דילוג לתוכן

אם הגשת כתב אישום עשויה להבטיח לביבי ניצחון גדול, למה הוא מתנגד?

ינואר 12, 2019
ב"ידיעות של הסופ"ש מצאתי שניים, שטוענים שהגשת כתב אישום נגד ביבי לפני הבחירות תועיל לו לנצח בגדול בקלפיות (תראו למשל את הסקרים). עמית סגל (שאולי רוצה בנצחונו של ביבי),תוהה, בקריצה, אם אין זה פוטין,שכדי לסייע לחברו נתניהו, מסית את מנדלבליט להחפז בהגשת כתב האישום.
 
ולעומתו בן-דרור ימיני, שאולי רוצה בתבוסתו של נתניהו, שואל אם לא כדאי להיענות לתביעתו ולעכב את הגשת כתב האישום, כדי למנוע ממנו ניצחון סוחף.
 
הדים לתפיסות האלה מצאתי גם במקומות אחריםבסופ"ש. כך שמתעוררת השאלה:
 
היתכן שבעל-העניין עצמו, כלומר, נתניהו, אינו מבין מה  שמבינים סגל, ימיני ואחרים?
 
מה, הוא לא קורא סקרים? הוא לא רוצה לגרוף ניצחון גדול בבחירות?למה הוא מפריע למנדלבליט לעשות צעד שרק יועיל לו בקלפיות?
 
על השאלות האלה יש לי כמה תשובות, המבוססות על ההנחה הסבירה, לדעתי, שראש הממשלה נתניהו מבין בפוליטיקה- ובסקרים- קצת יותר מהעיתונאים.
 
א. הבחירות הקרובות לכנסת וניצחון בהן אינם חזות הכל. ניצחון בבחירות אינו מבטיח לנתניהו שום דבר. כתב אישום יכול להקשות עליו מאוד, או אף למנוע הרכבת קואליציה לאחר הבחירות. משה כחלון (כולנו) ואורלי לוי-אבקסיס (גשר) כבר הביעו את דעתם,- הם לא יצטרפו לממשלה שנגד ראשה הוגש כתב אישום. ויתכן שזו רק ההתחלה.
 
ב. אין ספק, שביבי מקווה, שניצחון גדול בבחירות,יגרום ליועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לחשב את מהלכיו מחדש לאחר הבחירות(אולי "מיליונים יקומו", כפי שחזה-איים  "המצליף" אמסלם? )או חקיקה מזורזת?
 
ג. הסקרים שעליהם מסתמכים העיתונאים הם כמעט תמיד כאלה שעורכים אמצעי התקשורת. אלה סקרים קמצניים, שנערכים לצורכי כותרות. סביר שלפוליטיקאים יש סקרים יסודיים יותר.ויתכן. שהתוצאות שם שונות.
 
ד. יתכן הבדל גדול בין מה שאומרים סקרים הנוגעים לעתיד בדבר  התנהגותם הצפויה של הנסקרים "אם וכאשר" יוגש כתב אישום,  ובין מה שיעשו הנסקרים בפועל, בדממת הקלפיות. כאשר ה"אם וכאשר" יהפכו למציאות נוכחת, "כאן ועכשיו". דוגמא: כאשר החזאי מנבא גשם, ויש אפילו עננים בשמיים, איש אינו ממהר לפתוח מטריה. אבל די בכמה טיפות של גשם אמיתי ונוכח,  והמטריות יפתחו גם  יפתחו. סביר שנסקרים התומכים בנתניהו נוטים להתגרות בעורכי הסקרים, ו"מאיימים" עליהם בתשובה "דווקאית", בבחינת: "שלא יעיזו(להגיש כתב אישום, כי אנחנו עם ביבי באש ובמים.)" אך הגשה בפועל של כתב אישום תביא חלק מאוהדי נתניהו למחשבה  שניה. בניגוד לדעה השלילית והמכלילה של  רבים ולא טובים במיוחד בתקשורת הממוסדת(ואפיגונים ברשתות), הימין הישראלי אינו מורכב מבבונים חסרי דעת.

 

One Comment
  1. יוסי permalink

    ראית, מן הסצם, את המאמר במוסף ״הארץ״ על כיצד יש לברוח מהארץ, מאת בני מוריס. כנראה הם מחפשים מחליף ל״נביא הגאון״ ליבוביץ, שתחזיותיו על התמוטטותה הוודאית הקרובה של ישראל מ 1970 כבר קצת קשה ״למכור״.

    ״הארץ״, כמו התעמולה הסובייטית ז״ל והאנטישמית תבדל״א, מצהיר שאין שלום כי ישראל המפלצתית מתעמרת בערבים שוחרי השלום בימים א׳ ג׳ וה׳…ושיש לברוח מייד משום שהערבים צמאי הדם ישמידו אותה בימים ב׳ ד׳ וערבי שבת וחג.

    אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: