דילוג לתוכן

בחירות 2019/פייק ניוז בגלצ: נשים מצביעות שמאל! האמת: הפוך,גוטה,הפוך

מרץ 6, 2019

ביום ג' השבוע, 05.03.2019, (אולי לכבוד "יום האשה" הבינלאומי החל השבוע), האזנתי לתכנית "עושים צהרים" של יעל דן בגלצ, ונדהמתי לשמוע, שנשים, גם בישראל, נוטות להצביע יותר לשמאל, בעוד שהגברים נוטים להצביע יותר לימין. זה היה במסגרת ראיון עם הד"ר אודליה אושרי מהאוניברסיטה העברית(דקה 13 ואילך בלינק).

נדהמתי, כי זכרתי שהאמת הפוכה לחלוטי-חלוטין, ופעם אפילו כתבתי על זה.

ואף תהיתי אז על מיעוט ההתייחסות לתוצאות המפתיעות.

טוב, אני סתם כותב שנדהמתי. לא נדהמתי מזה שפייק-ניוז כאלה  מופיעים בגלצ, בתכנית רדיו המוגשת על ידי שדרנית בעלת נטיות פוליטיות ידועות, הרגילה  לעסוק בתעמולה פוליטית במסגרת תוכניתה.

המרואיינת, הד"ר אושרי דיברה בתחילת הדברים על דפוסי הצבעה של נשים בארה"ב ובמערב אירופה, אך לשאלתה של המראיינת דן על אופי ההצבעה בישראל, היא לא טרחה לספר שכאן דפוסי ההצבעה של הנשים הפוכים להצבעה במערב. להיפך, היא ניסתה להתפתל  ולהתאים את  התוצאות במחקרים הישראליים למסר התעמולתי המבוקש:

שגם נשים ישראליות נוטות יותר להצבעה לשמאל.

כדי שזו תהיה הכותרת של האייטם, כמבוקש.

הרי הבחירות מתקרבות, וצריך קצת תעמולה מועילה לכוחותינו.

*****

אך האמת – הפוכה לחלוטי-חלוטין. הגב' דן מגלצ מכרה לנו בלוף.

קבלו סקר שנערך ב-2012 על ידי "אונלייף" ופוקסם ב-2012 ב"דה מרקר":

על פי נתוני הסקר, כ-20% מהנשאלות הצהירו כי בכוונתן להצביע למפלגת "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד. 14.5% מהנשאלות ציינו את הליכוד-ישראל ביתנו ו-12.9% מתעתדות להצביע עבור מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ'. מרצ בראשות זהבה גלאון מדורגת במקום הרביעי עם 3.9% מצביעות.

תוצאותיו של סקר שפורסם בדה-מרקר ב-2012

*****

ומה היו התוצאות בפועל בבחירות של 2013?

בסקר שנערך למען "מעריב ונגע לבחירות לכנסת ה-19 ב-2013, התברר כי 58%(!), רוב ניכר, של הקולות שקיבלו מפלגות הימין – היו קולות של נשים.

בניגוד לבלוף שניסו למכור לנו בגלצ.

******

ומה קרה בבחירות של 2015?

קבלו את תוצאותיו של סקר שפורסם בגלריה של
"הארץ" באפריל 2015:

"בסקר… התברר…  כי נשים מוכנות פחות מגברים להחזרת שטחים בירושלים (38% מהנשים לעומת 45% מהגברים), תומכות פחות בהקמת מדינה פלסטינית (39% מהנשים לעומת 46% מהגברים), מצדדות יותר בהגדלת תקציב הביטחון (49% מהנשים לעומת 36% מהגברים). לעומת זאת, 45% מהנשים, לעומת 39% מהגברים, חושבות שיש לשים דגש על שיחות השלום. נשים חוששות הרבה יותר מגברים להיפגע מטרור (73% מהנשים לעומת 53% מהגברים) וכן מפני פגיעה באזרחים חפים מפשע בצד השני."

והתוצאות כה מוזרות,  עד כדי כך, ש"גלריה", מוסף של"הארץ", נזקק להסבר מדעיסטי של התופעה.

"על פניו בהחלט נראה שיש כאן פרדוקס", מסכימה פרופ' נויה רימלט, מרצה בכירה למשפטים ומגדר באוניברסיטת חיפה, שיזמה את הכנס שבו הוצג המחקר. "יתרה מזאת, דפוס ההצבעה של נשים ישראליות, שמתערבבות בו מגמות של ימין ושמאל, הוא חריג בהשוואה לדפוס שאנחנו מכירות למשל בארצות הברית, שבה הנטייה של נשים היא מוחלטת למרכז ולשמאל הליברלי… נשים כקבוצה הן מי שתחושת המוגנות שלהן ורמת הביטחון האישי, במיוחד במרחב הציבורי, נמוכות לאין שיעור מאלה של גברים. נשים חשופות לאלימות ולפגיעות מיניות בבית ובחוץ. הן פחות מסוגלות להגן על עצמן מפני אלימות וטרור, הן ציבור עני יותר, הנזקק יותר לשירותי תחבורה ציבורית, שבהם מתרחשים חלק משמעותי מפיגועי הטרור ועוד."

****

בראיון של דן עם הד"ר אושרי בגלצ, נאמר גם, כי פעם היו התוצאות הפוכות – פעם נשים הצביעו יותר לימין.

גם זה סתם קשקוש, בדיוק כמו הקביעה שהיום נשים מצביעות יותר לשמאל.

קבל תוצאות לטווח ארוך, שפורסמו ב"פרלמנט" ב-2008:

בבחירות בישראל אין 'קול נשי'. כלומר הנשים אינן שונות מהגברים בהעדפות ההצבעה שלהן, או כפי שניסח זאת אריאן ( 1998 ): מגדר מעולם לא היה קשור להעדפות הצבעה בבחירות בישראל באופן מובהק סטטיסטית. במילים אחרות, כאשר בוחנים דפוסי הצבעה לימין ולשמאל בישראל לא משנה אם הבוחר הוא גבר או אישה. משתני הרקע המשמעותיים ביותר בקביעת העדפות ההצבעה בישראל הם מידת הדתיות, שיוך עדתי וגיל."

כלומר: בעוד שפעם לא היה הבדל בין גברים ונשים, מבחינת ההצבעה לימין ולשמאל, מתברר שהמגמה השתנתה.

השתנתה בכיוון הפוך לחלוטין, לזה שמנסות למכור לנו בעלות הפייק-ניוז בגלצ.

 

 

 

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: