דילוג לתוכן

ביבי וכתב האישום: אוהדיו ומתנגדיו מתהפכים הלוך וחזור. שיקבע החוק

ינואר 8, 2019

רכבת ההרים הדוהרת ליום הבחירות נוסעת, כצפוי, על פסי ביבי והחקירות.  כתב האישום ומועדו, גנץ וסיכוייו, השימוע ולפיד (שנפגש גם הוא עם נוני מוזס ולא עשו לו כלום), הבחירות ומצב הביטחון, והכל מסתכם בשאלה הנוגעת להמשך כהונתו, או לא, של ראש הממשלה.

כידוע יש י דעות שוניןתם, למעשה נוגדןת, בדבר הפרוש הנכון של עובדות המציאות, בין אוהדיו של ראש הממשלה ביבי ובין מתנגדיו. האוהדים והמתנגדים מהמפלגות, מהתקשורת, מהאקדמיה, מהפייס, מהטוויטר ומהלייקים.

אשתדל להביא את שתי הגירסאות בגישה עניינית ככל האפשר, ביושר ומתוך נאמנות לעובדות.

שלב ראשון:

בגוש האנטי-ביבי, האשימו את המשטרה שהיא ממזמזת את החקירות, והאחראי מס. 1 לכך הוא מפכ"ל המשטרה, איש ימין מובהק, עם עבר בשב"כ – ומינוי של ביבי.

ראש ממשלה נתניהו: השימוע

רב-ניצב רוני אלשיך, הוא האיש שמכסת"ח את  ביבי, מושך ומטייח את החקירות נגדו. וכמובן שגם המשטרה לא משהו באופן כללי. יש המון מחדלים.

בשלב זה הגנו אוהדי ביבי על המפכ"ל. הצלחותיו בשב"כ. ההתקפה נגדו פוליטית ולא לגיטימית. המשטרה אחלה, ויעיד גם השר הממונה עליה.

*****

טוב, טייח המפכ"ל ומשך, אך בסופו של דבר הגיש המלצות. לא לפני שביבי ואוהדיו ניהלו מערכה בטענה שאין זה מעניינה של המשטרה להגיש המלצות, וזכותה רק להעביר את התיק לשלב הפרקליטות. ואילו מתנגדי ביבי טענו שההמלצות הן מסורת, תמיד היה ותמיד יהיה.

ואז האשימו  אוהדי ביבי  את אותו מפכ"ל כי נכנע ללחץ התקשורת העויינת וחוגי השמאל. הוא הרחיב וזירז את החקירות בלי סיבה עניינית. הוא נכנס ראש-בראש עם ראש הממשלה. הוא התחנף לתקשורת בעצתו של איש יחסי הציבור ששכר בשכר מופרז.

ולפי אוהדי ביבי, הלחץ עבד, וזה הצליח: התקשורת התהפכה עליו. הוא אמנם מתנחל חובש כיפה, אבל הוא משרת את הבית היהודי במלחמתו הפוליטית נגד ביבי. ראו את הקרב שלו  בעד פרסום ההמלצות. ראו את הסרט שעשתה עליו אילנה דיין. ראו את הגיבוי שנתן לניצב ריטמן בפרשת הקצינה המוטרדת. בשום אופן אין להאריך את כהונתו של אלשיך. ארדן – תביא מהר מחליף.

בקיצור, שכחו את העבר המצויין שלו בשב"כ.

התהפכו עליו לרעה.

בעוד שמתנגדי ביבי, בשלב זה, כבר אינם סבורים שהמפכ"ל ממזמז את החקירה. הם כבר מבינים שהמפכ"ל הוא קצין הגון. הוא לא מתערב בחקירה כי אסור לו, אך מגבה כמו שראוי וצריך את פקודיו באירגון החשוב הזה. התמיכה שלו בניצב ריטמן נגד ME TOO והפמיניזם היא זוטי דברים.

כל הטענות של אוהדי ביבי נגדו מגוחכות, אומרים המתנגדים. נכון שהוא איש ימין ומנוי של ביבי עצמו – רק שהוא לא מועל בתפקידו הרם כשומר סף. העובדות כה ברורות. העוול  זועק לשמיים ואלשיך עושה כצו מצפונו ועומד בדרישות החוק. וגם בעבודת המשטרה אפשר לגלות שיפור ניכר בתקופת  כהונתו.

בקיצור, אחלה מפכ"ל, אחלה משטרה.

התהפכו עליו לטובה.

שלב שני:

כבר בשלב זה, של חקירות המשטרה, נכנסו מתנגדי ביבי לשלב הבא של המאבק הפוליטי (המתחזה להיות חוקי וכשהחוק לא מספיק לצורך הטיעון, המאבק הוא אף מוסרי-נורמטיבי), מול היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

יועץ משפטי מנדלבליט: העיתוי (הצילום מהוויקיפדיה)

הנימוקים ידועים. היועץ הוא איש ימין, חובש כיפה, מנוי של ביבי אחרי שכבר שירת אותו בנאמנות כמזכיר הממשלה. ברור שהוא מכסת"ח את ביבי, מגבה את המפכ"ל שמצידו מושך ומטייח, ועתיד למשוך ולטייח בעצמו כשיגיעו אליו ההמלצות.

הוא יוציא את ביבי נקי, ובמקרה הטוב ניתן לצפות ממנו הגשה של תיק מדלדל, בלי קלון, שלא יפגע בביבי ויניח לו להמשיך בכהונתו.

שיתפטר היועץ בגלל ניגוד אינטרסים, שיתפטר ביבי כל עוד לא הוכחה חפותו. זה מצד מתנגדי ביבי.

בעוד שאוהדי ביבי הגנו על היועץ המשפטי בחרוף נפש.  איש הגון. הצליח בצבא והצליח כמזכיר הממשלה. ההפגנות של מתנגדי ביבי מול ביתו של מנדלבליט או בכיכר הבימה, הן התערבויות בבלתי לגיטימיות בתהליכים חוקיים והפרעה לתנועה, וכמובן פוליטיות לגמרי, במסווה של טענות חוקיות. יש להניח לרשויות החוק לעשות את עבודתן ללא הפרעה. יקח כמה זמן שיקח.

שלב שלישי:

בינתיים, בפברואר אשתקד,  עברו המלצות המשטרה לפרקליטות, לבדיקת התיקים והשלמות חקירה. לא אלאה אתכם שוב, עם הטענות משני הצדדים הניצים.

בקיצור, מתנגדי ביבי: הפרקליטות מטייחת ומושכת זמן כדי לכסת"ח את ביבי.

אוהדי ביבי: הפרקליטות מתנכלת לביבי, במסגרת מזימה זדונית להוריד אותו מהשלטון, שלא באמצעות הקלפי.

אחרי ששלב הפרקליטות הסתיים בהעברת התיקים, התהפכו לטובה מתנגדי ביבי: הפרקליטות האמיצה לא נכנעה ללחצים הבלתי לגיטימיים.

ואילו אוהדי ביבי קיבלו הוכחה לטענתם: הפרקליטות התנכלה לביבי שלהם. הכל מזימה של כנופיית שלטון החוק.

בחזרה לשלב שני:

טוב, בינתיים הועברו התיקים להכרעת היועץ המשפטי.

בשלב הזה התהפכו שוב שני הצדדים. מתנגדי ביבי התהפכו לטובה, כמו במקרה של אלשיך. הוכח שהיועץ מתנהג בסדר, למרות חששותינו שהתגלו כבלתי מבוססים, ויש לטאטא אותם אל מתחת לשטיח.

ואילו ביבי ואוהדיו  התהפכו על מנדלבליט לרעה. הוא כמו המשטרה והפרקליטות.

הוא שותף למזימה של התקשורת ושל ארגוני השמאל, לחסל את ביבי. לכרות את ידו האוחזת במטה השלטון. היועץ זומם להגיש כתב אישום לפני הבחירות, כדי שלא יהיה זמן לשימוע. היועץ האמור להכריע, והציבור האמור להצביע, לא ייחשפו לטיעוניו הצודקים של ראש הממשלה. והבה נשכח מתקות החושך שבה תמכנו בו.

*****

סיכום ביניים:

מתנגדי ביבי שהיו בהתחלה נגד אלשייך התהפכו עליו לטובה.

מפכ"ל אלשיך: הטוב והרע (הצילום מהוויקיפדיה)

אוהדי ביבי שגיבו את המפכ"ל התהפכו עליו לרעה.

מתנגדי ביבי שהיו נגד הפרקליטות התהפכו עליה לטובה.

אוהדי ביבי שהיו בעד מנלדבליט התהפכו עליו לרעה.

מתנגדי ביבי שהיו נגד היועץ המשפטי התהפכו עליו לטובה.

*****

שלב רביעי:

המערכה הנוכחית מתנהלת עכשיו על העיתוי של הגשת כתב האישום.

אוהדי ביבי אומרים שלא הוגן להגיש עכשיו כתב אישום, כי אין זמן לשימוע, ולכן פרסום מוקדם עלול להשפיע בצורה לא הוגנת על תוצאות הבחירות.

מתנגדי ביבי אומרים שחובה להגיש את כתבי האישום לפני הבחירות, כי הציבור ההולך לבחור חייב לדעת מול אילו האשמות עומד ראש הממשלה.

שתי טענות מצויינות.

אבל נא שאלו את עצמכם את השאלה הבאה:

מה היו אוהדי ביבי אומרים על העיתוי של הכרעת היועץ מנדלבליט, אילו היו סבורים שיימנע מהגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה?

"לפרסם מיד! הציבור חייב לדעת את האמת בבואו אל הקלפיות. מנדלבליט הוכיח את עמדתנו העקבית (חה-חה) לגביו, כשומר סף ישר והגון!"

ומה היו מתנגדי ביבי אומרים במקרה הזה?

"היועץ המשפטי הוכיח את טענתנו העקבית (חה-חה). הוא מזדרז להגיש את הזיכוי לביבי על מגש של כסף והבטחה למנוי בעליון. ומוטב  שהבוחרים בקלפיות לא יתייחסו להמלצותיו של ימני חובש כיפה שבא לכסת"ח את ראש הממשלה ולהבטיח את המשך שלטונו."

כך שאין שום דבר צודק, הגון או ענייני בטענותיהם. לא הטענות בפועל ולא הטענות בכאילו.

***

אז מה הפתרון?

איך יוצאים מהבוץ הזה?

את דעתי כתבתי כבר מזמן, וחזרתי עליה כמה פעמים. אז הנה שוב.

המכנה המשותף הנמוך ביותר, והיחיד שתופס במקרה של חילוקי דעות מתהפכים ובלתי עניינים, מהסוג שלפנינו –

– הוא מה שאומר החוק.

אין ברירה. תעזבו אותי מ"נורמות", מ"צדק", מ"מוסר", מ"טובת המדינה", מ"ביבי  מלך ישראל" ומ"ביבי השטן" ועוד ועוד.

לא שהם לא חשובים, אבל הם הובאו בחשבון כשנחקק החוק. הוא מה שקובע בשורה התחתונה.

החוק אומר שראש הממשלה זכאי להחזיק בתפקידו כל עוד לא הורשע בערכאה האחרונה. זה מבחינה חוקית.

ומבחינה פוליטית זכותו להרכיב ממשלה אם זכה בבחירות, והנשיא הטיל עליו להרכיב ממשלה,  וכל עוד הוא יכול לזכות ברוב קואליציוני בכנסת.

החוק אומר שהיועץ המשפטי לממשלה הוא זה שאמור להחליט על הגשת כתב אישום (או לא), ועל העיתוי של הגשת כתב האישום, לפי מיטב שיפוטו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: