דילוג לתוכן

טיפ/ איך בודקים טריות של ביצים ומבטיחים קילוף קל

דצמבר 9, 2019

בתחילת המילניום התגוררתי בשכונת שפירא בתל אביב, ברחוב "בעל העקידה" (על שמו של מחבר הספר הנושא את השם הזה, ר' יצחק עראמה, מחשובי הפילוסופים של יהדות ספרד). ברחוב הניצב הסמוך לביתי, רחוב רלב"ג (ר' לוי בן גרשום, גם הוא מאותו ז'אנר) היתה המכולת של בתיה. גברת שידעה כל מה שקורה בשכונה. בוקר אחד הגעתי לשם לקנות חלה לשבת, ותוך כדי המתנה, צפיתי במחזה מוזר. גבר אחד מזדקן, רוסי על פי לבושו (כובע מצחיה שחור, דומה לכובע קצינים של פעם), ניצב ליד תבניות הביצים הגדולות (30 ביצים האחת), שולה מהתבנית בכל פעם ביצה אחרת, מנענע אותה בעוז ליד אוזנו, ומחזיר לתבנית – או מניח בתבנית קטנה שלצידה. כשהגיע תורי, שאלתי את בתיה לפשר המחזה, והיא הואילה להסביר לי:

ככה הוא בודק אם הביצים טריות.

ואמנם, כשחזרתי הביתה בדקתי ומצאתי את ההיגיון שבתופעה. תוכן הביצה, כידוע, עטוף בקרום דקיק, הדבוק מצידו לקליפת הביצה. והנה, כשהביצה מתיישנת, נפרד הקרום מקליפת הביצה, וכאשר מנענעים את הביצה ליד האוזן ניתן לשמוע קול שקשוק קל, המעיד על כך שהביצה מתנועעת בחופשיות בתוך קליפתה וטריותה מוטלת בספק. נסו והיווכחו.

ואם אנחנו כבר בזה, הנה טיפ/משנה מנסיוני במטבחי מסעדות, לעקרות בית מתחילות ולרווקים מזדקנים: ביצים מבשלים עם כפית או כף מלח ופלח לימון, ואחרי הרתיחה מעבירים למי קרח וטובלים לכמה דקות. הפטנט הזה מאפשר קילוף קל. במי המלח והלימון הלוהטים טוב להשתמש להמסת שומן בכלים שבכיור.

אגב, בשביל לסגור את המעגל, באותה תקופה עבדתי במסעדת פועלים שנשאה את השם המפתה "בלבולי ביצים", ליד גשר הסינרמה, בעבר המזרחי של נחל האיילון. המסעדה זכתה לשמה בגינה של מין שקשוקה בנוסח תימן, שכבר נעלמה מהתפריט כשהגעתי לעבוד בה.

From → טיפ, מטבח

One Comment
  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

    אפשר גם חומץ במקום לימון. מוסיף טעם לביצה וגם הוא מונע הצטברות אבנית.

    Liked by 1 person

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: