דילוג לתוכן

ראשת העיר החדשה וחיי הריח של חיפה

נובמבר 6, 2018

משהו על חיי הריח של חיפה. רצו הגורל ועונת השנה, ואת בחירתה של עינת קליש-רותם (להלן ק.ר.) ליוותה הרוח המזרחית, זו שמזכירה לכל מי שנחיריים באפו, כולל אפילו הח.מ., את חיי הריח של חיפה בתקופת ראש העיר יונה יהב (ואף קודם).

חיי הריח האלה מתאפיינים בארבע יצירות המופת הבאות:

חיי הריח במפרץ חיפה: רוח מזרחית ערה

1. ריח צמיגים שרופים, שגורם לי לתהות איפה ועל מה ההפגנה הנזעמת הקרובה, או, לחילופין, אם אין איפשהו בבית איזה שקע חשמלי שהפלסטיק שלו הולך ונחרך ונמס (מקור הריח, גופרית דו-חמצנית).  2. ריח דלק – גז או בנזין וסולר, שגורמים לי, דבר ראשון, תחושה של חיים במרכזה של תחנת דלק, ודבר שני אני רץ אל המטבח ובודק שמא השארתי את הגז פתוח (שמקורו בחנקן דו-חמצני . שני הריחות האלה מתוצרת בתי הזיקוק. ו-3. ריח כבד של אבקת אפייה, כאילו כולם בשכונה אופים כרגע עוגות בחושות (מקור הריח הזה הוא בסודיום פירופוספט, שהוא מצידו ריאקציה של נתרן פחמני וחומצה זרחתית. חומצה זרחתית היא הבסיס של גז העצבים הידוע, המשמש להשמדת אוכלוסיות עודפות של אזרחים וג'וקים).

כל זה בלי להזכיר שלל מרעין בישין חסרי ריח ניכר, או בכלל, כמו פחמן חד-חמצני;  חנקן חמצני, שהוא רדיקל חופשי בעל רמה גבוהה של רדיואקטיביות;  חומצה חנקתית שהורסת את רקמות העור החשופות; וכן פחמן הידרוכלורופלואורי, בנזן, ונדיום ובריליום – אף אחד מהם לא מופיע ברשימת התרופות המועילות לציבור, וכולם מתנובת מפרץ חיפה.

אז שמעתי את ראיון הבכורה ברדיו של עינת ק.ר. שהיתה לי יד בבחירתה. חיכיתי חצי שעה בתור לקלפי 378, יש לי עד (היי עמיקם), והנחתי את הפתקים הנכונים במעטפות הנכונות.

האזנתי בעניין ובאהדה לחזון-חיפה היפה של עינת ק.ר., אך הופתעתי, כמו המראיינים ברדיו, כששמעתי שקודם כל מעניין את הנבחרת החדשה שדה התעופה של חיפה. מיד צצו במוחי החשדני השמועות שהגיעו לאוזני, על-כך שבימים האחרונים שלפני הבחירות, זכתה המועמדת שלי לתרומות נדיבות מאילי-הון בעלי עניין בעיר.

אז הנה דברי, דבר האזרח הקטן בעל האף הרחרחני, לראשת העיר החדשה שבה בחרתי:

אם היא לא תתייחס ברצינות רבה מאוד לחיי הריח הנוכחיים של עירנו, לא יקרה שום דבר טוב גם לחיי הרוח שלה. המוני תיירים לא ינחתו בשדה התעופה המוארך ב-300 מטר כדי לנשום אדי סולר וגז עצבים. האוכלוסיות שאין להן כסף לבתים ודירות במורדות המערביים, והנקיים יחסית של הכרמל ימשיכו לנטוש ולא יחזרו, כי מי רוצה שהיא והוא וילדיהם יחיו במציאות סטטיסטית לכאורה וחונקת בפועל, עם  סיכויים משופרים ללימפומה שאינה-הודג'קין, אסטמה, דלקות עיניים ודלקות גרון ושאר מרעין-בישין.

אם לא יהיה יחס רציני מאוד לחיי הריח של חיפה, אז כולנו,  ראשת העיר החדשה וכל פעיליה ואף מצביעיה, לא עשינו כלום. אולי רק עשינו קצת רוח.

בהצלחה.

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: