דילוג לתוכן

הלוגיקה והלוגיסטיקה של הטיפול במגיפת הקורונה (א)

מרץ 29, 2020

ביום ה' שעבר אחר הצהרים  נפל דבר בישראל. עד אז  התנהלו הפוליטיקה והמאבק בקורונה בנתיבים כמעט נפרדים. הפולטיקאים חסרי האחריות המשיכו להתגושש כמו אחרי בחירות מועד א' ו-ב', כאילו אין קורונה. חלקם  רק הפריעו. הפגנות והתגודדויות (עלומר, אנשים ברחובות, זה ליד זה, הפקרות נפשעת), מחאות טלוויזיוניות  ועתירות משפטיות שנמשכות גם עכשיו, ורק מפריעות. הפוליטיקאים שבשלטון מגוש הימין, ששוב לא זכו לרוב שמאפשר הקמת ממשלה, נאלצו להאבק בקורונה בשעה שיריביהם  מנסים לזנב, ללגלג ולתקוע מקלות בגלגלים, הפרחח הילדותי יאיר לפיד אף נאלץ להתנצל  ולהסביר, בגין פוסט שממנו הבינו אוהדיו שאין לכבד את הוראות משרד הבריאות, ואולי אף יש להפירן. פרחח ילדותי שכמותו.

אז מה לעשות עם הקורונה?

אני מבטיח לכם שכל ילד יכול להבין איך פותרים  את בעיית הקורונה, אם רק יוצגו לפניו הנתונים העיקריים בצורה ברורה.

הנתונים העיקריים נוגעים להתנהגות הנגיף ובעיקר לחוזקותיו וחולשותיו.

הדמיה ממוחשבת של נגיף הקורונה על-פי מקרוסקופ אלקטרוני: החוזקות והחולשות

החוזקןת של  הקורונה מצויות בכושר ההתרבות ובכוח ההדבקה. הוא מתנחל במהירות בבית  גידול חדש (התאים של הנשא הבא), שם הוא משתכפל בקלות יחסית בהמוניו. ולכל אחד מהשכפולים, כמו לאב המשותף, יש יכולת תעופה מצויינת באוויר  ויכולת שיוט מעולה בנוזלים. וכן ניחן הנגיף בשרידות מעולה על משטחים, אנושיים או דוממים.  יש לנו עסק עם נגיף שהוא מכונת חיסול משוכללת.

נגיף הקורונה: מכונת חיסול משוכללת

ואילו החולשה העיקרית של הנגיף הוא אורך חייו המוגבל לשבועיים בערך. נגיף  הקורונה הוא כמוסת זיכרון ביולוגית, המקייימת בתוך 14 ימים מחזור חיים מלא, שלו ושל צאצאיו המשוכפלים.   כל אחד משכפולי הנגיף לדורותיהם, נושא בתוכו את תעודת הפטירה ותאריך פקיעת התוקף, שירש מהאב הקדמון.

אלה הנתונים העיקריים.

נגד החוזקה של הנגיף, יכולת ההדבקה שלו, יש רק דרך אחת לפעולה ביעילות מלאה, והיא, לבטל לחלוטין את סיכון ההדבקה, על ידי בידוד מלא, ופיקוח קפדני אחרי היבוא והיצוא,האישיים והביתיים. כלומר, המגע שלנו עם כל מה ומי שזרים לתחום הבידוד שבו אוני חיים לבדנו, או עם בני משפחתנו הבריאים והמבודדים לחלוטין גם הם.

את המידע שיש לנו על נקודת החולשה של הנגיף, על הפירצה שבביצוריו, עלינו לנצל לטובתנו. אורך חייו המוגבל מאפשר לנו לקצוב את זמן הבידוד.  14 יום ועוד טווח ביטחון של כמה ימים.

זהו הפיתרון הלוגי של בעיית הקורונה.אין פה חידוש. הוא כבר נוסה בהצלחה. אני מניח שזה ממילא הכיוון שאליו מוליכים  משרד הבריאות והממשלה. כשלושה  שבועות של בידוד, מלא ככל האפשר,  בלי עבודה, בלי קניות, בלי תפילה בציבור,  מינימום שבמינימום של תחבורה. בידוד מוחלט (תוך כדי פעילות רגילה של מערכת הרפואה) בלי מבצעים ובלי הנחות. בלי מיוחסים ובלי חריגות. וכדאי מלהתחיל מה שיותר מהר.

ועד שיחליטו על כך הרשויות, כדאי שכל אחד ואחת כבר ייכנסו מרצונם לבידוד.

רק צוותי מוכנות ובדיקות מוגברים מאוד וצוותי שליחויות ורפואה מוגברים ביותר, שייענו במהירות לכל קריאה לעזרה. רק הם וכוחות האכיפה, יימצאו ברחובות. 

התגייסות מלאה של הכלכלה והפוליטיקה למען הטוב הכללי.

הדמוקרטיה והכלכלה הם תמיד-תמיד כלים בשרותו של האדם-האזרח והתושב, ולא להיפך. מי שתובעים הקרבת חיים ממשיים למען ערכים מופשטים או רווחים כלכליים, הם במלוא הפשטות, בתקופה כזאת, פושעים. נגד החברה.

והשאלה היא רק זו: האם הפיתרון הלוגי ניתן ליישום? האם הוא אפשרי.

אנו יודעים שבערך על פי הניתוח  הזה ובערך על פי הדרך הזו, פעלו בחלק ממדינות המררח הרחוק כדי להפוך את מגמת ההתפשטות של המגיפה ולהביא אותה להתכווצות, שתאפשר לאחריה להמשיך לטפל בשאריות בדרך יסודית ובנינוחות, בלי  מחסור באמצעי מיגון, תוך הפעלת בדיקות נרחבות, שימוש במכונות הנשמה ובצוותים רפואיים נקיים מהמחלה – ותוך הפעלה מחדש של המערכת הכלכלית.

כאן מגיעים לעניין הלוגיסטיקה.

האם הדרך הזו אפשרית גם אצלנו? במדינה מהסוג המערבי, היכן שהשלטונות מעדיפים לפעול בדרכי הסברה וללא כפיה?

כלל לא בטוח.  אבל  בנפשנו הדבר.אסור לחסוך במאמץ ובאמצעים.

הדרך הזו מחייבת שיתוף פעולה מסור מאוד מצד כל אחד באוכלוסיה. כל אחד חייב להבין, כי גם בו ובהתנהגותו תלויה הצלחת המבצע להדברת  נגיף הקורונה. האחריות מוטלת על כולם שווה בשווה. כל יציאה החוצה ופגישה עם נשאים פוטנציאליים, וכל אחד יכול להיות כזה, כמוה כמשחק בספורט מסוכן ביותר: רולטה רוסית. אקדח טעון בכדור הדבקה אחד (אין צרך ביותר), בתוף שיש בו כמה תאים לכדורים. כל יציאה מהבידוד, כמוה כ לחיצה על ההדק וסיבובה חד- שלבי של תוף האקדח.  הגקישה הקטלנית של נוקר האקדח ביקת התרמיל, המציתה את אבק השריפה ופליטת הכדור,  היא בחזקת ודאות סטטיסטית גמורה.

רולטה רוסית, הימור מסוכן על החים, היפגעות ודאית, מתוך הסרט "צייד הצבאים"

הימור מסכן בר אחד לזכות התוכנית: מכיוון שיש כרגע בישראל מיליון מובטלים, או כבר יותר,  שאולי מחציתם צעירים שאינם בקבוצת סיכון לפיתוח תסמינים קטלניים,  יש די כוח אדם לאיכלוס המרכזיות הרבות ושירותי השליחים והעזרה המיידית, שיידרוש בידוד כללי והדוק.

כלומר, אין כלל בעיה של כוח אדם. כולל אספקת  מזון ותרופות לכל מי שנתקע,  לכל בית ולכל אדם,  כבר בתקופת ההכנה לבידוד המוחלט. אפשר להניח שיהיו די מזון ותרופות  לכל האוכלוסיה לצורך תקופת הבידוד. מה גם שרבים כבר הצטיידו באספקה מרובה.

 

From → כללי

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: