דילוג לתוכן

המהפך החשוב אף יותר מממשלת האחדות: הברית החדשה בין "ישראל השניה" ובין מחצית, או רוב "ישראל הראשונה" ו"האליטות הישנות"

מרץ 28, 2020

ביום חמישי אחה"צ נפל דבר בישראל. דבר גדול, שיכול להתברר כארוע היסטורי במשמעות העמוקה ביותר של המושג.

נסללה הדרך להקמת ממשלת אחדות, שהיא גם ממשלת חרום לאומית.

בנימין נתניהו ירד מדוכן הכנסת, ובני גנץ עלה עליו,  ובדרך הניח יד על כתפו של שותפו החדש, פחות משני מטרים, ובלי חשש נגיעה. מותר להניח שזה יקרה שוב, בעוד שנה וחצי שנה, ליד שולחן הממשלה.

אך זהו רק הביטוי הפוליטי-אדמיניסטרטיבי של המהפך, שיש לו משמעויות עמוקות בהרבה.

*****

לפיד, הפייק-שמאל ו"המשותפת": הנפילה ממרומי התקוות האדירות  אל מרתפי האופוזיציה של המציאות.

*****

דווקא המתקפה הכבדה על בני גנץ ועל גבי אשכנזי, כבדה בהיקפה וכבדה מבחינת ההתבטאויות הקיצוניות, שטופות השנאה, מצד כל אלה שנותרו בחוץ, חושפת את עומקו של השבר שהם חווים. ביטוי השנאה הקשים, שעד היום כוונו כלפי הימין ומנהיגו, מופנים עכשיו במלוא נבזיותם כלפי שותפיהם עד ליום חמישי בשבוע שעבר ההיקף והרישעות מבטאים את תחושתם הכבדה לנוכח הארוע. ביטויים כמו "בגידה" נשמעים כמעט כמחמאה מתונה, לעומת איומים לא לגמרי מרומזים לרצח (למשל אצלי בפיד הפייבסבוק, אך לדעתי רק כביטוי של אכזבה נוראה. אין צורך לערב את המחלקה היהודית בשב"כ) מול בני גנץ.

מה שמגביר מאוד את התחושה הכבדה אצל מתנגדי ממשלת האחדות, היא הנפילה הקשה שלהם, ממרומי תקוותיהם הלא מוסתרות, להקמת ממשלת גנץ-לפיד-פרץ-הורוביץ, בתמיכת "המשותפת" (כולל בלד ובה הח"כית היבא יזבק, גרופית של הרוצח הנתעב במיוחד סמיר קונטר ושל רוצחת ההמונים דלאל מוגרבי) – נפילה ממרומי התקוות האדירות האלה אל מרתפי האופוזיציה של המציאות.

בני גנץ ובנימין נתניהו: בלי חשש נגיעה (מ"העין השביעית", צילום מסך מחדשות ערוץ 13)
*****

הדבר הגדול שקרה, גדול אף מכינונה של ממשלת החרום/אחדות, הוא השבר שחצה גוש גדול של ישראלים. גוש שהתגבש בשנים האחרונות, בעיקר סביב השנאה העמוקה לראש הממשלה בנימין נתניהו.וההנסיונות להביא לסיום תפקידו בכל דרך.

יש שורה של הגדרות לגוש הזה.

לשליטיו קראו "האליטות הישנות". קראו לו "השבט הלבן", הכללה המתייחסת להרכב העדתי של עיקר הגוש. ההיסטוריון מהימין החדש, גדי טאוב, מגדיר חלק מהם "הניידים"

מבחינה כלכלית-סוציולוגית, מדובר ב"מעמדות הביניים" ( הכנסה משפחתית ממוצעת ומעלה. לפעמים הרבה למעלה). כחולבן ונספחיה משמאל קיבלו את קולותיהם בשכונות העשירות, מרמת אביב, צפון תל אביב הישנה ונווה צדק המחודשת בעיר תל אביב; השכונות רחביה, טלביה ובית הכרם בירושלים; הכרמל ודניה בחיפה; ושורה של יישוביים מבוססים במיוחד: מקיסריה (שבה הגוש של 'רק לא ביבי', מכה גם את מפלגתו של תושב מקום בנימין נתניהו) עבור בכפר שמריהו, הרצליה פיתוח,סביון, ורמת השרון שבמרכז, והיישוב עומר שבדרום.

*****

בצדק לא סמכו ראשי כחולבן על סקרים שנערכו על ידי גורמים אינטרסנטים, כמו "המכון הישראלי לדמוקרטיה", עמותה בשירות קרנות זרות, או על סקרים שהוזמנו על ידי כלי התקשורת המימסדיים, המוטים בעליל.

*****

את 'הרשימה המשותפת", שקיבלה את קולותיה ברחוב הערבי, (ברחוב היהודי לא הספיק מניין קולותיה, כחצי מנדט, להצדיק את מקומו של הח"כ היהודי שברשימה). אין לראות כשמאל. מדובר במפלגה לאומנית וגזענית, המקבילה בעמדותיה לימין החדש ול"עוצמה יהודית" מהעם האחר.

מבחינה תעסוקתית, נשען הגוש הזה על מה שניתן לקרוא בהכללה "האינטליגנציה הבורגנית": העובדים בענפי התקשורתא רק העיתונאים שבפרונט, גם צלמים, עורכות ועורכים, טכנאים ומנהלנים, ואנשי ענף הפרסום ויחסי הציבור וכו'), כולל את המועסקים בהשכלה הגבוהה ובחלקים של מערכת החינוך, אנשי מקצועות חופשיים, פעילים בענף הבידור ובאמנות,עובדי ציבור רבים ומועסקים ומועסקות בענפי המשפט, הפסיכולוגיה והעבודה הסוציאלית. מסיבות היסטוריות, יש לגוש הזה תומכים רבים גם בהתיישבות העובדת ובמיוחד בתנועה הקיבוצית.

והנה, הגוש הזה, שנראה כהולך ומתגבש, הולך ומתחזק במיוחד בשנת הבחירות האחרונה, עד שהגיע (לכאורה, כפי שהתברר) לרוב קטן בבחירות של 2020 – בתחילת החודש הזה -, הגוש הזה התפצל והתמוטט.

ולא, לא מדובר רק בשבר ב'אליטות הישנות' שבצמרת. החלק שבחר להעדיף את השותפות עם בנימין נתניהו ,על פני ההסתמכות על היבא יזבק, בלד ו"המשותפת", בחר את בחירתו, כך התפרסם, גם בעקבות סקקרים שעיכה ככחולבן בקרב בוחריה. אלה גם ראו בחירות רביעיות כאפדרות עדיפה על כינונה של ממשלת חרום.

בצדק לא סמכו ראשי כחולבן על סקרים שנערכו על ידי גורמים אינטרסנטים, כמו "המכון הישראלי לדמוקרטיה", עמותה בשירות קרנות זרות, או על סקרים שהוזמנו על ידי כלי התקשורת המימסדיים, המוטים בעליל. אלה סיפקו למזמיניהם את התוצאות שביקשו לקבל: הכל בסדר, אין תזוזה משמעותית בדעת הקהל, אין תנודות משמעותיות בתמיכת הקהל במפלגות השונות, אין ירידה בשנאת נתניהו, אין בעייה מיוחדת בנסיונות הסרק להקים ממשלה בתמיכת חובבת הרוצחים היבא יזבק. מוכנים אפילו לבחירות רביעיות.

אך הסקרים שהוזמנו בכחולבן גילו תמונה שונה מאוד. חלק נכבד מציבור תומכיהם, אינו מעדיף את יזבק על נתניהו כשותפים לגיטימיים למנהיגיהם.

אין ספק, שמגיפת הקורונה תרמה הרבה לתוצאות האמת האלה. רבים מאוד, כנראה הרוב במעמדות הביניים, ואפילו בין העשירים מהם, מהשבט הלבן ומזרחיים במעמדות הביניים ובעשירון העליון, מבינים את החשיבות הגדולה של מאבק מאוחד בקורונה בשעת החרום הנוכחית. מבינים שדי להתברבר סביב הקמת ממשלה. שאבוי לנו מבחירות רביעיות. מצביעים על כך שכחולבן תנחל מפלה בגלל המו"מ ממול "המשותפת".
כי רבים מהם אף סבורים ש"הבגידה" האמיתית והחשובה יותר של מנהיגיהם, אינה שותפות עם הליכוד ונתניהו, אלא דווקא נכונותם, בניגוד מוחלט ובוטה להבטחות הבחירות שלהם, להקים ממשלה בתמיכת "הרשימה המשותפת".
כן, רבים מאוד מבוחרי כחולבן הבינו מעצמם, לעזאזל, את המובן מאליו. מה שמנהיגיהם לא הבינו מעצמם, והיו זקוקים לאותו סקר שיפקח את עיניהם.

וכך, כאשר הסכימו בני גנץ וגבי אשכנזי להקים את ממשלת החרום/אחדות, הם יצרו, במקביל לקרע שבתוך הגוש שלהם(לשעבר), גם קואליציה חברתית חדשה וגדולה, הכוללת את רובו של הצבור הישראלי: חציה, ואולי רובה של "ישראל הראשונה" "השבט הלבן" ו"האליטות הישנות", חברו אל "האליטות החדשות",אל "ישראל הנייה " ואל "הנייחים" עפ"י גדי טאוב.

*****

הברית החדשה של השכנים מקיסריה ומאור עקיבא, מבית הכרם וקרית יובל, מנווה צדק ומכרם התימנים

*****

לא בטוח שמדובר ב"חתונה קתולית". הרבה תלוי בהתנהגותם של נתניהו וגנץ וחבריהם מן האליטות. ופה, אין להכחיש, בנימין נתניהו הוא "החשוד העיקרי". אין ניסיון טוב איתו, בכל מה שנוגע ליחסיו עם שותפים פוליטיים, עד כה. צריך לקוות שהצלחתו הגדולה בפיצול הפוליטי של הגוש שמולו, לא תלך לאיבוד על ידי שורה של "תרגילים". הוא יכול להיכנס להיסטוריה בתפקיד חדש: במקום להחשב כמסית המפלג הגדול, הוא יכול לקנות לו מקטם כמאחד הגדול, כמי שיוצר את הקואליציה הגדולה החדשה, והשלטת, של הציבוריות הישראלית, אולי לאורך שנים רבות. זו שבעוד שנה וחצי תישאר מאוחדת גם תחת ראש הממשלה בני גנץ.

זו יכולה להיות הברית בין השכנים מקיסריה ואור עקיבא, השכנים מנווה צדק ומכרם התימנים, השכנים מבית הכרם וקרית יובל, בין רחביה וטלביה ומאה שערים, בין הכרמל והדר הכרמל.

אך אולי, כפי שהדבר בא לביטוי בסקרי דעת הקהל של כחולבן, כבר קיימת בשטח ממילא הנכונות לברית הזאת, כבר עכשיו , והפוליטיקאים רק משתרכים אחרי קהליהם? אולי לא היה כלל בסיס מוצק לדיווחים על "הקרע", סיפורים שהם פרי מאמציהם של אנשי תקשורת ואקדמיה, ורבים מיושבי הקרנות של "העמותות", וגם של פוליטיקאים, משמאל ומימין, להפיק רווחים מליבוי שנאה ומ"הפרד ומשול" בין ציבורים בישראל. אשכנזים ומזרחיים, דתיים וחילוניים, מרכז ופריפריה.

ואילו האגף האחר של הגוש שהתפצל,זה שמחוץ לקואליציה הזאת, דן את עצמו לשוליים, לבידוד.
שנא יקימו להם את הקואליצייה שפיללו לה עם "המשותפת" כולל יזבק, במקום הנוכחי, אולי הטבעי ואולי לצממיד, קואליציה בתוך האופוזיציה. הגזען לפיד ושותפו החדש מהימין הקיצוני בוגי יעלון, בשבת אחים עם חבריו החדשים, "הזועביס".

אני מקווה שאיני מטפח תקוות שווא. הכל תלוי ברצון הטוב של השותפים החדשים, וביכולת ההיזק של אופוזיציית השנאה מחרחרת המדנים.

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: