דילוג לתוכן

הפרקליטות שרוצה כוח שלא מגיע לה, נגד נתניהו שאיבד חסינות בקלפיות ובכנסת ויורד לחפש אותה ברחוב

נובמבר 26, 2019

אחרי כשלון ההפגנה של הפייק-שמאל להדחת נתניהו, התראיינה יוזמת ההפגנה, הח"כית סתו שפיר (המחנה הדמוקרטי) בגלצ ונשאלה מה דעתה על האשמות נתניהו כלפי הפרקליטות, הזוכות לתמיכה רבה בציבור. "הפרקליטות לא חפה מטעויות". השיבה שפיר. עוד באותו לילה שמעתי בדיוק את אותן המילים ובאותו הסדר מפי עורכת דין דבורה חן, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה, ועכשיו מרואיינת נחשקת ברדיו ובטלוויזיה כשצריך מליצי יושר לפרקליטות. למחרת שמעתי את המשפט הזה מפי ח"כ אחד מכחולבן.

דף המסרים של פרקליט המדינה שי ניצן?

בכן, מה?

טעות?

קבלו את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מאז 2012, דינה זילבר. מי שהועסקה 16 שנים לפני המינוי הזה בפרקליטות המדינה כמייצגת הפרקליטות בבג"צים. זילבר כתבה ספר ושמו "הבירוקרטיה כפוליטיקה".

הנה כמה ציטוטים מהספר:

"טענתי היא כי במדינה המנהלית חשיבותו של המנהל הציבורי ראשונה במעלה.

לפיכך חשוב שהדרג הפקידותי יכיר בכוחו לעצב מדיניות בנושאים קרדינליים.

המגמה החשובה היא העתקת מרכז הכוח השלטוני ויכולת ההכרעה המעשית בשאלות של מדיניות, מהדרג הפוליטי הנבחר לדרג הפקידותי הממונה."

לא פחות. זילבר מצדדת בניהול המדינה בפועל "יכולת ההכרעה המעשית" על ידי הדרג הפקידותי הממונה (במקרה שלה, פרקליטי המנהל הציבורי)

משנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר: "במסווה של נייטרליות"(צילום מהוויקיפדיה)

כל זה, לא על השולחן ובגלוי, שהרי התפיסה הזאת, הנראית כלקוחה מהסידרה הבריטית הקומית "יס מיניסטר",* עומדת בניגוד גמור לתפיסת הדמוקרטיה הראויה והמקובלת, על פי החוק והנוהג. זילבר ערה לכך:

"הליכים אלו מתרחשים במסווה של ניטרליות ושל מומחיות אובייקטיבית, תוך עקיפת ההליך הדמוקרטי וסיכונו מבלי ליתן דין וחשבון לציבור הרחב שגורלו נקבע בדרג הפקידותי".

זילבר לא נבהלת מ"עקיפת ההליך הדמוקרטי וסיכונו". ככה זה, וככה זה צריך להיות.

*****

חושבים שזה תיאורטי, קשקושים ספרותיים? המשנה ליועץ זילבר מנסה לעשות כסף מרב- מכר שיופץ היטב בפקולטות למשפטים?

בבחירות של 1996 התחולל מהפך. הליכוד החליף את המערך, וראש הממשלה החדש, בנימין נתניהו, ניסה למנות את רפאל איתן ("רפול"), רמטכ"ל לשעבר כשר לבטחון פנים בממשלתו. מיד נפתחה חקירה והוגש כתב אישום נגד רפול. השופטים זרקו את התביעה לפח, אבל רפול גולגל מהפיקוד הפוליטי על המשטרה למשרד החקלאות.

את יעקב נאמן מינה נתניהו כשר המשפטים באותה ממשלה. חודשיים אחרי המנוי נפתחה נגדו חקירה. גם במקרה הזה גילגלה בית המשפט את הפרקליטות מכל המדרגות. נאמן זוכה במאי 1997, אך כבר לא חזר למשרד המשפטים, אלא מונה כשר אוצר.

התופעה חזרה על עצמה ב-2001, כשאריאל שרון הקים את ממשלתו וביקש למנות את הח"כ ראובן ריבלין ("רובי"), היום נשיא, כשר המשפטים. כמו במקרה של נאמן, זה לא בא טוב לפקידות המשפטית. "הכת הסודית"( ביטוי שבו משתמשת זילבר עצמה בספרה) הגישה כתב אישום. שוב גולגלו הפרקליטות והתביעה מכל המדרגות על ידי בית המשפט. אך ריבלין גולגל ממשרד המשפטים למשרד התקשורת.

אביגדור קהלני, לשעבר אלוף מעוטר בצה"ל (המופת והגבורה) ושר לבטחון פנים (הממונה על המשטרה) בשנים 1996-1999 בממשלת נתניהו הראשונה, חטף כתב אישום בפתח המילניום החדש. קהלני זוכה (פעמיים!) בבית משפט השלום, אחרי שפרקליטת המדינה דאז, עדנה ארבל (לימים שופטת עליונה) עירערה על הזיכוי הראשון.

ראש ממשלה נתניהו:לא חראם?
ראש ממשלה נתניהו: לא חראם?

חיים רמון, עוד שר משפטים בהתהוות, זכה להתנפלות רבתי אחרי שנישק קצינה שהציעה לו את כסאה, הודיעה לו: "אני לא יכולה לעמוד בפניך!" הציעה לו להתלוות אליה בטיול אחרי השחרור במרכז אמריקה, חיבקה אותו בעוז לרגל צילום משותף שיזמה בעצמה, מסרה לו את מספר הטלפון שלה ( אחרי הנשיקה). הדברים ידועים. הפעם, לאור הניסיון במקרים קודמים, היתה כנראה הקפדה רבה על הרכב השופטים, ואכן, להבדיל מהמקרים הקודמים – הושגה הרשעה נגד המועמד הלעומתי התורן (מי שרוצה לראות איך שופטים בישראל עושים מהחוק צחוק, שייקרא את פסק הדין הזה)

בפעם השלישית הצליחו פרקליטי השירות הציבורי לסכל שר משפטים לעומתי.

שוב הועברה "יכולת ההכרעה המעשית בשאלות של מדיניות, מהדרג הפוליטי הנבחר לדרג הפקידותי הממונה" על פי הניסוח של זילבר.

היא רק מתארת בספרה את המציאות ואת התיאוריה המתרצת אותה, מה שהבחינה בו בשנותיה הארוכות בפרקליטות המדינה.

אז מה נגיד? "הפרקליטות לא חפה מטעויות", כפי שאמרו הח"כית סתו שפיר, הפרקליטה דבורה חן והח"כ מכחולבן, לפי דף המסרים של פרקליט המדינה הנוכחי?

או, שמה ששפיר ודומיה מכנים "טעויות", אינן אלא המדיניות של הפרקליטות והדרכים למימושה?

לכן, אין לזלזל בטיעון של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואוהדיו מול הפרקליטות וחקירות המשטרה. אני בטח לא עושה זאת. בטוח שיש להוציא מהראש של אדוני הפרקליטות את הרעיונות המסוכנים של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר.

******

אבל, וזה אבל גדול מאוד, התוצאות במשפטים שבהם ניסו פקידי הפרקליטות לעוות את החוק ולסכל החלטה ומדיניות ממשלתיים לגיטימיים, כדי לשמר את כוחם והשפעתם, הם בכל זאת 4:1 לטובת שלטון החוק, האמת והצדק.

לכאורה תבוסה לשלטון הכת הסודית, וניצחון לדמוקרטיה. טוב, לא תבוסה גמורה, ואולי אפילו ניצחון, כי בכל הפעמים שהוגשה התביעה, הצליחה הפרקליטות לסכל מנוי ממשלתי. די היה להם בתביעה.

"יכולת ההכרעה…(הועברה) מהדרג הפוליטי הנבחר לדרג הפקידותי הממונה"

ועם זאת, נראה שאפשר לסמוך על בית המשפט.

ובגלל חוק יסוד:הממשלה, המחריג את ראש הממשלה, הרשאי לכהן עד לפסק דין (מרשיע) חלוט, כבר לא די בהגשת התביעה כשלעצמה כדי לסלק ראש ממשלה נבחר מתפקידו.

*****

ופה הבעייה הגדולה עם בנימין נתניהו וצעדיו האחרונים, מאז הגשת כתב האישום על ידי היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט ביום חמישי האחרון.

עוד לפני נאומו של נתניהו ביום חמישי שעבר, פרסמתי בפייסבוק את הפוסט הבא:

"כתב אישום אינו פסק דין.

לפי החוק הישראלי נתניהו חף מפשע ורשאי לכהן.

אם יעז לצאת נגד שלטון החוק, הוא יימצא חותר תחת עצמו"

ומה עשה נתניהו בנאומו?

מה הוא בעצם עושה הערב, בהפגנה האומללה והמטופשת ברחבת המוזיאון בתל-אביב, בכיכובו המזהיר של הח"כ מיקי זוהר?

הוא חותר תחת שלטון החוק.

ותחת עצמו.

*****

במשך שנים, מאז החלו החקירות נגדו, שמענו מפי בנימין נתניהו ואוהדיו, מאות פעמים בנוסחים שונים, את צרוף המילים "לא היה כלום, אין כלום ולא יהיה כלום". נתניהו טען לרדיפה. טען ש"אין שחר" לחשדות נגדו, טען שבבחינה רצינית "לא יישאר מהם דבר", שהכל "יקרוס כמגדל קלפים", שאין ולא תהיה לו שום בעיה "להוכיח את חפותו" בבית המשפט, ולכן הוא כלל "לא עוסק" בענייני חסינותו כח"כ.

אך הבעייה היתה, שהתנהגותו הפוליטית עמדה ועומדת בניגוד גמור להצהרות האלה. בהתנהגותו מעיד נתניהו על עצמו שהוא חושש מאוד ממשפטו ומנסה בכל דרך להמנע ממנו.

זוכרים? נתניהו הקדים את הבחירות לכנסת, שהיו אמורות להתקיים בחודש הזה, נובמבר 2019, בניסיון למנוע את פרסום כתב החשדות נגדו.

זה לא הועיל. הבחירות הוקדמו לאפריל 2019, אך היועץ מנדלבליט פרסם את כתב החשדות כבר בפברואר 2019. נתניהו שב והודיע, עם הפרסום, שהוא "לא עוסק" בהשגת חסינות כדי להמנע ממשפטו הצפוי (אם יוגש כתב אישום). רבים האמינו לו, כנראה. המפלגות שהודיעו על תמיכה בנתניהו זכו באפריל ברוב קטן (כולל "כולנו" של משה כחלון ו"ישראל ביתנו" של אביגדור ליברמן).

ואז התברר שבניגוד להבטחתו לפני הבחירות, נתניהו מנסה להרכיב קואליציית חסינות.

אך ליברמן טרף את הקלפים. התוצאה היתה בחירות נוספות, מועד ב' בספטמבר. בקלפיות ספג נתניהו הפסד של מאות אלפי מצביעים ו-9 מנדטים. קואליציית החסינות בעלת הרוב הפרלמנטרי (שהכזיב) מאפריל, נמוגה בקלפיות. הבוחרים נגד חסינות.

אז מה רוצה נתניהו להשיג עכשיו, כשאיבד את הרוב בעם ובכנסת?

קואליציית חסינות מהרחוב? המורכבת מהתקהלויות של אנשים ברחבות ובכיכרות? מזעקות תומכיו ברחבת המוזיאון ומשלטים נועזים? מה ייצא לו מכל זה?

נתניהו, כמו פוליטיקאים רבים שהגיעו לרמות הגבוהות של ההנהגה הלאומית, דואג ל"מקומו בהיסטוריה"

זה טבעי ומובן. אין לגנות אותו על כך. הוא לא רוצה להיזכר כראש ממשלה שאיבד את מעמדו ומשרתו בגלל שהועמד לדין על עבירות של שוחד ומירמה.

אך, הייתכן שאינו מבין, איש נבון ופיקח שכמותו, שבדרך שבה הוא הולך, הוא עלול להימצא במצב שבו הוא גם יאכל את הדגים הבאושים, גם יספוג מכות, גם יגורש מהעיר וגם יבייש את בחרותו ובגרותו לעת זקנה?

גם ייאלץ לעמוד למשפטו, גם ייאבד את משרתו, וגם ייכנס להיסטוריה כסכסכן ומסית חסר-אחריות?

לא בטוח שבסדר הזה.

לא חראם?

*****

אני עדיין בעמדתי ובתקוותי מאז, אם לא מאוחר מדי:

שנתיים ראשונות לנתניהו בראשות הממשלה, תוך משפט שמתנהל בניחותא, לקראת כהונתו של גנץ בחצי השני של הקדנציה. ושכבוד הנשיא ישקול מחילה לנתניהו עם פרישתו, ונגמור עם הפרשה האומללה הזאת, שרק טיפוסים שטופי שנאה לצד זה או אחר, או למדינת היהודים, או סתם בעלי אינטרס, שמחים להשתכשך בה.


 • יש קטעים שהטקסטים בספר נשמעים כתדריך החניכה של המנכ"ל סיר המפרי ליועץ והדובר החדש פולדס, שם ביס מיניסטר. כדאי להיכנס ללינק הרצ"ב.
7 תגובות
 1. אילן permalink

  כול ההפגנות האחרונות שהתקשורת שלנו מייחסת לביבי מאורגנות ע״י קבוצות בימין הישראלי, בעיקר פורום קפה שפירא, שזועמות בצדק על הרשות השופטת שלנו.
  אני אולי נאיבי אבל מקווה שהשיח שלהם יצליח להוריד את הכוח של האיליטות שלנו.
  אמנם ביבי נהנה אבל המסר העיקרי והחשוב שאם אנחנו לא נלחם על הדמוקרטיה שלנו בסוף לא ישאר לנו דבר. כמו שכתבת עד היום הכוחות הללו הורידו שרים. מפכל״ים ועוד ועכשיו מנסים להוריד ראש ממשלה.
  כול נסיגה במאבק תביא להפסד בקרב.
  חבל שביבי לא יותר נחוש במלחמה הזאת. עד עכשיו אני לא בטוח אם הוא זלזל בהם או פחד מהם כי היו לו כלים להלחם נגדם.

  אהבתי

 2. אתה טועה ומטעה. ביבי שיגר בתפוצת נאט"ו בריבוע סרטון בכיכובו ובקולו שבו קרא להגיע להפגנה. לאיש מהמפגינים לא היה ספק שההפגנה היא ביוזמתו ומטעמו. ח"כ מיקי זוהר שניסה באיוולתו לטעון כמוך, נתפס בשקר ויצא בטטה.

  אהבתי

 3. אנונימי permalink

  הבעייה של נתניהו היא שאחרי שהצהיר כ״כ הרבה פעמים שלא היה כלום והוא נרדף פוליטית ע״י אליטה מושחתת (הוא עצמו איש העם, זה רק במקרה שהוא מליונר שראש ממשלה כבר עשורים) קשה לו להגיע לעסקת טיעון שתמנע ממנו זמן בכלא במקרה שיורשע. הדבר יהווה הודאה באשמה אבל, יותר מכך, יראה ככניעה לאילו שנגדם הוא נלחם.

  נתניהו דוגמא טובה לאמרה שהכוח משחית. הוא היה ראש ממשלה טוב, ואפילו טוב מאוד, שנים רבות. אבל נראה שהוא הגיע למסקנה, אחרי עשרות שנים בשלטון, ש״המדינה היא אני״ ולכן, ראשית, כל מי שלא מסכים איתו הוא אויב של ישראל, ושנית (ויותר גרוע) המדינה קיימת למעשה רק בזכותו, מושיעה הגדול, ולכן מותר לו הכל – מה זה קצת שמפניה, סיגרים, או סידורים למקורבים כתמורה לכל מה שהוא עשה עבורינו?

  אהבתי

  • אילן permalink

   תיבדקו את מה שאני טוען. ביבי נהנה אבל לא מארגן את ההפגנות. ההפגנות לא בגלל הפגיעה בביבי אלא הזילזול בדמוקרטיה.
   הוא עשה למדינה משהו רע ? לא אוהב אותו אל תבחר בו.
   ביבי ילך עוד שנה או שנתיים אבל אנחנו נשאר עם אותם בעיה. פרקליטות דורסנית.
   אם אתה רוצה שהקול שלך יהיה שווה משהו אז תתמוך באזרחים שאיכפת להם וחשוב להם.
   אנחנו המוחים לא מקבלים מליוני דולרים מעמותות מחו״ל שממומנות ע״י כספי הביון האמריקני גרמני ועוד.
   הבן אדם עובד קשה מאוד ובשביל כולם ומקדם את המדינה בצורה מדהימה ולא איכפת לי שהוא קמצן או אישתו גועלית.
   תהייה עינייני ותתמקד בעיקר ולא בטפל.
   אי אפשר להוריד ראש ממשלה בהאשמות כול כך הזויות. זה שימוש אסור בכוח שיש למערכת המשפט.
   אם אתה חושב שאפשר להוריד ככה את נבחר הציבור מס׳ 1 אז שיהיה לך לבריאות.

   אהבתי

   • אילן permalink

    אני מציע לכולם שאיכפת להם לבקש להצטרף בפייסבוק לפורום קפה שפירא. אז תתודע למגוון הדעות הגדול שיש בציבור השמרן ימני בארץ. כי בתקשורת מתייחסים אלינו בצורה מאוד מבזה. אז תראו כמה אנשים משקעים מזמנם החופשי בשביל הרעיון שאנחנו הציבור צריך להלחם על הדמוקרטיה הנכה שלנו ותפסיק להיות כול כך ציני. מזל שיש את הרשתות החברתיות. המאבק דרכם יחזק את הזרם המרכזי בעם ישראלי שהוא ימני ותומך ברור במדינה יהודית דמוקרטית.
    לא הכול זה ביבי. יש דברים מעל.

    אהבתי

 4. אנינימי permalink

  לא אמרנו שנתניהו מארגן את ההפגנות, אמרנו שהוא תומך בהן. ולגבי השחיתות, ה"שררה" טובה בלהיות מושחתת מאותה סיבה שגמדים טובים בלהיות נמוכים: זה טבעה.

  אהבתי

  • אילן permalink

   פתאום נתניהו באמת לא אירגן את ההפגנות. בטח שהוא אירגן וישב על הטלפונים. זאת הפגנה של הציבור שמאמין בו וחושב שנעשה לו עוול וביבי רוצה שהרבה יגיעו וזה לגיטימי.
   אפשר בבקשה דוגמא מהי שחיתות.
   איזה התנהגות היית מצפה מראש הממשלה שלך ומה היה בעבר. איך בן גוריון דרש וקיבל דברים.
   האם בעבר ראשי ממשלה לא קבעו את כותרות העיתונים. האם אתה רוצה יחס להפגנה עם ציבור שלם ולקרוא לזה הסתה ומצד שני להסתכל על הפגנה של הצד השני בהערצה ולקרוא לזה סלע הדמוקרטיה.

   Liked by 1 person

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: