דילוג לתוכן

מאפיהו הקטן ופייסבוק הגדול (ב) שוחד, מרמה והפרת אמונים

אפריל 13, 2020

בפוסט הקודם סיפרתי, איך החליטו שלטונות הפייסבוק, או מישהו שם (יש אתרים ובלוגים הטוענים שפייק שמאלנים, שמועסקים בפייסבוק, מתנכלים מסיבות פוליטיות לבעלי חשבונות שאינם מוצאים חן בעיניהם, סוג של יוזמה פרטית, שהפייסבוק איכשהו מאפשר לעובדיו, אולי כהטבה, כתודה למסירותם. יש גם האשמות ישירות נגד מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, המגבה את התופעה), לחסום את האפשרות שלי לשתף בפייסבוק פוסטים מהבלוג שלי "מאפיהו". סיפרתי על מאמצי , שנענו לבסוף, לקבל תשובה לשאלתי התמימה  "למה". והתשובה הנואלת והשקרית בעליל היתה, שבהספד שכתבתי לרגל מותו של השחקן קירק דגלאס, כתבתי שבאחד מסרטיו הוא "גנב את ההצגה" מהשחקן הראשי באותו סרט.

ומאותו יום, נחסמתי, ובכל פעם שניסיתי לשתף פוסט, קיבלתי הודעה ש'אנשים אחרים בפייסבוק' דיווחו על "תוכן פוגעני" – וזה בפוסט שטרם פרסמתי, כך שאיך מישהן היה יכול לדווח על תוכן כלשהו המופיע בהם, פוגעני או אחר. כל נסיונותי לערער על ההחלטה, נענו בתשובות של בוטים, שבפייסבוקר קוראים להם בהומור הנהוג שם, ובאירוניה מושחזת,  "שרות לקוחות".

סיכום מבצע הפרסום המזהיר שלי בפייסבוק: 50% ולמעלה מזה יותר מהמובטח.

והנה, ראו זה פלא, קיבלתי בבלוג שלי "מאפיהו" הצעה מסחרית מפייסבוק: לייצר "דף פייסבוק" מסחרי לבלוג החסום שלי, ותמורת תשלום מצידי, יפיץ פייסבוק לאלפי בעלי חשבונות את החומרים המסוכנים שאני כותב, אלה החומרים, ש"אנשים אחרים בפייסבוק מדווחים" עליהם שהם כוללים "תוכן פוגעני".

בזמנים כתיקונם, לא הייתי חולם להיענות להצעה עסקית כזאת. אך בנסיבות שנוצרו, זאת היתה הצעה שהתקשיתי לסרב לה. ראשית, זה היה משעשע: האם אני, בעליו של בלוג נידח, אצליח לשחד את חברת הענק של המילארדר האמריקאי מארק צוקרברג, בסכום פעוט (75 ש"ח)? וכך אקנה את הסכמתו להפר את "עקרונותיה" של החברה שלו,  ולהפיץ לבעלי החשבונות שלה פוסט העשוי לכלול את "התוכן הפוגעני" שלי,   שמפניו היא מגוננת עליהם בחירוף נפש ביומיום?

הרעיון הזה, לשחד את החברה הענקית של צוקרברג, מאוד קסם לי. היתה לי גם תיקווה כמוסה, שבעקבות האבסורד שיווצר עם ההפצה בתשלום של הפוסט עם  "התוכן הפוגעני" שלי (ניסיתי לפרסם אותו בפייסבוק ונחסמתי בתואנה הרגילה), אוכל לשחרר את עצמי מרוע הגזירה של החסימה.

אך מה שקרה, עולה על כל דמיון. עוד תראו.

פתחתי את "דף הפייסבוק" של הבלוג שלי "מאפיהו", ובחרתי להפצה בתשלום את הפוסט שכתבתי באותו יום, שכותרתו היתה "נגיף הקורונה נגד המדינות המתועשות", ובו הצבעתי עך כך, שב-17 מדינות  מתועשות (מתוך יותר מ-200 מדינות וטריטוריות), 14 מדינות באירו-אמריקה ו-3 באסיה, ניתן למצוא כ-95%  מנשאי, חולי ומתי המגפה בעולם. תליתי זאת בזיהום האוויר הכבד במדינות האלה, הפוגע קשות בחיסון הטבעי של תושביהן. לי זה נראה לגמרי הגיוני, שהצורך המתמיד של הגוף האנושי, להתגונן מפני מפגעים המסכנים אותו, ימוטט את החיסון הטבעי, המוחד של אלה הנתונים למתקפות נאלה שנים רבות, כלומר – הזקנים.

שילמתי בכרטיס האשראי שלי, לחצתי על המקש ושלחתי את הפוסט לדרכו (בחששות מסויימים, שכן בדף שפתחתי הופיעה שורה שבה פורטה החסימה של הפייסבוק על שיתוף פוסטים של הבלוג שלי  ברחבי הפייסבוק, בגלל אותו "תוכן פוגעני" מדומיין, פרי הזיותיו של הענק האמריקאי הזה, או מחבל כלשהו שם.

אך חשששותי התבדו.חיש קל קיבלתי הודעה, שהעסק דופק.

מבצע השוחד שלי הצליח!

אלא שעד מהרה התברר לי שהמציאות הפייסבוקית עולה על כל דימיון, כשהתחלתי לקבל מהפייסבוק רשימות ארוכות ומפורטות, של כמה 200 עד 300 איש ולבסוף כמה עשרות בכל פעם, בעלי חשבונות פייסבוק שהפוסט שלי "נדחף" אליהם (ביטוי של "פייסבוק"), במשך חמישה ימים כמובטח. ולא רק זה: במקום שיידחף הפוסט שלי ל-4,780 חשבונות כמובטח, הוא נדחף ל7,293 בעלי חשבונות!

50% ויותר ולמעלה מהמובטח!

מחלקת השיווק של פייסבוק יודעת איך לפנק לקוחות חדשים!

ומה יצא לבלוג שלי מהפעילות העיסקית המזורזת הזאת?

ראשית, רשמתי במשך חמשת ימי "הדחיפה" עלייה קלה במספר הקוראים בבלוג שלי, בסך כמה עשרות כניסות נוספות ביום.

וחוץ מזה, שלח אלי פייסבוק, בתום המבצע,  דף ובו הישגי האחרים(ראו תצלום למעלה)

כמה מבין 7,293 מקבלי הפוסט שלי מהבלוג "מאפיהו"

 

ובכן, קיבלתי 279 לייקים לדף הפייסבוק של  "מאפיהו". 328 חברי פייסבוק גילו "מעורבות" (מה זה?) מתוכם גילו 279 "מעורבות בפוסט" (קראו אותו? לחצו על הקישורכדי להציץ בתמונה שהופיה שם? כנראה האפשרות השניה.

נראה לכם הישגים דלים? טעיתי בבחירת הפוסט שבחרתי ל"דחיפה"?  אני כותב ממש משעמם? בלתי-קריא?אין שום דבר מעניין בבלוג שלי?בחשבון הפייסבוק שלי?

הפוסט שלי הגיע ל-7.0 ל אנשים, ורק 4% מהם, בערך,   גילו עניין בפוסט או בבלוג או בחשבון הפייסבוק שלי?עלוב מאעוד?

תחשבו שוב.

כי מבחינתי, בהתחשב בנסיבות, רשמתי הישג אדיר ונדיר.

כאן המקום לציין, שהיתה לי אפשרות לבחור, במסגרת מבצע הפרסום שערך למעני הפייסבוק, את האזור הגיאוגרפי שבו אני מחפש את לקוחותי המיועדים. ברירת המחדל היתה "האזור הנוכחי",  אך זה נראנה לי קצת מעורפל, ולכן שיניתי את האזור המבוקש ל"ישראל"

וכאן גם המקום לציין, שהפוסט ש"דחפנו", כתוב בעברית.  גם הבלוג שלי מתנהל בעברית, וכן גם חשבון הפייסבוק שלי.

אבל מחלקת הפרסום של הפייסבוק ,לא "דחפה" את הפוסט שלי אפילו לחשבון אחד המתנהל בעברית!

היו כמה חשבונות ששמות בעליהם הופיעו בעברית, אבל כשנכנסתי לחשבונות האלה, נוכחתי לדעת שהשפה שבה נכתבים בהם הפוסטים  והתגובות, אינה עברית.

עוד כמה לקוחות מרוצים, פחות או יותר, של הפוסט שלי

האזור הגיאוגרפי שבו מצויים כמעט כל בעלי חשבונות הפייסבוק שהפוסט שלי נדחף אליהם, היתה העיר ירושלים.

וליתר דיוק: מזרח ירושלים.

להערכתי, 90% ויותר מהלקוחות המיועדים שלי,שאליהם "דחף" פייסבוק את הפוסט העברי שלי, היו ערבים המתגוררים במזרח ירושלים, שחשבונותיהם מנוהלים בערבית. רבים מהם עוללים ותינוקות.

דעו, שהמונים מבין אחינו ושכנינו הערבים מנהלים חשבונות פייסבוק על שם צאצאיהם, בערך מיום היוולדם, ובהם דיווח צילומי וטקסטואלי מפורט על התפתחותם. למאות מאלה דחף פייבוק את הפוסט שלי על נגיף הקורונה, ומחלקם זכיתי ללייק!

היו גם כמה לקוחות שחרגו מהאזור הגיאוגרפי שציינתי כמבוקש על ידי, כמו לקוחות מרמאללה ועוד אתרים ברשות הפלשתינית, וכן זיהיתי לקוחות בספרד.

הפוסט שלי נדחף גם לכמה לקוחות בגבולות הקו הירוק. אחדים מהם ערבים-ישראלים, שבלי יוצא מהכלל, ככל שבדקתי, חשבונות הפייסבוק שלהם מנוהלים בערבית.

עוד כמה לקוחות אופייניים שפייסבוק ניסה לע ניין אותם בפוסט שלי.

וכמו כן שלח פייסבוק את הפוסט שלי לאי- אילו עובדות ועובדים זרים מהמזרח הרחוק, המועסקים בישראל, וחשבונותיהם  מנוהלים בשפת הבעלים או באנגלית.

ככל שיכולתי להסיק מהרשימות המפורטות של מקבלי הפוסט שלי ( 7.0 K, כזכור, תמורת 75 ש"ח מכספי) אין אפילו אחד (1) מהם, ששפתו העיקרית היא עברית. לדעתי, חוץ מכמה ערבים ישראלים, אף אחד ממקבלי הפוסט ששילמתי על "דחיפתו"  אינו קורא, מבין, דובר או כותב עברית.

עכשיו כבר ברור לכם, מדוע אני מתגאה על כך, שלמרות הנסיבות הקשות, גילו 4% בערך מלקוחותי המיועדים מעורבות כלשהי בכתביי, בפוסט, בבלוג או בפיסבוק שלי?

וכן, אני הצלחתי לשחד את מארק צוקרברג והפייסבוק המנוול שלו, והוא גמל לי במירמה והפרת אמונים.

וזה גם סגר לי את הפינה:

פייסבוק, או מישהו שם,  מתנכל לי.

ואין עם  מי לדבר, בחברה המפלצתית  הזאת.

אני שוקל,תמורת 75 ש"ח כשוחד, 'לדחוף' גם את הפוסט שלעיל. מה דעתכם? צוקרברג ישתף פעולהו?תתבצע דחיפה ללקוחות אפשריים של 'מאפיהו' במונגוליה עלית?

 

 

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: