דילוג לתוכן

חדשות טובות לקראת ממשלת אחדות? אולי

אוקטובר 4, 2019

נראה שלכמה פוליטיקאים היה זמן לחשוב בימי ראש השנה, כי כמה דברים טובים קרו מאז, אולי יושרו מעט המהמורות בדרך לממשלת אחדות.

ביום ה' על הבוקר קרתה הפגישה המיועדת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ובין האחראי מס.1 למצב הנוכחי, הח"כ אביגדור ליברמן, כנראה איש המפתח, עדיין. ברור שנתניהו חושב כך. הוא הסביר לליברמן ("איווט" ו"אביגדור" הוא קרא לו בראיון אחה"צ לווילנסקי וברדוגו בגלצ, חה-חה),שאם רק יסכים "איווט" לחבור למה שביבי קורא "גוש הימין" (שאינו אלא קואליציית החסינות) הדבר יקל על הצטרפותו של גנץ למהלך של ממשלת אחדות. ליברמן עמד במילה שלו, ולא קנה את התרגיל, למרות שמות החיבה.

מן הון להון, שמעתי את שר התחבורה בצלאל סמוטריץ מסביר ברדיו, שהקמתה של ממשלת אחדות, חשובה מבחינתו אפילו יותר ממשרתו הממשלתית. כלומר, למען הקמתה הוא מוכן לקחת צעד הצידה או אף אחורה (רמז לראש הממשלה, שמבחינת קואליציית החסינות, יש מצב שהפרה – ביבי – רוצה להניק יותר ממה שהעגלים רוצים לינוק). דברים לא רחוקים מאלה שמעתי עוד אשתקד מפיו של הח"כ נפתלי בנט. גם הוא מבין את חשיבותה של ממשלת אחדות, החורגת אפילו מדבקות קנאית באידיאולוגיה. התחמקותו של נתניהו מלחיצת ידה של מי שעמדה בראש "ימינה", איילת שקד, בכינוס של ראשי הסיעות, לא מותירה ספק באשר לעמדתה שלה. כמה נאמנה היא כבר יכולה להיות למי שאינו מעז ללחוץ את ידה בפומבי?

מן העבר האחר, באה הצהרתו החשובה מאוד של יאיר לפיד, שהודיע כי הוא מוותר מצידו על קיום הרוטציה בכחולבן, מה שמקל מאוד על ראש המחנה הזה, בני גנץ, ללכת למהלך של רוטציה וממשלת אחדות, וגם מנטרל את נסיונו של נתניהו להטיל על כחולבן את האחריות על הליכה מיותרת ומזיקה מאוד לבחירות מועד ג'. לפיד כנראה הבין שלא מספיק לדבר על אחריות ומנהיגות. אחריות ומנהיגות צריך לגלות.

חשובה לא פחות היתה תגובתו של הח"כ גדעון סער, לרעיון של נתניהו לפריימריס במפלגה – בחירות מקדימות למועמד לראשות הממשלה מטעם הליכוד. צעד שכל-כולו, מצידו של נתניהו, הכנה לבחירות מועד ג', עם גיבוי מפלגתי איתן. סער , שנענה מיד לאתגר והצהיר בעצם על נכונותו להתמודד, טרף לנתניהו את הקלף הזה, ואולי כירסם לו באנה הזדמנות עוד כמה קלפים, ואילץ את ראש הממשלה לפרסם את ההודעה הפחדנית, שהוא בכלל יזם (בכאילו) את מהלך "הפריימריס" אך ורק כדי "לחשוף את פרצופו האמיתי" של סער.

כאילו יש משהו פסול בנכונות להתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד, וכאילו לא הבהיר סער כבר ממן שבדעתו להתמודד על התפקיד, ויש משהו חדש או מסעיר ב"חשיפה" הזנ"ל.

אז מה נשאר? נשאר נתניהו, ונשארו החרדים. ליצמן מסיעת חסידי גור ביהדות בתורה מיהר להסכים לרעיון של נתניהו בדבר חתימת נאמנות לביבי ל-21 הימים האחרונים של הרכבת הממשלה (כלומר, שיתחייבו לא ללכת עם שום מועמד אחר) הח"כ משה גפני מהליטאים התנגד, אך למרבית הצער פעל יו"ר ש"ס הח"כ אריה דרעי להשגת עמדה חרדית אחידה, שבעצם חותרת מתחת לאפשרות להקמת ממשלת אחדות, ומקדמת את האפשרות של בחירות מזיקות במועד ג'. לא מיותר להניח, שהמצב המשפטי של שלושת החרדים הללו – דרעי וליצמן מחד, וגפני מאידך, השפיע על עמדתם.

ובאשר לראש הממשלה, נראה כאילו הוא מנהל קרב קשה, לנוכח מצבו, גם הפוליטי, גם במפלגתו, וגם מן הבחינה המשפטית.

אז מה תגידו? היתכן שהשתפרו הסיכויים לכינונה של ממשלת אחדות עם פריצתה של שנת תש"ף הדנדשה, והסכנה של בחירות מועד ג' התרחקה במקצת? כן. יתכן. אבל שום דבר לא סגור. מוקדם להספיד את נתניהו, דברים יכולים לקרות, עמדות עלולות להשתנות, ואני בשלי, גם אחרי ששמעתי את הצעתו המסובכת של הנשיא ריבלין:

נתניהו ראשון ברוטציה, כי חשוב מאוד להכניס את גנץ לעניינים.

From → כללי

3 תגובות
 1. אילן permalink

  קודם כול שנת תש״פ.
  אני מחזיק בדעה שבסוף יהיו בחירות. חשבתי בתמימותי שהעבודה ילכו לממשלה אבל אורלי כפרה אמרה לא אז לא. בינתיים ההימור הגבוה בחירות.

  אהבתי

  • לפי האקדמיה שנת תש"ף בפא רפה. נראה לי שאתה "מחזיק בדעה" שהיא ווישפול ט'ינקינג פוליטי. אני לא מתיימר לדעת את העתיד ולכן לא מנחש. כמו שכבר טענתי פעם בדושיח ביננו במה שנוגע לעתיד – פיפטי- פיפטי.

   אהבתי

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  יקירי שלמ הסיכום פיפטי-פיפטי לא מתאר נכונה את הוישפול ט'ינקינג המתבטא בתיאור הארועים והמשמעויות שאתה מיחס להם.

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: