דילוג לתוכן

חנוכה 2/על התייונות ונאורות

דצמבר 24, 2019

בעקבות הפוסט החנוכאי שכתבתי על התייוונות ויהדות(אני מניח, כי הוא גם הגיב בפייסבוק על הפוסט באותה רוח), פרסם אחד מחברי לפייסבוק את הפוסט הבא:

כ"מתייוון" אינני יכול להבין איך חגיגת הכפיה הדתית יכולה להיתפש כחגיגת שחרור.
איך השתלטות השחור יכולה להיתפס כאור.

מדובר בחבר ותיק מאוד עוד מתקופת הצבא, היקר לליבי, ומתגורר כבר שנים רבות בניכר, שם הקים את משפחתו עם בת המקום. שרתנו ביחד ככיתת הבטחה חי"רית של קת"ק (קצין תצפית קדמי מטעם התותחנים) ב"לשון"(כינויו של חצי אי המשורבב לאגם תמסח בדרום תעלת וסואץ) בתחילת מלחמת ההתשה, אחרי מלחמת ששת הימים ב-1967. כשהמצרים הפציצו, מדי פעם, רבצנו בבונקר והעברנו את הזמן במשחקי פוקר. כנח"לאווים-עגבניות, חניכים של תנועות נוער סוציאליסטיות, לא הימרנו על כסף (משכורות צבאיות, נו)אלא על גפרורים. חברי הוותיק ש. טוען שאני הייתי המנצח. מהגפרורים לא התעשרתי.

על הפוסט שפרסם השבתי לו במילים הבאות"

"לפי הצגת הדברים שלך, השאלה היא מהו אור בעיניך (או בעיני), ומהו שחור. קצת דוגמאות: הזכות לחיים וחיובם – אור או שחור? קומוניזם – אור, או שחור? חיים במולדת בין בני עמך: אור או שחור? חיים בגלות, אור או שחור? עם, לאום וסולידריות עימם – אור או שחור? אוניברסליזם אינטרנציונליסטי – אור או שחור?אידיאליזם – אור או שחור? מבחן התוצאה – אור או שחור? אמונה – אור או שחור? חוסר אמונה – אור או שחור? יתכן מאוד שמה ששחור בעיניך, אור בעיני, ולהיפך. לפי הבנתי, הכל בידי שמיים, חוץ מיראת שמיים, ויכול אתה להוביל את הסוס אל השוקת, אך לשווא תציע לו מים חיים בשוקת, אם הוא חפץ ללחך את החול שלמרגלותיה".

והנה תשובתו של החבר שמעבר לים ולהרים:

ידידי משכבר הימים, ידוע לך שתקופת ההשכלה נקראת באנגלית
Age of Enlightenment. Enlightment קשור לאור.
כבר אפלטון במשל המערה קשר את האור עם הידע התבוני.

והנה תשובתי לו:

"נקראת-מה-נקראת. אני מציע לך לחשוב על הקשר הישר והישיר בין ה-Age of Enlightenment ובין החיסול המזורז והנמרץ של מיני החיים והצמחים על פני כדור הארץ (הנאורות, המדע, התיעוש והטכנולוגיה ירום הודם) כולל הסכנה המוחשית לעצם האפשרות לחיות לאורך זמן בביתנו-כדורנו הנהרס בידי הנאורים. אם זה אור בעיניך, אני מעדיף חושך. ובגדול. לכן גם לא מפתיע אותי, שאמונה בקדושת החיים, שזו מהותה של היהדות (כפי שהבחין אפילו הנאור אלברט איינשטיין) נראית בעיניך כחושך. אתה מזכיר לי קצת את היהודים הגרמנים "בני דת משה" (היה יהודי חשוך בביתך וגרמני נאור בצאתך), שנרדמו כשלחיים מונחת בשלווה על דפי "ביקורת התבונה הטהורה" של ע. קאנט, או "הקפיטל" של ק. מארקס , והתעוררו למשק גלגלי הרכבות שלקחו אותם לדכאו.

מופע הצלליות במשל המערה: עולמם הרוחני של הצופים
נאורות מה נאורות: האור המתעתע במשל המערה של אפלטון

ואגב, במשל המערה של אפלטון האור מוטל על הדמויות המהלכות מאחורי ומעל בני האדם, וגורם להעלאת מצגי השווא המומחזים לפניהם על קיר המערה. כדי להבין מה קורה באמת, צריך סוקרטס להיפרד ממצגי השווא של האור המתעתע, לצאת מהמערה ולחזות בעולם האמיתי, שהוא זה שמפחיד כל כך את המוארים והנאורים המדומים עם המוח סתום האידיאולוגיות השקרניות, הנאורות כביכול, שמוליכות את המאמינים בהן לאבדון פעם אחרי פעם (רוצה רשימה?).אלה שבבולדוזר לא תוציא אותם מהמערה החשוכה, שבה הם יושבים, שורות שורות, מקובעים על מחזה התעתועים האידיאולוגי.

ומכיוון שידידי הוותיק נמנה על החלק השמאלי של הנאורים, לא התאפקתי והוספתי דקירה קטנה:

"אני מבקש להזכיר לך, שמבחינת הזלזול בחיים והרס הבית, אין הבדל בין הימין לשמאל. "הריאקציה" הקפיטליסטית והסוציאליזם "המתקדם"(חה-חה). מתחרים ראש בראש על אליפות הזיהום. די לזכור את אסון צ'רנוביל, לצפות בענני הערפיח הכבדים המכסים את שמי בייג'ין, ולא לשכוח מה קרה לנחלים ולנהרות של מזרח אירופה תחת שלטון הסוציאליזם (חה-חה, ואני מתנצל: קשה לי להמנע מצחוק כשאני נתקל בסיומת "איזם" או "לוגיה ", המאפיינות את השיח של המטומטמים המחשיבים עצמם כנאורים, בשעה שבפועל הם גרועים ממתאבדים שיעים.). ככה זה, כשאידיאולוגיות מטומטמות סותמות את המוח כמו פקק מבטון יצוק. ואתה מספר לי שהיהדות חשוכה בעיניךבעוד שאתה רואה את האור?גם כלב נחייה לא יעזור לך,שרגא, מרוב עוורון. הצחקתני, אחי."

From → אמונות

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: