דילוג לתוכן

חיפה אחרי הסערה (1) עובדות ומספרים, את מי מייצג זעאתרה ומה לא מבינה קליש-רותם

דצמבר 17, 2018

ועכשיו, כשהעניינים בחיפה נרגעו, אפשר לדון בסערת קליש-רותם-זעאתרה-שלבי בניחותא ובישוב הדעת.

ללא התלהמות מיותרת, כפי שראוי לסוגיה כזאת, הנפיצה דיה גם בלי הזיקוקין-די-נור מתוצרת מלבי השנאה ומחרחרי המלחמה מימין ומשמאל.

וקודם כל העובדות, ובראשן היהלומים שבכתר בתחום העובדות: המספרים.

הנתונים האחרונים שפרסמה הלמ"ס על אוכלוסיית חיפה נוגעים לסופה של שנת 2014. מספר תושבי העיר הגיע אז ל-277,400. מספר זה ייצג 3.3% מתושבי המדינה באותה עת.

על מצבה המחמיר של העיר בשנים האחרונות, יעיד הנתון הבא:

ב-1991 היוותה האוכלוסיה החיפאית 5% מאוכלוסיית המדינה.

כלומר, בתוך 23 שנים, בין 1991 ל-2014 ( ב-11 מתוכן היה יונה יהב ראש העיר) חלה ירידה  יחסית של קצת יותר משליש בגודל האוכלוסיה של חיפה, לעומת אוכלוסיית המדינה.

ואין שום סימן שהמגמה השתנתה בארבע השנים שחלפו מאז שהסתיימה 2014.

*****

בסוף 2014 התגוררו בחיפה  247,100 יהודים ואחרים (אחרים – בעיקר עולים מחבר העמים שאינם יהודים). האוכלוסיה הערבית בעיר מנתה כ-30 אלף איש, שהיוו 10.8% מהאוכלוסיה (לעומת 8.9% מהאוכלוסיה בסוף 2002).

סגנית מיועדת עכשווית שהירה שלבי וסגן מיועד לשעבר רג'א זעאתרה: 6,715 קולות (צילום מסך)

מן המספרים שראיתי בתקשורת, הנוגעים ל-2018, מהווים הערבים עכשיו 11.2% מאוכלוסיית חיפה.

*****

ועכשיו למספרי המצביעים: על פי נתוני משרד הפנים, הופיעו בפנקס הבוחרים החיפאי לקראת הבחירות האחרונות 256,559 בעלי זכות הצבעה, ומספר המצביעים בפועל עמד על 125,333. כלומר, שיעור הצבעה של 48.85%. פחות ממחצית.

אם נניח ששיעור היהודים והערבים בקרב אוכלוסיית המצביעים דומה לשיעורם באוכלוסיה (קצת יותר ערבים בין המצביעים הצעירים, וקצת יותר מצביעים יהודים באוכלוסיה המזדקנת), הרי שמספר הערבים בעלי זכות הבחירה בחיפה עמד ב-2018 על 28,734. *

אם נמשיך ונניח, שהשיעור דומה גם בין המצביעים בפועל, הרי שבבחירות הצביעו 14,037 תושבים ערבים (11.2% מ-125,333).

וכמה מתוך אלה קיבלה "החזית החיפאית" מיסודה של חד"ש?

ובכן, "החזית החיפאית", שהכניסה למועצת העיר 2 (מתוך 31) חברים, רג'א זעאתרה (סגן-מיועד מדור 1.0) ושהירה שלבי (סגנית-מיועדת מדור 2.0), קיבלה 6,715 קולות.

מספר זה מייצג 5.5% מקולות המצביעים בפועל בחיפה, יהודים וערבים.

ומה חלקם ביחס לציבור המצביעים הערבי?

החזית של חד"ש זכתה ב-23.4% מתוך קולותיהם של בעלי זכות הבחירה הערבים בחיפה, ולכל היותר 47.8% ממספר המצביעים הערבים בפועל (לכל היותר, שכן החזית החד"שית זכתה גם במספר קולות של מצביעים יהודים) .

כך שיש להתייחס בפרופורציות הנכונות אל הצהרותיהם של ראשת העיר החדשה, ושל ראשי חד"ש בחיפה, כאילו מייצגים האחרונים את האוכלוסיה הערבית בחיפה.

על פי מספרי המצביעים, הם מייצגים פחות ממחציתה.

*****

ועוד קצת מספרים.

בתגובה שכתבתי לחבר בפייסבוק, עוד באמצע השבוע שעבר, הערכתי ש-80% מהחיפאים ("בהערכה זהירה", הוספתי שם בסוגרים) מתנגדים למינויו של איש חד"ש רג'א זעאתרה כסגנה של קליש-רותם. זה בתשובה לפוסט טיפשי ששיתף החבר, שבו נטען כי ההתנגדות למינוי הבעייתי היא נחלתם של כל מיני ימניים ופשיסטונים.

והנה, ב"ידיעות אחרונות" של יום שישי האחרון, בטורו של עמית סגל, מצאתי שנערך סקר, והערכתי, כולל הסוגריים, היתה סבירה. על פי הסקר, התנגדו 85% מהחיפאים למינוי של זעאטרה.

קל לשער מהיכן הגיעו אותם 15% שלא התנגדו למינויו של זעאתרה: ראשית, מבין מצביעי חד"ש עצמם. אולי גם חלק מבין מציעי בל"ד (1,912 חיפאים, 1.57% מהמצביעים) חשבו שזעאתרה ראוי לתפקיד. מותר להניח שלצידם היו גם אנשי מרצ (4,605 מצביעים לסיעה, 3.77% מהמצביעים), וכן חלק ממצביעי סיעתה של ראשת העיר (שקיבלה 14,091 קולות, 11.54% מהמצביעים), בטרם הבינו, שמנהיגתם לא לגמרי מרוצה מהמועמד המקדמי  שלה לסגנות, לאחר שהתבררו לה אי-אילו פרטים נעלמים מתולדותיו.

ואילו 85% מהחיפאים – בינהם רוב עצום של כאלה שאינם ימנים ופשיסטים, כנראה כולל רוב גדול של המצביעים בעד רותם-קליש, הבינו גם ללא הסברים רבים, שזה קצת אאוט, שאוייב מוצהר שלהם (על פי עדותו שלו)  ימונה לסגן ראש העיר.

רק עיתונאים טיפשים מהפייק-שמאל יטענו שבעיר שבה יש יחסים טובים (באמת) ויוצאי-דופן בין יהודים וערבים, יתכן מצב שבו רוב היהודים בעיר הם גזענים חשוכים.

וכמו כן קל להניח, שבציבור הערבי אין רוב שתומך בעמדותיו של לאומן גזעני כמו זעאתרה.**

*****

אני מודה שהתאכזבתי מאי-אילו ראיונות שהעניקה ראשת העיר החדשה, עינת קליש-רותם (שהצבעתי לה ובעד סיעתה ועדיין מוקדם להתחרט למרות טעות-הטירונים שלה) לכלי תקשורת שונים,  לאחר שבוטל המינוי.

הסתבר לי, לצערי, שהיא טרם הפנימה מה שהבינו  85% מתושבי חיפה כבר מהרגע הראשון.

ועל כך בפוסט הבא.

————————————————————————————————————————————————-*האם אפשר להסיק ממספרם של בעלי זכות הבחירה (מגיל 18 ומעלה) על מספרם של תושבי חיפה ב-2018? לפי נתוני הלמ"ס, האוכלוסיה הצעירה שמתחת לגיל 18 מונה בערך 23% מהאוכלוסיה הכללית. לפי זה, אם מספר בעלי זכות הבחירה הוא 256,559, יוצא שמספר התושבים הכולל הוא בערך 333,000 תושבים (הערכה משוערת, כי הלמ"ס מספקת נתונים על גילאים 0-14 ו-14-25).

**לפי תוצאותיו של סקר ארצי שהתפרסם לאחרונה, למעלה ממחצית הנסקרים הערבים הודיעו כי הם "גאים בישראליותם". קל להניח שהם נמצאים בין רוב המצביעים הערבים בחיפה, שלא נתנו את קולותיהם לחזית של חד"ש.

 

 

 

 

From → פוליטיקה

2 תגובות
  1. אנונימי permalink

    הוא גם קומוניסט, אבל משום מה זה לא מפריע לו לתמוך בתנועות דתיות פנאטיות. כרגיל, הקשר היחיד בין שני הצדדים הוא שנאת ישראל.

    Liked by 1 person

  2. נכון. בפוסט-הבא-הבא אתייחס לכך.

    אהבתי

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: