דילוג לתוכן

הפקק האידיאולוגי, תחקיר (1ׂ) – הבורות היא מפלטו של הפייק שמאל

מרץ 16, 2019

אני מבקש לשתף את חברי ואת קוראי פה, בקצת מסקנות שצברתי כתוצאה מפעילות ערה למדי של כמה שנים בבלוגוספרה ("מאפיהו") ובפייסבוק (החשבון שעל שמי).

ובכן, בצער די רב וביגון טיפה קודר, עלי להודות, שרובה גדול של  הפעילות הנ"ל, הוא חסר טעם וחסר תוחלת.  הסיכוי להצביע בפני קוראים וחברים על טעויותיהם; לשכנע אותם להרהר שנית בדעותיהם המוצקות משכבר הימים; לעמת אותם עם מציאות עובדתית שהם מנסים להתעלם ממנה; לסתור (בקלות רבה) את טיעוניהם הכוזבים כך שייפתחו בפני פרשנויות תקפות יותר של העובדות; ובקיצור, לפורר את הפקק האידיאולוגי שסותם להם את המוח —

— הסיכוי להצליח במשימות האלה הוא קלוש ביותר.

*****

מסיבות ביוגרפיות, רבים מבין  חברי בפייס (ולא רק), מאלה המודעים פוליטית, הפעילים והמגיבים,  נמנים על שורות השמאל, ואף השמאל הקיצוני, מה שאני מכנה "הפייק שמאל" (שפעם קראתי לו "השמאל המדומה" ואח"כ "השמאל המזוייף.")

הסיבה לכך פשוטה: עד  שנפלתי על השכל, מבחינתי, בשנות התשעים של המאה והאלף הקודמים,  ובמהלך החלק הראשון של העשור הקודם, נמניתי בעצמי על האגף הפוליטי הזה. והחברים שצברתי על הדרך, בשנותי באוניברסיטה, בפוליטיקה, בתקשורת, ובנסיבות חברתיות,  נשארו כמעט כולם בעמדותיהם הישנות, וחלקם אף החריפו אותן, בכיוון של תמיכה גוברת והולכת בלאומנות ובגזענות הפלשתינית -ובמקביל, טיפוח של שנאה גוברת והולכת  ליהדות, ליהודים ולמדינתם (מה שהם רואים מן הסתם כהשמאלה, ולי זה גורם לקרוא להם פייק שמאל , שהרי שמאל גזעני , או תומך בגזענות, גם אם מדובר בסתם אנטישמיות אופנתית, הוא אוקסימורון בהגדרה)

אך המרחק שהלך וגדל מבחינת הדעות, לא הריץ אותי לחפש לי חברים חדשים שיתאימו לדעותי שהשתנו, גם מפני שזהו  מרוץ חסר שחר.

כי אם הביקורת שלי כלפי השמאל הרדיקלי, היא, שבעצם עבר ימינה, לכיוון של גזענות כלפי יהודים והזדהות עם לאומנות קיצונית של העם השכן, מה הסיכוי שלי להגיע אל ימניים מוצהרים, שהם אותו דבר אבל להיפך?

(לא מפתיע, שמבחינת הדעות, יוצא, שאני הכי קרוב לאלה, שעברו מסלול דומה לשלי – מי שהתפכחו מן האמונות הטפלות של השמאל, ועד האמונות הטפלות לא פחות של הימין לא באו.)

*****

והתוצאה של התהליך בבלוג ובפייס: המון ויכוחים ודיונים מול חברי הוותיקים מן הפייק-שמאל, מהם רמים ומרים, ומהם משעשעים ומבודחים (הוויכוחים), אך כמעט תמיד  חסרי תועלת, מבחינת האפשרות לתקן טעות או לשנות עמדה או דעה.

עד שהגעתי לידי כך, שפרסמתי בפייס, לפני כמה ימים, את הפוסט-קדימון לזה שאתם עוסקים עכשיו בקריאתו:

 

אז מיהם "שטופי האידיאולוגיה הללו? ואיך האידיאולוגיה משמשת להם בתפקיד של מעין פקק, או מחסום, המונע מהם להבחין במציאות כמות שהיא? לעמוד על טעותם?  לחלץ אותם מטיפשותם?

ובכן, בפוסט הזה ובבאים אחרי, אנסה להגיש מין "עזרה ראשונה",  בדמותו של תיאור מפורט של הפקק האידיאולוגי סותם-המוח.

נכון שכבר עסקתי בלא מעט מאפיינים של הפקק האידיאולוגי הנ"ל, אך נראה לי שתיאור שיטתי ורצוף של הבעיה עשוי להועיל יותר מהתייחסויות מפוזרות, אגב דיון בנושאים השוטפים שעל סדר היום.

הבורות היא שורש הרע.

תתפלאו, אבל אבן הראשה של הפקק האידיאולוגי במוחו של המאמין, הבסיס שבתשתיתו, אינו השקר או הטיעון הכוזב, לא ההתנשאות הגזענית  וגם לא הקרנפת.

אלא הבורות.

פרופ' חומסקי: ממומן על ידי"אחד הארגונים המרושעים ביותר בהיסטוריה

שהיא כמעט תמיד סוג של בורות מרצון. חוסר רצון עיקש  לדעת. חשש עצום מפני העובדות.

זה, כי הסתירה הבולטת, שאינה ברת הכחשה,  בין העובדות לדעות, עלולה לפורר את הפקק המוחי האידיאולוגי, במיוחד בהיותו של המאמין מתיימר למדעיזם מפוכח והגיוני.

והנה דוגמא מהחיים.

לאחרונה שמתי לב, שאחד מחברי, מהפייק שמאל,  מפגין הערכה גדולה כלפי הפרופ' נועם חומסקי, בלשן ב-MIT*, אחד הבולטים שבאינטלקטואלים של הפייק שמאל העולמי.

חומסקי מגדיר את עצמו כסוציאל-אנרכיסט, ומתבלט כיריב מר ובוטה של האימפריאליזם-קפיטליזם האמריקאי.

ניסיתי להעיר את  חברי מתנומתו העמוקה, והזכרתי את העובדה התמוהה, שאותו חומסקי, הועסק וזכה לאורך שנים למימון נדיב של מחקריו –

— מתוך התקציב האדיר של הפנטגון (המטה הכללי של הכוחות המזויינים) האמריקאי , לא פחות.

מבנה הפנטגון ליד וושינגטון: "איום על חיי המין האנושי"(בצילום מהוויקיפדיה)

בתגובה, הטיח בי חברי את ההאשמה הכבדה, "קונספירציה!" שוב ושוב.

כביכול,  שאני מעלה השמצות מבוססות כלפי חומסקי יקירו,  שאינן אלא חלק ממזימה, מסע הכפשה קונספירטיבי (זדוני, חתרני וחשאי).

יעצתי לידידי לגגל ברשת ולהיווכח באמת בעצמו.  לא חשאי ולא בטיח, לא תיאוריית קונספירציה ולא נעלים.

אך בפגישתנו הבאה, לאחר שבוע התברר שהחבר  לא טרח לגגל.

לפיכך התארגנתי  במקום על סלולרי המחובר לרשת, ואחרי הקשה קצרה באנגלית של הצירוף "חומסקי+פנטגון", הגעתי  ללינק הראשון.

ומה עשה חברי? הוא התבונן בפליאה במסך שהצגתי לפניו – ומיד התחיל להתעניין – מיהו אותו אחד שכתב את הסיפור החתרני  על חומסקי והפנטגון! כל העניין נראה לו חשוד, לא סביר…ובקיצור, שוב: "קונספירציה!"

ולא עזר,  שהסברתי שזה רק הלינק הראשון שהופיע . שיש עוד איזכורים רבים לפרשה. שהסיפור ידוע היטב, ומזמן. שחומסקי , שנשאל על העניין לא פעם, לא הכחיש מעולם.

ללא הועיל. המילה "קונספירציה" הוטחה בי שוב ושוב.

טוב, אפשר להבין למה. דעותיו של חומסקי על הפנטגון ידועות היטב. למשל:

(הפנטגון הוא)"אחד הארגונים המרושעים ביותר בהיסטוריה האנושית…המוסד הזוועתי ביותר על פני האדמה… מהווה   איום על חיי המין האנושי".

 חומסקי גם הצהיר שלצבא אין מה לחפש בקמפוסים האוניברסיטאים, בין  לצורך גיוס כוח אדם, בין למחקר ובין לסיוע במלגות לסטודנטים. וטען כי פרוסורים אמורים להאבק נגד גזענות, עוני ודיכוי, ולא לעבוד בשביל הפנטגון.**

די ברור, מדוע החבר שטוף האידיאולוגיה מעדיף להתבצר בבורותו.

ושלא תחשבו שמדובר באיזה מטומטם מצוי. מדובר באדם סביר וחביב, ורק כשתוקף אותו הג'וק האידיאולוגי, הופכת הדיבור הסביר לדקלום כפייתי  והחביבות המולדת ללהט דתי. יש לזכור, שלהגיד את האמת על חומסקי באוזני פייק-שמאלן, זה כמו להגיד את האמת על סטאלין באוזני קומוניסט אדוק, לפני נאומו המודלף של כרושצ'וב  בוועידה ה-20  של המפלגה.

האמת פשוט מזעזעת מדי. עלולה לפורר את הפקק האידיאולוגי.

המוח שטוף האידיאולוגיה נאחז בבורותו.

היא מפלטו.

ומה שמצחיק: הרי בעצמי הייתי פעם אחד כזה. מעריץ של חומסקי. עיוור לכשליו המוסריים והלוגיים.  שמאלן  בור ושטוף מוח, , מכור לאידיאולוגיה שקרית ומטופשת. כמו חבריי. אני שב ומזכיר זאת, מטעמי גילוי נאות ולבל יגבה לבי.

—————————————————————————————————

בפוסט הבא – עוד על הבורות  כמפלטו החשוב של האידיאולוג (ועוד דוגמאות משעשעים מהחיים), ועל  מרכיבים אחרים של הפקק האידיאולוגי.

—————————————————————————————————–

*המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, אחד החשובים שבין המוסדות להשכלה גבוהה בארה"ב.

**(:The Pentagon is)

one of the most evil institutions in world history…the most hideous institution on this earth,” which ”constitutes a menace to human life.” And he has also made statements that the military has no business being on college campuses whether for recruiting, research, or helping students pay for college, and professors should fight racism, poverty and repression rather than working for the Pentagon.

 

 

 

 

3 תגובות
 1. נייר מחוק permalink

  עקשנות תודעתית היא גם תלוית גיל. חבריך מזקינים ומקשיחים, אבל צעירים יותר קל לקרב לדעות חדשות.

  Liked by 1 person

 2. אבנים שחקו מים permalink

  שכנוע הוא תהליך ממושך שתחילתו בהטלת ספק בדעה הותיקה, והמשכו בעבודה עצמית (!) לבדיקת האמת. מי שמנסה לשכנע יכול לצפות רק לתרומה שלו לשלב הטלת הספק. לא יותר מה.

  Liked by 1 person

Trackbacks & Pingbacks

 1. הפקק האידיאולוגי (תחקיר) 3/ האמת כאיום נורא לדימוי העצמי של הפייק שמאל | מאפיהו

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: