דילוג לתוכן

בחירות 2019 מועד ב/ הפיתרון: רק ממשלת אחדות עם רוטציה, נתניהו ראשון

ספטמבר 18, 2019

בפוסט שפרסמתי שלשום, יום לפני הבחירות התלוננתי על ראש הממשלה והליכוד בנימין נתניהו, המבקש להקים ממשלה צרה עם החרדים והימין, המבטיחים לו חסינות מפני העמדה לדין.

התרעמתי גם על ראש כחולבן, בני גנץ, שמבטיח לממש את "האג'נדה" של מרצ ("המחנה הדמוקרטי"). טענתי שהאפשרות הטובה ביותר, שלה אני מקווה, היא ממשלת אחדות בלי הפריבילגים. וסיימתי במילים הבאות:

"לא נותר לי אלא לקוות לפעולתה של עורמת ההיסטוריה, ולחוכמתם הקולקטיבית של הבוחרים בישראל, שלא יעניקו ניצחון לא לזה ולא לזה.

ושליברמן יזכה להיות לשון המאזניים, ויצליח לכפות ממשלת אחדות.

אם תוצאות הבחירות מס. 2 של 2019 יסייעו לציבור הרחב להעמיד במקום הראוי להן, ולהרחיק מהשלטון, מהכוח ומהכסף הציבורי את שלוש הקבוצות הפריבילגיות (ממשלת אחדות בלי החרדים והימין מצד אחד, ובלי הפייק שמאל של עשירי מרצ מהצד השני)– זכינו."

אז הנה, הצליח לי. לא נכזבה תוחלתי, הבוחרים הישראלים הצביעו בתבונה.

ח"כ אביגדור ליברמן: איש המפתח

יש שוויון בין שתי המפלגות הגדולות.

לנתניהו אין רוב לחסינות בשבילו, שתגן עליו מפני העמדה לדין.

אין לו גם רוב ל"חזקת התגברות" שתגביל את מערכת המשפט.

אין לו רוב גם לסיבוב חדש של בחירות.

עם אביגדור ליברמן בחוץ, אין לנתניהו מצב להקים ממשלת ימין צרה.

עם ליברמן בחוץ, אין לגנץ מצב להקים ממשלת מיעוט הנשענת על תמיכת הרשימה "המשותפת" מבחוץ.

ליברמן הוא איש המפתח.

בינתיים נראה שליברמן איתן בדעתו, שהוא בעד ממשלת אחדות (אפילו אם לא יכלילו אותו בתוכה, הימנעות שתהיה טיפשית לנוכח תפקידו בכל המהלך הפוליטי של החודשים האחרוניםׂ.)

ונראה שגם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, עשוי לתמוך במהלך כזה.

******

המכשול העיקרי בפני כינון ממשלת אחדות, היא עמדת כחולבן כלפי מעמדו של בנימין נתניהו.

א. הערעור שם על כשירותו וזכותו למלא את תפקיד ראש ממשלה, בשעה שהוא עומד בפני חשדות/ שימוע/ כתב אישום/ העמדה לדין.

ב. התקווה שיהיה מרד בליכוד, והמפלגה תיפטר מנתניהו ותעמיד במקומו מועמד אחר לתפקיד ראש ממשלה, ברוטציה עם בני גנץ.

מכיוון שבינתיים נראה שהתקווה המופיעה בסעיף ב' לא מעשית, ברור שכדי שתקום ממשלה משותפת, יצטרכו אנשי כחולבן לבלוע את נתניהו כראש ממשלה.

*****

ולדעתי אין בכך שום בעיה. למה? כי זה מה שאומר החוק. כל מה שצריכים אדוני כחולבן לעשות, הוא למחול על כבודם, לשכוח מהצהרותיהם הפומפוזיות בענייני "מוסר", ולציית לחוק המדינה.

זה החוק הנשען על התפיסה המוסרית והצודקת מאין כמוה, שלא יכול להיות ערעור עליה, שאדם הוא חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו.

ואם אותו אדם הוא ראש ממשלה בישראל, אומר חוק המדינה ( שהוא המכנה המשותף של בעלי המוסר השונים), אותו אדם זכאי לשמש בתפקידו וגם להרכיב ממשלה, כל עוד אין כנגדו פסק דין חלוט.

כלומר, כל עוד לא הגיע לרגע שבו הופך החף לאשם.

האזרח שומר החוק – לעבריין.

מכיוון שאין מי שמעלה בדעתו, שמשפטו של נתניהו יסתיים בתוך שנתיים, מעמדו החוקי של נתניהו אינו צריך להפריע לכינונה של ממשלת אחדות הנשענת על הסכם רוטציה.

ומכאן: שנתניהו יכהן כראש ממשלה בשנתיים הראשונות, תוך כדי ניהול בקצב סביר של משפטו (מערכת המשפט חייבת לגלות התחשבות במעמדו המיוחד של הנאשם – אם אמנם יוחלט שעל נתניהו לעמוד לדין, מה שכלל לא בטוח)

ואז, כשיוחלף נתניהו על ידי המועמד מטעם כחולבן, יוכל להתפנות יותר למשפטו (אם יהיה), ואף לשמש באותה תקופת ביניים, עד לפסק הדין החלוט, כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.כי לפי החוק, מרגע שיש נגדו כתב אישום, הוא מנוע מתפקיד שר.

ברור שיש יתרון גדול בכך שנתניהו ישמש כראש ממשלה ראשון במסגרת הרוטציה, גם כדי שיוכל לחנוך את מי שמיועד להחליף אותו.

כי כמו שבני גנץ נראה ונשמע בינתיים, הוא זקוק מאוד לתהליך רציני של חניכה, אם ברצונו לשמש בתפקיד הרם הזה.

וגם לשכוח במהירות מהאג'נדה של מרצ.
וגם כך אהיה אזרח קטן מודאג מאוד מרגע שיושבע גנץ לתפקידו.

7 תגובות
 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  ממש לא/ מה שיקרה הוא פשוט וקל – מאחר לוליברמן אין מה לעשות עם הקבוצה השמאלנית הכוללת בהכרח ערבים- והסכנה מבחינתו בממשלת אחדות לא סבירה – הרי צפויה כמעט בוודאות התקפלות רבתי של הדתיים לכיתותיהם עד קבלת כל תנאיו של ליברמן(לפחות הצהרתית עם כל הבושה שכרוכה בכך) מאחר והאלטרנטיבה לכאורה העומדת בפניהם היא איומה ונוראה – כך שמה שצפוי בודאות מוחלטת – ממשלה ביבי+ליברמן + דתיים והמערכת המשפטית עומדת לאכול אותה ובגדול.

  אהבתי

  • נדמה לי שקראתי משהו כזה אצל שפטל.

   אהבתי

  • משה permalink

   אנונימי. למה אתה חושב שבממשלת ביבי+ליברמן + דתיים המערכת המשפטית עומדת לאכול אותה ובגדול? לא ביבי ולא ליברמן עשו כלום במשך שנים ארוכות לשינוי במערכת המשפט והם גם לא יעשו כלום. איילת שקד אין מצב שביבי יחזיר אותה למשרד המשפטים. חוץ מצעקות על מערכת המשפט לא יהיה כלום.

   אהבתי

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  תוספת – ישנה לכאורה אפשרות שליברמן יהיה ראש ממשלה בחלק מהזמן – עם ההצלחה המטורפת שלו זו יכולה אופציה לראש ממשלה גם לאחר מכן – אבל כן יש לי השערה שהוא לא מעונין להיות ראש ממשלה – הוא סוחב אחריו מטענים לא ידועים כאן בארץ ואולי גם בחו"ל. הוא יסתפק כנראה במה שישיג אצל ביבי והדתיים.

  אהבתי

 3. רק בשביל הפרוטוקול, בינתיים לא נראה שליברמן מיישר קו עם ה-WISHFUL THINKING של שפטל והאנונימי, אלא עם התקוות שלי (אצלי זה לא WISHFUL THINKING, כי אני לא מסווה את תקוותי, שתהיה ממשלת אחדות, ומציג אותה כהערכה פוליטית מפוכחת. הסיכוי, כמו בהרבה עניינים, הוא לא יותר מפיפטי-פיפטי.)

  אהבתי

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  הסיכוי לממשלת אחדות הוא לחלוטין ללא פיפטי/פיפטי-יותר כמו 90/10. אבל בוא נראה מעניין זה בוודאי יהיה.

  אהבתי

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  הלהיטות של לפיד להיות ראש ממשלה כמעט ונשכחה אבל לדעתי היא גורם דומיננטי בכך לא תקום ממשלת אחדות. האיש אומנם לא גמר בית ספר אבל הוא נחש לא קטן והוא יטרפד כל הסכם שלא יביא אותו איפושהוא לראשות הממשלה. כי הרי מה האינטרס שלו בכך.

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: