דילוג לתוכן

ברק נגד נתניהו בשם האלוהים, הציבור והמוסר – ואיפה פה החוק?

דצמבר 3, 2018

חזיתי בסרטון החדש של "האזרח הפרטי", אהוד ברק, הקורא לבנימין נתניהו להתפטר. מימינו נס הרמטכ"ל, משמאלו  שני "אובז'ה ד'ארט",  נוצצים ומעוצבים לתלפיות, כמנהגו.

ברק, הנס ושכיות החמדה: בשם אלוהים

מה שהצחיק אותי, היתה הסיומת הדרמטית בסרטון של ברק:

"בשם אלוהים ביבי, לך."

וואלה(לא האתר)!!!

אהוד ברק מדבר בשם הקב"ה!!!

שרק לא יאשימו אותו החברים בהדתה.

*****

ואם לחדול מן הדאחקות, בגוף הדברים הסביר ברק שנתניהו איבד את "הסמכות הציבורית והמוסרית", וגם, שלא מדובר ב"עניין משפטי, אלא ציבורי ומוסרי."

יפה מאוד.

ואז יצא לי להקשיב לראיון שערך עם ברק רזי ברקאי בגלצ. לקראת סיום הראיון דחק ברקאי את ברק אל הקיר, בקשר לתרומת המיליונים (בדולרים) שקיבל מהמיליארדר האמריקאי לזלי וקסנר (הבעלים של יצרנית לבני הנשים, ויקטוריה'ס סיקרט – הסוד של ויקטוריה). דחק ברקאי ודחק, כולל איזכור עניינים "ציבוריים" ו"מוסריים", מהסוג שבו השתמש ברק נגד נתניהו, באשר ליעד ששירתה התרומה הנ"ל.

אך ברק שמר על הסוד, עוד יותר ממה ששומרת ויקטוריה של וקסנר על סודותיה הכמוסים. וכך, אחרי שנדחו הסיפורים על היותו "איש פרטי", ואחרי שניסה להפנות את ברקאי אל המיליארדר התורם, שהוא יגלה, נאלץ ברק להשתמש בנימוק האחרון (ציטוט חופשי):

שנא יעבירו חוק שיחייב אותו להסגיר את מטרת התרומה הסודית הזאת.

חוק!

ויוצא, שמכיוון שאין חוק כזה, עומדת לו זכות השתיקה.

פתאום לא "סמכות ציבורית ומוסרית", אלא חוק.

פתאום שוכח ברק ש"לא עניין משפטי" לפנינו, אלא דווקא כן.

כשזה נוגע בו.

*****

ברק הזכיר בראיון את חלקו בהתפטרות של ראש הממשלה הקודם, אהוד אולמרט, שארעה רק אחרי שברק הסיר ממנו את תמיכתו. אלא שלא היה מדובר אז בעניין "מוסרי", או "ציבורי" שהביא לפרידה המכאיבה של אולמרט מכיסאו, אלא בעניין פוליטי מובהק. ברק לא רצה לטבוע בבחירות המתקרבות כקצין ראשון בספינתו המחוררת של הקברניט אולמרט, ונמלט בזמן. אולמרט לא התפטר בגלל ערכים או מוסר, אלא בגלל שנגמרה לו הקואליציה.

*****

אני חוזר על עמדתי הקבועה: עם כל הכבוד לעניינים "ציבוריים", "מוסריים", "ערכיים" וכו', בעניין הנוגעים לחוק ולמשפט, מה שקובע הם החוק והמשפט. כמו שהוא קובע בקשר לרווחים מלבני הנשים שהגיעו לחשבון הבנק של אהוד ברק, כך קובע החוק בקשר לסיגרים ולשמפניה שהגיעו אל משפחת נתניהו מכיסו של הנדיב הידוע ארנון מילצ'ן.

*****

את דעתי על ברק כבר הבעתי כמה פעמים. חבל לי עליו. הוא עושה דברים מאוד לא נכונים מבחינה פוליטית, כפי שעשה גם בכהונתו בראש ממשלה. חשבתי שהוא יכול לתת פייט הגון לביבי. הוא כבר ניצח אותו פעם, מזמן. הוא כבר היה ראש ממשלה. הוא היה רמטכ"ל ושר ביטחון. מכירים אותו בעולם. כל אלה יתרונות חשובים ביותר במציאות של מדינה כמו שלנו.

הבעייה שלי היא עם תוכן הדברים הפוליטיים שהוא אמר בכמה הזדמנויות. עם הביטויים שמציבים אותו בין מרצ ל"משותפת". אמירות של מתאבד פוליטי, שלא מוכן להקשיב ולא מוכן ללמוד מטעויות.

*****

באשר לנתניהו, מעולם לא הצבעתי וגם לא אצביע בשבילו. לא רק בגלל עמדותיו בעניינים מדיניים, כלכליים ופוליטיים, אלא גם בגלל היחסים הפרוורטיים בין הון ושלטון.

ראש ממשלה ישראלי שמיליארדר אמריקאי מקיים בשבילו עיתון?

סליחה?

ראש ממשלה שכל מיני מיליארדרים בעלי עניין מעטירים עליו מתנות?

חוקי או לא חוקי?

לא דברים שעושים לי חשק בחשכת הקלפי.

אז כן. כנגד אלה אפשר למנות את עמדתו הנכונה של נתניהו כלפי האיום האיראני ואת זהירותו בהפעלת כוח, אחרי שלמד לקחים קשים בכהונתו הראשונה.

ולסיכום הנגד והבעד, אני מקבל את היותו ראש ממשלה, כי זו תוצאת הבחירות החופשיות בישראל. את תוצאת הבחירות אני מקבל בלי קשר לזהותו של הזוכה בהן (ממילא, טרם יצא לי להצביע בבחירות כלשהן בעד ראש ממשלה נבחר), ולכן מתנגד לכל דרך שאינה לגמרי חוקית להעבירו מתפקידו.

כך הגיע נתניהו לתפקידו, בדרך חוקית ולגיטימית, ויש שלוש דרכים וחצי להעבירו ממשרתו:

1. הפסד בבחירות. 2. הרשעה בדין. 3. אובדן הגיבוי הפוליטי במפלגתו ו/או בקואליציה שלו.

והחצי?

כידוע, יש שלב נוסף, בין דיונים בפרקליטות, ובין המשפט עצמו, והוא השלב של הגשת כתב אישום. השר משה כחלון כבר הודיע, שלא יסכים לקחת חלק בממשלה, שנגד העומד בראשה מוגש כתב אישום. היום הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שבמקרה כזה מדובר בשאלה משפטית קשה, ובג"ץ יצטרך להכריע.

באותה מידה שלא מקובלת עלי הסתייגות מהלגיטימיות של שלטון נתניהו – צריך לדחות את נסיונותיו שלו, ושל תומכיו (כמו גם של מתנגדיו), לפגוע בעבודת המשטרה, הפרקליטות או היועץ המשפטי, העוסקים בחקירות נתניהו. הרי ראשי כל המוסדות האלה מונו על-ידי הפוליטיקאים עצמם בדרך חוקית למהדרין, ויש לאפשר להם לעשות את עבודתם, תמורת המשכורת הנאה שהם מקבלים מהציבור.

 

 

 

From → פוליטיקה

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: