דילוג לתוכן

פרומו לשמחתורה

אוקטובר 20, 2019

אחת השאלות המעניינות והשנויות במחלוקות קשות, אפרופו שמחת תורה, היא זו: מי האחראים? מי העניק לנו את המתנה הזאת, התורה.

השאלה כמעט שאינה קיימת כשמדובר בשני מימסדים קנאים, פקוקי מוח מהבחינה האידיאולוגית, סוג של אורתודוקסים, שאינם מניחים לזוטות, כמו עובדות או היגיון להפריע את מנוחתם, או להנחותם אל תשובה מניחה את הדעת, שיש בה ממש.

אחד משני המימסדים האלה הוא המימסד הרבני, היהודי-אורתודוקסי. ברשת יש אתרים לא מעטים של שו"ת, שזה ראשי תיבות של שאלות ותשובות בענייני תורה ויהדות, בהתכתבות עם מי שיודע ומוסמך להשיב, בדרך כלל בעל תואר רב. אז הנה תשובה שמצאתי באתר "כיפה" לקושיה שנשאלה. וכך משיב הרב הידען של האתר לשאלה "מי כתב את התנ"ך":

"התורה שבכתב (כלומר החומש) ניתנה על ידי הקב"ה לעם ישראל במתן תורה ובהמשך הנדודים במדבר.

את ספרי הנביאים כתבו ואספו הנביאים מתוך הנבואות שניתנו להם באופן אישי לכל אחד ע"י הקב"ה. הנבואות שיש להם משמעות לדורות ולא רק לבני דורם – נכתבו."

יש רבנים המפרטים יותר וטוענים כי הנביא והמנהיג משה כתב את התורה – כפי שנמסרה לו על ידי האל.

ברור שאין בתורה או בתנ"ך עצמו שום אמירה או אף רמז שיכולים לבסס את הקביעה הזאת של המימסד האורתודוקסי של היהדות. זו כנראה קביעה שהופצה במסגרת המלחמה התעמולתית נגד שתי הדתות המונותאיסטיות שהצטמחו מהיהדות. המימסדים הרבניים חששו מהאופי המיסיונרי הבוטה של הנצרות, ומשיטת ההמרה בכוח הזרוע של האיסלם ("דין מוחמד בחרב"), שהגיעו לזירת המאבק הבינדתי ולהן ספרי קודש מתוצרת בית. קביעת האלוהים כמחבר התנ"ךׁ (עם משה כסופר-צללים) נועדה לחזק את אחינו היהודים באמונתם, כולל נאמנות למימסד הרבני.

מול התיאוריה הזאת, של המימסד האורותודוקסי היהודי, רווחת בימינו תיאוריה מרחיקת לכת לא פחות, וחסרת ביסוס לא פחות, מתוצרת המימסד האורתודוקסי של הכת האתאיסטית.

כמ שהרבנים של האורתודוקסה היהודית לוקחים את קידוש התורה עד הקצה – ייחוסה לאל בכבודו ובעצמו, כמעט ללא מגע יד אדם, ככה הרבנים של האורתודוקסה האתאיסטית מושכים לקיצוניות השניה:

מדובר במעשה טלאים של סיפורי צוונציג, בובע-מיישעס, חלקם מעשי פליגיאט ׁׁׁ(העתקה וזיוף) מכתבים או אגדות של עמים ותרבויות אחרות.. קשקושים הזויים ׁ(שהרי לא היה, אין ולא יהיה אלוהים), שנכתבו בתקופות מאוחרות ולפעמים גם בארצות רחוקות, על ידי אינטרסנטים מובהקים, למטרות תעמולתיות נלוזות.

לדוגמא התיאוריה המפוצלחת של הארכיאולוג (חה-חה, ותיכף תבינו למה) פרופ ישראל פינקלשטיין וחברו לכתיבה ניל אשר סילברמן, (בעקבות אחרים וכהקדמה לאפיגונים שצצו להם בינתיים), שספר מסויים שנמצא בימי המלך יאשיהו, ככתוב, אינו אלא ספר "דברים" הנועל את החומש, ושהוא לא נמצא, ככתוב בספר מלכים, אלא נכתב. לטענתם, גם סיפורי גבורתו של המלך דוד וגדולת הממלכה המאוחדת, גם הם נכתבו אז על ידי סופרי יאשהו. וזה בתור ספין תעמלותי במסגרת המלחמה נגד הפולשיים ממצרים.

אז מה הבעייה ולמה החה-חה? כי טענת המחקר הבסיסית, היסוד המדעיסטי של התיאוריה הפינקלשטיינית הוא זה:

שאך ורק מה שאפשר למצוא לו ביסוס ארכיאולוגי, או לפחות איזכור בכתבי עמים אחרים – תקף. והיתר, כאמור, בלה-בלה די פרימיטיבי. ולכן, כיוון שהארכיאולוגים טרם מצאו את החרס שיוכיח להם סופית את קיומו של האל – הם נשארים בעמדתם, שאין.

שזה יופי, רק שהארכיאולוגים גם לא מצאו אפילו חרס אחד, אבוי, ואף לא אישור בכתבי הפרעונים, שספר דברים ועלילות שאול, דוד ושלמה – נכתבו בימי יאשיהו כמו בתיאוריה שלהם. אבל, שלא כמו במקרה המצער של קיום האל – לקיום התיאוריה של פינקלשטיין, שום דבר לא יכול להפריע!

כל זה בתור קידום מכירות לשני פוסטים שיכולים לעניין את, 1. מי שתוהה מה זה בכל זאת התנ"ך, לדעתי, בהנחה שיתכן כי לא נכתב על ידי האל עצמו, וגם אינו קשקוש עתיק ומיותר של הזויים, ואת מי, 2.שמעוניין בעוד כמה צחוקים על חשבון אותו ענף בארכיאולוגיה בת ימינו, הגורס כי אם לא מצאת את החרס מתחת לפנס, מותר לך לנצל את זכותך האזרחית לברבר על ה-בב-אללה.

From → כללי

4 תגובות
 1. אילן permalink

  לא הבנתי בכלל למה אתה מתעסק בספר הזה.
  מה הקשר שלך לספר הזה. זה בכלל מעניין אותך הספר הזה. הרי זה סתם שטויות שכתב מישהו לפני כמה שנים הספר הזה.
  בשביל מה המאמר הזה. אולי תחזור לסיפור היותר מעניין של שני הכנפיים של הציפור.

  אהבתי

  • סליחה, לא היה לי מושג על היבלת הזאת שלך.

   אהבתי

   • אילן permalink

    שמסתכלים על הכורדים ועל עוד עמים שרוצים עצמאות ולעולם כנראה לא יקבלו. בזכות הספר הזה ניתנה לנו המדינה שלנו. הצלחנו כולנו בכוחות משותפים אבל בעיקר בזכותו לקבל מדינה שכולם התנגדו. התורכים האנגלים כול מדינות ערב ומדינות נוספות שלא אהבו את הרעיון של המדינה היהודית.
    אז קצת כבוד לספר הכי חשוב שקיים בעולם. ספר התנ״ך של העם היהודי.
    מצטער שקצת נסחפתי אבל …

    אהבתי

 2. נראה לי שפשוט לא הגעת אל הפוסט שאליו ניסיתי להפנות את הקוראים. אם תגיע לשם, אולי תחשוב אחרת.

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: