דילוג לתוכן

הרפתקאות מאפיהו הקטן בפייסבוק הגדול (א)

אפריל 10, 2020

הרפתקאות מאפיהו הקטן בפייסבוק הגדול

—————————————————

בתפר שבין 2019 ל-2020 הגיעה השתוללות הווירוסים במחשב שלי למימדים בלתי נסבלים, ולקחתי אותו לניקוי. בתום הניקוי, קיבלתי את חשבון הפייסבוק שלי נקי מכל תוכן וגם מרשימת החברים. למרבית המזל, זה היה רק אצלי. אצל החברים שלי בפייסבוק, הכל היה כרגיל, אחד מהם (תודה שרגא) שלח לי לינק, ובעזרתו שיחזרתי את החשבון.

ואז, בעצם, התחילו הצרות שלי.

כידוע (אולי), מלבד כתיבתי בפייסבוק, אני פעיל גם בבלוג "מאפיהו" (על שם עסק של קפה ומאפים, שהיה לי פעם, בניינטיז,  בשוק הכרמל בתל אביב. ופוסטים מהבלוג הזה נהגתי לשתף בפייסבוק מעשה שיגרה.

אחרים בפייסבוק מתלוננים

"שרות הלקוחות"  של פייסבוק, מודיע לי, שאנשים אחרים, " \דיווחו" על תוכן "פוגעני", בפוסטים שלא היתה להם אפשרות לקרוא.

עד לאותו יום מר ונמהר שבו נפטר השחקן ההוליבודי הידוע קירק דוגלס. לכבודו כתבתי הספד קצר, ומאז לא מאפשרים שלטונות הפייסבוק לשתף פוסטים מהבלוג שלי. לא לי, ולא לאף אחד אחר. נסו והיווכחו. אלא שהסיבה הזאת נודעה לי לאחר שבועות מיום החסימה. בבלוג שלי יש "לשונית-קישור" קבועה לפייסבוק, המופיעה בתחתית כל פוסט. אך מאותו יום לפני המון זמן,  שבו ניתק אותי הפייסבוק מהבלוג, בכל פעם שניסיתי לשתף פוסט, קיבלתי הודעה "שגיאה" בזו  הלשון (ראו צילום):"לא היתה אפשרות לשלוח  את ההודעה(כלומר, הפוסט) שלך, מאחר שהיא מכילה תוכן שאנשים אחרים בפייסבוק דיווחו שהוא פוגעני".

ברור שמדובר בסתם קשקוש עלוב, שהרי איך יכולים "אנשים אחרים" לדווח על תוכן "פוגעני",כשאותו "תוכן" כלל אינו מופיע בפייסבוק?

מפר את "כללי הקהילה"

ניסיתי להתחכם, ולפרסם בפייסבוק רק  את הלינק לפוסט השוכן לבטח בבלוג שלי. אבל עם הפייסבוק אין חוכמות. הפעם קיבלתי סירוב בשם "כללי הקהילה שלנו" (ראו צילום), שכביכול הקישור שלי "מנוגד" להם.

אבל בהודעה הזאת  השאירו לי פתח לתקווה, בדמות הקישור "הודע לנו", אם אני מערער על הקביעה של פייסבוק.

ובכן , ניסיתי "להודיע להם" ולערער. מה זה ניסיתי? שעות וימים ניסיתי, ואולי אף שבועות ניסיתי. וכלום.

כי זאת יש לדעת: המוסד, שבפייסבוק מכנים אותו באירוניה ובלעג בוטה ללקוחות, "שרות לקוחות" אינו אלא בוט (רובוט) וכל ניסיון לנהל משא ומתן עם רובוט, מסתיים רק בלופ אינסופי. נסו לחפש אדם  לדבר איתו בפייסבוק, "להודיע" או "לערער" – ואין.

לכן, אין תשובות ממשיות. הבוט יודה לכם בנימוס על פנייתכם, אבל תשובה אמיתית לא יתן. ניסיתי גם דרך הדוא"ל, עם אותן תוצאות. כלומר – ללא שום תוצאות.

אך התעקשתי והתעקשתי. ניסיתי לברר מהו אותו "תוכן פוגעני" שבגינו הפכתי לפסול-השתתפות אצל אדוני הפייסבוק.

איני יודע מה עשיתי נכון. כנראה שהנינודים האינסופיים שלי הצליחו לחדור גם את חומות הבוטים. אך לבסוף הואיל הפייסבוק לספק לי תשובה בדמות חלונית (ראו צילום) וכאן מגיע הקשר לשחקן קירק דוגלס.

בהספד שכתבתי לכבודו, שבעצם היה שיר הלל לשחקן שנפטר בשיבה טובה, הזכרתי את הסרט שבו היה דגלאס שחקן משנה,  והוא המערבון הידוע "דו-קרב באו-קיי קורל." ציינתי,שבזכות משחקו המשובח, והשורות המצויינות שנכתבו למענו, כרופא השיניים השתיין, האקדוחן והקלפן דוק הולידי, הצליח דגלאס "לגנוב את ההצגה" ממי שהיה השחקן הראשי בסרט, ברט לנקסטר, ששיחק את ויאט ארפ, חברו הטוב של דוק הולידיי, ואחיו של שריף העיירה טומבסטון, איפה שהתנהל הדו-קרב הידוע.

חלונית תשובה ששלח אלי "שרות הלקוחות" של פייסבוק , בתשובה לשאלותיי, מדוע לא מאפשרים לי אדוני הפייסבוק לשתף פוסטים מהבלוג שלי, "מאפיהו".  קטע מהספד שכתבתי על השחקן המנוח קירק דגלאס.

ותשובת הפייסבורק התייחסה לאותה "גניבה". כביכול, מישהו מאותם "אנשים אחרים", טרח ו"דיווח", שמחמאה שהענקתי לשחקן המנוח, היא בבחינת הוצאת דיבה, ולכן אפשר להתייחס אליה כ"תוכן פוגעני" , המצדיק את ניתוק הבלוג שלי "מאפיהו" מאפשרות השיתוף בפייסבוק.

חשבתם שיש גבול לזדון ולטימטום, שלעתים כה קרובות פוסעות יד ביד לעבר השקיעה, או גם לעבר הזריחה?

בפייסבוק , הסתבר לי, הגבול הזה אינו בנמצא. כי כפי שתראו  בהמשך הסיפור, אין ולא יכול להיות ספק גם בקשר לזדון של רשויות הפייסבוק.

————————————————————————————————————————–

בפוסט הבא:  כמה שקלים צריך לשלם לפייסבוק  כדי שייפרד מעקרונותיו ויפרסם כמה "תוכן פוגעני" שאתם רוצים?

 

From → כללי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: