דילוג לתוכן

המדיניות של טראמפ מול קוריאה הצפונית ואיראן/ המנוף הכלכלי והמנוף הצבאי (1)

מאי 28, 2018

בואו נדבר על דונלד. בייבי-בומר שנולד ב-1946 עם כפית כסף בפה, למשפחה חצי גרמנית-חצי סקוטית. סבו עשה כסף כשהאכיל בשלוש מסעדותיו מחפשי זהב בקנדה, ואביו הוסיף על ההון המשפחתי משיכונים ברובע קווינס הניו-יורקי.

דונלד היה נער שובב והוריו שלחו אותו לאקדמיה צבאית בתקווה שיאלפו אותו שם. הצליח להם. הוא הצטיין.  באוניברסיטה למד כלכלה, נכנס לעסקי המשפחה, נדל"ן, כיכב בטלוויזיה, החליף מפלגות כמו גרביים, וכבר ב-2012 גישש את דרכו למועמדות הרפובליקאית בבחירות לנשיאות, אבל נסוג והתקפל באותה הזדמנות – לקראת נצחונו הגדול בנובמבר 2016.

הנצחון הזה הפתיע את האליטה השמאליברלית, הפוליטית, המנהלתית, התקשורתית והאקדמית. כרגיל אצלם, האמינו החברים באדיקות קנאית לשקרים ולסקרים המופרכים שאירגנו וסיפרו לעצמם.

דהיינו, שברק אובמה היה נשיא גדול ומצליח, ולכן המועמדת הילרי קלינטון צריכה רק לעשות סרפינג קליל על הגל הגדול של  הנשיאות הדמוקרטית המופלאה שקדמה לה, כדי לנצח ב"לנדסלייד" אדיר.

ליתר ביטחון, גם הצטרף הנשיא הכושל אובמה, נואם הטלפרומטרים הדגול,  למסע הבחירות של הקלינטונית, אולי  כדי שיוכל לרשום לזכותו את נצחונה המובטח.

נשיא דונלד טראמפ: מחוץ לקופסא

וכך, בעצם, הוא אולי הבטיח סופית את כשלונה. לאמריקאים נשבר מאובמה, והם לא רצו עוד ארבע שנים מאותו דבר בחדר הסגלגל, מה שבעצם הבטיח להם אובמה בנאומיו למען הילרי.

וכך החליק דונלד טראמפ לבית הלבן. פוליטיקאי טירון (נדמה לי שהנשיא היחיד חוץ ממנו, ב-100 השנים האחרונות, שלא היה נבחר או בעל משרה פוליטית לפני שנכנס לבית הלבן, היה הגנרל הרפובליקאי עטור התהילה דווייט אייזנהאואר), שעשה (ועדיין עושה) לא מעט משגים המאפיינים טירון  – אך נראה שהוא לומד את השטח.

*****

די ברור, מה  בטראמפ מבהיל את המימסד האמריקאי:

זה שהוא לא "אחד מהחבר'ה".

ואף גרוע מזה בהרבה: הוא בכלל לא צריך את "החבר'ה".

בעיקר בגלל שיש לו הון גדול משלו, שדי בו כדי להריץ אותו גם לתקופת כהונה נוספת. אך גם, כפי שהוכיח במסעי הבחירות שלו בתוך המפלגה ובציבור הרחב – הוא לא ממש הזדקק למנגנון המפלגתי ואף לא היסס לצאת נגדו.

מה שמבעית  מאוד את האליטות של החוף המזרחי, זה שטראמפ מנותק מהמסורת הפוליטית ארוכת הימים של יד-רוחצת-יד, שלה שותפים הדמוקרטים והרפובליקאים כאחד. זה שהוא לא מתפעל כעגל מכל מיני אייקונים של האקדמיה והתרבות ולא קופץ לדום כשהוא קורא מאמר מערכת של הניו-יורק-טיימס. זה שהוא מצפצף על הפוליטיקלי-קורקטנס, והשימוש שלו בטוויטר ובנאומים הקצרים מהבית הלבן, מאפשר לו תקשורת ישירה, ללא מתווכים, עם בוחריו.

ברור שאין להתייחס ברצינות יתרה לטיעונים "המוסריים" וה"משפטיים" של המימסד השמאליברלי. לא היתה להם שום בעייה לעמוד מאחורי חביבם  ברק אובמה, בשעה  שנשיא זה  חימש עד לשיניו את המזרח התיכון, ואז צפה, מהורהר, מהמושב האחורי, בטבח הנורא שהתחולל בכל רחבי האזור.*

או כשחביבם הורה לקבור חקירה נגד מבריחי הסמים מהחיזבאללה, כי חשש לעתידו של הבייבי שלו, ההסכם עם איראן.

גם לא היתה להם בעייה עם ההודאה של איש הסגל הבכיר של אובמה, בן רודס, שהממשל הדמוקרטי של אובמה ביצע מבצע הונאה אדיר ומניפולציה מושחתת של דעת הקהל האמריקאית, כדי להעביר את הסכם הגרעין עם איראן.

מי טמבל ויתייחס ברצינות לדבקות במשפט ובחוק, או למוסר, לחוש הצדק של אלה, שרצח המוני של מאות אלפי אנשים במזרח התיכון, והגלייה של מיליונים, לא מזיזים להם? אנשים שמוכנים להעלים עין מהצפת השוק האמריקאי בסמים קשים למען השגת הסכם מדיני מפוקפק מול משטר רצחני של קנאים דתיים? אנשים שמוחאים כפיים להסכם רקוב, מושחת ואווילי עם המשטר הקנאי בטהרן, המאיים השכם והערב ב"מוות לאמריקה"? –

אך הם כה מודאגים מזה שהנשיא השנוא עליהם שילם לכוכבת פורנו דמי שתיקה, לכאורה, או שהאקרים רוסיים סייעו למסע הבחירות שלו?

*****

איש עסקים בקנה המידה שבו פעל דונלד טראמפ, בתחום הכלכלי, יודע בדיוק מהו המנוף העיקרי שלו: זה ההון הגדול. יתרון הגודל. ההון הגדול פותח שערים, מעניק יכולות, מאיים על יריבים, מאפשר ביצועים של מיזמים גדולים.

כנשיא של מדינה כארה"ב, המעצמה הכלכלית הגדולה בעולם, מצא טראמפ כי המנוף האדיר הזה עומד לרשותו, במימדים ובצורות שלא הכיר גם כטייקון כלכלי. אפשר היה לראות כיצד הוא משתמש במנוף הזה כלפי המעצמה הכלכלית הסינית (התמ"ג האמריקאי גבוה ב-60% מהתמ"ג הסיני, השני בגודלו בעולם, ויש פער עצום בתמ"ג לנפש בין שתי המעצמות האלה), כלפי אירופה המערבית וכלפי רוסיה.

וממש עכשיו הוא משתמש במנוף הכלכלי האדיר של ארה"ב גם במהלכיו לפירוק הגרעין של קוריאה הצפונית. מובן, שהסנקציות הכלכליות שהוא מאיים לנקוט בהן כלפי איראן שייכות לאותו תחום.

וטראמפ, שלא כאובמה, יודע איך עושים את זה. הוא בא מהתחום. הוא לא פרופסור מפוזר, עם ראש עמוס תיאוריות, אידיאולוגיות, "נראטיבים" ושאר בלבולי ביצים, כמו הנשיא שקדם לו.

*****

אבל עם מיקומו החדש בבית הלבן, גילה טראמפ עוד מנוף אדיר. אדיר לא פחות מהמנוף הכלכלי.

מנוף הכוח.

הכוח הצבאי.**

הנשיא האמריקאי הוא המפקד העליון של הכוחות המזויינים האמריקאים.

כשהתיישב טראמפ על כסאו בחדר הסגלגל, התברר לו כי לרשותו  עומדים קרוב ל-2.5 מיליוני חיילים, אנשי מילואים ואזרחים עובדי צבא. אלפי מטוסי קרב ומסוקים ואלפי כלי שיט בכל זרועות הצבא, הצי, והמשמרות הלאומיים. זהו הכוח הצבאי האדיר בעולם. חזק בהרבה מכל כוח אחר, בתקציבו, בציודו ובעוצמתו.

בכמה? די לומר, שתקציב הביטחון האמריקאי ל-2018 עומד על 824.7 מיליארדי דולרים.

והרוסי?

פחות מ-70 מיליארד.

הסינים אינם מגלים מהו גודלו של תקציב הביטחון שלהם. ההערכה היא שהוא מגיע לרבע מגודלו של תקציב הביטחון האמריקאי.

לפי הנתונים של "סיפרי", מכון שבדי העוסק בהערכת הכוחות המזויינים בעולם, תקציב הביטחון האמריקאי לבדו מהווה כמעט מחצית מכלל ההוצאה הבטחונית של כל מדינות העולם.

זהו מנוף הכוח של הנשיא האמריקאי. אדיר אפילו יותר מהמנוף הכלכלי העומד לרשותו.

פרשנים, הגיגנים, כותבי מאמרים ותיאורטיקנים של המחשבה המדינית מדברים ללא הרף על "חשיבה מחוץ לקופסא".

אך כשמופיע אחד כמו טראמפ, שמכיוון שהגיע מ"חוץ לקופסא" שלהם,  הוא גם חושב, באופן טבעי לגמרי,  מחוץ לקופסא שלהם, הם כלל לא מבינים מול מה הם ניצבים. לכן אך טבעי שינסו את הלגלוג והבוז, את ההכתמה, הגידופים הרגילים והקשקשת השמאליברלית, פשוט כדי לנסות ולהסתיר את מבוכתם האדירה.

על טראמפ שמחוץ לקופסא – בפוסט הבא בסדרה.

———————————————————————————————————–

*זה שהנשיא ברק אובמה ואוהדיו בתקשורת מבינים היטב-היטב את היחס הישר בין זמינות של נשק חם ובין שיעור מקרי ההרג והרצח, זה ברור לגמרי מן המאבק שלהם בעד ההגבלות על הפצת נשק חם בארה"ב. אבל מה שמפריע לאנשי המוסר האלה בארצם – לא מפריע להם כלל כשמדובר באוכלוסייה הילידית של המזרח התיכון.

**הכוחות המזויינים האמריקאים כוללים ארבעה פיקודים, ועוד שלושה כוחות של משמר לאומי – יבשתי, ימי ואווירי. בסך הכל 1.3 מיליון חיילים סדירים, למעלה מ-400,000 אנשי מילואים וכ-350 אלף אזרחים עובדי צבא. זה חוץ מחצי מיליון ויותר המשרתים במשמרות הלאומיים. זהו הכוח הצבאי החזק בעולם, שבעוצמתו ובציודו עולה על כל כוח אחר.

חיל היבשה האמריקאי ("הצבא") כולל 460 אלף חיילים סדירים וקרוב ל-200 אלף מילואימניקים.  לצבא היבשה יש אוויריה משלו.

לצידו נמצא "המשמר הלאומי", עם כוח אדם של 335,000 איש.

חיל האוויר מתבסס על כוח אדם של 320 אלף אנשי צבא ועוד 70,000 מילואימניקים ו-140 אלף אזרחים עובדי צבא. לחיל האוויר יש 5,400 כלי טיס, יותר מ-400 טילים ביניבשתיים כבדים ו-170 לווייני מודיעין. החייל הזה גם אחראי על הפעלתו של הנשק הגרעיני האווירי, ושל הנשק הגרעיני הנישא בטילים.

לצידו נמצא "המשמר הלאומי האווירי" עם 105,000 מגוייסים.

בצי הצבאי האמריקאי משרתים 324 אלפי ימאים, ועוד 104 אלף אנשי מילואים ו-211 אזרחים עובדי צבא. יש לצי 280 כלי שיט, וכמו כן חיל אוויר משלו ובו 3,700 כלי טיס מסוגים שונים. לרשות הצי עומדות 11 נושאות מטוסים ו-70  צוללות.

"משמר החופים" האמריקאי מתבסס על 88 אלף איש, כולל סדירים, מילואים ואזרחים. הצי כולל 240 ספינות משמר  ועוד 1,650 כלי שיט קטנים יותר. לרשותו עומדים כ-200 הליקופטרים. משמר החופים הזה כשלעצמו,  נחשב לצי הקרבי ה-12 בגודלו בעולם.

נחתי הצי, "המארינס", מהווים פיקוד בפני עצמו, ובו 182 אלפי חיילים סדירים, ועוד 38 אלפי מילואימניקים. הכוח האווירי של הנחתים מונה 320 מטוסים.

לשם השוואה: הצבא הרוסי כולל 800,000 חיילים בסדיר (מתוך זה כ-150 אלף ימאים בצי המלחמה),  ועוד 2.4 מיליון במילואים. חיל האוויר כולל 3,365 מטוסים. חיל הים הרוסי מתבסס על 200 כלי שיט, מתוכם כ-70 צוללות.

פוסט ראשון בסדרה

 

 

 

 

 

4 תגובות
 1. איתי permalink

  סוף סוף מצאתי את הטוויטר שלך חכהחכה אילו יחסי ציבור אני הולך לעשות לך מגיע לך

  Liked by 1 person

 2. יוסי permalink

  בקשר ל"אנשים החכמים" שטארמפ לא צריך, זה נכון בפרט לאקדמיה. דוגמא קיצונית נמצאת (כמובן) ב"הארץ". ה"סדנה להיסטוריה חברתית" של הארץ נוסדה כדי:

  "לפרק, לחרוט, לשייף ולהרכיב פיסות של עבר יחד עם חלקים של המציאות העכשווית… מתוך כוונה להשתמש בהיסטוריה ככלי של התבוננות והקשבה…. להפוך את לימוד ההיסטוריה למעשה חברתי, לפעולה שיש בה בכדי לתרום לדיון ציבורי ביקורתי"

  או במילים אחרות, הסדנה נוצרה כדי לעוות את ההיסטוריה כדי להשתמש בה ככלי תעמולה של השמאל הקיצוני. ה"היסטוריונים החברתיים" מהשמאל הקיצוני מצהירים על עצמם במפורש כתועמלנים – ואז מתפלאים שהציבור לא מאמין ל"מחקרים" שלהם.

  זה קיים גם בימין הקיצוני. ר' אנשים כמו גיא בכור, "היסטוריון" שמבסס את נבואותיו — תמונת ראי של נבואות השמאל הקיצוני, ועם בערך אותו אחוז דיוק — בעיקר על מקורות "אמינים" כמו סרטוני יו-טיוב. אבל בשמאל זהו הסטנדרט ב"מדעי" הרוח כיום, לא המקרה יוצא הדופן.

  אהבתי

 3. יונתן permalink

  אפילו חסידיו הגדולים ביותר של ברק אובמה מודים שיש בהתנהגות של האיש הזה משהו מאוד מוזר ומטריד. האיש הזה, שעד לא מזמן נחשב למשיח של השמאל העולמי פשוט נעלם, "הלך לעולם שכולו גולף" כמו ששמעתי מישהו אומר. הנשיא שבא אחריו עושה הכל בשביל למחוק את המורשת שלו מעל פני האדמה והוא לא עושה כלום ולא אומר כלום, כאילו כל זה בכלל לא נוגע לו (אחרי ביטול הסכם הגרעין, ה"הישג" היחיד של אובאמה בכל הקדנציה השניה שלו, הוא הפציע לרגע, אמר לתקשורת ש"זה מהלך לא טוב" ומיד נעלם שוב באחוזה של אחד החברים המולטי מליונרים שלו, שם הוא עוסק בימים אלה בשיפור החבטות שלו לטווחים בינוניים). בעצם, מאז שהוא ירד מכס הנשיאות הוא עוסק אך ורק במימוש רווחים: חותם על חוזים שמנים וחזיריים עם הוצאות ספרים ורשתות טלוויזיה שרוצות לפרסם את הגיגיו, מתארח באחוזות של מיליארדרים ועובר מאתר נופש יוקרתי אחד למשנהו. ואולי כל זה לא צריך להפתיע. ברק אובאמה לא עבד מימיו בשום עבודה מכובדת לפני שנכנס לפוליטיקה. מעולם הוא לא הרוויח אפילו דולר אחד שאיננו על חשבון משלם המיסים האמריקאי. אולי זה לא מפליא שאחרי שהוא פרש מפוליטיקה הוא מקיים אורח חיים של טפיל.

  אהבתי

Trackbacks & Pingbacks

 1. הכלכלה ומדיניות החוץ של טראמפ/ עושר השמור לבעליו לרעתו? (2) | מאפיהו

התגובות סגורות.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: