דילוג לתוכן

בחירות 2019 מס. 2, משעממות? גורליות? או הפי-אנד נוסח ליברמן

אוגוסט 25, 2019

כבר המון שנים, אולי מאז שמפא"י ושות' היתה לוקחת בהליכה כל בחירות, לא היתה  לנו  מערכת בחירות כה משעממת כזו המתנהלת עכשיו.

ובמקביל, איך לא, אלה גם בחירות כל-כך גורליות.

כי כמה שהבחירות יותר משעממות, יותר צריכה התקשורת – כלבת השמירה של האלק-דמוקרטיה (כלומר, של הפוליטיקאים ואדוניהם) לקרוא להן גורליות.

זה בתור קיסם שהיא נועצת בין שמורות העין של קוראיה וצופיה, לבל ישקעו בשנת קיץ מהבילה ורוטטת מתחת למזגן.

או שאולי רק אני חושב ככה, כי כלל איני עומד להצביע בבחירות 2019 מס. 2.

זה, כי כל המפלגות מוגדרות או מגדירות את  עצמן כשמאל-ימין, שבעיני אינם אלא שתי הכנפיים של אותה ציפור*, שמה לי ולה. ואילו כחול-לבן, היא גם זה וגם זה, שזו סיבה  כפולה ומכופלת שלא להצביע לה.

בבחירות  2019 מס. 1 הצבעתי בשביל הבלתי-מוגדרת אורלי לוי אבקסיס, ובבחירות של 2015 שמתי פתק לבלתי-מוגדר משה כחלון. אך שני אלה כבר הוגדרו ונבלעו, לצערי,  זה בימין וזו בשמאל, והלך גם עלי.

******

זה לא בגלל שתוצאותיהן ידועות, שהבחירות האלה משעממות כל-כך, כמו שהיה במקרה של מפא"י ההיסטורית.

ליברמן: הילד הפרוע מגן ההפתעות

זה פשוט בגלל שהן חוזרות. זה כמו לראות בפעם השניה, לאחר ימים אחדים, סרט או מחזה, שלא היה מעניין במיוחד כבר בצפיה הראשונה. השחקנים אותם שחקנים, התסריט אותו תסריט,  הדיאלוגים והמונולוגים דומים להפליא, ואפילו ההפתעה של ההצגה הראשונה – המנעותו של ליברמן מכניסה לממשלה, מה שהביא לשידור החוזר, ההפתעה הזאת אינה צפויה הפעם.

הילד הפרוע מגן ההפתעות  התיישב בדעתו והודיע מה הוא רוצה.

******

אני חייב לומר, שהרעיון של אביגדור ליברמן, לכפות ממשלת אחדות בהובלת הליכוד וכחולבן ובהשתתפותו שלו, כלשון המאזניים המכריעה לטובת שני הצדדים (אם זה מה שיתאפשר, כפי שאומרים הסקרים בינתיים),  כשבחוץ נשארים הקנאים מימין, משמאל, ומהיהדות הרבנית —

— הרעיון הזה מאוד מוצא חן בעיני.

ראשית, בתור אזרח קטן,  ובלתי גושי,  וגם בתור יהודי כללי ובלתי מפלגתי, לא הצלחתי לפתח שנאה בת קיימא לאף אחד מהגושים, וגם לא אהדה מחממת לב.

 

ברק: אהוד איש קרנות

הנטייה שלי היא להתייחס לפוליטיקה ולפוליטיקאים בשיטת היחס גורר יחס. דהיינו, כמו שהפוליטיקאים  מתייחסים אלי ולשאר הבוחרים בצורה אינסטרומנטלית (כלומר, כמו שמתייחסים למכשירים) גם אני מתייחס אליהם כך: לפי מידת התועלת שאפשר  להפיק מהם, לטובתי ולטובת חברי מאגף האזרחים הקטנים והבלתי מפלגתיים.

זה כולל גם ערבים ואחרים, שהם, כמוני, רחוקים מלאומנות ומקנאות פוליטית, דתית, או אנטי-דתית.

ומהזווית העניינית הזאת, ברור לי שמה שהכי יועיל לנו זו ממשלה מהסוג שלו מייחל ליברמן.

ולמה, כי —

א. ידוע  מההיסטוריה שלפחות שתיים מממשלות האחדות הצליחו לעשות דברים גדולים וחשובים, כמו למשל הניצחון במלחמת ששת הימים שבאותה הזדמנות הציל את המדינה מהמשבר הכלכלי של אמצע הסיקסטיז, או היציאה מהמשבר הכלכלי הגדול של תחילת האייטיז (משבר המניות והאינפלציה).

ב. ממשלת אחדות תמעיט בערכו ובהשפעתו של הלהג הגזעני המפלג, הרווי שנאה, גידופים וקללות, השש למריבות ולעימותים, הבוקע מהלאומנים היהודים המאכלסים את הימין היהודי מסוג "ימינה", ומהלאומנים הערבים המאכלסים את "הרשימה המשותפת".

ג. ברור שמרצ, כולל החיזוק האחרון(אהוד ברק איש-קרנות), וגם כמו ימינה,  לא יהיו בממשלה כזאת. מול ממשלה בעלת רוב גדול, בכנסת ובעם,  יפחת במידה רבה  כוח ההשפעה של האינטרסים הזרים בחיי המדינה, אינטרסים שיש להם  ייצוג עצום  במרצ, ב"משותפת" וקצת גם ב"עבודה" וב"ימינה". וככל שתקטן השפעת הזרים – ייטב למקומיים, והדבר יוסיף  לעצמאותה של המדינה ולרווחתם של תושביה. מדובר באינטרסים הכלכליים (תאגידים רב-לאומיים ומילארדרים בעלי עניין, מימין ומשמאל), הפוליטיים (האיחוד האירופי ומדינותיו, וכן קרנות מפלגתיות של מדינותיו) והדתיים  (ארגונים קלריקליים נוצריים  אנטישמיים מאירופה או אנטי-איסלמיים מארה"ב).

נתניהו: למה ממשלה ימנית צרה?

כל אלה  מפעילים בעזרת "העמותות" שלהם ישראלים שהם בעצם סוכנים זרים, המצליחים שוב ושוב להשתלט על סדר היום הציבורי, ולמרבית הצער זוכים לתמיכה עצומה  מהתקשורת הממוסדת, מהאקדמיה וממערכת המשפט.

ד. ממשלת אחדות, מטבע ברייתה, תוכל לחסוך בכספים "יחודיים" מושחתים  ובזבזניים במיוחד, מסוג אלה המופנים לקבוצות פריבילגיות קטנות, שממשלה צרה תלוייה בהן (כמו למשל ממשלת הימין האחרונה, שבעיקר בגלל החסינות המקווה (ו' ראשונה שרוקה)  עדיין מבקש ראש הממשלה בנימין נתניהו  להתמיד בה.

ובכך הוא מחזק מאוד את הטיעון של אלה המאשימים אותו, שהישרדותו האישית נמצאת בראש מעייניו ומכתיבה את מהלכיו הפוליטיים.

ה. בגלל  החיסכון שיושג עלידי חיסול הסחטנות הימנית-דתית, תתאפשר הקצאה של משאבים למה שקרוי "פריפריה" אך מצוי גם בשכונות של הערים הגדולות. כיסי עוני, זוהמה ופשע.  כולל הזרמה נמשכת ואף גוברת  של משאבים  לטובת הישובים הערביים.

נהנים נוספים אפשריים – מערכת הבריאות וטיפוח של תחבורה ציבורית, שהיא הדרך היחידה להתמודד בבזבוז הזמן המחריד של מיליוני נוסעים בכבישים העמוסים, כולל זיהום האוויר הנלווה.

*****

אם התעלול של ליברמן יצליח,  וממשלת אחדות  כון תיכון, אפשר יהיה לסלוח לבחירות האלה  ולשחקנים המשתתפים בהן, על השיעמום, על החזרתיות המייגעת וגם על עודפי הלהג הטיפשי, השיקרי ורווי האיבה שהם משפיעים עלינו.

כינונה של ממשלת אחדות, אכן יכול להפוך את הבחירות המיותרות לכאורה – לגורליות.

במובן הטוב של המילה.

על תועלות נוספות של ממשלת אחדות, על הקשיים בדרך אליה, על משמעותה המדינית, ובעד מי להצביע (אם אתם ממש מוכרחים), בהמשך.

————————————————————————————————————–

*הציפור היא האלק-דמוקרטיה, שהיא שלטון העשירון העליון על ידי העשירון העליון ולמען העשירון העליון, בעזרת כלבות השמירה – התקשורת, האקדמיה והרבנות.

14 תגובות
 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  אז אתה מצביע לליברמן. בחירה מצויינת. האיש עם העקרונות שמקבל פרס על זה שגרם לבחירות בכוונה ובצורה צינית. בחירה מצויינת. כול לחי

  אהבתי

  • תובנה מעניינת. הרי כתבתי שלא אצביע בבחירות האלה. והנה שוב מתברר שלריק אני משחית (עליך) את מילותי. נראה שהנחתי שקוראי יודעים קרוא, היתה נמהרת מדי.

   אהבתי

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  זאת רוח הדברים. קשה לי לקבל מילים חמות על העקרונות של ליברמן. אבל הוא פולטיקאי טוב וקשה למצוא הרבה כאלה בישראל. זה לפחות לזכותו.

  אהבתי

 3. אני חשבתי שרוח הדברים היא שמוצא חן בעיני , מבחינה תועלתת, הרעיון של ליברמן לכפות ממשלת אחדות. לא מוכרים לי עקרונות אחרים שלו, שהבעתי עליהן דעה כלשהי.

  אהבתי

 4. 3718 permalink

  נראה אם כחול-לבן יהיו מוכנים ללכת עם נתניהו, כאשר עיקר תוכן המצע שלהם זה רק-לא-ביבי.

  אהבתי

 5. זוכר אותך לטובה permalink

  טעית בבחירות הקודמות ואתה טועה שוב בלוגיקה שמנחה אותך גם אם לא תצביע. קצת רומן רומנטי, נחמד.

  אהבתי

 6. כתמיד אתה מקורי ומעניין. אבל…. האם גם נבון וצודק?
  אני אצביע או ליכוד או ימינה, תלוי במצב הרוח ביום הבחירות, וזאת כי אני חושב כמוך כי ליברמן יכריח את המערכת להקים ממשלת אחדות ללא החרדים. ועוד אני חושב כמוך שאין להצטער על כך. אבל ממשלת אחדות יכולה לקבל גוונים שונים, יכולה להכיל גם את ימינה למשל. או יכולה להיות בלי ימינה ורק עם העבודה ומרץ (מה השמות שלהם היום לא כל כך חשוב.) ממשלת אחדות יכולה להיות חצי כחול לבן וחצי ליכוד או אולי תערובת אחרת בהתאם למספר המנדטים שכל אחד מהם יקבל. מספר המנדטים של כל אחת ממפלגות אלו גם ישפיע מי יהיה ראש הממשלה, לכן לא לבחור זו בחירה רעה. הרי לא יתכן שאתה חושב כי גנץ למשל יכול להיות ראש ממשלה. ללא כל ניסיון פוליטי כלשהו, וללא כל ניסיון בין לאומי כלשהו ואפילו ללא כל ניסיון פרלמנטרי כלשהו. וללא כל יכולת לדברר את עצמו.

  אהבתי

 7. תודה לך חיים על הערותיך וסליחה על העיכוב בתשובתי. נכון שאני מפקפק מאוד ביכולותיו של גנץ כראש ממשלה, גם בגלל חוסר נסיונו, ולא פחות בגלל נסיונו הבעייתי. אך גם איני נלהב מנתניהו.הרבה נקודות איבד בעיני כשהבטיח לפני הבחירות של מרץ השתא ש"אינו עוסק בזה", ואחרי הבחירות היה נראה שאינו עוסק אלא "בזה"(וכך גם עכשיו), מה שגם מגחיך את טענתו ש"אין כלום". גם כרכוריו הנלהבים סביב עגל הזהב וכוהניו המיליארדרים, בשיטת הון, שלטון, עיתון ומשפחתון (מש' מילצ'ן, פקר, אידלסון, מוזס אלוביץ, שימרון, ומיליקובסקי ועוד), גם אם אין בהם פלילים, מריחים רע, ומעידים בעיני על חולשה וגם על לא מעט איוולת (מה חשב לעצמו כשנכנס לביצות המהבילות האלה? שאף אחד לא יידע? שיצליח להחלץ באיזה הוקוס פוקוס? התחיל להאמין שנכון מה שאומרים עליו, שהוא "קוסם"?). לכן, אני שומר לעצמי את זכותי האזרחית שלא להכריע בין קדחת השחת לצהבת בכבד, ומתחייב לקבל בהכנעה את הכרעת העם. זה תוך תקווה להצלחתו של ליברמן בתרגיל ממשלת האחדות. אולי החולשות של השניים יתקזזו ,וגנץ יצבור ניסיון ממשלתי, ונתניהו יצבור זיכויים בדין או בשימוע בדרך הישר ויחדל מהפרברסיה הפינאנסית שלו מכאן ואילך. ואין לי שום מגלומניה באשר לחשיבות הצבעתי בבחירות. מעולם לא הוכרעו בחירות בקנה מידה כזה על ידי קול אחד, וזה כל מה שיש לי. אני רק אחד ממיליונים. בפעם הזאת, זה יהיה אחד מהמיליונים שאינם מצביעים.

  אהבתי

  • כמו שאתה רואה אני מגיב מהר, לא להצביע זו בריחה מחובה אזרחית, זה פשוט לא יפה. ובמיוחד לא אהבתי את מילותיך שמעולם לא הוכרעו הבחירות בקול אחד ולכן אין אתה מרגיש חובה להצביע. נדמה לי שהרמבם לימדנו כי לעולם יראה אדם כאילו בכל מעשה שלו קטן ככל שיהיה הוא מכריע את כל העולם כולו לכף זכות או חלילה לכף חובה, אז אנא הואיל בבקשה להזיז את ישבנך ולהכריע. טוב גלשתי להומור, אבל באמת, אם אתה לא מצביע אין צורך להתגאות בזה ולהשפיע בכך גם על אחרים. ( ואז זה כבר לא קול אחד)
   אם אתה לא מצביע למפלגה שתמליץ על ביבי לראשות ממשלה, או לא מצביע כלל. וחס וחלילה יקרה מצב שבו השמאל-מרכז כולל הלפיד מקימים ממשלה , אתה תהיה שותף (ואשם) בכך.

   אהבתי

   • יש לי תחושה, חיים, שההפצרות שלך בדבר ניצולה של זכותי להצביע, מקורן בהנחה שלך, שבעמקי לבי, בנבכי נפשי או בירכתי מוחי, אני נוטה לימין ולנתניהו, ואם רק אגיע לקלפי כלשהי, אצביע בהתאם. ההנחה הזאת מוטעית. תוכי כברי, ואין לי שום העדפה לימין על פני השמאל וגם לא להיפך. ומכיוון שאיני מזהה הפעם מפלגה, שזורמת עם חוסר ההעדפה הזה, לא אצביע.

    אהבתי

 8. חיים permalink

  תחושתך נכונה, אבל התעלמת מכל טענותי כלפי אי ההצבעה הפומבית שלך. לא אטריד אותך יותר בנושא זה.

  Liked by 1 person

  • כבר כתבתי קודם שאני מתקשה לייחס חשיבות רבה למידע על אופן הצבעתי, מה גם שאיני קורא לאיש לנהוג כמוני. הזכות שלא להצביע מקודשת בעיני לא פחות מאשר הזכות להצביע. מכיוון ששכבר הסברתי זאת, לא ראיתי צורך לחזור על הנימוק הזה.

   אהבתי

Trackbacks & Pingbacks

 1. בחירות 2019 מועד ב'/ הלוואי שתהיה ממשלת אחדות בלי הפריבילגים | מאפיהו

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: