דילוג לתוכן

נתניהו הפסיד בין אפריל לספטמבר אחד מכל שישה מצביעים, ומשחק על זמן

אוקטובר 17, 2019

נתניהו משותק. יותר נכון: משחק על זמן. כמו קבוצת כדורגל שעומדת בפני הפסד במשחק, ומבקשת למשוך ולבזבז זמן עד לשריקת הסיום.

זה, כדי שההפסד, שנראה נסבל, בינתיים, לא יסתיים בתבוסה.

כדי להתחיל להבין מה עובר על ראש הממשלה, צריך לנתח כהלכה את תוצאות הבחירות האחרונות. נתניהו בטח מומחה בזה. ידוע שהוא מבין גדול בסקרי בחירות, אז הוא בטח יודע לנתח תוצאות-אמת של בחירות.

בינו לבינו, הוא בטח פוטר בחיוך עגום את הנסיונות של חסידיו השוטים, והשוטים קצת פחות (ונכלוליים קצת יותר), למעט במשמעות ההפסד שנחל בבחירות האחרונות.

כדי להעריך את ההפסד הזה, נתחיל בנתוני הניצחון הגדול – והלכאורי, כפי שהתברר, שנחל נתניהו בבחירות לכנסת ה-21.

8 מפלגות, שצברו מספר משמעותי של קולות, יותר מאחוז, הודיעו באותה מערכת בחירות , כי המועמד שלהן לראשות הממשלה הוא נתניהו. שתיים מהמפלגות האלה – הימין החדש של בנט-שקד (3.22%) וזהות של משה פייגלין (2.74%) "ביזבזו" לנתניהו מנדטים, אך הביאו את אחוז התמיכה בו ל55.44% מכלל הקולות הכשרים שנספרו בקלפיות.

מספר המנדטים שהביאו לו שש המפלגות שכן עברו את אחוז החסימה, הגיע ל-65.

ומה קרה בבחירות לכנסת ה-22? נתניהו "בלע" את 4 המנדטים של "כולנו" מתוצרת משה כחלון, וסילק מהשטח את "זהות" של משה פייגלין.

ואילו בימין הקיצוני יותר, בגלל איחוד המפלגות שם, נמנע בזבוז הקולות של בנט-שקד.

רק "עוצמה יהודית" של בן-גביר בזבזה לנתניהו 1.88ֵ% מקולות הימין.

והנה, למרות ההצלחות בתוכניות החיסכון, זכה "הגוש" של תומכי נתניהו (כולל בן-גביר) בבחירות של ספטמבר ב-45.9% מהקולות הכשרים בבחירות לכנסת ה-22.

הפסד אדיר של 9.5%.

איך ולמה זה קרה?

א. הנתון הבולט ביותר נוגע ל"ישראל ביתנו". המפלגה של ליברמן קיבלה באפריל 4.01% מהקולות הכשרים, כולם על הנייר (ורק שם, כפי שהתברר) תומכי נתניהו. כל אלה נשארו עם ליברמן, אך נגרעו מתומכי נתניהו בבחירות של ספטמבר.

ב. מפלגות איחוד הימין (3.7%) , ועוד הימין החדש וזהות(שלא עברו),קיבלו באפריל 9.66% מהקולות. אך בספטמבר קיבלו ימינה (5.87%) ובן גביר(1.88%) ביחד רק 7.75% – הפסד של קרוב ל-2%.

הליכוד עצמו הפסיד 1.36% מכוחו בין אפריל לספטמבר.

ואם נוסיף לכך את מצביעי "כולנו", שקיבלו באפריל 3.54%, וכמעט כולם נסוגו בספטמבר מהתמיכה בנתניהו, הכל מובן.

נומינלית, כאמור, זה יוצא הפסד של תשעה אחוזים וחצי, (55.4% פחות 45.9%=9.5%) אך מהותית, מדובר בהפסד של 17% ( 9.5 מתוך 55.4 טיפה מעוגל טיפה כלפי מטה).

כלומר: בערך אחד מכל שישה מצביעים (100 לחלק ל-17 שווה 5.88), שתמך בנתניהו ב-אפריל, נטש אותו בספטמבר.

נתניהו, מומחה גדול בבחירות, סקרים ותוצאות, כאמור, מבין היטב מה קרה לו ו"לגוש" שלו.

ויתכן שהוא גם מבין מדוע זה קרה, הגם שלא ימהר להודות בכך.

חלק ממהפסד נגרם בגלל הכישלון של נתניהו בהרכבת ממשלה, למרות שהוא עצמו הגדיר את התוצאות בליל הבחירות באפריל כ"ניצחון אדיר!"* ויצא מגוחך.

בוחרים לא מתלהבים ממנהיג שיצא פארש, נכשל ועשה צחוק מעצמו.

בטח לא מצביעים של הימין.

ואין לזלזל במספר המצביעים שהתאכזבו מתרגיל הרמיה של נתניהו, בנוגע לחסינות:

לפני הבחירות של אפריל 2019 הבהיר נתניהו שלא עולה על דעתו לחמוק מההליך המשפטי שהוא נתון בו. שהוא בטוח לגמרי בחפותו ("לא היה, אין ולא יהיה כלום"), ושכל החקירות והחשדות נגדו יתבררו כמגדל קלפים חסר כל תוכן ממשי, ולכן אין לו שום צורך בתרגילי חסינות, ולכן הוא בכלל "לא עוסק בזה".

אך לאחר ה"לילה של ניצחון אדיר" (חה-חה) של אפריל, התבררה האמת, והיא היתה שונה לחלוטין מהצהרותיו של נתניהו לפני הבחירות. התברר לכל מצביע שעיניו בראשו, שהבטחת חסינותו, ונסיונותיו לבטל את ההליך המשפטי נגדו, הם שעומדים בראש מעייניו של ראש הממשלה.

מה שהוא הגדיר כ"גוש הימין" היה בפועל "גוש החסינות".

בעיני רבים ממצביעי הימין, התברר נתניהו כמי שאין לו מילה. מי שמבטיח ואינו מקיים. וגרוע מזה:

אם ככה הוא נוהג,. יתכן מאוד ש"יש משהו".

ובניגוד לדעות הגזעניות ולביטויים שטופי השנאה משמאל, בימין לא חסרים אנשים הגונים.

ולא שהאנשים ההגונים האלה מממפלגות הימין הלכו בהמוניהם להצביע נגד נתניהו ובעד ליברמן או כחולבן, בטח לא לעבודה של עמיר פרץ ואורלי לוי- אבקסיס שהתיימרו לגרוף את קולותיהם.

הם פשוט נשארו בבית.

הם לא הצביעו לשום מפלגה, מהליכוד וצפונה, שהודיעה על תמיכה במועמד נתניהו.

כך הפסיד נתניהו בספטמבר אחד מכל שישה שהצביעו למענו באפריל.

אגב, אפשר היה לזהות את המצביעים האלה כבר בסקרים שנערכו למחרת הבחירות באפריל.

והיו גם רבים שסתמו את האף והצביעו בכל זאת למפלגות הניצבות מאחורי נתניהו ותומכות בחסינותו.

*****

ומה הבעיה של נתניהו ? שגם אם הוא מבין לאן הלכו הקולות שנגרעו ממנו ומדוע, אין בידו לעשות דבר.

הוא אינו יוכל למחוק מזיכרון המצביעים את התרברבותו הנחפזת, "הניצחון האדיר" מליל הבחירות, שהשכיחה אפילו את נאום הניצחון האווילי לא פחות של מועמד כחולבן בני גנץ מוקדם יותר באותו לילה ("זהו לילה היסטורי", "אור גדול מאוד על ישראל שלנו").

ונתניהו כבר לא יכול לחזור אל הצהרות "לא יהיה כלום" ו"מגדל קלפים", שהתחלפו בתיאוריית ה"דיפ סטייט", בדמות רודפיו הזדוניים. תיאוריה, שמתברר, שהמון מצביעי ימין אינם קונים אותה (כי הם זוכרים מה קרה לאהוד אולמרט "השמאלני" מידי אותה מערכת משפטית?)

ויתכן שנתניהו גם מבין, שאם הוא שוב אינו מצליח להרכיב ממשלה, ודבק ב"גוש החסינות", כי אז המגמה שגרעה ממנו אחד מכל שישה מצביעים בבחירות מועד ב', עלולה להימשך ואף להחריף (כי הוא נכשל כבר בפעם השניה בהרכבת הממשלה) בבחירות מועד ג', אם נגיע לזה.

ואז בכלל הלך עליו.

אך מי שחושב שלאור כל האמור לעיל, לא נותר אלא להספיד את נתניהו לא ימצא אותי לצידו. אני דבק בעמדתי: נתניהו ראש ממשלה ראשון לשנתיים-ימים, גם אם יוחלט לנהל נגדו משפט.

זה משתי סיבות.

א. כי שזה מה שאומר ומאפשר החוק במדינת ישראל,

ו-ב. כי להעמיד בשעה זאת טירון פוליטי מוחלט כמו בני גנץ, בראש ממשלת ישראל, נראה לי כהימור גרוע ביותר.

וכל מה שצריך לקרות כדי שזה יקרה, הם שני דברים.

א. שכחולבן יסכימו לכהן בממשלה בראשות נתניהו.

ב. שנתניהו ייפטר מגוש החסינות, שמילא כבר לא יהיה בו בצורך.

ואילו התכנית המבוססת על משחקי הנבצרות, מתוצרת הנשיא, עם כל הכבוד, נראית לי כהזמנה לצרות ולסיבוכים אינספור.


18 תגובות
 1. בכור permalink

  המסקנה שלך היא מה אתה רוצה ולא מה יהיה. זה שאתה רוצה ממשלה עם כחול לבן וחושב שזה מה שצריך לא אומר שזה מה שיצא. הציבור הימני (שאתה לא נמנה איתו) סולד מהשמאל כעת יותר מתמיד. השנאה והפחד מהשמאל (שאנשי השמאל בכלל לא מכירים בה כי הרי הם רואים בעצמם כנזר הבריאה) הם חזקים.

  ביבי כנראה בונה על סבב שלישי אבל הוא לא מדבר על זה גלויות כי טקטית זה לא טוב. יגידו שהוא מבזבז עוד 3 מיליארדים וכו׳. אבל בסוף הציבור יגיע למסקנה שעדיף לבזבז כמה שצריך כדי למנוע מהמדינה לחזור לממשלת הבלהות של אוסלו.

  אהבתי

  • אתה צודק, בכור, בדבריך, שאני מביע את תקוותי, לא מתיימר לדעת את העתיד, ולא נכנס למלכודת של ה"ווישפול ט'ינקינג' הרווח אצל פרשנים,ש"חוזים" את תקוותיהם. אני כן מנסה להזהיר את נתניהו מפני סיבוב שלישי, שלדעתי לא יועיל לו, ובטח לא למדינתנו החביבה. ההשערה שלי, בערבון מוגבל ובלי לקחת סיכונים מטורפים, ,שמבחינת ליברמן כלשון מאזניים, לא ישתנה דבר.

   אהבתי

   • בכור permalink

    יכול להועיל לו. אתה טועה לגבי הסיבות לאיבוד קולות. לא קולם עשו את זה ממיאוס נגד נתניהו אלא בגלל שאננות ושחיקה. מה לעשות והרבה מזרחים מהימין אוהבים לנצל את יום החופש כי ביבי ינצח בסוף. כנראה אתה לא מכיר את האלקטוראט הזה שמעדיף לנצל את החופש לשיטוט בקניון, שחיה בים או על האש עם קריוקי.
    האלקטוראט של השמאל שונה. אמנון לורד כותב עליהם, ״אנשים קשים שיצאו השכם בבוקר עם בלון החמצן.״

    ביבי אשם שהוא לא תוקף את המיתוסים המכוננים של השמאל. צריכה לקום ועדת חקירה כמו ועדת אגרנט אחרי מלחמת יום כיפור שתחקור את אוסלו. כאלפיים ישראלים נהרגו בתופת שהארץ לא ידעה כמוה מעולם. גם לא במלחמת השחרור ובפרעות

    והכי חשוב, כמו ועדת החקירה הקצת פתטית של בגין על רצח ארלוזורוב, ביבי היה צריך להקים ועדת חקירה מחודשת על רצח רבין. הרי נותרו הרבה שאלות. ביבי בתמימותו רצה לפייס אותם ולא לנבור בפצעים של השמאל אבל זה לא עזר עד שמסע השנאה גבר עליו.

    אהבתי

 2. אילן permalink

  אולי אני טועה אבל אני עדיין מחזיק בדעה בדעה שבסוף יהיו בחירות. לפיד וליברמן יתקעו את הכול. גנץ הוא סך הכול פיון קטן שמשחקים איתו. הוא לא ממש מחליט בכחול לבן.
  אנחנו בימין בטראומה ובחשש תמידי שידפקו אותנו ויקימו ממשלה בחסות הערבים. ועדיף בחירות שאולי סוף סוף ליברמן יעלם וכחול לבן יתפרקו וכול יהיה טוב.
  המצב היום לא טוב ומזכיר את הממשלה שלפיד היה שותף לה וראינו איך הכוחות קרעו אותה. עדיף כבר בחירות במקום חוסר משילות.

  אהבתי

  • האם זה רק נדמה לי, אילן, או שאתה אכן פחות נחרץ מהרגיל בדעתך שיהיה מועד ג'? לדעתי (ראה גם תשובתי לבכור), הכי סביר .שהתוצאה במועד ג' לא תהיה שונה מהותית ממה שקרה במועד ב', שגם זה היה צפוי למדי.

   Liked by 1 person

   • בכור permalink

    אם הימין יצליח לרסן את תעמולת השמאל בטלוויזיה, יש סיכוי להתאוששות. הרבה מזרחים ימנים תמימים נפלו בתעמולה הזאת שמטופטפת יום ולילה. ערב ערב. זה הכוח שיש לטלויזיה.

    איך עושים את זה? זאת השאלה. אמנון אברמוביץ׳ הוא בולשביק מהסוג הדינוזאורי. הוא מודע לכוחו. התעמולה שלו ניצחה. גם אצל ימנים תמימים.

    אהבתי

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

   אבו שפם בטיפשותו יחד עם היפיפייה כרגיל מחמיץ הזדמנות להשפיע. גנץ לא מחליט ולפיד וליברמן לא רוצים את נתניהו.
   יהיו בחירות. ככה נראה לי.

   אהבתי

   • אם באבו-שפם(לשעבר)והיפיפיה אתה מתכוון לאמיר ולאורלי, אז מה שאתה קורא להשפיע, אני קורא לו התאבדות פוליטית מרהיבה.

    אהבתי

 3. אם באבו שפם והיפה אתה מתכוון לעמיר ולאורלי, מה שאתה קורא להשפיע הוא בעיני התאבדות פוליטית.

  אהבתי

  • אילן permalink

   אידיאולוגית השמאל שהקים את המדינה הרבה יותר קרוב לליכוד ממר״צ. מפלגת העבודה היום קרובה לסוף דרכה הפוליטית בגלל שכחול לבן שותים להם את המנדטים. אם אמיר היה הולך עם הליכוד הוא יכל להיות שר בכיר. אבל זה לא יקרה וחבל לדעתי.
   אז בקיפוצים ודילוגים נלך לבחירות. עצוב אבל זה המצב.

   אהבתי

 4. בכור,אתה עושה לעצמך חיים קלים עם התירוץ שאתה מספק לנטישת נתניהו. גם בחופשת הבחירות באפריל אפשר היה לבלות יפה ביום אביב צח ונאה, ככל הזכור לי. והפלת התיק על העצלות והנהנתנות של "הרבה מזרחיים מהימין" נראה לי מפוקפק, אם להיות עדין.

  אהבתי

  • בכור permalink

   אתה אומר את זה מתוך הכרות אישית ומשפחתית? כנראה שלא. אתה לא מכיר באמת את הציבור הזה. נכון עשית דרך ארוכה "מהעולם הזה" אבל אתה לא מכיר את הדופק הזה. היתה שאננות בסבב השני. אנשים התעצלו ואמרו ביבי ינצח גם בלעדינו.

   הכי כואב שתעמולה תקשורתית ניצחה פה בגדול. חשבנו שהציבור בישראל יותר חכם ובעידן הרשת החברתית לא תהיה לזה השפעה. אבל בולשביקים חדורי מטרה כמו אמנון אברמוביץ׳ יודעים את העבודה וזה עבד.

   ביבי הוא ראש הממשלה הכי פחות מושחת שהיה פה ותפסו אותו על קטנות כמו סיגרים. אבל לפחות לגבי שרה יש דברים בגו והאלקטוראט של הליכוד לא אהב את זה. מזרחים גם לא אוהבים קמצנות וקמצנים וביבי הוא קמצן אמיתי וגם זה השפיע על דמותו.

   עדיין יש לנתניהו רוב בציבור היהודי. הרוב של השמאל זה בחישוב של קולות המשותפת שהיא למעשה נציגות של האירידנטה הפלסטינית בכנסת ולכן חשודה. הקרנות מאמריקה וגרמניה שטפו לאליטות את המוח שעמידה מפני גייס חמישי זה ״גזענות״. הקרן ניצחה בסופו של דבר.

   אהבתי

   • שלום בכור. נא שים לב שההבחנה שלי באשר למזרחיים ואופן הצבעתם לא באה מהכיוון של פוליטיקת הזהויות אלא מכיוון תורת ההיגיון.למה ביום החופד הנאה באפריל הם צבאו על הקלפיות ובספטמבר הלכו לים. האמנם רק שינויי מזג האוויר והביטחון הפתאומי החדש בנצחון הליכוד, שלא היה לו על מה לסמוך, עשו את ההבדל? להתרחשויות בתחום הפוליטי ולהתנהוגותם של מנהיגים אין לפתע השפעה על אופני ההצבעה? אתה גם שוכח שיש המון אשכנזים מצביעי ליכוד (גם הם היו בספטמבר יותר עצלים ונהנתנים מאשר באפריל? או שאצלם נטישת נתניהו לא היתה ניכרת? את זה, אגב, אפשר לבדוק בתוצאות הבחירות לפי קלפיות בישובים ובשכונות, ואולי אעשה זאת אחרי החגים), ולדעתי גם לעמדות שהפגינו "הנסיכים", מליבנת עד בגין, מסוייגי נתניהו, היתה השפעה. ובאשר להשפעת התקשורת השמאלנית, נראה לי שאתה מגזים בהשפעתה על מצביעי ימין מסורתיים – אבל היא אולי הריצה לקלפיות יותר שונאי נתניהו מהרגיל. שבת שלום.

    אהבתי

 5. בכור permalink

  אמרתי כבר שחיקה ושאננות. נורא פשוט. זה בא אחד אחרי השני ואנשים חשבו שאפשר לסמוך על הקוסם והקריאות שלו זה ״זאב זאב״. ראיתי מקרוב אנשים כאלה. האם אתה מכיר מצביעים אותנטיים של הליכוד או רק דרך תיאוריות ופילטרים?

  מה יהיה כעת זה לא ברור. האם אלה שנשארו בבית או הצביעו לכחול לבן זועזעו לגבי המשמעות של הצבעתם? הבחירה היא או סיגרים או מדינת כל מסתנניה. חלק גדול ממצביעי כחול לבן לא הבינו את זה ככה וחשבו שאפשר לתת צ׳אנס. לכחול לבן היו מאות מצביעים בהתנחלות היאפית ״אפרת״. גם הם רצו להצביע עם האשכנזים ״הערכיים״ מעבר לקו הירוק. התעמולה נגד ביבי היתה יעילה. ראיתי עכשיו שאפילו מאיר שמגר, לשעבר נשיא בית המשפט העליון ולוחם באצ״ל של הרוויזיוניסטים קיבל את האשמות נגד נתניהו כפשוטם. אם הוא נפל מה יגידו אזובי הקיר.

  אהבתי

 6. בכור permalink

  נ.ב אף פעם לא החזקתי מהנסיכים. מדובר בשיירים של ״המשפחה הלוחמת״ מוכי רגש נחיתות ודחיה. תראה את הצאצאים של בני בגין ואהוד אולמרט. הליכוד של עדות המזרח הוא שונה. הם פשוט לא מאמינים שאפשר לעצב מציאות אסטרטגית בעזרת שירים וכוונות טובות דווקא בגלל שהם מזרחים יוצאי מדינות ערב

  בקשר למאיר שמגר, לוחם אצ״ל בעברו אבל גם האיש שסייע בטיוח רצח רבין. עד יומו האחרון לא הבין את המשמעות של הרדיפה השיטתית של נתניהו. היה צריך את רות גביזון עם שכל ישר כדי להצביע על המובן מאליו

  אהבתי

  • בכור permalink

   אהבתי

   • כן, מכיר. היכרות אישית ומשפחתית לגמרי. למשל אחי הצעיר היקר, מצביע ליכוד כבר המון שנים, וגם בנו, אחייני, שמצביע לליכוד לעתים. וכן שכנים רבים של אחי במקום מגוריו הליכודניקי לתפארת שיצא לי להכיר במעט. ועוד אי-אילו בלי קשר למשפחתי, כמו גם רבים בשוק שבו אני עורך את קניותי.

    אהבתי

 7. בכור permalink

  תודה. מצביעים אשכנזים ימנים חילונים זה אניגמה. הליכוד של בגין ושמיר היו לגמרי עדתיים בהצבעתם. היו להם מעט מצביעים אשכנזים אולי כמה רוויזיוניסטיים אבל רובם הגדול מזרחים. כל מערכת בחירות היתה למעשה סקר דמוגרפי.

  האם אתה חושב שביבי הצליח איפה שבגין ושמיר נכשלו והצליח למשוך גם קולות של המעמד הבינוני האשכנזי? אם כן זה הישג שכמעט לא מדברים עליו. עדיין כחול לבן היא מפלגה יורשת של מפלגת העבודה, מרבית המצביעים האשכנזים מתנקזים לשם והחלוקה הזאת היא בבסיס לשבר החברתי בישראל. מצביעים כשבט ולא לגופו של עניין

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: