הדברים, כבר החלה ראש הממשלה ניו-זילנדית ליישם מה שהצעתי באותם פוסטים. כבר לא ילדה, כאמור. בת 40.

אאמל"ק בכמה משפטים מה שכתבתי באלפי המילים של שני הפוסטים:

הנגיף:

לנגיף הקורונה יש חוזקות וחולשה מכריעה. מחינת החוזקות, הוא בעל כושר הישרדות מעולה בזכות מעטפת חלבונית עמידה,  המאפשרת ליחידת הזיכרון, ה-RNA של הנגיף, קיום ממושך(על משטחים)  גם מחוץ לגופו של נשא. בגופו של הנשא הנגיף מתרבה ביעילות, והפצתו בשיטת ה-נשיפה-שיעול-נשימה-מגע, מבטיחה מציאת נשאים חדשים.

אך יש לנגיף חולשה מכריעה -אורך חיים של 14 יום בלבד.

מסקנה:

לכן, טענתי, אפשר לחסל את הנגיף בשיטת "ההגנה הטובה ביותר, היא ההתקפה" – להטיל מצור על הנגיף.

כלומר: לבודד את נשאי נגיף הקורונה במקום הימצאם, למשך שני מחזורי חיים של הנגיף, ולא אחד בלבד, ליתר ביטחון. זה כדי להמית את הנגיף בתוך גופם של נשאיו, בלי לאפשר לו להדביק נשאים נוספים.

עד כאן הלוגיקה. ומכיוון שרוב נשאי הנגיף הם אלמונים, שאינם מפתחים סימפטומים, זה אומר הטלת סגר על כל האוכלוסיה.כל איש ואשה חשודים, ולכן סגורים בביתם, אין יוצא ואין בא.

זאת אומרת סגר על כל האוכלוסיה.

וכאן מגיע תור הלוגיסטיקה:

סגר כללי, שהוא  מבצע אפשרי, גם בגלל הפיטורים ההמוניים בענפי משק רבים, שמספקים כוח-אדם בלתי מוגבל, יותר ממיליון אנשים בגיל העבודה. כוח אדם בסדר גודל כזה מאפשר, ובקלות,  הקמת מערך אספקה סדיר ובטוח, למיליונים המבודדים בבתיהם, כולל בדיקות מתמידות לעובדי המערך.

*****

אך נתניהו וממשלתו, כפי שהסתבר, בחרו באפשרות אחרת, שאותה הם מטפחים עד היום. והיא: "לחיות עם הנגיף". מדינות של "הכלה"(כמו מול החמאס) של "זוגיות"  בינינו ובין המגיפה. כולל פאלטות נוראות, כמו דוגמא אישית חמורה ושלילית ביותר מצד ההנהגה – ראש הממשלה ונשיא המדינה המדינ,ה שהפרו את התקנות בסדר פסח, ושר הבריאות עצמו, שהצליח אפילו להידבק בנגיף בעצמו, אחרי שלא דבק בתקנות ובהוראות של משרדו.

ראש ממשלה בנימין נתניהו: מדיניות של 'הכלה' וחיי זוגיות עם הנגיף

וכולל יבוא מוטס של נשאים ממארה"ב, באדיבותו של אותו שר בריאות אסוני, הרב החרדי, חסיד גור , יעקב ליצמן.

ומדינות של "הכלה" ושל "זוגיות" עם הנגיף, שהיא, בהכרח, מדינות של כלכלה מקרטעת.

שכן, אם אם לא  מחסלים את הנגיף בשיטת המצור על נשאיו,  המגיפה לא תחוסל. יש ויהיו לה התפרצויות, שאם לא ייעצרו בזמן, יהפכו לגלים,  ולא יאפשרו כלכלה שעובדת באמת. וגם אם גל אחד ייעצר, עדיין ירחפו  הסכנה והחשש מפני גלים נוספים, שלא ייעצרו.

סכנה וחשש, שהם כשלעצמם מהווים גורם מזיק מאוד לכלכלה ולאפשרות שיקומה.

*****

מגיפת הקורונה הגיעה לניו זילנד ב-28 בפברואר 2020. אז התגלה החולה הראשון במדינה (יום אחד אחרי ישראל) ראש הממשלה ארדרן לא התמהמהה. כמו ישראל, הקדימה ניו זילנד לסגור את שעריה בפני תיירים ואנשי עסקים, עוד  כשמספר הנדבקים היה קטן מאוד.

אלא שארדרן, שלא כמו נתניהו, החליטה לא "להכיל" ולא לקיים חיי זוגיות מאושרים עם הנגיף. ב-26 במרץ  הופיעה ראש הממשלה בטלוויזיה בפני תושבי מדינת האיים, והודיעה על הטלת סגר כללי למשך 4 שבועות לפחות – שני מחזורי חיים מלאים של הנגיף.

ולמה לפחות? כדי להשאיר זמן לבדיקה ולהחלטה – אולי יהיה צורך בהארכת המצור למחזור חיים נוסף של הנגיף, ולהביא לחיסולו המוחלט.

בסופו של דבר נגמר הסגר בחמישה שבועות – 35 ימים.

וכך, בסוף אפריל, כבר החלה ניו-זילנד להסיר בהדרגה את ההגבלות על האוכלוסייה. (הסטטיסטיקות לסיכום: עד ראשית יוני התגלו במצטבר כ-1,500 נשאים ומתו 22 איש בניו זילנד. בישראל חלו עד אתמול 18,461 איש, ומתו 300) ולפני שלושה ימים, ב-8 ביוני הסירה ניו זילנד  את ההגבלות הנותרות, לאחר שלא נותרו במדינה חולים. בניו זילנד, כל עוד תצליח להגן על גבולותיה מפני העולם המסוכן שבחוץ, אפשר לחזור לשיגרה.

באמת. לא בכאילו, כמו אצלנו.

שר אסוני יעקב ליצמן: הצליח להידבק בעצמו

ולאן מובילה מדינות "ההכלה" של נתניהו וממשלתו, גם אחרי הצטרפות כחולבן, והחלפת שר הבריאות הכושל?

לכלכלה מקרטעת.

שירות השמרטפות  של הכלכלה, הנקרא גם "מערכת החינוך" אינו אמין, כמו שרואות עינינו, ובלי שמפעל השמרטפות הזה ייפעל, אין מה לדבר על חזרה אמיתית ומלאה לשיגרה.

ואין גם מה לדבר על חזרה לכלכלה מתפקדת ולבטול האבטלה הכרונית, בלי חזרה מלאה של תנועת הרכבות לסידרה. ועינינו הרואות – הרכבות לא יוצאות בזמן.

לא יוצאות בכלל.

ומה שמוצע עכשיו בקשר לכירטוס, מבטיח רק בלגן ללא קץ וללא תכלית.

והצפיפות באוטובוסים, בינתיים, בתורים ובנסיעה, היא סכנה מיידית ומוחשית מאוד מבחינת התפשטותה של המגפה.

את הנגיף צריך לחסל.  לא רק מבחינה בריאותית. גם מבחינה כלכלית. אם הוא לא יחוסל, הכלכלה תמשיך לקרטע, בגלים, ומתוך ציפיה לחיסון או לתרופה, שאין לדעת מתי יגיעו, אך ברור שמדובר בשנים.

את הנגיף  אפשר לחסל, כמו שהוכח בניו זילנד.

אז למה לא ללמוד ממי שהצליחה? ולחקות?

ָָָָָ*****

ָָָָנכון, יש הבדלים בין ישראל לניו זילנד. שם יש קרוב ל-5 מיליוני תושבים, והצפיפות לקמ"ר היא 18 נפש, ואצלנו קצת יותר מ-9 מיליון תושבים עם צפיפות של קרוב ל-400  איש לקמ"ר. ניו זילנד היא מדינת איים, וישראל לא. אבל גם אצלנו קל יחסית לפקח על הגבולות, ולמרבית המזל, התברר שנקודות התורפה  בתחום הזה, רצועת עזה ושטחי הרשות הפלשתינית, אינם משופעים בקורונה, ולמעשה בטוחות הרבה יותר מישראל. כך שעם התאמות, אפשר ללמוד הרבה מניו-זילנד ולחסל גם פה את הקורונה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

From → כללי

4 תגובות
 1. אילן permalink

  זה מה שעושים היום. מכניסים לבידוד שבועיים כול מי שחושבים שהיה בקרבת מישהו חולה. מנסים לבדוק מוקדים ומטפלים בהם נקודתית.
  קפריסין נמצאת בדיוק חצי שעה מישראל ואין להם כמעט חולים. וגם הם אי ומאוד לא צפופים.
  חוץ מזה ניו זילנד וישראל זה בכלל לא אותו דבר. צפיפות אוכלוסיה. טיב הרפואה תנאי המחייה. חלק גדול מהחולים הגיעו לישראל מארה״ב בטיסות ישירות ואצלם לא הייתה תנועה כזו. חבל שלא הכניסו אצלנו אותם למלוניות בהתחלה. היינו יכולנו להיות כמו קפריסין וניו זילנד.

  אהבתי

 2. התייחסתי לכל הנקודות שהעלית בקטע השני.

  אהבתי

 3. עידית permalink

  השמחה היתה מוקדמת מידי. שוב אובחנו חולי קורונה בניו זילנד.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: