דילוג לתוכן

שאלת תם: אם יש איום איראני, איך זה שביבי והליכוד וגנץ וכחולבן ממשיכים להתבחבש?

אוקטובר 28, 2019

להתבחבש, לפי מילון הרשת, זה "להתעסק בעניין מעבר לנדרש, להסתבך". הגעתי לפועל החביב הזה בעקבות ראש הממשלה, בנימין נתניהו. שממש לא מזמן, ביום השבעת הכנסת ה-22 שלנו, עד 120, אמר את הדברים הבאים:

"בין ינואר 1930 לנובמבר 1933 התחלפו בצרפת 10 ממשלות. הן המשיכו להתבחבש, כשהיטלר, שעלה לשלטון בינואר 1933, הוסיף להתחמש. זה לא שינה, הן המשיכו בזה. בינתיים הוא התחמש והתחמש. אני לא עושה הקבלה בכל דבר ודבר, אבל במצב היסודי אני כן עושה הקבלה, משום שסביבנו היום אנחנו עומדים בפני אתגר ביטחוני ענק, שגדל והולך משבוע לשבוע ומתעצם בחודש-חודשיים האחרונים, ובמיוחד בשבועות האחרונים."

מילים כדורבנות, שהקדימו כמה שבועות של התבחבשות נתניהואית, מרגע שהוטל עליו, ראשון, להקים ממשלה, ועד שהחזיר את המנדט.

ואילו עכשיו, כך נראה, מתחילים באותה שיטה כמה שבועות של התבחבשות גנצית, הלוואי שאתבדה.

מאז דיבר נתניהו בתחילת אוקטובר על "אתגר בטחוני ענק", הוסיף הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, את אזהרתו שלו:

"בגזרה הצפונית והדרומית המצב מתוח ושברירי ועלול להידרדר לעימות, חרף העובדה שאויבינו אינם מעוניינים במלחמה, ישראל מתמודדת כיום עם מספר רב של זירות ואויבים בו זמנית".

ראש ממשלה נתניהו ורמטכ"ל כוכבי: איראן וההתבחבשות

ומי שפירשן את כוכבי, היה האלוף במיל. עמוס ידלין, מי שהיה ראש אגף מודיעין בצה"ל:

"האיראנים אומרים שבפעמים הבאות אותו מב"מ (מלחמה בין המלחמות, לא עימות כולל) שהצלחנו לשמור אותו מתחת לסף ההסלמה ומתחת לסף המלחמה, יכול להיות שיביא לתגובה ישירה. זה מה שאני שמעתי מדברי הרמטכ"ל". 

כלומר, שלמרות שהן ישראל והן איראן אינן רוצות כרגע במלחמה כוללת, בדיוק לשם עלול המצב להדרדר, כפי שכבר קרה (מלחמת ששת הימים? צוק איתן?).

ונתניהו גם אישר למועמד של כחולבן, בני גנץ, פגישה בארבע עיניים עם הרמטכ"ל כוכבי, כדי שיהיה מודע למצב הבעייתי ויקח אותו בחשבון שיקוליו.

******

ואף על פי כן נראה שמצבנו הבטחוני הבעייתי (שיש לו גם היבטים כלכליים חשובים) מצוי במישור אחד –

ולגמרי במנותק ממנו, כמו בעולם אחר לגמרי, מתמשכת והולכת ההתבחבשות הפוליטית סביב הקמת ממשלה בישראל.

מועמד גנץ: עכשיו תורו להתבחבש?

ויש הצופים ששום דבר לא יצא מכל זה, ובעצם פנינו לבחירות מועד ג', שיש הטוענים כי הן-הן משאת נפשו האמיתית של ראש הממשלה, למרות דיבוריו על הצורך החיוני בממשלת אחדות לאומית. וטוענים שגם בכחולבן יש מי שסבורים שבחירות נוספות ייטיבו עם מפלגתם.

וכן תמצאו פרשנים חשובים, שרואים בעוד מערכת בחירות חיוב רב.

******

כדי לאפשר את ההתבחבשות המתמשכת לה בכיף בסביב הקמת הממשלה, נאחזים שני הצדדים בעקרונות נעלים, בהבטחות לבוחרים, בבריתות היסטוריות – והמון שקרים, טיעונים כוזבים, שטיקים וטריקים.

במו אוזני שמעתי בשבוע האחרון שני פרשנים, מצד החתן, שהפך בינתיים לכלה (נתניהו) מסבירים שאין מצב שביבי שלהם יתכחש לבריתו ההיסטורית האמיצה והבלתי מופרעת בשום תנאי עם המפלגות החרדיות ויסכים לפרק את גוש הימין החסינותי שלו.

אחד מהם אפילו טען שאותה ברית מתקיימת כסידרה "בעשור האחרון". כאילו כל מאזיניו מטומטמים גמורים, ואינם יודעים שבמשך שנתיים ויותר במרוצת אותו עשור אחרון, בין מרץ 2013 למאי 2015 התקיימה לה הממשלה ה-33, בראשות נתניהו והליכוד, בלי מגבעת חרדית אחת ויחידה סביב שולחן הממשלה!

זאת ברית היסטורית אמיצה? כשבגלל "ברית האחים" בין נפתלי בנט ויאיר לפיד, שנואי נפשו, השליך נתניהו בלי הנד עפעף את ש"ס ויהדות התורה לפח האשפה של האופוזיציה, כדי שיוכל להקים ממשלה.

וזה אפילו בלי שהיה עליו "אתגר בטחוני ענק" בדמות איראן של ההיאטוללות?

ואילו ב"הארץ" קראתי במרוצת השבוע שחלף מאמר של פרשן שמנגד, משפטן, אלק, מסביר ל"אנשים החושבים" (חה-חה) שאין מצב שיכהן בישראל ראש ממשלה שיש נגדו כתב אישום.

ברור, שאותו משפטן דמיקולו, לא הזכיר בין מאות המילים של מאמרו השקרי והמטופש, אפילו ברמז, שלפי החוק יש הבדל בין ראש ממשלה וסתם שר. והחוק – כן החוק – מאפשר לראש ממשלה לכהן בתפקיד כל עוד לא נפסק דינו בארכעת הערעור הרמה ביותר.

וכך גם שמעתי אתמול אחד מבכירי כחולבן מטרטר את המנטרה של "הנורמות". יענו, אין להם שום דבר אישי נגד ביבי, אבל ההבטחות לבוחרים ו"הנורמות" לא מאפשרות להם לכהן בממשלתו של מי שיש נגדו כתב אישום, ויהיה מי שיהיה.

אה, כן? ומה עם הנורמה שאין רבות צודקות ממנה וקדושות ממנה, כשמדובר בזכויות האדם והאזרח, שכל אדם, כולל אפילו ראש ממשלה הוא חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו? או הנורמה של כיבוד החוק במדינת החוק שלנו (אותו חוק, שלפיו, כאמור, אין מניעה שנתניהו יכהן בשנתיים הראשונות, גם בשעה שמשפטו נמשך, נניח בקצב ובתכיפות שלא יפריעו לו במילוי תפקידו).

אז אלה עם השקרים והטיעונים הכוזבים שלהם בדבר "הגוש ההיסטורי הקדוש" עם החרדים ואלה עם השטויות המקבילות בעניין "הנורמות המקודשות" שלא מאפשרות להם לקבל את נתניהו כראש ממשלתם.

– והכל, הכל יותר חשוב ומשמעותי מהאיום האיראני "הענק", וככה אפשר להמשיך להתבחבחש, בעוד הרמטכ"ל מזהיר, וראש הממשלה מזהיר, וגם גנץ, שהרי היה רמטכ"ל בעצמו , מודע למתרחש.

ורק הקמת ממשלה בישראל לא קשורה לכל זה.

*****

ועכשיו, אני לא בעד פאניקה. ולעניות דעתי, האיראנים די בצרות כרגע, עם מצבו של הפרוקסי שלהם בלבנון, החיזבאללה, המזוהה עם המשטר המושחת בביירות, שהעם מתקומם נגדו. ולא רחוק מזה המצב בעיראק שכנתם. כך שאולי ההיגיון אומר שלא ינסו כרגע את מזלם מול ישראל, למרות ההתבחבשות הפוליטית המביכה פה.

רק מה, שאני לא מאלה החושבים שהמשטר באיראן הוא "רציונלי", כמו שסבורים המון טמבלים מקומיים, והרי כבר ראינו כיצד קורות מלחמות במזרח התיכון בלי הרבה קשר להגיון.

וכשגם ככה, האמון של הציבור שלנו במערכת הפוליטית דועך והולך לנוכח מפגני האימים האחרונים של הבחירות והמו"מים המבוחבשים, מה , אתם חושבים, יקרה לאמון בכם, ובמערכת הפוליטית שאתם מנהלים, אלק, אדון ב. נתניהו ואדון ב. גנץ, אם, חס ושלום, יתחילו לעוף פה טילים בעוד אתם שולחים למו"מים הטיפשיים שלכם, שבוע אחרי שבוע אחרי חודש, את השר החשוב יריב לוין ואת העסקן הבכיר חיליק טרופר?

2 תגובות
  1. אנונימי permalink

    או שהרמטכ"ל שם את הדרגות הפוך וחבש את הכומתה כמו כובע טבחים, או שמשהו לא בסדר בתמונה …

    Liked by 1 person

  2. צילמתי מתוך סרטון הווידיאו של הכתרתו ביוטיוב.

    אהבתי

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: