דילוג לתוכן

ועכשיו ברצינות: הימין והשמאל במערכת הבחירות ונקודות לחיוב אצל המועמד בני גנץ

ינואר 6, 2019

ההגדרות "ימין" ו"שמאל" משמשות, במערכת הבחירות (וגם בשאר ימות השנה) כגידופים, יותר מאשר כאבחנות פוליטיות.

הדברים ידועים. בימין טוענים:

מועמד בני גנץ: ימני-שמאלני כמו כולם (חוץ מבן-גביר ועודה)

אבי גבאי הוא בוגד שמאלני. ליכודניק מהבית, שבגד והלך עם הדגל האדום.

בני גנץ הוא בוגד שמאלני. כמו שאמר המנהיג ביבי: מי שאינו מבחין בין ימין ואינו שמאל, הוא שמאלני.

יאיר לפיד הוא בוגד שמאלני: עופר שלח איתו, והם לא בעד ארץ ישראל השלמה.

אריה דרעי הוא בוגד שמאלני: לעולם לא נסלח לו על תפקידו בפשע אוסלו.

משה כחלון הוא בוגד שמאלני: הוא מאיים להפיל את ביבי וממשלת הימין אם יהיה כתב אישום.

בנימין נתניהו הוא בוגד שמאלני: נאום  בר אילן והוא לא בונה מספיק בהתנחלויות.

ובדיוק מול אותם חבר'ה עצמם, מופעל הגידוף של השמאלנים:

כל אלה – ימניים קיצוניים הם:

גבאי – ליכודניק תמיד ליכודניק. לא אמר שבשמאל שכחו להיות יהודים? פאנאט ימני.

גנץ – זה ברור. גם גנרל וגם מוכן להתחבר עם הגנרל הימני בוגי. ימין-מלא-מלא.

לפיד – על גבול הפאשיזם. קאודיליו.

דרעי – עם נתניהו באש ובמים. ימין חרדי חשוך.

כחלון – יותר ימני מביבי. היה נגד ההתנתקות לאורך כל הדרך.

נתניהו – נו, טוב. מסית מסוכן נגד השמאל והערבים. פאשיסט.

ובשעת רצון, יהיו גם ימניים שיאשימו את בנט-שקד בבגידה שמאלנית, ויהיו גם שמאלנים שיאשימו את מרצ בסטיה בורגנית ימנית-גזענית, שלא תאפשר חתימה על הסכם עודפים מולה.

*****

כאשר שמתי לב שרבים (וטובים!) כל כך תוקפים את בני גנץ, וגם לי לא חסר, התחלתי לחשוב למה, ואם זה באמת מגיע לו. סוג של יצר הרע בהפוכה. אם רבים כל-כך אומרים שהוא רע – אולי הוא טוב?

ולפי השיטה הזאת, ראשית כמה מילים על שתיקתו:

לא אתפלא, אם האסטרטג הפוליטי הנוכחי של גנץ, זה שיועץ לו לשתוק, שימש בזמנו באותו תפקיד ב"פורום החווה" של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון ז"ל. או שהיועץ של גנץ הפיק לקחים מכהונתו של שרון.

נא  לזכור, שבתקופת הזוהר של ממשלת שרון, ראש הממשלה דאז שתק, שתק ושתק. שתיקתו רק הועילה לו. זה לפי העיקרון, שלא כל שטות שמישהו פולט במערכת הפוליטית מחייבת תגובה. ישחקו הנערים לפני. אני מעל זה. מעל  המריבות הטיפשיות האלה.

יש עניינים מהותיים יותר ויש מדינה לנהל.

ושנית, כמה מילים על מיקומו של גנץ במערכת הפוליטית, בין ימין ושמאל, או מחוץ להם. עמדה שהזכירה לי מישהו שאני מכיר היטב. גיליתי את הנקודה הזאת של גנץ הודות לאמירה של ראש הממשלה ביבי, שאם גנץ לא מבחין בין ימין ושמאל, סימן שהוא שמאלן (מה שמיד הזכיר לי, וכבר כתבתי על זה, את חברי השמאלנים שהגיעו למסקנה הפוכה באשר אלי: מכיוון שאני טוען שהשמאל והימין הם שתי הכנפיים של אותה ציפור, זה מבחינתם אומר לגבי, שאני ימני (ויש הטוענים: ימני קיצוני!)

חיפשתי ברשת, מה מקור האבחנה של ביבי בנוגע לגנץ, ולבסוף מצאתי את הציטוט הבא, הנוגע לדברים שאמר גנץ לפני כחצי שנה:

"אני חושב שאת המושגים האלו של ימין ושמאל צריך לשייף מחדש בחברה הישראלית", אמר גנץ בראיון שהעניק ליוחאי דנינו מהשבועון החרדי 'יום ליום'.

"אם תערוך רשימה של מה שרוצים להשיג, תגלה שבהרבה מאוד מהמקרים הרשימה בצד ימין ובצד שמאל היא מאוד מאוד דומה, ומה ששונה זה הכותרת".

גנץ סירב למתוח ביקורת על מפלגה כזו או אחרת ואמר כי "בעיני כל מה שהוא ציוני, משרת את האזרחים כמדינה יהודית בטוחה, זה ראוי. היום הכול מעורבב, יגידו לך שאתה ליברל מבחינת ההשקפות, ימני מבחינה ביטחונית ובשמאל מבחינה כלכלית. פעם העולם היה פשוט, היה ימין ושמאל, אני מסכים שיש שמאל מאוד רחוק, אנרכיסטי ויש ימין מאוד רחוק, משיחיסטי, אבל אם אתה שם את הקצוות בצדדים ואתה מחבר את הימין והשמאל, אתה מגלה שהצבעים לא חדים, רק הניואנסים שונים".

עד כאן דברי האקס-רמטכ"ל. כפי שהבהרתי, זה לא בדיוק מה שאני חושב על הימין והשמאל ועל השימוש במושגים האלה כגידופים וכשיטה לליבוי שנאה וחרחור סכסוכים. אבל יש דמיון מסויים. ובעיני זה מעיד על נכונותו של גנץ "לחשוב מחוץ לקופסה", שזו תכונה מאוד מבוקשת, כאשר סוג החשיבה הזה מוביל לתוצאות הקרובות לרוחנו, כמו גם במקרה הזה, של גנץ ושלי.

ברור, שמי שחושב, על סמך הכתוב לעיל, שהפכתי לפתע לאוהד של גנץ, למצביע פוטנציאלי למפלגתו או לכל מפלגה אחרת של מחנה מטכ"ל, עושה זאת על אחריותו. אני בינתיים נשאר עם כחלון, שכמו כולם, אולי חוץ מהחבר בן-גביר ומקמראד איימן עודה, הוא ימני-שמאלני למופת.

 

 

 

 

 

2 תגובות
  1. אילן permalink

    עדיין לא הבנתי מה כחלון עשה בשביל המדינה. שר אוצר גרוע ביותר. לדעתי אם הוא יקבל שיריון מביבי הוא ישרוד אחרת הוא לא יעבור את אחוז החסימה ובצדק. היו לו כול הכלים ובמקום לשחרר קרקעות ולהשקיע כסף ולהביא אנשים טובים לועדות התיכנון ולהקל רגולציית מעצבנות שמתאימות לשנות ה-70 הוא התרכז רק בפלח מאוד מצומצם אבל עם הרבה רעש. נו טוף. היה לו מזל שהיה לו את גלנט שבאמת עבד אבל בסוף ברח לליכוד. מעניין למה.
    בינתיים הבחירות הללו הם כיף גדול. כול יום ספין אחר. תמשיך לכתוב לנו מאמרים מענינים.

    אהבתי

  2. לטעמי זה מצביע על צניעות. אדם יודע שהוא לא יצא טוב אז הוא שותק. אולי עדיף ככה.

    אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: