דילוג לתוכן

המחלקה הסגורה/ הקריקטורה האנטישמית של הניו-יורק טיימס ורזי שלנו מגלצ

יוני 12, 2019

שמאלנים בעלי מוח פקוק-אידיאולוגיה לא מפסיקים להדהים אותי. הבוקר נפלתי על אייטם בתכניתו של רזי ברקאי בגלצ, שעניינו היה בהחלטתו החדשה של "הניו-יורק טיימס"(נ.י.ט.), לחדול מפרסום קריקטורות פוליטיות מטעם המחלקה הגראפית של העיתון.

זה בעקבות פרסום הקריקטורה, שנחשדה כאנטישמית (והוסרה בחיפזון) עם ראש הממשלה נתניהו ככלב והנשיא האמריקאי טראמפ כעיוור אורתודוקסי.

ורזי שלנו, כלל לא מבין איך הנ.י.ט. הגיע ליציאה המוזרה הזאת, כי הוא, רזי, כלל לא הבחין באבק אנטישמית כלשהו בקריקטורה הנ"ל, ככה שמה כל הרעש.

הקריקטורה בנ.י.ט. שהביאה להחלטה החדשה

זאת אומרת, זה שרואים בקריקטורה כלב-ציד יהודי, המחופש לכלב נחייה, עם פרצוף מכוער של נוכל ערמומי, מוביל באף ארי בלונדיני חסר דעת (עיוור), פרימיטיבי, ומוטה,  השטוף  באמונות  תפלות כלשהן(כיפה שחורה  של יהודי אורתודוקסי), – זה, מבחינת השדרן של גלצ – בסדר גמור.

בעוד שמבחינתי, וכנראה גם מבחינת הבעלים (היהודי) והעורכים של הנ.י.ט., נראתה הקריקטורה הנ"ל, אני מניח, כהמחשה ויזואלית של התיזה המרכזית ב"פרוטוקולים של זקני ציון" .שהיא גם  התזה המרכזית באמנת אש"ף, באמנת החמאס, ובטקסטים דומים של התאומים הניאו-נאצים, הניאו-מרקסיסטים ןהפוסט קולוניאליסטים:

היהודים המרושעים המסובבים את הגויים התמימים על אצבעם הקטנה ומנהלים את העולם.

הציוץ של ג'פרי גולדברג, המבטל את המנוי על "הארץ": הנאו- נאצים נזקקים ל"הארץ" כדי להדגים את רשעותה של ישראל

כי למה,  אתם חושבים, "הארץ" הוא אחד העיתונים החביבים ביותר על ניאו-נאצים (כפי שהעיד העיתונאי האמריקאי הידוע ג'פרי  גולדברג, כשנימק את פרידתו הפתאומית מקהל המנויים על העיתון הזה)

*****

וכרגיל אצל רזי ודומיו בגלצ,  נערך דיון בסוגייה, בהשתתפותם של שלושה מומחים בלתי-תלויים, כדי להבטיח שהמאזינים יקבלו תמונה פנורמית ואובייקטיבית של הסוגיה:

*אחד מהמחלקה הגראפית של הנ.י.ט. שכנפיה קוצצו, קצת בעל-עניין, איך להגיד(אמנם לא זה שצייר את הקריקטורה).

*אחד קריקטוריסט של "ידיעות אחרונות", הידוע בחיבתו האינסופית לביבי ולדונלד.

*ועוד אחד שצייר כמה מראשי הליכוד כחבורה של חזירים שאוהבים צילומי סלפי, ונפרד מהג'רוזלם פוסט.

כך שקל לנחש מה היתה מסקנת "הדיון" הגלצי.

אם כי נרשמה הפתעה מסויימת, כי אפילו השןתפים לפייק-דיון הנ"ל, הסתייגו מקביעתו של רזי, שמדובר בהקפדת-יתר על כבוד היהודים  וישראל, ושאילו, במקום ביבי, בקריקטורה  המושמצת, היה מצוייר שייך-נפט ערבי…

זה לא עבר. הקרקטוריסטים הזכירו לרזי שגם אחינו הערבים והמוסלמים די רגישים לכבודם.

אם כי לא הרחיקו לכת עד כדי האיזכור של הקריקטוריסט הדני שניצל מניסיון התנקשות בחייו בגלל קריקטורה שעניינה היה בנביא מוחמד, שלא לדבר על 12 העיתונאים הצרפתים ממערכת "שארלי האבדו", שלא ניצלו מההתנקשות,  לרוע מזלם, על רקע דומה.

****

באשר לעמדתי בעניין: מי שמציירים ומפיצים קריקטורות אנטישמיות או איסלמופוביות, הם סתם  חזירים גזעניים ושטופי שנאה, גם כשהם מחופשים לשמאליברלים נאורים ומתקדמים.

ומי שמנסים לפגוע  בהם, הינם סתם חזירים רצחניים, גם כשהם   מחופשים למאמינים באללה.

ואני גם מתנגד למי שמפטר את הקריקטוריסטים הנ"ל ומבקש לפגוע בחופש הביטוי שלהם.

אם כי, אני מסוגל איכשהו להבין את מנהלי ה-נ.י.ט., שמן הסתם מכירים היטב את כוח האדם במחלקה הגראפית שלהם, ובין העורכים האחראים לאישורי העמודים היורדים לדפוס, ולא מתאים למנהלים הנ"ל  להסתבך שוב בשיימינג, או בתביעות ובתשלום פיצויים.

אלה הציירים והעורכים שמתוקף נאורותם המתקדמת, היהודים, או מדינתם, הם מבחינתם טרף קל ולגיטימי. מקביליו  האמריקאים  של רזי שלנו מגלצ,  שעל כושר האבחנה שלו בכל הנוגע לקריקטורות אנטישמיות כבר למדנו לא מעט.

4 תגובות
 1. קמיליה permalink

  יש לשמאל היהודי / הישראלי קושי נפשי ואידיאולוגי להודות שהאנטישמיות לא חלפה מהעולם בתום מלחמת העולם השנייה.
  גם יוסי ביילין ואברום בורג ( שתי דוגמאות שקפצו הרגע לראשי) די לעגו לאלו הטוענים שהאנטישמיות עדין קיימת ובועטת.
  הם מוכנים להודות בקיומם של כמה אנטישמיים זקנים וכמה תנועות ניאו נאציות קיקיוניות, אך אנטישמיות ככוח מוביל, שחובה להודות בקיומו ובהשפעתו – לא ולא.
  לא בהשפעת האנטישמיות על המשך הצורך בישראל כמקום מפלט ליהודים ( כלומר הצדקת הציונות) ולא בהשפעת האנטישמיות על דעת הקהל ומדיניות החוץ של הרבה מדינות נוצריות.

  מכאן שרזי ברקאי, למרות תדמיתו העצמית כהוגה עצמאי, הוא בסך הכל חלק מעדר השמאל היהודי.

  Liked by 1 person

  • שלט לדבר על זה, שיש בפייק-שמאל היהודי-ישראלי (לאו דווקא אלה שהזכרת בתגובה) כמה אנטישמים בזכות עצמם,(ראי למשל חומת ההגנה הבצורה שמנסים להעניק ל-BDS ב"הארץ") שבטח לא ששים להודות בקיומה של אנטישמיות ממשית כלשהי, בהיותם בעלי בריתה.

   Liked by 1 person

   • קמיליה permalink

    שכחתי להוסיף מניע נוסף של השמאל היהודי להכחשת האנטישמיות –
    התשוקה האדירה שלהם להשתייך לאליטות האירופאיות ולחוש בשר מבשרן.

    תשוקה הקשורה לכך שהאליטות האלו הקיאו מתוכן בבוז ובסלידה, או רצחו, את אבותיהם או את סביהם. מעין נסיון מעוות לתקן את ההיסטוריה.

    לו היו מכירים בכך שאליטות אלו הן עדין אנטישמיות ולעולם לא יסכימו בלב שלם לקבל לתוכן יהודים שכמותם ( אלא אם מדובר ביהודי מחמד שיתקפו במקומם יהודים אחרים) – היו קולטים שאין כל סיכוי שתשוקתם האדירה תתממש.

    למרבה האבסורד, מניע זה חזק במיוחד בקרב צאצאי היהודים שנאלצו להימלט ממרכז אירופה במחצית הראשונה של המאה העשרים (מגרמניה, אוסטריה, צ'כיה במידה מסוימת גם מהונגריה) למרות שהגדירו את עצמם כפטריוטים גרמנים / אוסטרים / צ'כים / … בני דת משה.
    גדעון לוי ועמוס שוקן הם חלק ממייצגי הכללה זו.

    Liked by 1 person

 2. לפני מאה שנים (1920) הזמינו ה"גרמנים בני דת משה", גירסה קודמת של שוקן ועדתו, את אלברט איינשטיין לוועידה שלהם.הוא השיב במכתב , שפך עליהם אש וגופרית, וסיים בשאלה הבאה: "האם 'הארים' יכולים לכבד מלחכי פינכה שכאלה?"

  אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: