דילוג לתוכן

חירות ואנרכיזם

אפריל 8, 2020

מה יותר טיבעי, מאשר לדון באנרכיזם (אי-שילטון) לרגל חג חרותנו. מה גם שלאחרונה היתה עדנה ל"אנרכיסטים" כגידוף, לרגל מגיפת הקורונה. מצאתי שזכו לגידוף הזה  בתקופתזאת  גם אותם החרדוסים שעשו שבת(כאילו) ויומטוב(רע מאוד, עד-לא-ידע) לעצמם, וציפצפו על מה שצווה עליהם מדאוריתרא (והפעם גם מהממשלה), "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" וגם, מן העבר האחר, הוצמד הגידוף גם לראש העיר רמת-גן שהקים גדר בין עירו בין העיר השכנה בני-ברק, מוכת החרדים והקורונה.

אז נכון, שגם אנרכיזם זכה לסיומת "איזם", כאילו היה אחד מתוך כל מיני אידיאולוגיות סותמות-מוח, אבל כשלעצמו אנרכיזם אינו כזה.

אידיאולוגיות ודתות, למיטב הבנתי, הן לעולם מגדלי קלפים של מושגים מופשטים מעורפלים, המחופשים לערכים נעלים, וכן טיעונים כוזבים, שקרים בוטים והסתה, כולל לאלימות. כל אלה, מטרתם לקדם או להצדיק מימסד שלטוני או כזה שחותר לשלטון.

ולכן, אנרכיזם, שמתנגד לשלטון כלשהו, אין לקרוא לו אידיאולוגיה. לא במקרה צבעו של האנרכיזם, הצבע והדגל, הוא שחור.

(לא שחור מהסוג שמניפים עכשיו שוחרי "הדמוקרטיה" המתחזים של ימינו בישראל.)

ומיד הסתייגות. גם בין האנרכיסטים, כמו בפוליטיקה בכלל, יש שמאל (גדול) וימין (קטן, במקרה הזה). לדעתי מדובר במתחזים לאנרכיסטים משני הצדדים.  נכון שהאנרכיסטים משמאל מקפידים להגדיר את עצמם כ"סוציאליסטים", אך  כמעט תמיד תמצאו אותם לצד ה"הסוציאליסטים" מהכת המרקסיסטית-בולשביקית-טוטאליטרית, שבימינו, ולא רק בישראל, אינה נמנעת  מבריתות עם לאומנים-גזעניים ועם  קנאות דתית חשוכה (למשל הקואליציה הידועה בציבור כ"רשימה המשותפת")  ורק כפסע בין האנרכיסטים המתחזים הללו ובין אהדה לרעיון הנפשע של "הדיקטטורה של הפרולטריון", או להשתתפות פעילה באלימות מאורגת. גם מהסוג הנאלח ביותר, אלימות שעניינה לייצר מחזות-סנאף של שפך-דם של נערים,  לחדוות צרכניה הסוטים של  התקשורת הממוסדת הרקובה והמושחתת של המערב (למשל אלה הידועים כ"אנרכיסטים נגד הגדר").

ומנגד יש  גם קצת אנרכיסטים מן הימין, מהסוג המתכנה "ליברטיאנים" אלה הדוגלים בזרם רדיקלי של כלכלה קפיטליסטית חזירית, מסוג אוהדי הסופרת אין ראנד, ומצביעי  משה פייגלין אצלנו. וגם להם, כמו לתאומיהם מהשמאל, אין בעיה לשתף פעולה עם לאומנים גזעניים וקנאים דתיים, גם אלימים. הפעם מהצד היהודי, תאומי "הרשימה המשותפת" מהצד השני. וגם אלה, לדעתי, אנרכיסטים דמיקולו, בדיוק כתאומיהם מהפייק שמאל.

האנרכיזם של שתי הקבוצות האלה, הוא אכן בחזקת אידיאולוגיה, שכן הם אנרכיסטים רק בתאוריה, בכאילו ויענו, בעוד שבפועל הם נמצאים שרועים מתחת לאותה שמיכה מיוזעת וסרת-ריח עם מימסדים דכאניים, שלטוניים או כאלה החותרים לשלטון. האנרכיזם שלהם מזוייף, ומוציא שם רע לתנועת החופש הזאת, האחת והיחידה שיש.

לא אפרט כאן את התפיסה שלי לגבי אנרכיזם  ראוי לשמו (לא-שלטון, אלא התנהלות הגיונית וסולידרית של קהילות חברתיות המתאגדות מרצון, ובוחרות בעצמן ולעצמן את דרכי התנהלותן ואת מנהליהן – לא שליטיהן), שמא נתקרב מדי לתחילתו של הסדר האנרכיסטי שבו אני עומד ליטול חלק הערב.

רק אעיר שהתפיסה הזאת מסתדרת  יופי  עם אמונתי היהודית – אמונה המקדשת את החיים, האחוווה האנושית והחירות. מי שמבקשים לדעת יותר, יש בהתכתבות ביני ובין אנרכו-בולשביק ב"אודות", בבלוג שלי. 

כך אני חוגג הערב לא רק מבחינתי כיהודי, אלא גם כאנרכיסט. חג שמח ורק בריאות, שמחה וצחוקים.

 

 

From → כללי

One Comment
  1. חג שמח שלמה היקר,
    מילה פה בקשה לסמינר מתקדם באנרכיזם,
    תודה על העומק שאתה מביא למחוזותינו המרודדים.

    אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: